Sporty walki

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
Na pewno ciągnięcie dwóch wątków: jeden o u ucieczce, a drugi o użyteczności i sposobie użycia gazu nie pomaga w dyskusji.

Moim zdaniem problemem jest to, że próbujesz widzieć w moich postach receptę na każdą sytuację samoobrony, a tak nie jest i takiej jednej recepty nie ma.
Poza tym nie wszytko jest takie oczywiste jak się wydaje. Z tą ucieczką uważam, że wiele osób błędnie widzi to zero-jedynkowo. Albo ktoś ma drogę ucieczki albo nie ma, więc albo na pewno może uciec albo nie. Nie biorą pod uwagę, że stan chodnika albo ścieżki jest słaby, jest ciemno i to dla mnie znaczy, że jest 30% szans na uszkodzenie sobie stawu skokowego. Albo że ktoś słabo zna teren, a napastnik być może zna skrót. Jaka jest szansa, że napastnik będzie go gonił (znając motyw napastnika, drogę i miejsce docelowe ucieczki można to szacować). A nawet tego jak ktoś szybko biega i jaką ma kondycję biegową...
 

alfacentauri

Well-Known Member
1 164
2 172
Masz sporo racji w tym, że nie zawsze da się uciec, tylko tego chyba nikt nie twierdzi. Na chłopski rozum uciekając ma się większe szanse nie odnieść obrażeń niż podejmując walkę. Jeśli ktoś za słabo biega i będzie doganiany to może tę walkę podjąć i jest w punkcie wyjścia, a jak ma jeszcze przy sobie gaz (szczególnie ten w postaci chmury) to chyba może dodatkowo podczas ucieczki rozpylać go za siebie. To są jednak teoretyczne rozważania. Przydałoby się je zweryfikować.
Może @kawador zna jakieś statystyki czy nieuzbrojona osoba uciekając przed nieuzbrojonym napastnikiem zwiększa swoje szanse czy wręcz odwrotnie?
Jeszcze o tym, którą nogę mieć z przodu gdy się rozpyla gaz mając na uwadze to, że coś może pójść nie tak. Pisałem, że na chłopski rozum tą, w której będzie się lepiej walczyć. Dla osoby praworęcznej będzie to lewa. Tak z ciekawości klikałem sobie po internetowych filmikach, które dotyczyły używania gazu w samoobronie. Nie chciało mi się liczyć, ale w większości przypadków była to lewa noga z przodu i gaz w prawej ręce. Były też filmy, na których trzymano gaz w prawej ręce i podobnie prawa noga była postawiona z przodu, były też filmy gdzie tak jak na poradniku z militaria.pl trzymano prawą nogę z przodu, ale gaz był trzymany w lewej ręce. Natomiast dużo musiałem się naklikać by trafić na film, na którym ktoś trzyma gaz w lewej ręce i ma lewą nogę z przodu. Rozwiązania różne. Najlepiej trzeba byłoby się znów odwołać do jakiś statystyk kryminalnych. Ale pewnie nikt o takie rzeczy nie wypytuje, mało kto by pamiętał w jakim momencie miał gdzie, którą nogę. Pewnie ci co sobie poradzili rzadziej będą się skarżyć niż ci co wpadli w tarapaty, więc to mogłoby fałszować obraz. Można by szukać jakiś filmów z monitoringu, na których obrona gazem się nie powiodła i trzeba było działać dalej. Tylko też jak jakaś niezbyt sprawna pani koło pięćdziesiątki zostałaby napadnięta przez młodszego, potężniejszego faceta to co jej dałoby to czy ma prawą czy lewą nogę z przodu? Dysponując jakimiś nagraniami i tak byłoby je jakoś odsiewać. Pewnie to żmudna robota i przy tak wydumanym problemie lepiej zdać się jednak na zdrowy rozsądek.
 
Do góry Bottom