1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Główny temat o kosmosie

Temat na forum 'Nierząd' rozpoczęty przez Trigger Happy, 26 Grudzień 2010.

 1. T.M.

  T.M. antyhumanista, anarchista bez flagi

  Posty:
  1 192
  Polubienia:
  3 568
  NAP i prawo własności uważam za obowiązujące również poza naszą małą planetą, więc nie należy się obawiać gorszego ciągu zdarzeń, niż na Ziemi... Ups. Dopiero ciekawie mogłoby się zrobić przy spotkaniu obcej cywilizacji. Na szczęście, żeby wyprodukować cywilizację (bez względu na chemiczną organizację organizmu) pozaziemski gatunek musiałby się posługiwać logiką, która zdaje się być obowiązującą w całym Wszechświecie.
   
  Non Serviam lubi to.
 2. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 313
  Polubienia:
  18 923
  Wchodzę sobie dziś na Interię, patrzę... a tam o hipotezie wprost z "2001: Odysei kosmicznej"...

  Czy wszyscy żyjemy w kosmicznym zoo?
  Życie pozaziemskie
  Wczoraj, 25 listopada (09:38)
  W 1950 r., podczas lunchu w Los Alamos National Laboratory, fizyk Enrico Fermi zadał bardzo ważne pytanie: jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę znanych nam galaktyk, gwiazd i okrążających je planet, wokół Ziemi powinno być mnóstwo pozaziemskich form życia, gdzie zatem się podziały? To pytanie - znane jako paradoks Fermiego - jest logiczne, jeżeli popatrzymy na ogrom wszechświata. Wymyślano już przeróżne odpowiedzi na tak postawione pytanie, ale jedną z najlepszych i najbardziej zastanawiających jest hipoteza zoo.

  Hipoteza zoo została wymyślona w 1973 r. przez Johna Balla, astronoma MIT. Na podstawie hipotezy zoo, przedstawiciele inteligentnych cywilizacji pozaziemskich unikają kontaktu z ludźmi lub unikają wpływu na ludzką cywilizację, obserwując ją z odległości - podobnie jak pracownicy zoo obserwują zwierzęta. Zwolennicy tej teorii twierdzą, że obcy mogą korzystać z aparatury ukrytej w Układzie Słonecznym do prowadzenia analiz i obserwacji ludzkości. Przedstawiciele obcej cywilizacji nawiążą z nami kontakt, gdy osiągniemy odpowiedni stopień rozwoju.

  Innymi słowy: ludzkość jest tak prymitywna, że kosmici nie chcą się z nią kontaktować. Ma to sens, jeżeli założymy, że życie mogło ewoluować w znacznie szybszym tempie na innych planetach naszej galaktyki. Tempo, w jakim ludzkość rozwinęła się w ciągu ostatnich 100 lat, rzuca światło na to, jak dużo bardziej zaawansowana jest cywilizacja o 100 mln lat starsza.

  "Sto lat temu nie mogliśmy komunikować się na międzygwiezdnych dystansach. Inne cywilizacje tysiące lat starsze od nas prawdopodobnie używają jeszcze bardziej zaawansowanych technologii, takich jak np. modulowane promienie gamma. My wciąż nie wiemy, jak ich użyć" - twierdzi John Ball.

  Jeżeli hipoteza zoo jest prawidłowa, to gdzieś tam istnieje cywilizacja na tyle bardziej zaawansowana niż nasza, że nic dla niej nie znaczymy.

  Z koncepcją zoo wydaje się zgadzać Stephen Hawking, który jakiś czas temu powiedział, że obawia się, iż nasze sygnały wysyłane w przestrzeń kosmiczną zostaną odebrane przez wrogo nastawione formy życia. Mamy niewiele czasu na ewolucję, zważywszy na to, że za 1000 lat... nie będzie nas już na Ziemi.

