1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Główny temat o broni palnej

Temat na forum 'Broń palna i przestępczość' rozpoczęty przez Anonymous, 30 Wrzesień 2010.

 1. Staszek Alcatraz

  Staszek Alcatraz Tak jak Pan Janusz powiedział

  Posty:
  2 606
  Polubienia:
  7 136
 2. kalvatn

  kalvatn Well-Known Member

  Posty:
  1 071
  Polubienia:
  1 836
  W tym Switzerland też różowo nie jest:

  - zakazane (noże sprężynowe, obosieczne, broń full-auto, tłumiki, celowniki laserowe, wyrzutnie granatów, broń przerobiona z wojskowej za wyjątkiem broni armii szwajcarskiej). Każdą z tych rzeczy teoretycznie możesz mieć, ale na zezwolenie specjalne, trudno osiągalne i zależne od widzimisię policji kantonalnej. Teraz w tej kategorii znajdą się wszystkie nowe rzeczy z dyrektywy...

  - podlegające autoryzacji zakupu: mniej więcej wszystko to co u nas na sport. Wymagania: niekaralność w kierunku przemocy (zaświadczenie), wiek 21 lat. Zezwolenie zakupu na maksymalnie 3 sztuki i co ważne - musisz je kupić u jednego sprzedawcy "na raz". W praktyce moim zdaniem najgorszy ból.. Ale uwaga: brak uznaniowości. Spełniasz warunki, dostajesz. Brak badań. Nie musisz wykazywać "potrzeby", nie ma czegoś takiego jak "broń do celu". Możesz występować dowolną ilość razy o zezwolenie zakupu, nie ma limitu.

  - podlegające rejestracji: jednostrzałowce, strzelby (nie pompki, nie lever action), karabiny repetiery bez odejmowanego magazynka i składanej kolby. Kupujesz i informujesz organ że masz.

  - broń do ochrony osobistej: w praktyce dużo gorzej osiągalna niż w Polsce. Maksymalnie jedna sztuka, odnawiane co 5 lat. Jak nie jesteś handlarzem diamentów z Zurychu, zapomnij. Dopiero w tej kategorii występuje legitymacja ze zdjęciem.

  Noszenie:

  - Zakaz noszenia i przenoszenia. Broń rozładowana, amunicja w pudełkach w OSOBNYM tobołku i można się poruszać NAJKRÓTSZĄ drogą w ten sposób tylko: podczas przeprowadzki, w drodze na strzelnicę, do rusznikarza albo na imprezę strzelecką (są organizowane i to w terenie przygodnym).

  Amunicja:

  - zakaz penetrującej (rdzenie), smugowej i grzybkującej.
  - do pierwszego zakupu w danym miejscu potrzebne zaświadczenie o niekaralności.

  Przechowywanie:

  - w sposób uniemożliwiający dostęp osobom nieuprawnionym. Jak mieszkasz sam, wystarcza zamek w drzwiach (potwierdzone wyrokami sądów).

  Ciekawostki:

  - W ustawie są wymienione nacje które broni mieć nie mogą a nawet nie mają prawa strzelać na strzelnicy komercyjnej. Obywatele Serbii, Bośni i Herzegowiny, Kosowa, Macedonii, Turcji, Sri Lanki, Algierii i Albanii.
  - Zezwolenie specjalne na wymarzone M60 nie daje prawa strzelania z tej broni. Na strzelanie potrzebny imienny kwit na dany dzień i miejsce, jedyne 100CHF. KAŻDORAZOWO. Natomiast nie ma problemu z używaniem tłumika i celownika laserowego.
  - Strzelanie z karabinu na odległość mniejszą niż 300m powoduje zdziwienie, strzelają też sporo z pistoletu centralnego zapłonu na 50m
  - Brak limitu kalibru, w rękach prywatnych jest dużo .50 BMG a nawet PTRSów i podobnych.

