1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Dobre wiadomości

Temat na forum 'Wiadomości' rozpoczęty przez Trigger Happy, 20 Grudzień 2012.

 1. rawpra

  rawpra Well-Known Member

  Posty:
  2 746
  Polubienia:
  4 720
  Czterodniowa terapia zmienia życie chorych na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

  [​IMG]

  Przez 9 lat życiem Kathrine Mydland-aas z Bergen rządził przymus sprzątania. Nie mogłam pomóc dzieciom z zadaniami dokowymi, nie mogłam przygotować im obiadu, nie mogłam ich objąć. Nie mogłam robić nic innego, tylko sprzątać. Próbowałam z tym skończyć, ale to zawsze zwyciężało, mówi kobieta. W ubiegłym roku zdiagnozowano u niej zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) i skierowano ją na terapię do Szpitala Uniwersyteckiego Haukeland w Bergen. Ku jej zdumieniu, terapia miała trwać zaledwie cztery dni. Pomyślałam, co oni mogą zrobić w cztery dni? Ale to zmieniło moje życie, stwierdziła Mydland-aas.

  Kobieta jest jedną z ponad 1200 osób, które skorzystały z nowatorskiej terapii OCD opracowanej przez psychologów Gerdy Kvale i Bjarne Hansena. Terapia jest naprawdę rewolucyjna. Dotychczas leczenie OCD wymagało cotygodniowych, godzinnych sesji, rozciągniętych na wiele miesięcy. Obecnie coraz więcej klinik i psychologów na całym świecie zaczyna stosować terapię z Bergen. Jest o niej coraz głośniej, a Time umieścił obu norweskich psychologów na liście 50 najbardziej wpływowych ludzi w opiece zdrowotnej.

  Pani Kvale opracowuje intensywne terapie, np. terapie fobii i chronicznego zmęczenia, od początku lat 90. Z czasem zauważyła, że brakuje intensywnej terapii zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i postanowiła taką opracować. W 2010 roku poprosiła swoich pracodawców, zarząd Szpitala Uniwersyteckiego Haukeland, o otwarcie nowej kliniki, w której mogłaby rozwijać swoją metodę. Gdy ci się zgodzili, szybko zatrudniła Bjarne Hansena i zaczęli pracować nad techniką LET (LEan into The anxiety). To metoda zachęcająca chorych do skupianiu się na momentach wywołujących niepokój. Do jesieni 2011 uczeni opracowali kompletny protokół czterodniowej intensywnej terapii. Przetestowali go w czerwcu 2012 roku na pierwszej grupie pacjentów. "Działał dokładnie tak, jak chcieliśmy. Zmiany, jakie obserwowaliśmy u pacjentów w ciągu tych czterech dni były olbrzymie", wspomina Kvale.

  Metoda Bergen składa się z trzech etapów. Pierwszego dnia terapeuci przekazują pacjentowi informacje o OCD i pomagają przygotować się do terapii ekspozycyjnej, której będą poddawania przez kolejne dwa dni. W czasie tej terapii pacjenci muszą zmierzyć się ze swoimi lękami. Gdy np. ktoś boi sie bakterii, jest zachęcany, by wybrał przedmiot lub powierzchnię pełną bakterii i jej dotknął. Zachęcamy pacjentów, by zwrócili uwagę na momenty, w których pojawia się u nich niepokój i by przejęli kontrolę, by zmniejszyć ten niepokój. Wykorzystujemy to jako punkty zwrotne, mówi Kvale. Ostatni dzień terapii przeznaczony jest na planowanie, w jaki sposób podtrzymać pozytywne zmiany behawioralne po opuszczeniu kliniki.

  Bardzo ważnym elementem terapii są sesje i sposób leczenie. Uczestniczy w tym od 3 do 6 terapeutów, którzy pracują jako zespół z tą samą grupą pacjentów. To niezwykle istotne, gdyż terapia jest przygotowywana indywidualnie dla każdego pacjenta, a jednocześnie pacjenci mogą obserwować, jak inni przechodzą ten sam proces i te same zmiany.

  Ostatnio okazało się, że terapia daje dobre długoterminowe skutki. Jej autorzy poinformowali na łamach Cognitive Behaviour Therapy, że u 56 z 77 pacjentów remisja OCD trwała przez cztery lata po terapii, a 41 z 56 pacjentów zostało całkowicie wyleczonych. Co ważne, wynik terapii Bergen był niezależny od tego, czy pacjenci wcześniej przechodzili jakąś terapię, czy też byli leczeni selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny. Gdy porównano wyniki uzyskane za pomocą terapii Bergen do wyników innych terapii okazało się, że metoda Norwegów zapewnia znacząco wyższy odsetek remisji i całkowitych wyleczeń.

  Martin Franklin, psycholog kliniczny z University of Pennsylvania, bliski współpracownik Norwegów, jest zachwycony wynikami terapii Bergen. Zauważa jednak, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić, czy jest ona bardziej skuteczna od jeszcze bardziej długoterminowych terapii. W porównaniu wykonanym przez Norwegów zabrakło bowiem nieleczonej grupy kontrolnej. Ponadto porównano terapię Bergen z wcześniejszymi od niej terapiami OCD, zatem niekoniecznie wzięto pod uwagę najlepsze dostępne obecnie terapie.

  Franklin zauważa też, że brak też odpowiedzi na pytanie, czy terapia Bergen będzie działała u pacjentów z USA czy innych krajów o kulturze odmiennej od norweskiej. Na razie Kvale i Hansen rozpoczęli prace z grupami na Islandii i w Szwecji, a w przyszłym roku chcą rozpocząć terapie w Houston. Zanim terapia Bergen trafi do innych krajów, konieczne jest przeprowadzenie szeregu małych prób, by sprawdzić, jak działa ona na osoby wychowane w innych kulturach.

  Jeśli jednak uda się zastosować terapię Bergen w innych państwach, Kvale i Hansen będą chcieli – we współpracy z naukowcami z tych państw – zbadać zmiany genetyczne, epigenetyczne i neurobiologiczne, jakie zachodzą u pacjentów podczas terapii Bergen. Jak zauważa Kerry Ressler, menedżer odpowiedzialny za kwestie naukowe w McLean Hospital w Massachusetts, skoncentrowana krótkotrwała terapia Bergen jest idealnym polem do badań, jak mózg w krótkim czasie uczy się nowych procesów emocjonalnych. Innym celem badawczym będzie też zidentyfikowanie markerów biologicznych z krwi, śliny i w czasie badań obrazowych, które pozwolą na zidentyfikowanie pacjentów najbardziej podatnych na terapię Bergen oraz dostarczą nowych informacji przydatnych w opracowaniu kolejnych terapii.

  https://kopalniawiedzy.pl/terpia-Bergen-zaburzenia-obsesyjno-kompulsywne,29201
   
  sabat, tolep, Redrum oraz 3 uzytkowników lubi to.
 2. workingclass

  workingclass Well-Known Member

  Posty:
  1 786
  Polubienia:
  2 809
  Dlatego Akap, "Stinger" albo "Igła" w każdym domu, jakby po twoim niebie kto latał.

  A tu masz dowód, że Polacy byli i są dobrzy w opryskiwaniu nieba i już dawno to robili nawet w Afryce.
   
 3. Alu

  Alu Well-Known Member

  Posty:
  3 974
  Polubienia:
  7 143
 4. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  7 661
  Polubienia:
  12 699
  Przestala być naczelnikiem US w Bartoszycach, ale grupy zaszeregowania jej zapewne nie zmieinili. Ten sam hajs, mniejsza odpowiedzialność i obowiązki. Mylę się?
   
  Mad.lock lubi to.
 5. Pestek

  Pestek Well-Known Member

  Posty:
  688
  Polubienia:
  1 580
  Bo żyje nam się coraz lepiej!


  Statystycznie patrząc...
   
