III Wojna Światowa

Frosty2

Gdzie się kończy normalne, a zaczyna nienormalne?
383
220
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 201
Przy okazji można zerknąć co dzieje się we Włoszech. A tam w TV gadające twarze z Rosji podczas największej oglądalności

Rula Jebreal napisał:
Lavrov held a 45 min propaganda session on prime time Italian TV.
The tv host asked Lavrov “Is Zelensky an obstacle to peace?”


View: https://twitter.com/rulajebreal/status/1520889063024123904


Rula Jebreal napisał:
If Lavrov on Prime Time Italian TV wasn't enough, now we have Solovyev (Putin's #1 propagandist) appearing on LA7 tv, both smearing all Ukrainians, Incl Jews as Nazi’s.
This resembles the propaganda Mussolini used to launch a comprehensive set of anti-semitic laws in Italy.


View: https://twitter.com/rulajebreal/status/1520945496747126784
 

noniewiem

Well-Known Member
614
974
@FatBantha TLDR: rosjanie to worki gówna które nie potrafią przyznać się do błędu bo to uraziłoby ich kruche ego.

dodaj do tego amoralny familizm, korupcję i mamy mieszankę dosłownie wybuchową...
Rosjanie na ogół mają pod górkę, bo nie dość, że walczą na jednym froncie ze swoimi wrogami, to dochodzi do tego walka na drugim froncie z rzeczywistością.
Cholera przez chwilę myślałem że jestem na forum libertarian czyli indywidualistów a nie kolektywistów.
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 201
Cholera przez chwilę myślałem że jestem na forum libertarian czyli indywidualistów a nie kolektywistów.
Polecam poczytać Krzysia:

Ja nie mam zamiaru tłumaczyć po raz setny. Dla mnie sprawa jest prosta.
Bruździ (kradnie, rabuje, morduje, zbiera haracze itd..) zorganizowana grupa? [Tak|Nie]
Jeśli Tak to zbiorowa odpowiedzialność.
Czy ta grupa jest zamknięta i nie ma z niej możliwości wyjścia? [Tak|Nie]
Jeśli Tak to wojna totalna z grupą i każdy kto stanie na drodze jest uznany za jej członka.
Co do odpowiedzialności zbiorowej.
Oczywiście że jestem przeciw. Ale od czasów starożytnych po współczesne na wszystkich teatrach wojen odpowiedzialność zbiorowa istnieje. I nic na to nie poradzę.
Patrząc od tej strony mężczyźni w wieku poborowym uciekający z Rosji nie są wcale tacy śmieszni.
 

kran

Well-Known Member
718
703
1652098713927.png
ALE CACKO!!

Ukraińcy stworzyli pojazd bojowy jak z "Mad Maxa". Na podwoziu typu Buggy umieścili wyrzutnię pocisków Stugna-P. Takie pojazdy bojowe sprawdzają się w szybkich atakach na pozycje Rosjan.

To modyfikacja popularnego Buggy, czyli lekkiego samochodu rekreacyjnego wyposażonego w duże koła z grubymi oponami. Buggy idealnie nadaje się do zamocowania wyrzutni pocisków. Ma wytrzymałe zawieszenie, otwarte nadwozie oraz odsłonięty silnik, umieszczony najczęściej z tyłu.

To nie pierwsza przeróbka samochodu typu Buggy w wersję użyteczną dla wojska. Przykładem może być amerykański Polaris MRZR. To lekki taktyczny samochód terenowy dla sił specjalnych, sił ekspedycyjnych, jednostek rozpoznawczych i lekkiej piechoty.View: https://www.youtube.com/watch?v=5WxaOgYxiccCzytaj więcej na https://geekweek.interia.pl/militar...e=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Zawsze trzeba mieć swój przemysł zbrojeniowy bo to podstawa niezależności
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 750

Władimir Putin jest zdecydowany, by przenieść wojnę poza Donbas do Naddniestrza – powiedziała Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego w gabinecie Joego Bidena, cytowana przez AFP.
Dzisiaj, 16:05 | aktualizacja Dzisiaj, 17:02
Zdaniem Haines ewentualne zwycięstwo Rosjan w Donbasie może nie być dla Putina wystarczającym sukcesem i będzie chciał zająć tereny na południu Ukrainy. Pozwoliłoby to Moskwie na stworzenie połączenia lądowego do Naddniestrza. Region ten, formalnie należący do Mołdawii, od lat. 90 de facto pozostaje poza jej kontrolą, a duże wpływy utrzymują tam Rosjanie.

