Zwierzęta

pawlis

Samotny wilk
2 382
8 871
Budki lęgowe nie muszą mieć patyczka. Wiele ptaków zakłada naturalne gniazda w dziuplach drzew, które obywają bez patyków i często te budki się wiesza jako ich zastępstwo (bo np. jest niedobór dziuplastych drzew w okolicy).
Plus jaskółcze gniazda:
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 4683

Guest
Co do budek dla ptaków to
Mnie interesuje coś innego. Jak te ptaki od tej budki hamują, jak nie mają patyczka przed otworem?
Może chodzić o to, że tylko najzdrowsze osobniki potrafią lecąc na pełnej pydzie przycelować w ten mały otwór i nie rozjebać się o ścianę. W ten sposób wypasione warunki lęgowe uzyskują ptaki o najlepszych predyspozycjach a te o gównianych genach marzną w dupe na jakiejś gałęzi.

p.s. Jeśli taki sposób wspierania doboru naturalnego się rozpowszechni to strach się będzie schylić po grzyba.

.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

rawpra

Well-Known Member
2 743
4 912
Jaszczurki śnią jak ludzie?
Tak jak u ssaków czy ptaków, u jaszczurek występują fazy snu przypominające sen wolnofalowy (NREM) oraz sen paradoksalny (REM).

W 2016 r. francuscy naukowcy badali Pogona vitticeps. Później analizowali wzorce snu innej jaszczurki - teju argentyńskiego (Salvator merianae).

Biolodzy długo sądzili, że tylko lądowe ssaki i ptaki doświadczają 2 faz snu: NREM i REM. Studium, którego wyniki ukazały się w 2016 r. na łamach Science, pokazało jednak, że P. vitticeps także przechodzi przez 2 unikatowe fazy snu. Wtedy zaczęto dywagować, że fazy snu pochodzą od wspólnego przodka ssaków i gadów, który żył 350 mln lat temu.

Mając to na uwadze, zespół z CNRS i Université Lyon I postanowił powtórzyć eksperyment sprzed 2 lat najpierw na tym samym gatunku, a później na teju argentyńskim. Dane potwierdziły, że obie jaszczurki przechodzą przez 2 fazy snu, które przypominają sen wolnofalowy i paradoksalny.

Pogłębione analizy wykazały jednak behawioralne czy fizjologiczne różnice nie tylko między jaszczurkami a ssakami oraz ptakami, ale i między 2 badanymi gatunkami jaszczurek. Okazało się np., że o ile u ludzi podczas snu REM aktywność mózgu i oczu przypomina parametry typowe dla stanu czuwania, o tyle w odpowiadającej mu fazie snu jaszczurek występują wolniejsze ruchy gałek ocznych, a w przypadku teju aktywność mózgu bardzo różni się od tej na jawie.

https://kopalniawiedzy.pl/jaszczurk...y-REM-Pogona-vitticeps-teju-argentynski,28946
 
Do góry Bottom