Neutralne newsy z rana

Tomasz Panczewski

Well-Known Member
699
3 849
http://www.rp.pl/artykul/1206699.html
Na polskich poligonach rozpoczynają się dwa duże sojusznicze ćwiczenia wojskowe. W poniedziałek ruszą manewry "Saber Strike-15", w których weźmie udział ok. 6 tys. żołnierzy. Dzień później wystartują pierwsze poligonowe ćwiczenia "szpicy" NATO - "Noble Jump".

Ćwiczenie "Noble Jump" (Szlachetny Skok) odbędzie się między 9 a 19 czerwca na poligonie w Żaganiu (Lubuskie). Jego celem jest zweryfikowanie "w polu" sposobu działania oddziałów, które w 2015 r. pełnią dyżur w ramach Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), często nazywanych "szpicą" Sojuszu. O ich utworzeniu zdecydowano na szczycie NATO w Newport we wrześniu 2014 r.

Taki sprawdzian odbędzie się po raz pierwszy. Wprawdzie w kwietniu, podczas pierwszej części manewrów "Noble Jump" jednostki z Holandii i Czech otrzymały rozkaz przygotowania i wysłania elementów VJTF w bardzo krótkim czasie, jednak zgodnie ze scenariuszem żołnierze dotarli na lotniska, ale nie na poligony.

Sprawdzeniu – także po raz pierwszy – podlegać będą także jednostki integracyjne sił NATO (ang. NATO Force Integration Units, NFIU). Są to utworzone w tym roku jednostki łącznikowe, koordynujące ćwiczenia i zajmujące się wspólnym planowaniem, a w razie konieczności mające ułatwić przyjęcie VJTF na terytorium danego państwa.

Z danych Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) wynika, że podczas "Noble Jump" ćwiczyć ma ok. 2,1 tys. żołnierzy. Będą to jednostki aeromobilne z Czech i Holandii, piechota zmechanizowana z Niemiec i Norwegii, czołgiści z Polski, komandosi z Polski i Litwy, artylerzyści z Belgii, jednostki śmigłowców transportowych i szturmowych z Polski i Stanów Zjednoczonych oraz grupa współpracy wojskowo-cywilnej z Węgier. Ćwiczyć będzie też SHAPE, dowództwo sojusznicze w Neapolu oraz dowództwo korpusu niemiecko-holenderskiego.

Z kolei organizatorem ćwiczenia "Saber Strike-15" jest dowództwo amerykańskich wojsk lądowych w Europie (USAREUR). Manewry będą się toczyć na poligonach Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Potrwają od 8 do 19 czerwca.

Wojskowi będą ćwiczyć prowadzenie międzynarodowej, obronnej operacji lądowej w krajach nadbałtyckich, z użyciem sił lądowych, powietrznych i piechoty morskiej państw NATO i krajów partnerskich. Głównym celem będzie zgrywanie pododdziałów do walki w operacji sojuszniczej.

W ćwiczeniu weźmie udział łącznie 6 tys. żołnierzy z krajów-gospodarzy oraz Danii, Finlandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Polska część ćwiczenia odbędzie się na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Jak poinformował rzecznik prasowy dowództwa generalnego ppłk Artur Goławski, w Drawsku od 5 do 20 czerwca będzie się szkolić ponad 2100 żołnierzy z Polski, Danii, Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Polski komponent będzie się składał głównie z ok. 500 żołnierzy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, wyposażonych w czołgi T-72, bojowe wozy piechoty BWP-1, moździerze 120 mm oraz wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Program ćwiczeń obejmuje m.in. desant amerykańskich spadochroniarzy w Polsce oraz użycie w roli bliskiego wsparcia amerykańskich bombowców strategicznych B-52 oraz szturmowych samolotów A-10.

"Noble Jump" i "Saber Strike" są częścią serii ćwiczeń, które NATO przeprowadzi w czerwcu pod wspólnym kryptonimem "Allied Shiled" (Sojusznicza Tarcza). Wśród nich są także rozpoczęte w piątek (choć okręty wyjdą w morze w niedzielę) ćwiczenia "Baltops" na południowym Bałtyku oraz w Polsce, Niemczech i Szwecji, a także ćwiczenia Sił Odpowiedzi NATO pk. "Trident Joust" głównie w Rumunii. Łącznie w "Allied Shiled" weźmie udział ok. 15 tys. żołnierzy z 22 państw.

NATO podkreśla, że wszystkie ćwiczenia mają charakter obronny, a ich celem jest zwiększenie interoperacyjności oraz gotowości do wspólnego zaangażowania w kolektywną obronę.
 

Kompowiec2

Satatnistyczny libertarianin
459
168
Nie, nawet nie miałem zamiaru tego Ci dopowiadać do odpowiedzi - jak ktoś nie ogląda TVNPolsat to pewnie mają do tego wyraźny powód. Ostatnim razem mówili o socjalnych mieszkaniach i pierdolą że "system działa, tylko ludzie kurwy bo nie szanują wspólnego dobra". Spamowanie nieśmiesznymi newsami spowoduje że w tym wątku będzie wiało chujem.

Nie rozumiem postowania "neutralnych" tematów z mejnstremu. Następnym razem będą może hehe dieta cud, schudnij w kiblu w 10 minut? Publikacje naukowe (to już by miało szczątek sensu)? Jakie są konwergencje postowania?

Dzień później wystartują pierwsze poligonowe ćwiczenia "szpicLI" NATO
Jak dla mnie, wyczerpuje news.
 
OP
OP
T

Tomasz Panczewski

Well-Known Member
699
3 849
Nie rozumiem postowania "neutralnych" tematów z mejnstremu. Następnym razem będą może hehe dieta cud, schudnij w kiblu w 10 minut? Publikacje naukowe (to już by miało szczątek sensu)? Jakie są konwergencje postowania?
Wszystko co nie pasuje do pozostałych tematów, a uważamy że może kogoś zainteresować. Gdybym był pewny, że kogoś zainteresują ćwiczenia wojskowe, to bym wiadomość o nich zapostował w Zapodaj coś ciekawego a nie tworzył nowy temat.
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 516
Gdyby kogos zainteresowaly manewry wojskowe to by sobie zamowil "polske zbrojna" a nie wchodzil na libnet
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
Po strzelaninie w Charleston Google, Apple usuwają ze swoich sklepów materiały nawiązujące do Flagi Skonfederowanych Stanów Ameryki.
http://recode.net/2015/06/23/google-shopping-pulls-confederate-flags-following-amazon-ebay/
http://toucharcade.com/2015/06/25/apple-removes-confederate-flag/
***
Na forsalu przeczytałem dzisiaj ten artykuł. Widać, ktoś chce ukierunkować poglądy.
Teksas odłączy się od USA? Kreml wspiera działania separatystów
http://forsal.pl/artykuly/879180,teksas-odlaczy-sie-od-usa-kreml-wspiera-dzialania-separatystow.html
 
U

ultimate

Guest
1 lipca wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w prawie. Ostatnie dwa lata minęły na sporach i protestach przeciwko nowym przepisom. Prokuratorzy ostrzegają przed paraliżem wymiaru sprawiedliwości i mówią o "sabotażu", sędziowie szkolą się i szukają "furtek" w nowych przepisach, a adwokaci zacierają ręce. Pogrążone w sporach środowisko prawnicze nie może zapominać, że zmiany przede wszystkim dotkną obywateli. Reforma sądów i prokuratury staje się faktem. Sądowa "inkwizycja" odchodzi w niebyt. Nadchodzi model rodem z USA - kontradyktoryjność. Co oznacza to dla Polaków?
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wielka-reforma-procedury-karnej-1-lipca/qgjhkj
Polska ma najwięcej prokuratorów i sędziów na świecie
 

simek

Well-Known Member
1 367
2 119
Szkoda, że nie posłowie :)

Sam pomysł w sobie dobry, w akapie jakby arbiter wydał jakiś groteskowy wyrok to też by za to odpowiadał, tylko państwo może go wykorzystać w bardzo brzydki sposób. Poza tym to rozwiązanie wcale nie rozwiązuje problemu, tylko przesuwa go dalej - przecież, żeby sędzia zapłacił, to ktoś musi taki wyrok wydać, a potem ten wyrok można zaskarżyć i tak w kółko, aż dojdziemy do najwyższej instancji, która jest z definicji nieomylna i już nie musi odpowiadać za swoje wyroki.
 

simek

Well-Known Member
1 367
2 119
Fajne, szacun dla tej babki, domyślam się jaki musiał być stresik przy ostatnich stronach - jakby wtedy się pomyliła z jakąś literką. Szkoda tylko, że pewnie parę ładnych tysi jej za to daliśmy rękami państwa.
 

pawlis

Samotny wilk
2 420
10 187
Adam Bodnar wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich:
http://wyborcza.pl/1,75478,18415606...-rpo-sld-krytykuje-romaszewska-kaczynski.html

Gostek był popierany przez wiele organizacji pozarządowych, był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, z kolei na jego korzyść przemawia fakt, że jego kontrkandydatka Zofia Romaszewska popierana była przez Sejm (PiS dokładnie) i posiadała przeszłość w Solidarności (Biuro Interwencji Komitetu Obrony Robotników, Biuro Interwencji Kancelarii Senatu), a dla mnie to czerwona lampka.

Sam nie wiem. Mówią, jak to Bodnar był popierany społeczeństwo (ja nie popierałem, nawet nie interesowałem się tematem. I pewnie nie ja jeden), nic nie mogę mu zarzucić (bo nic o nim nie wiem). Zobaczymy...

EDIT:
Teraz znalazłem taki artykuł nt. Bodnara:
http://wpolityce.pl/polityka/260183...ywatelskich-kilka-slow-przypomnienia?strona=2
 
Do góry Bottom