Haines podkreśliła, że według jej informacji Putin prawdopodobnie prowadzi stan wyjątkowy w Rosji, by uzyskać większe wsparcie dla swojej wojny – podaje AFP.

Amerykańska szefowa wywiadu dodała, że prezydent Rosji liczy na osłabienie wsparcia USA i Europy dla Ukrainy. Zaznaczyła też, że jej zdaniem Putin zgodziłby się na użycie broni atomowej przez swoją armię tylko w wypadku, w którym miałby poczucie "egzystencjalnego zagrożenia" Rosji.
W ostatnich dniach pojawiały się doniesienia o rosnącym napięciu w Naddniestrzu, w tym o wymianie ognia na granicy tej samozwańczej republiki i terenów kontrolowanych przez mołdawski rząd.
Na początku maja doszło do eksplozji nieopodal ministerstwa bezpieczeństwa w stolicy Naddniestrza Tyraspolu, zniszczenia dwóch przekaźników radiowych, "ataku" na jednostkę wojskową i domniemanego ostrzału w pobliżu rosyjskich składów broni. W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego są to prowokacje Kremla, które mają wciągnąć Naddniestrze w wojnę w Ukrainie.

Wojna w Ukrainie. "Jesteśmy w impasie"

We wtorek w Senacie USA przemawiał także szef amerykańskiej Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier. – Powiedziałbym, że Rosjanie nie wygrywają, ani nie wygrywają Ukraińcy. Jesteśmy trochę w impasie – ocenił Berrier. Jak dodał, impas ten może trwać miesiącami.
Amerykański wojskowy uważa, że rosyjskie niepowodzenia to m.in. konsekwencja braku profesjonalnego korpusu podoficerów.
Dyrektor DIA stwierdził, że to Ukraina ma większe zdolności do wygenerowania dodatkowych sił bojowych, zwłaszcza przy kontynuacji wsparcia ze strony Zachodu. Ocenił też, że Rosja nie będzie w stanie dokonać przełomu na polu bitwy bez ogłoszenia mobilizacji. Jak stwierdził, choć żołnierze z poboru byliby słabo wyszkoleni, sama ich liczba mogłaby zrobić różnicę w przebiegu wojny.
Pytany o to, ilu generałów Rosja straciła podczas obecnej wojny, Berrier stwierdził, że "między ośmiu a 10".
W swoim wystąpieniu przed senacką komisją generał powiedział też, że Rosja stanowi "egzystencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA i naszych sojuszników", a jej celem jest obalenie porządku ustanowionego po zimnej wojnie, przywrócenie kontroli nad terytorium byłego Związku Sowieckiego oraz "odzyskanie tego, co uważa za swoje prawowite miejsce na arenie światowej".
 

hrab

Well-Known Member
246
440
Ukraińska armia na żadnym odcinku nie została rozbita. Są świetnie dowodzeni. Będzie dobrze. Nie ma innej opcji.
 

kompowiec

freetard
2 571
2 630
Rosjanie na ogół mają pod górkę, bo nie dość, że walczą na jednym froncie ze swoimi wrogami, to dochodzi do tego walka na drugim froncie z rzeczywistością.
I ich sposobem jest stara, dobra projekcja. Kilka moich propozycji na rozdeptanie i takiej metody obrony:

