Zapodaj coś ciekawego

kalvatn

Well-Known Member
1 317
2 112
Tak z ciekawości zapytam, jedliście kiedyś? Mówią, że śmierdzi jak połączenie fekaliów i rozkładającej się padliny. Ale w smaku przepyszny. Król owoców. Durian. Ja nie próbowałem bo o nim nie wiedziałem. Zwróciłem tylko na napisy w hotelu w Singapurze - No Durian i kompletnie nie wiedziałem o co tu chodzi. Następnym razem jak tylko będę mógł spróbuje. Jedni wymiotują na sam widok drudzy się nim zachwycają.

Na tak:

Na nie:
 
C

Cngelx

Guest
lel.png
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 799
Ja tak jakby trele jaszczembiów słyszę, gdy włączam Kelthuza. :)

Muzycy i ptaki używają tych samych genów
PAP
31.03.2015
Podczas wykonania utworów muzycznych aktywne są te same geny, które umożliwiają trele ptakom śpiewającym. Muzyka może wpływać także na geny związane z neurodegeneracją.

Okazuje się, że mechanizmy związane z odbiorem i tworzeniem muzyki są silnie zakorzenione ewolucyjnie i jednakowe dla wielu gatunków - piszą naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach, którzy wyniki swojego badania opublikowali w czasopiśmie „Scientific Reports”.

- Liczne badania z zakresu neuronauki wykazały, że mózgi profesjonalnych muzyków i osób nie będących muzykami różnią się od siebie strukturalnie i funkcjonalnie, a trening muzyczny może w znaczącym stopniu poprawiać funkcje poznawcze człowieka. Jednak nie wiedzieliśmy, jakie są biologiczne podstawy tych różnic - relacjonują autorzy pracy.

Grupa kierowana przez dr Irmę Jaervelae zbadała wpływ muzyki na ekspresję genów u muzyków z dwóch zespołów: profesjonalnej orkiestry Tapiola Sinfonietta i orkiestry uniwersyteckiej Akademii Sibeliusa. Pomiarów dokonywano dwukrotnie: po trwającym 2 godziny koncercie oraz tuż po trwającej tyle samo czasu sesji kontrolnej, gdzie uczestnicy badania nie grali ani nie słuchali żadnej muzyki.

Okazało się, że w trakcie koncertu u muzyków doszło do silnej aktywacji genów (np. SNCA, FOS i DUSP1), które zaangażowane są m.in. w zachowania motoryczne, zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń i niektóre funkcje poznawcze, np. uczenie się i pamięć. Co ciekawe, niektóre wzbudzone geny znane były do tej pory z tego, że biorą udział w powstawaniu chorób neuropsychiatrycznych i neurodegeneracyjnych.

Najbardziej zaciekawiło naukowców jednak to, że część z tych genów odpowiada za tworzenie melodii i dźwięków także u ptactwa śpiewającego. - Odkrycia te stanowią niezwykle cenne tło dla dalszych badań dotyczących molekularnych podstaw percepcji i tworzenia muzyki, ewolucji tych procesów oraz roli muzykoterapii w leczeniu wielu schorzeń - mówi dr Jaervelae.

(ew/PAP/ScienceDaily)

Geniusza łatwo rozproszyć
polskieradio.pl
09.03.2015
Z badań wynika, że osoby kreatywne mają problem z ignorowaniem nieistotnych bodźców sensorycznych. Podatność na rozproszenie pomaga im w kreatywności, ale przeszkadza w ukończeniu zadania.


Od lat naukowcy poszukują tajemnicy kreatywności. Okazało się, że może być powiązana z nieumiejętnością utrzymania uwagi.

Naukowcy z Uniwersytetu Northwestern (USA) postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście istnieje związek między kreatywnością a selektywnością uwagi, czyli zdolnością do ignorowania nieistotnych bodźców.

Przebadali 97 uczestników. Każdy z nich wypełniał Kwestionariusz Osiągnięć Twórczych (Creative Achievement Questionnaire) mierzący poziom kreatywności w codziennym życiu, wykonywał test na myślenie dywergencyjne (umiejętność generowania w określonym czasie jak największej ilości oryginalnych i nowatorskich odpowiedzi na zadane pytanie) oraz przechodził badanie neurofizjologiczne, analizujące wydajność uwagi podczas filtrowania informacji.

Osoby, które mogły pochwalić się wysokim poziomem kreatywności w życiu codziennym, charakteryzowały się dużą przepuszczalnością uwagi – nie potrafiły ignorować nieistotnych bodźców i łatwo ulegały rozproszeniu.

"Dziurawa uwaga" może pomagać ludziom myśleć niestandardowo, bo dzięki niej wkomponowują oni w przedmiot swojego zainteresowania pomysły pochodzące z "zewnątrz", wyjaśniają badacze na łamach pisma "Neuropsychologia"

Innymi słowy, jak mówi współautorka badania Darya Zabelina, przepuszczalność uwagi cechująca jednostki o wysokim stopniu kreatywności ma swoje zalety, bo choć utrudnia koncentrację, to jednocześnie poszerza zakres odbieranych bodźców, co ułatwia tworzenie nietypowych skojarzeń.

(ew/PAP/Washington Post)

 
Ostatnia edycja:

tomislav

libnet- kowidiańska tuba w twojej piwnicy!
4 777
13 008
Osoba: ochotnik (rosyjski programista). Problem: dystrofia mięśni. Rozwiązanie: przeszczep głowy chorego do ciała ofiary wypadku lub skazanego na śmierć. Mainstream utrzymuje, że to pierwsza taka operacja. Być może. W każdym razie będzie kosztować 11mln dolców, ma trwać 36h, a niezbędna śpiączka farmakologiczna ok 4 tygodni. Się zobaczy, ile warci są Frankensztajnowie XXI wieku.
http://www.tvn24.pl/rosyjski-programista-chce-poddac-sie-przeszczepowi-glowy,532238,s.html
 
Ostatnia edycja:

simek

Well-Known Member
1 367
2 122
http://www.radiozet.pl/Rozrywka/O-t...o-przeszlosc.-Japonczycy-maja-sposob-00003801
Spoko, ale nie wierzę im, bo już kilka, jeśli nie kilkanaście lat temu czytałem, że wyprodukowano substancje do której nic się nie przykleja, więc jeszcze tylko testy i można zapomnieć o wyskrobywaniu resztek keczupu z opakowania. Jak widać testy się przeciągają, że kolejni naukowcy odkrywają to samo. Uważam, że taka technologia nigdy nie wejdzie do użycia, świat byłby zbyt piękny – takim czymś możnaby pokryć właściwie wszystkie produkowane przedmioty, wystarczyłoby przetrzeć, zsunąć brud na ziemię, żeby wyglądały jak nowe. Najbardziej zasraną toaletę świata czymś takim pokryć, dobrze zaprojektować minimalne spady i będzie ona wiecznie czysta.
 
Do góry Bottom