Demokracja bezpośrednia a libertarianizm

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 636
Ach, co się tyczy do naturalnych tendencji monarchii do rozpadu, o których tu kiedyś wspominałem, to ładnie na wiki teraz to opisali.

Rozdrobnienie feudalne
Rozdrobnienie feudalne (inaczej rozbicie dzielnicowe) – etap rozwojowy większości państw feudalnych, polegający na podziale względnie jednolitej monarchii wczesnośredniowiecznej na szereg (bardziej lub mniej samodzielnych) księstw dzielnicowych. Samir Amin uważa, że to zjawisko jest typowo europejskie, ponieważ w wersji właściwej nie miało miejsca w krajach muzułmańskich czy dalekowschodnich.

Przyczyny rozdrobnienia feudalnego

 • traktowanie państwa jako własności panującego (zasada patrymonialna)
 • dążenia odśrodkowe możnych oraz wyższego duchowieństwa, zainteresowanych ograniczeniem jedynowładztwa monarchy naczelnego
 • spadek autorytetu naczelnej rodziny panującej lub tytułu monarszego
 • egoizmy regionalne, dynastyczne etc.
 • brak świadomości narodowej
 • brak powiązań gospodarczych w skali całego kraju, funkcjonowanie małych rynków lokalnych
Rozdrobnienie feudalne w państwach europejskich
Rozdrobnienie feudalne w państwach pozaeuropejskich
 • W Japonii w różnych okresach działy się rozdrobnienia państwa, lecz okres szczytowy jest przypisywany Sengoku. W zależności od historyka za początek uważa się albo zamach stanu Meiō, lub początek wojny Ōnin.
 • W sprawach Chin jest kilka podglądów. Jednym z nich jest to, że Chiny nigdy nie zostały rozdrobnione a tylko niektórym ludom udało się wybić chwilowo na niepodległość. Inny wskazuje na Okres Wiosen i Jesieni oraz Okres Walczących Królestw jako czasy rozdrobnienia. Epoka Trzech Królestw też niekiedy jest zaliczana do powyższego.

Wyjaśnia to, czemu Śląsk jest inny i dlaczego trochę tu libów. :) A Bismarcka jeszcze bardziej nie znoszę, bo gdyby nie on to jeszcze kilkaset lat i Niemcy by już akap mieli.

Ale skoro znamy już przyczyny, to mamy też rozwiązanie problemu i przepis na akap:
 • Trzeba Krula na króla wybrać - niech Polskę traktuję jak swoją własność.
 • Następnie trzeba króla Krula poszczuć Kulczykami, Michnikami, Rydzykami.
 • Lżyć rodzinę króla Krula.
 • Puszczać ludziom więcej "Gry o tron", żeby zaczęli myśleć w kategoriach swojej rodziny i jej dominacji nad innymi rodami w regionie.
 • Wygnać Antoniego Wiecha, który hegluje o narodzie i tworzy na libnecie świadomość narodową, podczas gdy potrzebny jest brak takowej. ;)
 • Nie handlować w internecie z ludźmi mieszkającymi dalej niż 25 kilosów od swojego miejsca zamieszkania.
A później rekurencja - powtarzać to przez kilkaset lat, może jedno millenium i będzie akap. ;)
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 636

 • W Niemczech rozdrobnienie nastąpiło późno, bo dopiero ok. 1250 r., jednak trwało bardzo długo, gdyż pełne zjednoczenie Niemiec przeprowadził dopiero kanclerz Bismarck w 1870 r.
No właśnie. Pies jebał Bismarcka...


Mediatyzacja (niem. Mediatisierung) była na początku XIX wieku procesem prawnym, który pozbawił niepodległości wiele drobnych państewek na terenie Świętego Cesarstwa i poddał je pod zwierzchnictwo władców większych tworów państwowych na terenie Niemiec.


Mapa Cesarstwa Rzymskiego z 1789, z ukazaniem licznych państewek podległych mediatyzacji

Po pokoju westfalskim z 1648 Rzesza składała się z około 360 państw pozostających pod nominalnym zwierzchnictwem cesarza. Mediatyzację rozpoczęto w 1801 od sekularyzacji 77 władztw kościelnych oraz zniesienia niepodległości 41 wolnych miast Rzeszy, 6 wsi ze statutem podległych tylko Rzeszy oraz 90 mniejszych państewek szlacheckich. Dalsze mediatyzacje z lat 1806 i 1815 zredukowały liczbę państw niemieckich do 38, przy czym do 1918 dotrwało 36 (po aneksji przez Prusy Hanoweru i Hesji-Kassel).

Byłe rody panujące w zmediatyzowanych państwach zachowały poprzez akt Bundu z roku 1815 swą suwerenność rodową: były nadal równe rodem dynastiom aktualnie panującym, ich członkowie byli zwolnieni od służby wojskowej i podatków i zachowali pewne prawa (tzw. patronat) przy obsadzaniu stanowisk w szkolnictwie i kościele. W dawnym Almanachu Gotajskim te rody należały do tzw. (fr.) Deuxième Partie, Les Maisons seigneuriales médiatisées, podczas gdy inni książęta, w tym wszyscy polscy posiadacze tytułu, umieszczani byli w Troisième Partie, Les Maisons princières non-souveraines i nie byli równymi rodem panującym. Znane i obecnie, zmediatyzowane rody niemieckie to np. Hohenlohe, Thurn und Taxis, Castell czy Schwarzenberg.

Jedynymi księstwami niemieckimi, które uniknęły mediatyzacji, są Luksemburg i Liechtenstein, a także dwa wolne miasta - Brema i Hamburg (obydwa do dziś są miastami na prawach landu w Republice Federalnej Niemiec).

Mediatyzacja odbyła się także we Włoszech w trakcie procesu zjednoczenia po 1861.

Zobacz też
Lista terytoriów Rzeszy zmediatyzowanych w latach 1795–1814
 

libertarianin.tom

akapowy dogmatyk
2 692
7 053
 • Wygnać Antoniego Wiecha, który hegluje o narodzie i tworzy na libnecie świadomość narodową, podczas gdy potrzebny jest brak takowej. ;)
Ktory to Wiecha?! Dawac mi go tu! ;-)
A to niby dlaczego? Handel z ludzmi mieszkajacymi daleko od nas otwiera nas na inne pomysly, swiatopoglad i nowinki techniczne. Wolny handel to znakomity instrument do rozpieprzania patriotyzmu, nacjonalizmu i innego faszystowskiego badziewia.
 

Imperator

Generalissimus
1 567
3 550
A to niby dlaczego? Handel z ludzmi mieszkajacymi daleko od nas otwiera nas na inne pomysly, swiatopoglad i nowinki techniczne. Wolny handel to znakomity instrument do rozpieprzania patriotyzmu, nacjonalizmu i innego faszystowskiego badziewia.

Niekoniecznie, w XIX wieku kiedy nie było obowiązkowych paszportów i wiz nacjonalizmy się potężnie rozwijały.
 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom