Wenezuela w ogniu

  • Thread starter Deleted member 427
  • Rozpoczęty
OP
D

Deleted member 6431

Guest
Wenezuela: Starcia na granicy z Brazylią. Są zabici i ranni.
Doszło tam do starć przeciwników reżimu Nicolasa Maduro z rządowymi siłami bezpieczeństwa.
Miejscowe władze podały, że ofiary śmiertelne to zamieszkujący te tereny Indianie z grupy etnicznej Pemon - Zoraida Rodriguez i jej mąż.
Dotychczasowy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nakazał w czwartek zamknąć granicę z Brazylią, chcąc w ten sposób zapobiec dostarczeniu zapowiedzianej przez brazylijski rząd pomocy humanitarnej do Wenezueli. Zamknięcie granicy nastąpiło około godz. 1.00 w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego.

Jak mówił Maduro, transporty pomocy stanowią "tanią pokazówkę" opozycji, która ma "podminować jego władzę", a Wenezuela nie potrzebuje dostaw żywności i leków. "Granica z Brazylią pozostanie totalnie zamknięta do odwołania" - zapowiedział.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/swiat/news...e=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
 

Kalmar

Member
15
40
Mały sidenote, ale uderzyło mnie teraz: dużą zaletą np. takiego Joe Rogan Experience (którego za bardzo nie lubię) jest to, że jak tylko zaistnieje potrzeba, to wyciągają źródła, artykuły, statystyki czy badania na miejscu i factchecking odbywa się natychmiastowo. A w mainstreamowych mediach mogą się cały dzień przerzucać teoriami i i tak nikt nic nie wie na koniec dnia. Żenada.
 

rawpra

Well-Known Member
2 743
5 102
Mały sidenote, ale uderzyło mnie teraz: dużą zaletą np. takiego Joe Rogan Experience (którego za bardzo nie lubię) jest to, że jak tylko zaistnieje potrzeba, to wyciągają źródła, artykuły, statystyki czy badania na miejscu i factchecking odbywa się natychmiastowo. A w mainstreamowych mediach mogą się cały dzień przerzucać teoriami i i tak nikt nic nie wie na koniec dnia. Żenada.
dokładnie, telewizja promuje fake newsy można powiedzieć, komunikacja pisemna jest lepsza bo nikt nikogo nie przekrzykuje i można linkować do badań naukowych, cytować itp., najlepsza jest komunikacja anonimowa bo można być sobą i liczy się treść i argumenty a nie autorytet
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 203
23 038
Ale jak bez państwa? Chcecie, aby chorzy umierali na ulicach?

Wenezuela: Przerwy w dostawie prądu uniemożliwiły dializy. Zmarło 15 osób
Świat
48 minut temu
Trwająca od czwartku awaria systemu energetycznego w Wenezueli, która skutkowała przerwami w dostawach prądu, uniemożliwiła pracę szpitali, w tym przeprowadzenie dializ u pacjentów z niewydolnością nerek. Od wczoraj zmarło z tego powodu 15 osób - alarmują organizacje pozarządowej.

"Dziewięć przypadków śmiertelnych odnotowaliśmy w położonym na północnym zachodzie stanie Zulia, dwa w stanie Trujillo i cztery w szpitalu Pereza Carreno w stolicy kraju, Caracas" - poinformował agencję AFP dyrektor koalicji Codevida, łączącej NGO walczące o prawo pacjenta do zdrowia i do życia, Francisco Valencia.

Problemy z dostawami energii elektrycznej zaczęły się w czwartek wieczorem (godz. 20:50), gdy stanęły co najmniej dwie wielkie elektrownie, a awaria pozbawiła prądu 22 stany Wenezueli. W piątek rano rząd ogłosił zawieszenie lekcji w szkołach i wstrzymanie działalności zakładów produkcyjnych

W sobotę w południe, gdy "udało się nam wznowić w 70 proc. pracę elektrowni, nasz system energetyczny został zaatakowany ponownie. Był to atak cybernetyczny, wymierzony w centralny ośrodek zarządzania bezpieczeństwa kraju, który zniweczył nasze wysiłki na rzecz przywrócenia dostaw" - oświadczył sobotę prezydent Nicolas Maduro na wiecu z udziałem z aktywistów rządzącej Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV).

