Zabawa w literki (MBTI) i testy osobowości

Czy literki to druga w kolejności najważniesza rzecz w życiu (po lajkach)?

  • Tak!

    Votes: 15 32,6%
  • Nie!

    Votes: 11 23,9%
  • Nie wiem.

    Votes: 3 6,5%
  • Wiem, ale nie powiem.

    Votes: 8 17,4%
  • Nie obchodzi mnie to, ale się wypowiem.

    Votes: 9 19,6%

  • Total voters
    46

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Pytasz: jakie? ...i wstawiasz długą, pogłębioną analizę. Bylibyśmy dobrymi kumplami IRL. :)
No bo gdy już się zada pytanie, to w sumie nie wypada go zostawiać bez odpowiedzi...
Spadek wybaczania i delikatności może być naturalną reakcją na wzrost zagrożenia społecznego (np. wynikającego z sytuacji politycznej). Obserwując wydarzenia w Europie i USA jest to zrozumiałe. Tak już jest, że przy radykalizacji oponentów tolerancja wobec nich musi spadać.
Eleganckie wytłumaczenie, bo wyjaśnia też brak reakcji otoczenia - zostało wszak poddane dokładnie tym samym bodźcom i również uległo podobnie zmianie, więc nie ma dobrego punktu odniesienia, aby zauważyć zmianę.

Ale czy ktoś w ogóle mierzy jakoś poziom niepokojów na świecie/w Polsce, żeby móc obronić taką tezę o ogólnym przesunięciu nastrojów u całych społeczeństw?
Poza tym masz całkiem spory bezpiecznik w postaci dużego wzrostu sprawiedliwości, co wydaje się być skorelowane ze spadkiem powyższych: w życiu często jest tak, że delikatność ogranicza sprawiedliwość, a sprawiedliwość ogranicza delikatność. :)
Tak się właśnie przyglądam temu i zauważyłem, że są tu też inne klasyczne cnoty:

Roztropność (Prudence)
Męstwo (jako odwrotność Fearfulness)
Umiarkowanie (tu jako Avoidance)

Może można tego HEXACO używać jako narzędzia pomiarowego do moralnego doskonalenia, aby sprawdzać jak postępuje w czasie. Mam jeszcze ubytek we wstydliwości (Modesty) z 3.0 na 2.75, ale to w sumie już nie tyle klasyczna cnota, co bardziej chrześcijańska, więc to nie priorytet.
 

inho

Well-Known Member
1 635
4 511
Przy jednym się wahałem... ;)

BjnHorY.png


C43dpqu.png
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Nie żebym chciał Wam zaraz psuć humor...

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Ile-slow-liczy-jezyk-polski;5606.html
26.10.2004
Pojawiło się już w tym serwisie pytanie, ile słów używa przeciętny Polak. Nie mogłam się jednak doszukać, ile słów w sumie liczy język polski. Pozdrawiam.
Wiadomo, że wydawcy niektórych słowników chętnie wymieniają liczbę haseł, gdy osiągnie ona odpowiednio zawrotny poziom. Najwyższa, z jaką się zetknąłem, to 350 tysięcy, jednak rachunek jest kilkakrotnie zawyżony, ponieważ policzono również wszystkie formy fleksyjne. Wydawcy Wielkiego słownika ortograficznego PWN deklarują, że zawiera on ok. 140 tys. haseł, co jest bez wątpienia kalkulacją rzetelną, choć trzeba uwzględnić, że wliczono tu pewną liczbę nazw własnych (prawdopodobnie ok. 10 tys.).

Tego rodzaju deklaracje mają jednak walor głównie marketingowy. W rzeczywistości liczby wyrazów nie da się ustalić nawet w przybliżeniu, bo wielu wyrazów potocznych, środowiskowych, fachowych, specjalistycznych, a także dawnych, słowniki dziś wydawane nie notują. Z grubsza można przyjąć, że dałoby się ich zebrać 200 tys., ale to tylko liczba szacunkowa, a margines błędu jest znaczny.

Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
Nawet przy znajomości tych ewentualnych trzydziestu tysiący słów, ruszacie ledwie 15% całości. Poprawcie się! :)
 
Ostatnia edycja:

kompowiec

freetard
2 567
2 622
20950
top 6.58%

test wyjątkowo niemiarodajny, gdyż jestem jednym z mniej rozumianych, właśnie przez moje słownictwo, ludzi na forum (przede wszystkim mam na myśli forumowy komunikator discord).

wole literki.
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
Inne spojrzenie na introwertyków, ekstrawertyków:
Nazwa podcastu: WorkLife
Odcinek podcastu: Your Hidden Personality


 
Do góry Bottom