 6. Solitary Man

  Solitary Man Człowiek raczej piwnicy

  Posty:
  492
  Polubienia:
  1 633
  Ostatnia edycja: 10 Grudzień 2018
  Ciek, tosiabunio i wah lubią to.
 7. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  7 661
  Polubienia:
  12 699
  Trudno mi sobie wyobrazić koncert CBL z widownią normalnie stojącą pionowo na tylnich łapach, i w dodatku trzeźwą.
   
 8. tosiabunio

  tosiabunio Grand Master Architect Członek Załogi

  Posty:
  6 506
  Polubienia:
  12 813
  Mnie nie, bo byłem na takim. Normalnie się kiwasz do muzy.
   
  wah lubi to.
 9. Jaranek

  Jaranek Made in heaven - inspired in Hell

  Posty:
  2 256
  Polubienia:
  7 695
  potem cię budzą i jest już po koncercie
   
  tolep, bombardier i wah lubią to.
 10. Slavic

  Slavic Wolnorynkowiec

  Posty:
  278
  Polubienia:
  585
  Upadł rząd Izraela. Powodem była służba wojskowa żydów religijnych.

  Premier Izraela ogłosił rozpad koalicji i przedterminowe wybory. Beniamin Netanjahu walczy teraz o utrzymanie władzy i pozostanie na wolności. Powrót do aktywnego życia publicznego rozważa Ehud Barak, legendarny komandos, lecz nieskuteczny polityk.

  Informację o rozpadzie rządzącej od trzech lat koalicji podano w Jerozolimie 24 grudnia po południu. Bezpośrednim powodem decyzji o ustąpieniu rządu i rozwiązaniu Knesetu, parlamentu, był brak zgody na ustawę o objęciu ultraortodoksów obowiązkiem służby wojskowej. Wybory najprawdopodobniej odbędą się 9 kwietnia 2019 r.

  Według obecnego prawa wszyscy 18-letni obywatele z rodzin żydowskich i druzyjskich muszą iść do wojska. Chłopcy na 32 miesiące, a dziewczyny na 24. Zwolnieni są jednak uczniowie szkół religijnych, a więc przede wszystkim ultraortodoksi, którzy ponadto korzystają z hojnej pomocy finansowej państwa. Budzi to sprzeciw świeckich obywateli Izraela, którzy nie chcą spędzać lat w armii, w tym co roku poświęcać miesiąca na służbę w rezerwie, a do tego utrzymywać ludzi, którzy niczym nie ryzykują i nie ponoszą odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju.

  Partie reprezentujące ultraortodoksów zablokowały proces legislacyjny i oficjalnie doprowadziły do upadku rządu. Według izraelskich dziennikarzy premier Beniamin Netanjahu zdołałby ustawę przeforsować, ale skorzystał z kryzysu, aby poddać się weryfikacji wyborców w dogodnym dla siebie momencie.

  W tej chwili może skupić się na problemie politycznym i społecznym, a nie na kwestii bezpieczeństw. Półtora miesiąca temu był ostro krytykowany za zbyt łagodne potraktowanie Hamasu w Strefie Gazy i nierozpoczęcie wojny w odpowiedzi na palestyński ostrzał rakietowy. Do dymisji podał się wtedy kontrowersyjny minister obrony Awigdor Liberman. Ustępujący premier może liczyć też na to, że wybory odwrócą uwagę od toczących się przeciwko niemu trzech postępowań o korupcję i nadużycie władzy. Prokuratura rekomenduje postawienie mu formalnych zarzutów.

  Eksperci spodziewają się bardzo ostrej walki politycznej. Z jednej strony Netanjahu atakowany będzie przez prawicę na czele z aktualnym ministrem edukacji Naftalim Bennettem, która zarzuca mu nadmierną łagodność. Lewica z kolei uważa, że jest nie tylko słaby i skorumpowany, ale też w imię własnych interesów porzucił dialog z Palestyńczykami i wiedzie kraj ku zgubie. Tutaj najważniejszą obecnie figurą jest liberalny polityk Yair Lapid. Stąd zapowiedziane na kwiecień wybory postrzegane są jako referendum w sprawie przyszłości Beniamina Netanjahu.

  Wsparcie "bloku anty-Netanjahu" głośno rozważa nawet Ehud Barak, najbardziej odznaczony żołnierz w historii Izraela, szef sztabu generalnego i słaby premier. Były żołnierz w 1999 r. w wyborach pokonał swojego dawnego podwładnego z jednostki komandosów, Beniamina Netanjahu, ale dwa lata później przegrał z innym, słynnym generałem, Arielem Szaronem. W ciągu ostatnich dwóch dekad Barak zajmował się biznesem i kilkakrotnie próbował wrócić do polityki, lecz bez większych sukcesów.

  https://wiadomosci.wp.pl/upadl-rzad...-wojskowa-zydow-religijnych-6331301636401281a
   
  kr2y510, Non Serviam i pawlis lubią to.
 11. Pestek

  Pestek Well-Known Member

  Posty:
  688
  Polubienia:
  1 580
 12. The Silence

  The Silence Well-Known Member

  Posty:
  330
  Polubienia:
  1 815
 13. MaxStirner

  MaxStirner Well-Known Member

  Posty:
  2 327
  Polubienia:
  3 865
 14. rawpra

  rawpra Well-Known Member

  Posty:
  2 746
  Polubienia:
  4 720
  czemu to jest w dobrych newsach?
  jakby nie wspomnieli o tym że będzie nowy rząd to bym zrozumiał...
   
 15. pawlis

  pawlis Samotny wilk

  Posty:
  2 191
  Polubienia:
  7 728
 16. kr2y510

  kr2y510 konfederata targowicki

  Posty:
  12 108
  Polubienia:
  20 278
  Hmmm.
  Z paki też można monitorować pewne zachowania...
   
 17. MaxStirner

  MaxStirner Well-Known Member

  Posty:
  2 327
  Polubienia:
  3 865
  Nikt chyba sie nie łudzi, że wezmą i sie zlikwidują :(. Mają pewnie fure ideowych lewaków z których żyją i tej kasy nie oddadzą, a drobne grzeszki jak ukradzione 300 tysi pójdzie, a może już poszło w zapomnienie. Ale dobre i to, niech posiedzi, przynajmniej jakaś minimalna dziejowa zapłata i może mu troche tam wora pokręcą na celi - jak sie nie ma co sie lubi trzeba lubić co sie ma..
   
  snajper lubi to.
 18. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 317
  Polubienia:
  18 974
  Youtuberzy zbudowali prawdziwy miecz świetlny
  2019-01-04 16:33:35 Burzol

  Zbudowali prawdziwy miecz świetlny! Takich prób było już wiele, w końcu to marzenie fanów od samego początku, ale Wy nie próbujcie tego w domu. Swego czasu słynny fizyk telewizyjny Michio Kaku mówił o wielu trudnościach w planach odtworzenia takiej broni w naszej rzeczywistości. Youtuberom z kanału Hacksmith udało się jednak zbudować działający miecz świetlny. Co prawda ta elegancka broń nie odtwarza w 100% filmowego oryginału, na przykład musi być podłączona do stałego zasilania i nie jest napędzana kryształem Kyber, za to ze swoim pomarańczowym ostrzem wygląda bardzo imponująco:

  Miecz świetlny ma ostrze zbudowane z tytanu, rozgrzane do 3000 stopni Celsjusza. Nie wiadomo czy taka broń pomoże w walce z Sithami, ale przynajmniej pozwala na widowiskowe odtworzenie scen z naszych ulubionych filmów:

  Sithowie mogą poczekać kiedy bardziej palącym problemem są socjaliści i inne komuchy. Z drugiej strony zapach jaranego ciała zbyt piękny nie jest, więc taka broń może powodować rozmaite problemy ideologiczne w przypadku nurtu libertarianizmu-odorianizmu.
   
 19. pawlis

  pawlis Samotny wilk

  Posty:
  2 191
  Polubienia:
  7 728
  Świeżutkie info od kawadora:
   
 20. Equality_7-2521

  Equality_7-2521 Szołtofag

  Posty:
  39
  Polubienia:
  388

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.