Rządy Prawa i Sprawiedliwości

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 600
20 588
Dobra zmiana.

Zadłużamy się na coraz wyższe kwoty
Środa, 22 maja (07:12)
W kwietniu 2019 roku banki oraz SKOK-i udzieliły 616 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 7,74 mld zł. Patrząc na liczbę udzielonych kredytów nie widać zmian, ale za to w ujęciu wartościowym mamy wzrost o 8 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku.

Najszybciej rosną pożyczki zaciągane na stosunkowo wysokie kwoty. Nie jest to jednorazowe zjawisko, ale tendencja, która się utrzymuje już od dłuższego czasu - wynika z kolejnych danych biura Informacji Kredytowej.

- Obecnie 35 proc. udzielanych przez banki kredytów konsumpcyjnych stanowią średniokwotowe (7 - 20 tys. zł) oraz wysokokwotowe (powyżej 20 tys. zł). W ujęciu wartościowym stanowią one już 86,5 proc. wartości wszystkich udzielanych kredytów konsumpcyjnych. Główną przyczyną tego zjawiska jest wydłużanie przez banki okresu kredytowania, który obecnie wynosi już ponad 35 miesięcy, a w przypadku kredytów gotówkowych już prawie 50 miesięcy, co przy niskim poziomie stóp procentowych i rosnących dochodach, powoduje wzrost średniej wartości udzielanych kredytów konsumpcyjnych - tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.
Średnia wartość udzielonego kredytu konsumpcyjnego w okresie styczeń - kwiecień 2019 r. wyniosła 12 760 zł i była wyższa o 9 proc. od średniej wartości udzielonego kredytu konsumpcyjnego w tym samym okresie zeszłego roku.

- Co ciekawe wydłużaniu umownego okresu spłaty kredytów gotówkowych nie towarzyszy wydłużanie rzeczywistego okresu, w jakim kredyty te są w całości spłacane. Rzeczywisty okres spłaty przeciętnie jest o połowę krótszy od okresu umownego. Może to wynikać z faktu spłaty kredytów z dochodów gospodarstw domowych nie uwzględnianych przy liczeniu zdolności kredytowej, w tym pochodzących z transferów socjalnych - dodaje.

Jak zaznacza przedstawiciel BIK, nadal nie obserwujemy wzrostu poziomu ryzyka kredytowego portfela kredytów konsumpcyjnych. Jakość portfela dla kredytów konsumpcyjnych już od kilku lat utrzymuje się na niskim, bezpiecznym poziomie szkodowości, co każdorazowo potwierdzają miesięczne odczyty Indeksu Jakości portfela kredytów konsumpcyjnych.

- W mojej opinii podstawowe ryzyko związane z kredytami konsumpcyjnymi determinowane jest przez wysokokwotowe kredyty, które są obarczone wyższym ryzykiem kredytowym od kredytów niskokwotowych, a obecnie 70 proc. sprzedaży kredytów konsumpcyjnych stanowią kredyty powyżej 20 tys. zł. - zaznacza prof. Rogowski.
Interia już wielokrotnie pisała o tym, że właśnie ta grupa kredytów jest najmocniej narażona na ryzyko niewypłacalności, a jednocześnie jest to grupa, która rośnie najszybciej.

W marcu na to zjawisko zwrócił także uwagę Komitet Stabilności Finansowej.

- W opinii Komitetu dalszego monitoringu i analizy wymaga też segment kredytów konsumpcyjnych, szczególnie z uwagi na rosnący udział kredytów o wysokim jednostkowym wolumenie i długim (wieloletnim) terminie zapadalności - podano w komunikacie po posiedzeniu.

Monika Krześniak-Sajewicz
 
  • Like
Reactions: wah
D

Deleted member 6431

Guest
Patryk Jaki zapowiedział, że zajmie się łamaniem prawa w internecie i tzw. farmami trolli, które publikują nienawistne wpisy.

Patryk Jaki był gościem programu "O co chodzi", który prowadzi Magdalena Ogórek. Jednym z poruszonych wątków była walka z hejtem w Internecie. Polityk zapowiedział, że będzie to jedna z kwestii, którymi już niedługo się zajmie.

- Powiedzmy sobie szczerze, bo ja doświadczam tego cały czas i pan widzę też, bo obserwuję pana Twittera. To są farmy trolli, które są uruchamiane i opłacane z jakichś pieniędzy - stwierdziła Magdalena Ogórek.

