Tak będzie w AKAPie

Cptkap

Well-Known Member
700
3 225
zkRPWul.jpg
 

Hanki

Secessionist
1 525
5 088

Nie trzeba szukać w czasach, gdzie fotografie były czarno-białe :)

 

kompowiec

freetard
2 568
2 622
to niech teraz wychoduje pszczoły to się wyrówna.

Ratowanie żab z zanieczyszczonego środowiska wydaje się być nieszkodliwe biorąc pod uwagę inne treści obecne na TikToku. Jednakże jest wręcz przeciwnie, biorąc pod uwagę że robi to osoba bez odpowiedniej wiedzy, motywowana odzewem ze strony widzów, a żab jest setek tysięcy i wymknęły się spod kontroli.
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce. Listy najlepszych ofert znajdziesz tutaj.

Wizytówką TikToka niewątpliwie jest kreowanie trendów dla reszty Internetu, wszelkiego rodzaju challenge oraz bycie źródłem niepokojących treści. Wydawałoby się, że profil milionowej armii żab, który w ciągu ostatnich tygodni zebrała ponad 2 miliony obserwatorów, jest relatywnie niegroźny. Jednak jak mówią ekolodzy i biolodzy, działania właściciela profilu są realnym zagrożeniem dla środowiska.
22 lutego bieżącego roku na profilu @thinfrog w serwisie TikTok ukazał się pierwszy filmik, na którym właściciel profilu zbiera skrzek ropuch i żab. W kolejnych filmikach autor nagrywa swoje wyprawy nad lokalne mokradła i zbiorniki, by zebrać więcej kłębów zawierających skrzek, by jak to określił "uratować je przed wyschnięciem i zanieczyszczeniami". Zgodnie ze swoimi szacunkami, w okresie od lutego do kwietnia thinfrog zebrał około 1,4 miliona jaj, które następnie hodował w niewielkim stawie na podwórku swojego domu. W międzyczasie profil przyciągnął uwagę dwóch milionów obserwatorów i zdobył niemal 21 milionów polubień.
Jak mówi thinfrog udało mu się wyhodować ponad milion żab. W nagraniu upublicznionym 6 czerwca thinfrog mówi, że żab jest tyle, że nie może wejść do ogródka.
@thinfrog
no more going in the garden this year and the neighbors because the gardens took over by my giant frog army
♬ RAVE - Dxrk ダーク
Natomiast w nagraniu z 12 czerwca - usuniętym z profilu thinfrog, lecz zachowanym w serwisie Twitter - thinfrog sugeruje, że jeden z jego sąsiadów wyprowadził się ze względu na żaby, których mężczyzna nie jest w stanie opanować.

Tożsamość użytkownika thinfrog nie jest znana, ale według treści zamieszczonych przez niego w serwisie TikTok jest mężczyzną pochodzącym z Wielkiej Brytanii.

Armia żab na TikToku zagrożeniem dla ekosystemu​

Treści publikowane na profilu thinfrog zyskały ogromną popularność w niezwykle krótkim czasie. Wśród wielu komentarzy, które wyrażają zaskoczenie i zdumienie sytuacją, znaczna część z reakcji na wideo krytykuje działania właściciela profilu thinfrog, wskazując, że niekontrolowany wzrost populacji żab w tak ogromnych ilościach jest potencjalnym zagrożeniem dla ekosystemu.
Podobnego zdania jest Dawood Qureshi, biolog morski i dziennikarka w serwisie BBC Wildlife.
"Hodowla tak wielu żab zdecydowanie nie jest dobra dla środowiska. Może ona spowodować napływ żab, które normalnie nie przeżyłyby w tym środowisku, a to może mieć negatywne skutki, takie jak zbyt wiele drapieżników polujących na gatunki owadów, które są uwalniane do środowiska bez wielu naturalnych ograniczeń. Co w efekcie zmniejsza liczbę owadów i może z kolei mieć negatywny wpływ na ważne procesy, takie jak zapylanie - proces, który zapewnia wzrost i rozwój roślin spożywczych"
Natomiast Tierra Curry, biolog konserwatorski z organizacji non-profit Center for Biological Diversity wskazuje, że takie działania są wektorem dla chorób i gatunków inwazyjnych.
Thinfrog spotkał się z krytyką od innych twórców na TikToku, w tym @froggiebiologist, biologa, który również posiada profil poświęcony żabom. Froggiebiologist potępia zachowanie właściciela thinfrog, nazywając je nieodpowiedzialnym i wypominając mu brak znajomości gatunków, z którymi ma do czynienia ani brak wiedzy na temat tego jak prawidłowo rozmnażać i hodować żaby.
"Milion żab w zbiorniku wodnym na tyłach domu? Istnieje bardzo wiele problemów z posiadaniem tak dużej ilości żab w ogródku. Szybko rozwijać się będą choroby, będą problemy z utrzymaniem czystości, nie wiesz co to za gatunki żab i jakich potrzebują warunków do życia. Istnieją powody. dla których mamy biologów i odpowiednie służby, które zajmują się ochroną żab w miejscu, w którym powinny być chronione" - mówi froggiebiologist nawiązując do przewijającego się w filmach słowa rescue (ratować)

Armia żab trenduje​

Milionowa żabia armia to nie jedyny tego typu szkodliwy trend. Na początku 2022 roku TikTok obiegła informacja jakoby jeden z twórców na TikToku - Arkeslo - zakupił i wyhodował sto milionów biedronek, a następnie wypuścił część z nich do nowojorskiego Central Parku. W kolejnych filmikach autor przedstawia historię, według której rzekome wypuszczenie biedronek doprowadziło do pozwania go o "terroryzm środowiska naturalnego", a następnie aresztu domowego. Aby naprawić szkody, TikToker rzekomo zakupił setki świerszczy, które miały zjeść biedronki.

REKLAMA

Choć prawdziwość obu historii poddaje się w wątpliwość, filmiki z hashtagami #frogarmy i #ladybugarmy w sumie mają kilkaset milionów wyświetleń, gdyż trend został podłapany także przez mniejszych twórców. W wypowiedzi dla brytyjskiego The Guardian Tierra Curry przestrzega przed podobnymi praktykami, nawet na małą skalę - zarówno ze względów na środowisko naturalne jak i potencjalne konsekwencje prawne oraz zachęca do zaalarmowania odpowiednich służb w przypadku zauważenia podobnych przypadków hodowli.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.
Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 12 lipca 2022 roku
 
Do góry Bottom