  Tak, Stwórcy nawiążą z nami kontakt, ale dopiero, gdy ludzkość okaże się godna - to jest, kiedy porzuci socjalizm. Gdy na Ziemi nie będzie ani jednego komucha, nastąpi objawienie.
   
 3. Solitary Man

  Solitary Man Człowiek raczej piwnicy

  Posty:
  492
  Polubienia:
  1 633
 4. Alu

  Alu Well-Known Member

  Posty:
  3 972
  Polubienia:
  7 136
  Saturn i Ziemia (zdjęcie wykonane przez sondę Cassini)

  saturn.jpg
   
  wah, Brehon, osman oraz 4 uzytkowników lubi to.
 5. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 313
  Polubienia:
  18 923
  Jebać tych ziemskich komuchów z trzeciego planu. W Układzie Słonecznym liczy się tylko pierścieniowa supremacja. SATURN WHITE POWER!

  A swoją drogą, skoro odkrywają tyle tych planet ostatnio, wszystkie te Super-Ziemie, czy znaleziono jakiś jeszcze bardziej epicki odpowiednik Saturna? Czy tylko u nas na razie takie dziwy natury?
   
 6. Alu

  Alu Well-Known Member

  Posty:
  3 972
  Polubienia:
  7 136
 7. Alu

  Alu Well-Known Member

  Posty:
  3 972
  Polubienia:
  7 136
  Fale w pierścieniach Saturna wywołane grawitacją księżyca Daphnis.
  Widoczna na zdjęciu przerwa ma szerokość ok. 42 km.

  daphnis.jpg
   
  Ostatnia edycja: 28 Styczeń 2017
  wah, Finis, FatBantha oraz 1 użytkownik lubi to.
 8. Max J.

  Max J. Well-Known Member

  Posty:
  409
  Polubienia:
  421
  Czekam na rozstrzygniecie GoogleLunar XPrize. Ciekawe czy choc jedna z zalog osiagnie cel. I plany Trumpa dla NASA - opowie sie za stacja ksiezycowa czy nie?
   
 9. Alu

  Alu Well-Known Member

  Posty:
  3 972
  Polubienia:
  7 136
 10. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 313
  Polubienia:
  18 923
  Hahaha, idealizm FTW! Który z czopków mamy Ci zaaplikować doodbytniczo, Neo? Czerwony czy niebieski?

  Fizycy zdobyli nowe dowody na to, że wszechświat jest hologramem
  Technauka
  Dzisiaj, 2 lutego (12:32)

  Zawiłości świata fizyki kwantowej już na początku lat 90. ubiegłego wieku zaprowadziły niektórych naukowców do konkluzji, że wszechświat wraz z nami to rodzaj hologramu. Teraz być może pojawiły się na to poważne dowody.

  Specjaliści z uniwersytetu w Southampton, współpracujący z kolegami z Kanady i Włoch, twierdzą, że istnieje konkretny dowód na to, wszechświat może być swego rodzaju iluzją. Są nim pewne nieregularności kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła, znanego też jako promieniowanie reliktowe lub CMB (ang. cosmic microwave background).

  Teoria Holograficznego Wszechświata zakłada, że wszystko jest w istocie dwuwymiarowe, a trójwymiarowe jest tylko odczucie przestrzeni. Wszystko, od atomów z których się składamy po planety i gwiazdy, jest w istocie hologramem generowanym z płaskiej przestrzeni 2D dzięki drganiu strun. Przestrzeń 3D, czas i przede wszystkim grawitacja są iluzją, będącą konsekwencją tego procesu.

  Można to porównać do oglądania filmów 3D. Dopóki nie użyje się specjalnych okularów, obraz na ekranie jest płaski, ale wystarczy je założyć, aby zobaczyć głębię i odczuwać przestrzeń. Widzom wydaje się wtedy, że oglądane przez nich rzeczy i ludzie mają wymiary i głębokość podczas gdy jest to jedynie projekcja 2D.

  Zespół fizyków teoretycznych z Southampton w poszukiwaniu potwierdzenia teorii holograficznej natury wszechświata przeanalizował ogromne ilości danych, usiłując znaleźć nieregularności promieniowania reliktowego. Osiągane rezultaty skłaniają ich do twierdzenia, że można w ten sposób wykazać powiązania między teorią grawitacji Einsteina i fizyką kwantową.

  Innymi słowy sugerują, że to, co odkryli potwierdza, że żyjemy w hologramie i uznanie tego faktu spowodowałoby unifikację fizyki w swoistą teorię wszystkiego. Gdyby uznano ten model fizyczny, byłby to koniec teorii Wielkiego Wybuchu czy pojęć takich, jak inflacja wszechświata. Z drugiej strony byłoby to również wytłumaczenie na przykład dla paradoksu obserwatora w fizyce kwantowej, gdy sam fakt obserwacji zjawiska wpływa na wynik obserwacji. Jeśli wszystko jest hologramem, to tak właśnie być powinno.

  Eksperci sugerują, że to dopiero początek tych badań i w ciągu następnych 5 lat powinno się udać zweryfikować założenia teorii holograficznego wszechświata poprzez inne prace badawcze. Fizycy nie są jeszcze zdolni do konsensusu, ale niewątpliwie holograficza teoria jest jednym z kierunków, w którym może podążać nowoczesna fizyka.

  I co teraz? Tak się cieszyliście swoją trójwymiarowością i tyraliście płaszczaków, a tkwicie tylko w jakiejś demonstracyjnej wersji biedo-ekonomicznego shareware'u egzystencjalnego. A jedynym trójwymiarowym obiektem okaże się Bóg - będzie zapewne kulisty, bo starożytni kulę uznawali za bryłę doskonałą. :)

  Zwolennicy teorii o płaskiej Ziemi też wygrali, tylko inaczej niż im się wydawało...
   
  Ostatnia edycja: 2 Luty 2017
  wah, Ciek, novicar oraz 9 uzytkowników lubi to.
 11. ernestbugaj

  ernestbugaj kresiarz umysłów

  Posty:
  801
  Polubienia:
  2 367
  Kurna, przez chwilę wydawało mi się, że widzę rekina od dołu z rozdziawioną paszczą. Pora spać. :)
   
 12. rawpra

  rawpra Well-Known Member

  Posty:
  2 746
  Polubienia:
  4 719
  Prywatna stacja kosmiczna zastąpi Międzynarodową Stację Kosmiczną?

  [​IMG]

  Trwają prace nad prywatną stacją kosmiczną, Axiom International Commercial Space Station (AICSS). Przedstawiciele firmy Axiom Space z Houston mowią, że ich celem jest stworzenie stacji, na której będą mogli przebywać zarówno astronauci wysłani przez agendy rządowe, jak i klienci firm prywatnych. Stacja ma zapewnić miejsce zarówno do prowadzenia badań naukowych, testowania systemów eksploracji kosmosu i pozaziemskiej produkcji przemysłowej, jak i pozwolić na rozwój kosmicznej turystyki. Axiom Space prowadzi rozmowy z przedstawicielami ponad 20 krajów zainteresowanych współpracą oraz z nieujawnioną firmą, która planuje prace badawcze i produkcyjne na stacji.

  Jeszcze w bieżącym roku mają zostać podpisane umowy, które pozwolą na zamknięcie pierwszej i drugiej rundy finansowania oraz rozpoczęcie prac konstrukcyjnych. Wszystko dzieje się szybko. Odpowiadamy na już istniejące zapotrzebowanie - mówi Amir Blachman, wiceprezes ds. rozwoju strategicznego Axiom Space. Blachman dodaje, że przykładem takiego zapotrzebowania może być NASA, która wydaje ponad 300 milionów dolarów rocznie na badania prowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  W połowie stycznia Axiom podpisał umowę o współpracy z firmą Made In Space, która wykorzystywała drukarki 3D do produkcji na ISS. Celem obu przedsiębiorstw jest wypracowanie metod kosmicznej logistyki, w jaki sposób urządzenia produkcyjne należy rozmieścić na stacji kosmicznej, jakie to powinny być urządzenia, jak je zasilać czy jak zarządzać ciepłem odpadowym powstającym w czasie produkcji.