- To jest nielegalne finansowanie kampanii wyborczej, dlatego prokuratura się za to naprawdę weźmie - odpowiedział Patryk Jaki i przyznał, że obiecał sobie, że zaraz po wyborach "weźmie się za takie rzeczy jak Sok z Buraka". - To jest instytucjonalnie akceptowane, pomimo że ludzie, którzy za to odpowiadają, wiedzą, że to jest haniebne łamanie prawa. Dlatego to się teraz skończy, ja chwilę odpocznę i się tym zajmę - zapowiedział. - Zero tolerancji dla tak haniebnego łamania prawa - dodał.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomo...-z-trollami-w-internecie-zero-tolerancji.html

Będą kneblować ludzi.!
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 600
20 588
LoL. Ja na miejscu różnych artystów zacząłbym pozywać krytyków piszących niepochlebne recenzje. :)
https://fakty.interia.pl/polska/news-ministerstwo-sprawiedliwosci-pozwie-profesorow-uj-za-krytyke,nId,3045951
Ministerstwo Sprawiedliwości pozwie profesorów UJ za krytykę zmian w Kodeksie karnym
Polska
Dzisiaj, 15 czerwca (07:28)
Będzie pozew resortu sprawiedliwości w sprawie opinii prawników z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego dot. noweli Kodeksu karnego - powiedział wiceszef MS Marcin Warchoł. Chodzi o stwierdzenie dot. rzekomego złagodzenia odpowiedzialność prezesów państwowych spółek za korupcję.

W czwartek Sejm przyjął 41 poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzającej kary m.in. za przestępstwa pedofilii. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Opinia KIPK
W opinii z 9 czerwca prawnicy z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego (KIPK) stwierdzili, że zgodnie z poprawkami Senatu "przepisy dotyczące przestępstw łapownictwa w sektorze publicznym (art. 228 k.k., art. 229 k.k.) mogą nie mieć zastosowania do osób zarządzających największymi, strategicznymi spółkami handlowymi z udziałem Skarbu Państwa, co prowadzi do rażących nierówności wobec prawa i nieuzasadnionego uprzywilejowania niektórych podmiotów gospodarczych".

"W myśl poprawki wprowadzonej w Senacie prezes zarządu PKN Orlen S.A. nie mógłby odpowiadać karnie za łapownictwo w sektorze publicznym, podczas gdy odpowiedzialności takiej podlegać będzie przykładowo prezes spółki komunalnej, zajmującej się wywozem nieczystości w małej gminie wiejskiej" - czytamy.

Ministerstwo komentuje
Wiceszef MS podkreślił, że teza ta jest nieprawdziwa. Jak dodał, zgodnie z wprowadzanymi przepisami odpowiedzialność karna za przestępstwa łapownictwa i przekupstwa będzie zaostrzona dla prezesów spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa, natomiast w przypadku spółek z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa, takich jak PKN Orlen, pozostanie na dotychczasowym poziomie.

"W przypadku prezesów spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego nowelizacja zaostrza prawo, wprowadzając jasne kryterium odpowiedzialności do lat ośmiu" - wskazał. Dotychczas za tego typu przestępstwo groziła im odpowiedzialność karna do pięciu lat pozbawienia wolności. "A i tu często sądy ich uniewinniały, powołując się na niejednoznaczność stanu prawnego w tym zakresie" - dodał wiceminister.

Warchoł podkreślił jednocześnie, że "państwo nie może tolerować kłamstwa, które uderza w jego podstawy i sprawia, że zaufanie obywateli do niego zostaje zachwiane". W tym kontekście przywołał też wpis jednego ze współautorów opinii KIPK, dr. Mikołaja Małeckiego, który podczas czwartkowego wystąpienia wiceministra w Sejmie napisał na Twitterze: "Minister Warchoł właśnie przyznał w Sejmie, że zmiany w kk łagodzą odpowiedzialność karną prezesów spółek Skarbu Państwa za korupcję: z max 8 lat (art. 228 kk) na max 5 lat (art. 296a k.k.). #bubelZiobry".

Będzie pozew
"W poniedziałek zostanie złożony pozew przeciwko profesorom i doktorom Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy skłamali w swojej opinii, a potem w swoich wypowiedziach" - zapowiedział wiceminister, dodając, że od takich prawników wymaga się "największego profesjonalizmu". Wskazał, że będzie to pozew w obronie dobrego imienia polskiego wymiaru sprawiedliwości, resortu, lecz także "w obronie obrony renomy samego Uniwersytetu Jagiellońskiego". "Są bowiem granice krytyki i politycznych sporów, których przekraczać nie wolno" - powiedział.

