Fajne rzeczy ze średniowiecza, które chciałbyś/chciałabyś, żeby wróciły

D

Deleted member 6960

Guest
Zachowane dowcipy z XV stulecia. Fragmenty w nawiasach stanowią bezpośrednie cytaty. Reszta to streszczenia tekstu źródłowego.

Kobieta szaleje z braku seksu

„Pewna kobieta z moich stron sprawiała wrażenie szalonej” – opowiadał Poggio Braccolioni. I udowodnił, jak bardzo nawet w XV stuleciu było upowszechnione przekonanie, że kobieta wymaga męskiej, seksualnej uwagi, by zachować zmysły. Bez niej niechybnie wpada w chorobę psychiczną.

Tę konkretną „obłąkaną” krewni postanowili zaprowadzić do wróżbiarki, by „jej pomogła dzięki swej magicznej mocy”. Po drodze znajdowała się rzeka, więc kobietę posadzono na barki „silniejszemu z mężczyzn”. Efekt?

„Natychmiast zaczęła ocierać się pośladkami o jego ramiona, jakby spółkowała i raz po raz wrzeszczała: »Chcę się pieprzyć!«. Tym sposobem wyjaśniła się przyczyna choroby”.

1595433369056.png
Symboliczne wyobrażenie rzeki w XV-wiecznej kopii pism Ptolemeusza.

Źródło : wielkahistoria.pl
 

noniewiem

Well-Known Member
611
969
Zachowane dowcipy z XV stulecia. Fragmenty w nawiasach stanowią bezpośrednie cytaty. Reszta to streszczenia tekstu źródłowego.

Kobieta szaleje z braku seksu

„Pewna kobieta z moich stron sprawiała wrażenie szalonej” – opowiadał Poggio Braccolioni. I udowodnił, jak bardzo nawet w XV stuleciu było upowszechnione przekonanie, że kobieta wymaga męskiej, seksualnej uwagi, by zachować zmysły. Bez niej niechybnie wpada w chorobę psychiczną.

Tę konkretną „obłąkaną” krewni postanowili zaprowadzić do wróżbiarki, by „jej pomogła dzięki swej magicznej mocy”. Po drodze znajdowała się rzeka, więc kobietę posadzono na barki „silniejszemu z mężczyzn”. Efekt?

„Natychmiast zaczęła ocierać się pośladkami o jego ramiona, jakby spółkowała i raz po raz wrzeszczała: »Chcę się pieprzyć!«. Tym sposobem wyjaśniła się przyczyna choroby”.

View attachment 7165
Symboliczne wyobrażenie rzeki w XV-wiecznej kopii pism Ptolemeusza.

Źródło : wielkahistoria.pl
Dzisiaj się mówi "baba bez bolca dostaje pierdolca"
 

mikioli

Well-Known Member
2 770
5 377
View attachment 7168
Z Manifestu Libertariańskiego
Tylko masowe wyżynanie pojawiło się przed państwami narodowymi. Wojna 30 letnia na niektórych obszarach wykosiła nawet 80-90% ludności. Inne masakry religijne wcześniej już się zaczęły. Taka WW II przy tym to igraszka.
Straty_ludno%C5%9Bciowe_po_wojnie_30letniej.PNG
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
View attachment 7168
Z Manifestu Libertariańskiego
De Jouvenel zaczyna od tego swój "Traktat o władzy". Spogląda na średniowieczne wojny z punktu widzenia totalnej masakry związanej ze skalą I i II wojny światowej.

Łap pierwszy rozdział:


Zrzut ekranu z 2020-07-23 13-31-52.png
E5IFBJL.png

QLvyF2q.png


Tylko masowe wyżynanie pojawiło się przed państwami narodowymi. Wojna 30 letnia na niektórych obszarach wykosiła nawet 80-90% ludności. Inne masakry religijne wcześniej już się zaczęły. Taka WW II przy tym to igraszka.
Wojna trzydziestoletnia to już nie średniowiecze.
 
D

Deleted member 6960

Guest
Zachowane dowcipy z XV stulecia. Fragmenty w nawiasach stanowią bezpośrednie cytaty. Reszta to streszczenia tekstu źródłowego.

Kobieta szaleje z braku seksu

„Pewna kobieta z moich stron sprawiała wrażenie szalonej” – opowiadał Poggio Braccolioni. I udowodnił, jak bardzo nawet w XV stuleciu było upowszechnione przekonanie, że kobieta wymaga męskiej, seksualnej uwagi, by zachować zmysły. Bez niej niechybnie wpada w chorobę psychiczną.

Tę konkretną „obłąkaną” krewni postanowili zaprowadzić do wróżbiarki, by „jej pomogła dzięki swej magicznej mocy”. Po drodze znajdowała się rzeka, więc kobietę posadzono na barki „silniejszemu z mężczyzn”. Efekt?

„Natychmiast zaczęła ocierać się pośladkami o jego ramiona, jakby spółkowała i raz po raz wrzeszczała: »Chcę się pieprzyć!«. Tym sposobem wyjaśniła się przyczyna choroby”.

View attachment 7165
Symboliczne wyobrażenie rzeki w XV-wiecznej kopii pism Ptolemeusza.

Źródło : wielkahistoria.pl


1. Żona przyłapała cię z kochanką? Załatw sprawę śmiechem.


Żona przyłapała męża „jak swawolił ze służącą”. „Zaskoczona tą niespodziewaną sytuacją” zwróciła się do niego:

– „Giovanni, gdzie podziała się twoja mądrość?”. On zaś odpowiedział: „Tam gdzie jej miejsce. W cipie tej dziewczyny”.



2. Gwałt to grzech czy… temat do żartów?

Ta historia pochodziła ponoć od biskupa Anagni w środkowej Italii, Angelotta Foschiego. Miał on opowiadać:

„Krewniak mój przechadzał się nocą po opustoszałym mieście. Zgwałcił wówczas – jak mniemał – kobietę idącą z naprzeciwka, wydawała mu się bowiem niezwykle urodziwa”.

Okazało się jednak, że mężczyzna miał do czynienia nie z przypadkową ofiarą, ale z demonem, który przybrał postać kobiety, by zwieść go na złą drogę. Teraz piekielna istota zamieniła się w „wyjątkowo szkaradnego mężczyznę”.
„»No i czegoś dokonał?« – spytała. – »To przecież ja uwiodłam ciebie, dudku jeden«. On zaś, bez cienia lęku odparł:

»Może i tak. Za to ja nieźle sponiewierałem ci tyłek«”.




1598725847973.png
Ilustracja z XIV-wiecznego francuskiego brewiarza.
 

ukos

Well-Known Member
505
971
W średniowieczu uważano, że ogony bobrów miały w sobie tyle z natury ryb, że można je było jeść w dni postu.

1610045377330.png
 

ckl78

Well-Known Member
1 881
2 035

kran

Well-Known Member
703
698
Z czasów średniowiecza w Polsce to mi się podobają takie budowle


Rotunda św. Gotarda w Strzelinie i Romański kościół Św. Tomasza Kantuaryjskiego w Sulejowie

2ed1debe861a118177f9448fc552f243.jpg



43335577.jpg


budulcem był kamień
 
Do góry Bottom