* Dobrze się zdiagnozowałeś. Jestem pod wrażeniem. Najważniejszą rzeczą jest być ze sobą szczerym.
* Skąd to wiesz?
* Ale mówimy o tobie.
* bo tego chciałeś
Ukraińska armia na żadnym odcinku nie została rozbita. Są świetnie dowodzeni. Będzie dobrze. Nie ma innej opcji.
Obawiam się, że "zachód" zrobi z UA drugi Afganistan - sprzętu będą posyłać akurat tyle, aby RUS utknęli, ale nie na tyle, by UA odbiła wschód i południe. Afganistan jest świetnym przykładem, że "demokratyzacja" made in USA nie wyszła. Ostatnio wyszło że kobiety znów muszą tam nosić burki, więc na liście "celów religijnych przywracających powszechny ład i zadowolenie" pozostało już chyba tylko publiczne kamieniowanie niewiernych kobiet i innowierców.
O dziwo Biden nie jest takim stetryczałym i bezwolnym dziadkiem, jak go kreowano i działa realnie. Dostawy sprzętu dla Ukrainy to też kwestia polityczna i śliski temat, ale NATO coraz bardziej przesuwa granicę, a Putin może tylko zaciskać zęby, grozić atomówkami (nie tylko on je ma), opowiadać o faszyzmie (wie o tym duzo, przekształcił Rosję na wzór faszystowski) i rzucać na front coraz słabsze i gorzej wyposażone oddziały.
Nie poszło też z samolotami myśliwskimi i uderzeniowymi, bo jakiś niemiecki idiota obwieścił temat publicznie (być może celowo i ruscy pewnie dobrze płacą za takie akcję). Ale jakoś teraz na ćwiczeniach NATO nie wystawiamy samolotów Mig-29, więc może już ich u nas nie ma. W każdym razie USA i ogólnie NATO daje Ukrainie dużo sprzętu. Interes nie leży, aby Rosja utknęła, ale aby Ukraina wygrała. NATO nie chce putinowskiej Rosji przy granicy, my też nie chcemy (mamy Kaliningrad, ale to pech i moze chcą być wyzwoleni?) i to nie jest kwestia rusofobii, ale realnej oceny tego państwa.

Jak ciężko pracujesz, budujesz dom, inwestujesz w swoją ziemię, a sąsiad wciąż ma chatkę z gliny, kulawego konia i chudą krowę to w sumie luzik. Jego sprawa. Jak ten sąsiad wyciąga ze strychu broń i napada na Twojego sąsiada, bo ma zadbaną ziemię, traktor i tłustą krowę, a na dodatek nie chce płacić "za ochronę" i dać córki na godziny w ramach dobrosąsiedzkiej współpracy, to należy wyciągnąć wnioski. Bo jak ten sąsiad z traktorem się podda temu z lepianki i zacznie mu oddawać płody oraz córkę, to agresor pójdzie dalej i nasza tłusta krowa oraz córka o mniej tłustych kształtach zaczną go kusić.

Nagle weszła ta "wielka Rosja" i ich wojsko zdziwione, że na wsiach są kible w domu (szambo to luksus?), na polach pracują często zachodnie maszyny, a bezczelni ludzie mówią, co myślą i policja ich za to nie aresztuje. Przy tej całej szopce, korupcji, pewnej nieudolności, rozwałce politycznej i biedzie Ukraina ewidentnie szła w naszym kierunku, Na miarę możliwości gospodarczej i intelektu swoich polityków.
W tym kontekście interes USA, NATO i nasz są wspólne. Ukraina nie była dla nas bólem, ale państwem do wspólnych interesów, sąsiadem z chęciami i potencjałem. Państwem, które patrzyło na gospodarstwa UE i mówiło "też takie zbudujemy", a nie "sąsiad ma lepiej, to spalmy do gołej ziemi".
 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 750
Obawiam się, że "zachód" zrobi z UA drugi Afganistan - sprzętu będą posyłać akurat tyle, aby RUS utknęli, ale nie na tyle, by UA odbiła wschód i południe.
Uważam podobnie, z tą różnicą, że nie wywołuje to u mnie obaw. Zakładałem taki scenariusz od początku. Jeżeli celem gry jest maksymalne osłabienie lub pełne rozbicie Rosji, to nie można ona po prostu dokonać odwrotu i zacząć lizać ran, tylko trzeba ją tam na tej Ukrainie uwiązać na znacznie dłużej.

Hazardzista umoczy więcej hajsu, gdy zdołasz go utrzymać jak najdłużej w kasynie i od czasu do czasu nawet skapną mu jakieś nagrody. Bez takich ułud podtrzymujących go przy nadziei, że jeszcze jest szansa na zwycięstwo i może się odkuć, po prostu podejmie racjonalną decyzję i wyjdzie. Im dłużej Rosji nie będzie stać na otrzeźwienie, tym bardziej umoczy.