  Prywatna stacja kosmiczna może zastąpić ISS. Obecnie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma zapewnione finansowanie do roku 2024. Wtedy to ma zostać wysłana w kierunku Ziemi i spłonie w atmosferze. Jednak NASA stara się przekonać swoich partnerów do utrzymywania stacji do 2028 roku. Pilnie śledzimy te wydarzenia. Musimy pracować tak, jakby ISS miała zakończyć misję w roku 2024. Istnieją strukturalne i operacyjne ograniczenia pracy ISS, szczególnie chodzi tutaj o rosnące koszty jej utrzymania - mówi Blachman. Obecnie, jak informuje, koszt dziennego pobytu astronauty na ISS to 7,5 miliona dolarów. Axiom obiecuje, że na jej stacji będzie on znacznie niższy. Już w bieżącym roku Axiom rozpoczyna szkolenia astronautów. W ramach treningu w połowie 2019 roku polecą oni na ISS. Firma obiecuje, że przygotowywani przez nią astronauci będą mieli takie same kwalifikacje jak astronauci NASA.

  Axiom planuje też, i ma już zezwolenie NASA, na dołączenie do ISS swojego własnego modułu stacji kosmicznej. Ma to nastąpić w roku 2020. W przyszłości moduł ten zostanie odłączony od ISS i stanie się częścią AICSS. Dużo zależy od tego, czy ISS zaprzestanie pracy w 2024 czy później. To zmieni nasze finanse, ale nie zmieni opłacalności samego przedsięwzięcia. To będzie nadal bardzo opłacalny duży biznes - informuje Blachman.

  http://kopalniawiedzy.pl/Axiom-International-Commercial-Space-Station-stacja-kosmiczna-ISS,25898
   
 13. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  7 657
  Polubienia:
  12 681
  > fizyka kwantowa
  > mamy dowód

  pick one
   
 14. T.M.

  T.M. antyhumanista, anarchista bez flagi

  Posty:
  1 192
  Polubienia:
  3 568
  A starożytna figura Kwiatu Życia to schemat protonu podzielonego na przestrzenie Plancka. Mistycy już dawno to odkryli :D Swoją drogą, zauważyliście, jak dużo nawiedzonych ludzi podpiera się fizyką kwantową?
   
 15. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  7 657
  Polubienia:
  12 681
  Co jest indeterministyczne, jest też postmodernistyczne ;)
   
 16. xiwox

  xiwox Member

  Posty:
  63
  Polubienia:
  86
  Ostatnia edycja: 21 Luty 2017
  Alu lubi to.
 17. Max J.

  Max J. Well-Known Member

  Posty:
  409
  Polubienia:
  421
  Już wyjaśnili o co chodzi.

   
  wah i Mad.lock lubią to.
 18. kowaI

  kowaI Well-Known Member

  Posty:
  412
  Polubienia:
  471
  :Dwyjaśnili już?
   
 19. tosiabunio

  tosiabunio Grand Master Architect Członek Załogi

  Posty:
  6 504
  Polubienia:
  12 810
  Co ciekawe, orbity tych planet są tak zbliżone do siebie, że z powierzchni jednej z nich inne pobliskie planety byłyby wyraźnie widocznymi dyskami, na których możliwe byłoby zaobserwowanie szczegółów powierzchni lub atmosfery.

  To jak w grze Astroneer, w którą pogrywam ostatnio czasami.
   
 20. Max J.

  Max J. Well-Known Member

  Posty:
  409
  Polubienia:
  421
  Tak. Zdradzili jaką mieli niespodziankę.
   

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.