Zwierzęta

osman

Well-Known Member
380
2 300
Smieszne-zwierzeta-%E2%80%93-gify-22.gif
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 737
Lovecraft miał chyba rację, co do tych podwodnych, pradawnych bóstw.[URL='http://nt.interia.pl/raporty/raport-zagadki-przyrody/strona-glowna/news-odkryto-najstarszego-przodka-czlowieka,nId,2345522'] :)[/URL]
Odkryto najstarszego przodka człowieka
Zagadki Przyrody

Dzisiaj, 1 lutego (09:00)
Odkryto najstarszego znanego przodka człowieka. Ślady istoty sprzed 540 mln lat są "znakomicie zachowane".

0006D1K74IAXUFLQ-C122-F4.jpg

Saccorhytus /materiały prasowe

Mikroskopowe zwierzęta morskie są najwcześniejszym znanym nam etapem ewolucji, która doprowadziła do ryb i w końcu - także do ludzi. Szczegóły odkrycia dokonanego w Chinach zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature".

Naukowcy twierdzą, że Saccorhytus jest najbardziej prymitywnym przykładem kategorii organizmów nazywanych wtóroustymi, z których wywodzi się wiele gatunków zwierząt, w tym kręgowce. Saccorhytus był niewielkich rozmiarów - miał ok. milimetra długości i żył najprawdopodobniej między ziarnami piasku na dnie morza.

Nie odnaleziono żadnych dowodów sugerujących, że mikroskopijne zwierzę miało odbyt, w związku z czym jego odżywianie i wydalanie odbywało się przy pomocy tego samego otworu. Badania zostały przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Chin i Niemiec.

- Skamieniałości, które badaliśmy gołym okiem wyglądają jak małe czarne ziarenka. Pod mikroskopem ich poziom szczegółowości był oszałamiający. Uważamy, że jako jeden z pierwszych wtóroustych, Saccorhytus może być prymitywnym przodkiem wielu gatunków, w tym ludzi. Wszystkie wtórouste miały wspólnego przodka i uważamy, że właśnie go znaleźliśmy - powiedział Simon Conway Morriz z Uniwersytetu w Cambridge.

Wtórouste to klad zwierząt o dwubocznej symetrii, u których w rozwoju embrionalnym z pragęby powstaje otwór odbytowy. Pragęba przejmuje funkcje odbytu lub zanika, a na jej miejscu wtórnie formuje się odbyt. Otwór gębowy powstanie na brzusznej stronie zarodka. Do wtóroustych zalicza się: szkarłupnie, półstrunowce, strunowce, Xenoturbellida. Do tej pory odkrywane grupy wtóroustych datowano na 510-520 mln lat temu. Już wtedy zaczęły różnicować się z nich także kręgowce.
0006D1KBWSB71KR5-C122-F4.jpg

Saccorhytus /materiały prasowe

- Saccorhytus daje nam wgląd na pierwsze etapy ewolucji grupy, która doprowadziła do ryb, a ostatecznie także ludzi - powiedział Degan Shu, który znalazł szczątki.

Saccorhytus miał ciało pokryte cienką, stosunkowo elastyczną skórą i występowały u niego prymitywne mięśnie, przez co naukowcy sugerują, że zwierzę przemieszczało się wijąc. Najbardziej charakterystyczną cechą tego organizmu jest duża jama ustna w stosunku do reszty ciała. odżywianie zachodziło prawdopodobnie przez zagarnianie drobnych resztek, a nawet innych, mniejszych stworzeń. Interesujące są także stożkowate struktury występujące na ciele istoty - niektórzy naukowcy sugerują, że może to być bardzo wczesna wersja skrzeli.
 

rawpra

Well-Known Member
2 741
5 407
Gekon umyka wrogom, pozwalając się obedrzeć ze skóry

geckolepis-megalepis-14b0f754769065fef779cfe0ba9d2a83.jpg



Świeżo opisany Geckolepis megalepis ma największe łuski ze wszystkich gekonów. Do perfekcji opanował też sztukę charakterystyczną dla swojego rodzaju (Geckolepis) - gdy zostanie złapany przez drapieżnika, umyka mu, zostawiając w jego pysku czy pazurach spory kawał skóry. Gad występuje w Tsingy de Bemaraha - wapiennym masywie w zachodnim Madagaskarze.

geckolepis-megalepis-bez-wiekszosci-lusek.jpg


Skóra tzw. gekonów rybiołuskich jest przystosowana do oddzierania. Duże łuski są przyczepione na stosunkowo niewielkim obszarze. Oprócz tego pod nimi znajduje się specjalna strefa rozdzielania (kojarząca się z perforacją w papierze).