Przy przezbrojeniu Ukraińców mogłoby dojść do sytuacji, że zwyciężyliby zbyt wyraźnie i decydująco, a wtedy Rosjanie podjęliby decyzję o minimalizacji strat i odwrocie w celu ratowania tego, co da się jeszcze uratować. A przecież nie o to chodzi, tylko o ich maksymalne straty i zupełne wyczerpanie materiałowe.

Co więcej - na razie wygląda to tak, że ten plan działa. Jeśli spojrzymy na to podsumowanie:

i przyjrzymy się jak wielką część swojego uzbrojenia tracą w tej wojnie, szybko okaże się, iż niebawem wkroczą na kruchy lód, bo znacząca większość sprzętu przeznaczonego do tej inwazji już przepadła, a w przypadku czołgów czy transporterów opancerzonych osiągają poziom utraty 1/3 czy 20% sprzętu całych sił zbrojnych w ogóle. Czyli ta wojna zaczyna czyścić również ich magazyny z tego, czego do tej pory z nich nie wyprowadzili. A co z obroną granicy z Chinami, Japonią? Co ze sprzętem wymaganym do obrony przed tym rozszerzeniem NATO w przypadku Finlandii czy Szwecji?

Jeżeli chce się im dojechać konwencjonalne siły do oporu, to wypadałoby tak modelować tę wojnę, aby pozostawali w niej jak najdłużej. A do tego trzeba będzie buffować lub nerfować stronę ukraińską, żeby poziom trudności się zgadzał i jeszcze więcej ruskiej sołdateski wkręcało się w maszynkę do mięsa.

Być może jacyś spece od uzależniających mediów społecznościowych powinni pomóc uczynić wojnę uzależniającą dla Putina. :)
Wymyślić jakieś lootboxy z pralkami czy coś.
Nie poszło też z samolotami myśliwskimi i uderzeniowymi, bo jakiś niemiecki idiota obwieścił temat publicznie (być może celowo i ruscy pewnie dobrze płacą za takie akcję). Ale jakoś teraz na ćwiczeniach NATO nie wystawiamy samolotów Mig-29, więc może już ich u nas nie ma.
Poszły, tylko na części, żeby łatwiej to przerzucić i użyć do kanibalizacji, aby sobie poskładali z tego, co akurat potrzeba. Przestrzeń powietrzna dalej jest "kontestowana", a ukraińskie lotnictwo ponoć akurat najbardziej ucierpiało ze wszystkich sił zbrojnych, więc nie mieliby na czym latać, gdyby czegoś nie otrzymali.

Ale fakt, można było to załatwić znacznie szybciej.
W każdym razie USA i ogólnie NATO daje Ukrainie dużo sprzętu. Interes nie leży, aby Rosja utknęła, ale aby Ukraina wygrała. NATO nie chce putinowskiej Rosji przy granicy, my też nie chcemy (mamy Kaliningrad, ale to pech i moze chcą być wyzwoleni?) i to nie jest kwestia rusofobii, ale realnej oceny tego państwa.
Tak naprawdę to zależy wyłącznie od tego, co możni tego świata planują dla Rosji, która niebawem będzie na ich łasce lub niełasce i tego, jak szanują swoje zasoby.

Przesłanie jakie poszło do tej pory świadczy o tym, że chcą aby porażka była bardzo dotkliwa, tak aby wywołała głębsze zmiany w samym społeczeństwie rosyjskim. Ale czy znajdą się ludzie z jajami, którzy będą w stanie doprowadzić te plany do końca, to już inna kwestia.

Sedno leży w tym, że skoro dla Rosjan wojsko kulturowo to prawdziwa świętość i dzień zaczynają od walenia konia do drugiej armii świata, to należy to kurestwo rozpierdolić w drobny mak, żeby duma narodowa sobie poszukała innego rezerwuaru. :)

Zbiorową terapia przebiegnie najlepiej, kiedy się pozbędzie tego fetyszu stawianego przez propagandę oraz wychowanie patriotyczne i zademonstruje im, że wielbią zwykłe gówno.