Wenezuelscy eksperci twierdzą, że problemy z dostawami energii elektrycznej są rezultatem awarii, do jakiej doszło w czwartek w elektrowni wodnej w Guri, która zaspokaja 80 proc. potrzeb energetycznych kraju.

Zapora wodna na rzece Caroni w Guri jest trzecią na świecie zaporą pod względem produkowanej energii (50 000 GWh rocznie). Hydroelektrownia ta została zbudowana w latach 1963-1986. Niezależni eksperci twierdzą, że elektrownia jest chronicznie niedoinwestowana, a tamtejsza infrastruktura znajduje się w bardzo złym stanie.

W ocenie prezydenta Nicolasa Maduro nie to jest przyczyną bezprecedensowej, ogólnokrajowej awarii. "Za tym cybernetycznym atakiem stoją siły amerykańskiego imperium oraz ich samozwańcza marionetka, Juan Guaido" - ogłosił w sobotę Maduro. Argumentował, że tylko Stany Zjednoczone dysponują wystarczająco rozwiniętą technologia, aby zdalnie sparaliżować funkcjonowanie systemu zaopatrzenia w elektryczność w Wenezueli. "Nie zastraszycie nas" - odgrażał się podczas sobotniego mityngu.

Sektor energetyczny w Wenezueli, znacjonalizowany przez inicjatora rewolucji boliwariańskiej, poprzednika obecnego prezydenta, zmarłego w 2013 roku Hugo Chaveza, miewał dotąd awarie, ale nigdy na tak wielką skalę. Wkrótce po śmierci Chaveza, gdy rządy objął Nicolas Maduro doszło w 2008 roku do pierwszej wielkiej awarii energetycznej w Wenezueli, a w pięć lat później do następnej, jednak obie zdołano usunąć w ciągu niespełna sześciu godzin.

Tym razem sprawa wygląda znacznie poważniej, a jak ocenia z Caracas agencja Reutera, obecny blackout - po hiszpańsku apagon - wpisuje się w ogólny kryzys i hiperinflację, jakie trawią wenezuelską gospodarkę. Kryzys spowodował już ucieczkę z kraju ponad trzech mln mieszkańców.
 
OP
D

Deleted member 4683

Guest
Ciekawe jaka jest przyczyna braku prądu. Zwykłe awarie, sabotaż czy brak surowców ?

Na razie rozpoczęło się rabowanie sklepów i mieszkań. Zasada "dziewięciu posiłków" dzielących społeczeństwo od anarchii działa bezbłędnie.

 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

kr2y510

konfederata targowicki
12 502
23 390
Zwykłe awarie, sabotaż czy brak surowców ?
Brak surowców raczej nie. Wody do turbin nie zabrakło, a paliwa do generatorów prądu tez nie. Awarie są z reguły albo rzadkie, albo krótkotrwałe. Więc pozostaje sabotaż. Uważam że korelacja nie jest przypadkowa. Pieniądze zainwestowane w CIA muszą dawać efekty.
 

nuri

Well-Known Member
300
1 975
Brak surowców raczej nie. Wody do turbin nie zabrakło, a paliwa do generatorów prądu tez nie. Awarie są z reguły albo rzadkie, albo krótkotrwałe. Więc pozostaje sabotaż. Uważam że korelacja nie jest przypadkowa. Pieniądze zainwestowane w CIA muszą dawać efekty.

Przecież blackouty i braki w dostawie wody to była codzienność Caracas od lat. Stan konserwacji elektrowni i infrastruktury też pewnie był na tragicznym poziomie, szczególnie gdy zagraniczna pomoc została odcięta. Nawet jeśli trzyliterkowa agencja maczałbya w tym palce to przy obecnym poziomie degeneracji systemu nie musieliby się wiele wysilać.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 625
11 625
Im starsza infrastruktura, tym większy koszt jej utrzymania, a za $10 miesięcznie czy ile się tam zarabia ciężko znaleźć człowieka do roboty z fachem w ręku. To normalne zjawisko, a co ciekawe coraz bardziej odczuwalne również w Polin, gdzie większość infrastruktury jest z czasów Gierka.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 203
23 038
Wenezuela: Rosyjskie samoloty wojskowe przywiozły do Caracas żołnierzy
Świat
Wczoraj, 24 marca (22:12)
Dwa rosyjskie samoloty wojskowe wylądowały w sobotę w stolicy Wenezueli Caracas, przywożąc tam szefa sztabu rosyjskich wojsk lądowych, generała Wasilija Tonkoszkurowa oraz około 100 żołnierzy - poinformował lokalny dziennikarz.