  Smutne ciekawostki:

  Przed rokiem 1995, na zakup przysłowiowego oryginalnego kałacha z wiadrem BZtów i PBSem potrzebowałeś... dowodu osobistego. 90% populacji miało niczym nieskrępowane prawo do noszenia broni. Nie istniały rejestry broni.
   
  nazimno, kr2y510 i wah lubią to.
 3. Maksymiliana

  Maksymiliana Everyday Hero

  Posty:
  206
  Polubienia:
  106
  Wszystko spoko, ale nie dziwi mnie że do 3 sztuk.
  Bo po co komuś cały arsenał pistoletów, karabinów, snajperek itd.

  trzy sztuki to aż nad to. Bo do obrony wystarczy tylko albo aż jeden pistolet
   
 4. Zbyszek_Z

  Zbyszek_Z Well-Known Member

  Posty:
  963
  Polubienia:
  2 167
  Moim zdaniem powinien być limit 3 par butów, bo po co komu więcej? Do chodzenia wystarczy tylko i aż jedna para. Wiosenne i zimowe? Obu naraz nie potrzebujesz. Klapki? A to w skarpetach nie łaska? Eleganckie do garnituru? Szpilki do sukienki i to w różnych kolorach? Co za fanaberia.
  Swoją drogą, problem doboru koloru szpilek do sukienki można łatwo rozwiązać limitem sukienek (których też nikt nie potrzebuje).

  Łatwo oceniać potrzeby innych swoimi preferencjami, szczególnie nie siedząc w temacie.

  Btw, jakbyś zrozumiała, nie chodzi wcale o to, że nie można mieć więcej broni, tylko, że pojedyńcze zezwolenie pozwala na zakup do 3 sztuk broni (i to w jednym sklepie).

  Co do potrzeby posiadania wielu sztuk broni, to powodów jest masa:
  a) jesteś kolekcjonerem;
  b) uprawiasz sport w różnych dyscyplinach;
  c) masz broń do samoobrony;
  d) jesteś myśliwym;
  e) masz taki kaprys, nie twoja sprawa komuchu;
  f) wszystko powyższe;

  Już sama broń do samoobrony zazwyczaj nie kończy się na jednej sztuce. Masz np. pełnowymiarowy pistolet, kieszonkowy pistolet/rewolwer jako backup/na sytuacje gdzie nie można wziąć niczego większego plus jakiś malutki rewolwer jak NAA. W domu będziesz trzymać karabinek czy strzelbę albo obie naraz, a by zmniejszyć koszty treningu strzeleckiego kupiłeś broń w bocznym zapłonie, co daje 5/6 sztuk tylko w tym jednym celu.
   
  Ostatnia edycja: 19 Czerwiec 2019
 5. Oreł

  Oreł Well-Known Member

  Posty:
  572
  Polubienia:
  419
  Nie muszą. Każdy może założyć muzeum, także chory psychicznie czy skazany. Muzeum może posiadać dowolną broń. Mam kumpla, który założył muzeum mając wyrok za nielegalne posiadanie i policja grzecznie wydaje mu papiery na zakup broni w Niemczech.

  Ja mam coś koło 15 sztuk, dokładnie nie pamiętam. Szafa pancerna sama ważyła tylko 97 kg i bałem się, że się przewróci, więc musiałem ją czymś wypełnić dla dociążenia.
   
 6. sabat

  sabat Well-Known Member

  Posty:
  570
  Polubienia:
  1 322
  ' Tosi' ??? z taką nazwą nicka nikogo nie widzę a ja komuszym kapusiem nie jestem żeby na ludzi donosić !
   
  wah lubi to.
 7. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 275
  Polubienia:
  19 798
  Niekoniecznie.  Ale i tak jest dużo różowiej niż w innych krajach Europy.

  Przed 1999. The Federal Weapons Law uchwalono w 1998. Ustawa weszła w życie w roku następnym.
   
  wah, Eli-minator i sabat lubią to.
 8. Pestek

  Pestek Well-Known Member

  Posty:
  688
  Polubienia:
  1 582


  Ciekawa debata nad dostępem do broni w USA i generalnie na świecie. Destiny określa się jako liberała(czyli bardziej w lewo), ale też kapitalistę. John Lott to ekonomista, który studiuje od wielu lat przestępstwa z użyciem broni i powody dla tej przestępczości. Optuje za powszechnym dostępem do broni.
  Vincent James to prawicowiec, który miał być stroną w debacie, jednak gra tutaj niejako moderatora, który włącza się do dyskusji.
   
  wah, nazimno, sabat oraz 2 uzytkowników lubi to.
 9. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 275
  Polubienia:
  19 798
  Jeżeli zastanawiacie się, czemu FPSRussia nie udziela się już na youtube (zamilkł w 2016 roku), to odpowiadam - bo jest oficjalnie przestępcą i stracił dożywotnio prawo do legalnego dysponowania i korzystania z broni palnej. Rząd skonfiskował mu i zniszczył całe uzbrojenie. Tutaj znajdziecie treść sądowej ugody. Na stronach 6-7 wszystko jest wypunktowane.