Jeśli twoi bogowie nie działają i nie zsyłają powodzenia, to się zmienia wiarę na jakąś lepszą.
 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 750
Taka ciekawostka dla ludzi, którzy chcieliby zrobić bardzo realistyczną grę strategiczną.

FR4nHvVWQAEjp4c


A co słychać na wojnie?

1/ Ukrainian TVD, Day 77-79. The past 72 hrs has seen the Ukrainian military press the advantages made by their limited Kharkiv counteroffensive to push Russian forces into the Belgorod Oblast. Russian offensive action along the Siverskyi Donets Line has achieved little success. Image

2/ Weather. Forecast for the next 10 days will see increased rainstorms & cloud cover, severely degrading air & artillery strikes and ground assaults. Wind speed and direction will favor Ukrainian artillery strikes, however. Rainfall will continue to restrict movement to roads. Image

3/ Kharkiv OD. Russian forces have been thoroughly defeated north of Kharkiv. Russia has been conducting a fighting withdrawal since the start of the Ukrainian counteroffensive rather than trying to establishing a new defensive line. #UkraineRussianWar #Kharkiv Image

4/ The redeployment of 1st GTA & VDV units to the Vovchansk & Kupyansk areas indicates an eastward defensive shift tying into the natural barrier of the Siverskyi Donets River to augment the defensive capability & capacity of Russian forces to guard their rail & road GLOCs.

5/ Severodonetsk-Donetsk OD. Russian forces have suffered a series of significant setbacks with a few marginal successes over the past several days. Attrition & redeployment of 1st GTA / VDV units from the Izium Axis has forced Russia to assume the defense in this area. #Donbas Image

6/ Further east in the Severodoentsk Salient two attempts to ford the Siverskyi Donets NW of Severodoentsk and envelop the Salient from the NW and west resulted in a decisive defeat of at least one guards brigade, possibly two.

7/ Russian forces may be coming close to a culmination point in which they will have no choice but to halt offensive action for a more extensive refit to reconstitute combat losses. Before this occurs, they will likely shift to an all or nothing effort to seize Severodonetsk.

8/ Zaporizhzhia OD. Little has changed in the Zaporizhzhia OD over the past several days. Russian forces continue to rely on air & artillery strikes against Ukrainian defensive positions as units still reconstitute from the Siege of Mariupol. Image

9/ Azovstal. Against unrelenting air and artillery attacks, the defenders of the Azovstal complex still holding their ground. Russian attacks have secured the west entrance to Azovstal. In Mariupol, occupation authorities increase checkpoints to detain “suspicious” residents. Image

10/ Odesa-Kherson OD. There has been little change in the Kherson-Odesa OD. Missile strikes continue against Odesa, tensions remain high along the Moldova border. Ukrainian reports indicate occupation authorities are having difficulties establishing a proxy Kherson govt. #Odesa Image

11/ Black Sea. Snake Island is a maritime decisive strategic point from which the Russian Black Sea Fleet (BSF) can extend control over the SW coast of Ukraine, interdicting shipping in and out of Odesa. The BSF will likely continue attempts to extend control over this region. Image

12/ Aerospace Assessment. VKS air sorties have held steady at 250 in a 24-hrs period. Russian forces continue to improve air defense networks in Kherson and Snake Island. An improved air defense network in this region will exert control over Ukrainian shipping in the Black Sea.

13/ Battle Damage Assessment. Russian forces sustained considerable losses in several attempts to ford the Siverskyi Donets in the vicinity of Bilohorivka & Pryvillya. Though estimates vary, it is clear that at least 60-70 armored vehicles & hundreds of troops have been lost.

14/ These types of losses are crippling to Russian efforts in this critical region & simply not sustainable at Russia’s current replacement process. Russia can replace these losses, but it will take a considerable time and reliance on older equipment.


15/ Ukrainian TV, Day 77-79. Russia struggles to find an effective response to Sweden’s & Finland’s impending requests to join NATO, as well as new sanctions. Western aid to Ukraine continues to expand & accelerate as Western nations host Ukrainian Soldiers for training. Image

16/ Info War. Russia’s audience for information operations remains domestic. Russian state media has featured a few segments like this one, likely meant to elevate fears of a call for a general mobilization to maintain tacit support for the war effort.


17/ Information advantage. In an interview with AP News, Belarusian dictator Lukashenko criticizes the Russian war effort stating the war is “not going according to plan” & called for an end to hostilities, undermining Russia’s war justification narrative.


18/ Humanitarian Impact. Ukrainian refugees total 8.5+ million with 6.33+ million in countries bordering Ukraine, another 2.14+ throughout Europe, and 7.6+ million internally displaced people throughout Ukraine (1.4+ million in eastern & 519K in southern Ukraine).

19/ The Washington Post reports Russia is operating so-called “filtration” camps (i.e., concentration camps) in the Donetsk Oblast. Video released via Telegram shows a camp in the village of Bezimenne east of Mariupol where residents have been sent. washingtonpost.com/world/2022/05/…

20/ Overall Assessment. As surmised in my 03 May thread on the potential for a breakthrough along the Siverskyi Donets, Russia’s attempt at an integrated attack has failed to be synchronized in space & time. Any success will be localized to Severdonetsk.21/ The best-case scenario outlined for Russian forces is increasingly likely not to occur. The Russian offensive in the Donbas may likely culminate in the next 2-3 weeks, with the forward line of contact relatively unchanged along the Izium & Lyman Axes.22/ The Russians are likely still make progress in the Severodonetsk Salient, but successes will continue to come at a high price, remain slow, and may not push all Ukrainian forces out of the Luhansk Oblast. Lysychansk will likely remain under Ukrainian control by early June.

23/ Ukrainian forces are positioning themselves to potentially conduct, at scale, the type of general counteroffensive surmised in my 14 April post. Ukrainian forces will likely not commit to an operation of this scale until recent losses have been replaced. Image Image

24/ These maps have been created by me based off the most reliable information of activity in the Ukrainian Theater of War from a variety of OSINT sources. Errors will be corrected as soon as they are identified.

25/ Information regarding Ukrainian units are meant to be general, are based on Ukrainian General Staff statements and social media posts, official Ukrainian government press releases, and local news. It does not depict current unit movements. END
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 201
Wolę optymistycznie patrzeć, że Rosja ostatecznie przegra i wycofa się szybciej tzn jeszcze w tym roku
Ukraina będzie miała potencjał do kontrofensywy i do września będzie w stanie wyprzeć siły rosyjskie - twierdzi emerytowany generał Ben Hodges, były dowódca wojsk amerykańskich w Europie. Według niego kulminacja wojny nastąpi późnym latem, gdy Rosji zabraknie ludzi, amunicji i woli walki.
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 201
No to ta "zorganizowana grupa" nie obejmuje wszystkich rosjan.
Nie, nie wszystkich. Mówienie o nich jako "Rosjanie" jest pewnego rodzaju uproszczeniem w mowie. W praktyce jednak z powodu wojny to na Rosjan spada odpowiedzialność za dystansowanie się i opór wobec ich władzy chociażby "głosując nogami" czyli uciekając do innych krajów.
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 737
4 705
Nie, nie wszystkich. Mówienie o nich jako "Rosjanie" jest pewnego rodzaju uproszczeniem w mowie. W praktyce jednak z powodu wojny to na Rosjan spada odpowiedzialność za dystansowanie się i opór wobec ich władzy chociażby "głosując nogami" czyli uciekając do innych krajów.
Z jednej strony masz racje, z drugiej ja mam dystans do obwiniania samych mieszkańców - mogą być zlożone przyczyny dla których ktoś popiera rząd, nie zawsze przeciez wyjazd jest możliwy, a jeżeli nawet, to sportowiec który gdzies gra w trzeciej czy czwartej lidze nawet jak wyjedzie musi pamietac o reszcie rodziny w Rosji, przecież nie wywiezie ze sobą wszystkich krewnych. A zmusza sie go, żeby sie opowiedział, albo nie bedzie grał.

Ale przyszedlem po co innego. Nie wiem czy to było - Zacharowa podaje przykład Ukrainskiego nazizmu - Ukraina ma barszcz tylko dla siebie.
 
Do góry Bottom