Według internetowych portali śledzących globalną komunikację powietrzną, samoloty te - pasażerski Ił-62 i transportowy An-124 - wystartowały w piątek z podmoskiewskiego lotniska wojskowego Czkałowski i po międzylądowaniu w Syrii kontynuowały lot do Wenezueli. An-124 opuścił Caracas w niedzielę.

Dziennikarz Javier Mayorca napisał w sobotę na Twitterze, że samolotem pasażerskim przyleciał generał Tonkokoszkurow, a samolot transportowy dostarczył 35 ton ładunku.

Agencja Reutera podała, że prośby o skomentowanie tej sprawy, które skierowała do wenezuelskiego ministerstwa informacji oraz do resortów obrony i spraw zagranicznych Rosji, jak też do rzecznika Kremla, pozostają wciąż bez odpowiedzi.

Rosja jest głównym sprzymierzeńcem zmagającego się ze społeczną rewoltą i sankcjami USA prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Waszyngton uważa to za ingerowanie Moskwy w wewnętrzne sprawy regionu.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 203
23 038
My tu tyle czasu poświęciliśmy na teorię zawłaszczania zwłok, a w Wenezueli lewaki wszystkie uspołeczniają...

Desperate Venezuelans Looting Cemeteries, Rotten Corpses for Jewelry
BEN KEW8 Apr 20191,141
2:38
Desperate Venezuelans, a BBC report revealed Sunday, have begun targeting cemeteries for potential income, stealing everything from jewelry to bones that they can then sell on for a profit.

The BBC spoke to relatives of those buried in the Cementerio del Sur, the largest burial ground in the capital of Caracas, who now need to stand guard at their loved ones’ tombs to protect them from looters.

“I come here every week, or every two weeks. I keep watch. I worry I’ll arive one day and she’ll be gone,” Eladio Bastida, whose wife is buried in the cemetery, told the BBC. “When I buried her, you could just walk in here. but lately you can barely reach her grave, because every tomb has been opened and the remains taken out.”

Looters prioritize finding jewelry, gold teeth, and skeleton remains that can be sold for use in various rituals, the report alleged:
The damage is so widespread that cemetery workers often cannot repair the graves. Thieves have broken into not just the graves of common people, but those of historical figures such as novelist and former Venezuelan president Rómulo Gallegos.

“This is a lawless land, there is no respect for anything here,” added Bastida. “God will punish those people that are doing this.”

Another bereaved individual, Jorge Liscano, told the BBC he plans to exhume his relatives’ remains for fear that thieves will soon dig up the grave when he is not there to protect it.

“This is the result of social collapse, a lack of education, the loss of values in our homes and our institutions,” he said. “In recent years, this country has only focused on politics. We have forgotten about the things that make us human.”

Venezuela’s dire humanitarian crisis has intensified in recent weeks amid a breakdown of the national electrical grid that has left many people paralyzed, without access to basic living necessities and essential public services such as schools and hospitals.

The task of managing the remains of the deceased has long been an issue in the crisis-stricken country. Reports from local morgues last year revealed exploding corpses due to a lack of effective refrigeration. Most corpses placed in morgues quickly enter what is known as the emphysematous phase of decomposition, where they can no longer contain the gases and putrid fluids accumulated inside and burst as a result.

Many morgues are also struggling to handle the sheer number of arriving dead bodies, many of whom have died as a result of violence or lack of basic medical care. A report from the Venezuelan Observatory of Violence (OVV) published last December found that murder rates actually fell over the course of 2018 because violent criminals joined the millions of people fleeing the country’s economic and humanitarian crisis.
 
Do góry Bottom