Resort przypomniał jednocześnie, że nowela Kodeksu karnego zaostrza odpowiedzialność karną za łapownictwo, uznając wręczenie łapówki powyżej 1 mln za zbrodnię. Zgodnie z nowymi przepisami grozi za nią kara od trzech do 20 lat pozbawienia wolności. Jednocześnie poszerzono też karalność płatnej protekcji na krajowe jednostki organizacyjne dysponujące środkami publicznymi i jednoznacznie objęto nią osoby pełniące funkcje kierownicze w przedsiębiorstwie państwowym i spółkach handlowych z większościowym udziałem Skarbu Państwa, samorządu terytorialnego lub państwowej osoby prawnej. Zaostrzono i poszerzono także odpowiedzialność karną za ustawianie przetargów.

Poprawki zapisów
Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowela przewiduje m.in. wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Wyeliminowywana zostanie kara 25 lat pozbawienia wolności, stanowiąca odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę miesiąc.

Nowelizacja została przyjęta przez Sejm 16 maja. Tydzień później Senat zarekomendował wprowadzenie do ustawy pakietu 42 poprawek wniesionych przez klub PiS i częściowo przez Biuro Legislacyjne Senatu.

Przyjęte przez Sejm poprawki izby wyższej zmodyfikowały niektóre z krytykowanych w noweli zapisów. Przewidują m.in. odejście od obowiązku orzekania przez sąd w określonych przypadkach tzw. bezwzględnego dożywocia bez prawa do warunkowego zwolnienia. Zgodnie z tą poprawką sąd będzie mógł orzec takie bezwzględne dożywocie za najcięższe zbrodnie, ale nie będzie to dla sądu obligatoryjne. Inna poprawka uzupełnia przepis dotyczący karalności za obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15 lat o czyn "doprowadzenia takiego małoletniego do obcowania płciowego", za co również będzie groziło do 15 lat więzienia.

Kolejna poprawka wraca do aktualnego brzmienia przepisu art. 212 Kk, który dotyczy ścigania pomówienia. Poprawka wykreśla zmiany wprowadzone nowelizacją do art. 212, zakładające kary do roku więzienia za "tworzenie fałszywych dowodów na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu lub nakłanianie innych osób do potwierdzenia okoliczności objętych jego treścią".

Senackie poprawki dotyczą też przepisu przewidującego karanie za fałszowanie wskazań liczników samochodowych. W ostatnich dniach niektórzy eksperci przekonywali, że nowelizacja znosi karalność tzw. przekręcania liczników poprzez zastąpienie tego czynu innym przestępstwem. Jak zaznaczono w uzasadnieniu poprawki, ma ona charakter techniczno-legislacyjny i prowadzi do uporządkowania jednostek redakcyjnych. Zapewniono jednocześnie, że fałszowanie liczników będzie karane.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 387
21 966
Posłanka PiS Małgorzata Gosiewska została wicemarszałkiem Sejmu.
Osoba ta znana jest ze swych probanderowskich poglądów i jest powiązana z fundacją Otwarty Dialog.
GosiewskaKozlowskaKramek.jpg
https://kresy.pl/wydarzenia/polityk...alalnosc-fundacji-otwarty-dialog-na-ukrainie/

Fundacja Otwarty Dialog wraca do łask, bo Amerykanie podobno tak kazali. Amerykanie z Żydami uznali, że Iran nie jest tak łatwy do wywrócenia. Na razie chcą wywrócić Kazachstan. Chcą wpierw obalić Nursułtana Nazarbajewa, który formalnie jest byłym prezydentem, ale pełni w Kazachstanie rolę podobną do JarKacza, tylko ma znacznie więcej od niego do gadania. De facto jest dyktatorem z tylnego fotela.
Podobno mają cofnąć ten europejski nakaz aresztowania Ludmyly Kozlowski i ta będzie już mogła swobodnie działać w Polsce.

ciekawostka.
Pomnik Nursułtana Ábyszuły Nazarbajewa w Turcji, na skwerze Nursułtana Ábyszuły Nazarbajewa...
Nie jest to przypadek, bo w Turcji w tej materii przypadków nie ma.
Nursultan_Nazerbayev_Square.jpg

Na marginesie.
USA nie wiedzą w co się pakują. Trump może popełnić błąd Hitlera. Hitler uderzył w masonerię, nie doceniając przeciwnika. Trump pewnie nie mierzył sił na zamiary. Stolica Kazachstanu dawniej Astana (lub złośliwie sAtana), a obecnie Nur-Sułtan (od prezydenta Nursułtana Ábyszuły Nazarbajewa) jest dziś światowym centrum masonerii i wszelkich okultystycznych rytów.
 