  Skazali go za posiadanie marihuany z intencją dystrybucji. Odsiedział już z miesiąc czy dwa na początku tego roku. Dzisiaj możecie go znaleźć na kanale PKA jako Kyle:

   
 10. sabat

  sabat Well-Known Member

  Posty:
  570
  Polubienia:
  1 322
  Powinno być tak u nas że nie musze argumentować do czego potrzebna mi broń tylko chcę mieć i tyle tak samo jak chcę mieć prawo jazdy na samochód.


   
  nazimno lubi to.
 11. wah

  wah Well-Known Member

  Posty:
  892
  Polubienia:
  3 990
 12. nazimno

  nazimno Active Member

  Posty:
  62
  Polubienia:
  193
  In Kennesaw, a small American town in the state of Georgia, a good citizen is an armed citizen. By law, since 1982, each head of household must own at least one working firearm with ammunition.

   
  wah, sabat, inho oraz 1 użytkownik lubi to.
 13. Maksymiliana

  Maksymiliana Everyday Hero

  Posty:
  206
  Polubienia:
  106
 14. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 275
  Polubienia:
  19 798
  ^^^
  Bardzo chciałbym zobaczyć źródła tych statystyk.
   
  nazimno i Prozac lubią to.
 15. pawel-l

  pawel-l Ⓐ hultaj

  Posty:
  1 829
  Polubienia:
  6 491
  Mój ceniony autor od standardu złota zajął się statystykami dotyczącymi przestępczości i broni (?). Sporo ciekawych wykresów:
  https://newworldeconomics.com/some-facts-about-gun-ownership-in-the-united-states/
  https://newworldeconomics.com/some-...ip-in-the-united-states-2-rifles-and-pistols/
  [​IMG]
  Thus, we find that the estimated (offender) homicide rate among non-Hispanic Whites is 2.1, which is higher than Canada (1.8) or Britain (1.2), but not a lot higher. It is less than all of Europe (3.0), and also all of Asia (2.9).

  However, the estimates show that perhaps 90% or more of firearms used in crime are illegally-owned. In this 2016 survey of prison inmates by the Bureau of Justice Statistics, 90% of prisoners who possesed a gun during their offense (this is not the same as using a gun; only possession) said that their firearms were illegally obtained. A 2016 survey in Philadelphia found that firearms were illegally obtained in 80% of cases; a survey in Chicago found that only 3% of criminals who used a firearm purchased it legally.
  [​IMG]
   
  nazimno i FatBantha lubią to.
 16. Maksymiliana

  Maksymiliana Everyday Hero

  Posty:
  206
  Polubienia:
  106
  Czyli wychodzi na to, że dziki zachód nie był aż taki dziki... był bardziej bezpieczny niż dzisiejsze czasy.

  @kawador - niestety nie mam info o danych z tego obrazka.
   
 17. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 275
  Polubienia:
  19 798
  @pawel-l

  Ten pierwszy wykres jest z dupy, za przeroszeniem. ~1 zabójstwa na 100k w XIX wieku? Jakiż żart. Erik Monkkonen, kryminolog i historyk, który zajmował się historyczną rekonstrukcją zabójstw dla amerykańskich metropolii i dla Ameryki jako całości, oszacował wskaźnik morderstw za rok 1900 na poziomie ponad 6 zabitych na 100k.

  [​IMG]

  Nie spotkałem się jeszcze z tak wysoką średnią. Najwyższa średnia dla białych podejrzanych o morderstwo, z jaką się spotkałem, wynosiła 1.54. Sam kiedyś wyliczyłem średnią dla white offenders za rok 2015 i wyszło mi 1.1. Tabela:

  [​IMG]
   
  nazimno i Gekon lubią to.
 18. pawlis

  pawlis Samotny wilk

  Posty:
  2 192
  Polubienia:
  7 729
 19. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 322
  Polubienia:
  18 984
  Ciekawe, czy dałoby sie wypalić całego kwadrata jednocześnie, tak w ramach akapowego powitania nieproszonych gości... ;)
   

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.