Biolodzy podkreślają, że o ile kilka innych gekonów może stracić skórę pod wpływem mocnego uchwytu drapieżnika, o tyle u Geckolepis jest to proces aktywny, w dodatku zachodzący nawet przy najlżejszym dotyku. Poza tym zanim inne jaszczurki zregenerują łuski, mija długi czas, a w przypadku gekonów rybiołuskich dzieje się to w ciągu zaledwie paru tygodni (w dodatku nie tworzą się blizny).

Jak można się domyślić, przystosowanie utrudniało pracę biologom, którzy chcieli badać Geckolepis. Pierwsi specjaliści opisywali, że by złapać zwierzę, nie tracąc prawie całej skóry, musieli używać waty. Obecnie naukowcy próbują łapania bezdotykowego, a konkretnie wabienia do plastikowych toreb. Jednak nawet po złapaniu nie jest wcale łatwiej...

Badanie sprzed paru lat pokazało, że mamy fałszywe pojęcie o różnorodności gekonów rybiołuskich. Stwierdzono, że w rodzaju tym istnieje w rzeczywistości ok. 13 unikatowych linii genetycznych, a nie, jak myśleliśmy, tylko 3 lub 4 gatunki. Jedna z linii dywergencyjnych była nowym gatunkiem (miała bardzo masywne łuski). By go nazwać, musieliśmy jednak znaleźć kolejne cechy odróżniające od pozostałych gatunków - wyjaśnia Mark D. Scherz, doktorant z Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium.

Autorzy artykułu z pisma PeerJ stanęli przed nie lada wyzwaniem, ponieważ głównym sposobem na odróżnienie gatunków gadów jest analiza wzorców łusek, a te gekony tracą je z taką łatwością, że do osiągnięcia dorosłości wzorce są często tracone. Z Geckolepis trzeba po prostu myśleć niestandardowo. Koszmarnie trudno je zidentyfikować, dlatego zwróciliśmy się ku mikrotomografii, by skupić się na cechach szkieletu. Za pomocą obrazowania zidentyfikowano parę cech czaszki, które odróżniają G. megalepis od reszty.

Naukowcy z USA, Niemiec i Kolumbii dywagują, że wielkie łuski odrywają się łatwiej od małych ze względu na większy stosunek powierzchni do powierzchni mocowania, a także przez większą powierzchnię cierną. Scherz podkreśla, że łuski są bardzo gęste i mogą stanowić kość, co oznacza, że koszt energetyczny ich wytworzenia jest dość duży. Dodaje, że słabo na razie poznany mechanizm regeneracyjny uda się być może wykorzystać w ludzkiej medycynie.

http://kopalniawiedzy.pl/Geckolepis...ra-regeneracja-Madagaskar-Mark-D-Scherz,25942
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 703
Jakiś czas temu świat obiegły zdjęcia przepasionych tygrysów syberyjskich na wybiegu w Chinach. No cóż, Chińczykom się powodzi i dobrze karmią nie tylko siebie, ale i swe zwierzaki w parkach i zoo.
ad_234085942.jpg

3CEBDEEC00000578-0-image-a-38_1486465753654.jpg

obese_tiger.width-800.jpg



Chińczycy zaczęli swoje spaślaki drażnić dronami, by te zażyły trochę ruchu. Jednemu z młodych tygrysków udało się dorwać drona.
 
U

ultimate

Guest
Suczka Tunia.
Jest wytrwałym biegaczem i stratuje w zawodach. Tygodniowo potrafi przebiec 130 km. Tunia to niezwykła suczka, przygarnięta ze schroniska 10 lat temu, która wiernie towarzyszy swojemu opiekunowi we wszystkich aktywnościach sportowych. Jako jedyny pies, ma pozwolenia na uczestnictwo w imprezach sportowych. O niespotykanej przyjaźni psa i człowieka, opowiedział właściciel Tuni Adam Zborowski.

http://sds4.wp.tv/2948517-l.webm
 

tomislav

libnet- kowidiańska tuba w twojej piwnicy!
4 777
12 986
W 39 sekundzie jest najlepsze. Gość w zielonymi mierzy się wzrokiem z tygrysem. Szacun na wiosce. Gdyby ruszyli, doszłoby do tragedii. Swoją drogą, to zupełnie zdumiewające, jak ci ludzie dzielą życie z tak potężnymi drapieżnikami. Mając świadomość zagrożenia, jeżdżą se motorami po ścieżkach na skraju lasu. Brrr ...

 
Do góry Bottom