Ostatnia edycja:

MasterKutach

New Member
11
15
Ostatnia edycja:

kr2y510

konfederata targowicki
12 387
21 966
Jakies solidnie zrodla w sprawie muzulmanskich masonow? Pisze bez sarkazmu.
Trzeba szukać materiałów napisanych głownie przez prawosławnych (głównie rosyjskich) mnichów i mniszki. Oni doskonale zgłębili temat z racji częstych kontaktów wynikających z położenia geograficznego. Pozostałe źródła są w większości wtórne lub ustne np. podczas spotkania z ŚP Witoldem Michałowskim - Tatarem, masonem, muzułmaninem, sufim i anty-syjonistą (cytat: "nienawidzę narodu żydowskiego").
Dalej dr Krajski.

Wracając do poprzedniego.
Rozkład sympatii i sił anty-USA i anty-Izrael, można pośrednio oszacować z takich symboli jak pomnik Nursułtana Nazarbajewa itp. Należy popatrzeć na datę postawienia pomnika i na zmianę polityki w tym samym okresie. Tam symbolika jest ważniejsza niż u nas.
 
Ostatnia edycja:

mikioli

Well-Known Member
2 641
4 820
Pamiętajmy, że tania konkurencja bananów z ameryki płd. zniszczyła plantacje bananów na Islandii.
[URL]https://en.wikipedia.org/wiki/Banana_production_in_Iceland[/URL]
In 1960, the government removed import duties on fruit.[7] Domestically grown bananas were no longer able to compete with imported ones and soon disappeared from the market.
Chcecie by to samo wydarzyło się w Polsce? TYLKO POLSKIE PRASŁOWIAŃSKIE BANANY!
 

NoahWatson

The Internet is serious business.
970
2 162
Kilka osób na forum chyba ma ciągle mniej niż 26 lat?
https://www.money.pl/gielda/rzad-pr...0-pit-do-26-roku-zycia-6396036278503041a.html
"Zerowy PIT ma dotyczyć przychodów z pracy (stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą, osiąganych przez osoby do 26. roku życia - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym 85 528 zł (odpowiada to górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej). W 2019 r. limit zwolnienia wyniesie 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy (od sierpnia do grudnia). Nadwyżka przychodów ponad limit 85 528 zł (w 2019 r. ponad 35 636,67 zł) podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej" - czytamy w komunikacie.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 387
21 966
Podobno "bykowego" miało nie być.
Szykują nam za to bykowe inaczej.
Cudzoziemcy: Rząd woli nakładać opłaty na bezdzietnych, niż zatrudniać imigrantów

...
Zupełnie nowym elementem polityki państwa mogą być natomiast wyższe podatki dla osób bezdzietnych, które mają zwiększyć efekt demograficzny polityki prorodzinnej państwa. Choć podobnie jak program 500+ efekty przyniosą dopiero za 20 lat, te wyższe podatki trzeba by wprowadzić już teraz.
...​
 

kompowiec

Open Source Boy
1 632
1 572
wybór pomiędzy dżumą a cholerą - albo bykowe albo pokurwione alimenty wyznaczne w sądzie z dupy. No jak myślą, co chłop wybierze.
 

Pestek

Well-Known Member
688
1 684
No sory, ale alimenty to się płaci(może zawyżone a może i nie) z własnej winy niejako. Się wybrało kogo się wybrało, i włożyło gdzie się włożyło. Dlaczego ja mam płacić za to, że ktoś sobie naużywał bezmyślnie? Sprawy nieporównywalne.

A taki podatek od bezdzietnych to zwykły socjalistyczny szwindel, który się odbije czkawką. Tak jak się nakłada podatki na bogatych/przedsiębiorczych, co powoduje emigrację, tak to zadziała na bezdzietnych. I zostaną sobie dzietni sami ze sobą, lub z tymi, co nie mieli na tyle rozumu, żeby wyjechać. Więc i tak i tak obudzą się z ręką w nocniku.
 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom