Zwierzęta

pawlis

Samotny wilk
2 252
7 960
Canis lupus słoikus

Ekopatrol pojechał do rannego psa. Na miejscu strażnicy zastali wilka

Ranny wilk błąkał się w poniedziałek po jednej z ulic we Włochach. Mieszkańcy wezwali Ekopatrol straży miejskiej, bo wydawało im się, że zwierzę jest psem.

Zgłoszenie, które przyjął dyspozytor straży miejskiej mówiło o psie "wałęsającym się" po Rebusowej. "Z informacji wynikało, że pies ma ranne lub połamane tylne łapy" - opisują strażnicy na swojej stronie internetowej.

Strażnicy wezwali łowczego

Na miejsce wysłany został Ekopatrol. Na Rebusowej funkcjonariusze rzeczywiście trafili na czworonoga. Okazało się jednak, że to dorosły wilk.

Strażnicy zabezpieczyli teren, by zapobiec oddaleniu się dzikiego zwierzęcia. Na pomoc wezwali też łowczego z Lasów Miejskich. To on zajął się odłowieniem rannego wilka.

Drapieżnik trafił do schroniska Lasów Miejskich. Tam zajął się nim weterynarz. Nie udało się ustalić, w jaki sposób zwierzę skaleczyło tylne łapy.

 

wah

Well-Known Member
981
4 246
Czas na żurawie.


Interpelację z wnioskiem o wpisanie żurawi na listę zwierząt łownych przekazał do Ministerstwa Środowiska poseł PiS Jan Dziedziczak. Jego zdaniem to konieczność po apelach rolników, którzy alarmują o stratach w uprawach spowodowanych przez ptaki. Ornitolodzy są krytyczni i przypominają, że na terenie powiatu leszczyńskiego od lat żuraw jest obiektem międzynarodowych badań naukowych.

- Rolnicy skarżą się na szkody w uprawach spowodowane przez żurawie. Ochrona gatunkowa tych ptaków przyczyniła się do wzrostu ich liczebności, a co za tym idzie zwiększenie żerowania na uprawach rolnych – wyjaśnia poseł Dziedziczak.
http://leszno.naszemiasto.pl/artykul/posel-chce-wpisania-zurawi-na-liste-zwierzat-lownych,4968166,artgal,t,id,tm.html

Wiadomo - chodzi o odszkodowania.
 

sabat

Well-Known Member
612
1 375
Salamandra

Holenderski filmowiec Jan van IJken :
“To me, the biological aspects were the most challenging parts of creating this short. [Figuring out] how long do the processes take, what are the different stages of development, and so on. I had to become a bit of a biologist and a bit of a scientist.”
https://www.boredpanda.com/timelapse-single-cell-becoming-organism-jan-van-ijken/?media_id=timelapse-single-cell-becoming-organism-jan-van-ijken-26&utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic
 

wah

Well-Known Member
981
4 246

rawpra

Well-Known Member
2 746
4 731
wspaniałe wiadomości

Na Galapagos znaleziono żółwia, o którym sądzono, że wymarł

Chelonoidis phantasticus był ostatnio widziany w 1906 roku. Teraz udało się odnaleźć żywą samicę


Na Wyspach Galapagos znaleziono żółwia, o którym sądzono, że wyginął przed ponad 100 laty. Dorosła samica została znaleziona na wyspie Fernandina. Prawdopodobnie należy do gatunku wielkich żółwi z Fernandiny (Chelonoidis phantasticus), który ostatni raz zaobserwowano w 1906 roku. Samica ma około 100 lat. Została zabrana do ośrodka przyrodniczego na wyspie Santa Cruz.

Ekwadorski minister ochrony środowiska, Marcelo Mata, poinformował, że znalezione przez naukowców ślady wskazują, iż żyją też inni przedstawiciele Ch. phantasticus. Teraz znaleziona samica zostanie poddana testom genetycznym, które mają potwierdzić jej przynależność gatunkową.

Chelonoidis phantasticus to rodzimy gatunek z Fernandiny. To niezamieszkana wyspa nad którą góruje aktywny wulkan. Jest jedną z najmłodszych wysp archipelagu Galapagos.

Znany 15 gatunków wielkich żółwi z Galapagos. Dwa z nich niedawno wymarły. Naukowcy obawiają się o los Ch. phantasticus. Ich zdaniem, jeśli na Fernandinie są jeszcze jakieś żółwie, to mogły być od siebie rozdzielone przez niedawne wypływy lawy z wulkanu.

W 2015 roku na Galapagos odkryto gatunek Chelonoidis donfaustoi. Nazwano go tak na cześć Fausto Llereny, strażnika, który przez 40 lat opiekował się Samotnym George'em. Ten ostatni przedstawiciel wielkich żółwi z Pinty zmarł w 2012 roku.

Specjaliści sądzą, że wielkie żółwie trafiły na odległe wulkaniczne wyspy Galapagos przed 3-4 milionami lat. Zostały tam przyniesione przez prądy morskie. Na wyspach nie miały naturalnych wrogów, więc się rozprzestrzeniły i zróżnicowały na rózne gatunki. Żółwie zostały zdziesiątkowane w XVIII i XIX wieku przez marynarzy, którzy wykorzystali fakt, iż zwierzęta te mogą długo obywać się bez wody i pożywienia, więc traktowali je jako zapasy świeżego mięsa. Ponadto ludzie wprowadzili na Galapagos szczury, świnie i psy, które pożerają jaja żółwi, oraz kozy niszczące ich habitaty.

https://kopalniawiedzy.pl/Galapagos-Chelonoidis-phantasticus-Fernandina-zolw,29631
 
Do góry Bottom