Czy? Jak? Czym? Co? - różne problemy i porady komputerowe

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 142
Bywa w BIOSie ustawienie, co komputer ma robić po zaniku zasilania i jego wznowieniu - opcje zazwyczaj pozwalają np. na pozostanie w stanie wyłączonym lub ponowne uruchomienie. Twój przypadek nie zalicza się do żadnej z tych opcji, więc nie wiem, co poradzić.

Co do rozpoznawania monitora - zmień rodzaj połączenia albo kabel. Nic więcej mi nie przychodzi na myśl. U mnie po 2 latach laptop przestał rozpoznawać monitor do DP, więc musiałem przejść na HDMI.
 
A

Antoni Wiech

Guest
Udało mi się zmienić w biosie, że system startuje i się nie wyłącza przy normalnym włączeniu kompa [a nie odpala się od razu po włączeniu zasilacza], ale @tosiabunio i @tomky dzięki za pomoc anyway
 

ernestbugaj

kresiarz umysłów
851
3 037
Przy próbie zainstalowania Windows 7 instalator po ponownym uruchomieniu komputera staje, tzn. przez kilkadziesiąt minut nic się nie dzieje. Uruchomiłem tryb awaryjny i ładowanie sterowników staje na pliku disk.sys. Domyślam się, że jest jakiś problem z dyskiem twardym, ale jak mogę zdiagnozować co konkretnie się zjebało?
 

tolep

five miles out
8 556
15 441
Przy próbie zainstalowania Windows 7 instalator po ponownym uruchomieniu komputera staje, tzn. przez kilkadziesiąt minut nic się nie dzieje. Uruchomiłem tryb awaryjny i ładowanie sterowników staje na pliku disk.sys. Domyślam się, że jest jakiś problem z dyskiem twardym, ale jak mogę zdiagnozować co konkretnie się zjebało?

Pusty dysk czy coś na nim jest? Jeżeli dysk jest pusty albo to co na nim jest nadaje się kompletnie na odstrzał, to ja bym spróbował po prostu jakieś distro Linuksa zainstalować, podczas instalacji usuwając wszystkie (albo tylko te problemowe) partycje żeby 1) sprawdzić czy się da i 2) użyć jakichś narzędzi linuksowych do sprawdzania dysku

Opcja druga (zwłaszcza jeśli aktualne dane na dysku nie są przeznaczone na straty) to wywołanie wiersza poleceń podczas instalacji Windows z płyty) i uruchomienie chkdsk albo diskpart
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
W Gnu/Linuksie masz polecenia fdisk i gdisk dotyczące odpowiednio partycji MBR i GPT. Nigdy mnie nie zawiodły w zakresie partycjonowania czego nie mogę powiedzieć o graficznych narzędziach czy to z Gnu/Linuksa czy to z Windowsa.
Pokaż chociaż z nich informacje.
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 732
4 693
Są tu serzy polskiego Netflixa? Jak wrazenia? Czy nadaje sie jako zamiennik stacjonarnej TV jeśli komus zalezy tylko na filmach? Nie chce mi sie tam na razie rejestrowac (nie mam czasu wykorzystac darmowego miesiaca poki co hahaha)
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
ostatnio coś mi dysk twardy zaczyna szwankować, wyskakuje krytyczny błąd podczas wznawianai pracy
smart zmienił status na uwaga i pisze że są niestabilne sektory...
dzisiaj o dziwo startował bez problemu i smart nagle też zaś na zielono świecił
teroz zaś nie dało sie wznowić sesji i smrt jest na uwaga
na wszelki wypadek poprzerzucałem różne rzeczy na inny dysk, zrobiłem se kopie zapasową systemu i obraz systemu to co tam winda 7 ma do dyspozycji...
pytanie czym to sie właściwie różni?
ja nei lubie zmian i jak mi sie dysk całkiem posypie to wole by potem było zaś jak teroz wszystko, więc mam nadzieje że te obray i kopie coś dadzą
chciałem se zrobić też dysk startowy bo wiadomo z tej kopii czy obrazu nie odpale przecie, ale windoza ma do wybrania jedynie nagrywarke dvd która jest w moim lapku od dawna zjebana, myślałem by se to na pendrajwa dać ale nie ma nawet do wyboru takiej opcji...
co polecacie?
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
no dysk naprawy systemu sie to zwie dokładniej
bo chyba dzieęki temu bede mógł przywrócić z tego obrazu czy kopii system
 

tolep

five miles out
8 556
15 441
No, w windows 7 można by spróbować na oficjalnym https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=38780lub jakimś innym virtual cd typu Daemon Tools - na USB nie da się zrobić dysku naprawy systemu. Nie sprawdze tego, bo win7 nie mam już pod ręką.

Ale z drugiej strony można zrobić kopię systemu na obecnym dysku niesystemowymi przywrócić z kopii po normalnej czystej instalacji windows 7 na nowym dysku systemowym.
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
nigdy nie przerabiałem tego i nei wiem jak to w praktyce wygląda dlatego pytam
w sumei mi ino jeden raz ino dysk całkiem padł ale wtedy nei przywracałem nic i sie dłuuuuugo wkurwiałem i przyzwyczajałem do tego że nie jest tak jak było wszystko :)
na razie pierdoli sie przywracanie po hibernacji ino, windoza nei widzi problemu i zapisuje zawartośc ramu w to zjebane miejsce...
nie wiem jak szybko bedzie sie problem powiększał, na razie dopiero co pojawił sie problem po ponad 26k godzin pracy
bee obserwował ale na wszelki wypadek porobiłem to wzystko co tam windows oferuje
a więc jak zainstaluje na nowo i z tej kopii przywracanie zrobie to bedzie wszystko tak jak było?
pozostaje problem że musze se jakiś napęd sprawić bo nie zainstaluje z płytki...
a ta opcja obraz systemu? myslałem że to bedzie jakieś bootowalne coś jakieś iso z systemem jaki jest teroz ale jest ino folder i chuj wie co sie z tym właściwie robi...
no ale jak sie da z płyty bootować taki dysk naprawy to czemu nei z usb? co za różnica, mógłby windows iso wypluć i bym wrzucił na pendrajwa ale kurwa nie... ino dvd burner kurwa
 

tolep

five miles out
8 556
15 441
Windowsa 7 można zainstalować na czysto z wcześniej przygotowanego USB, mając iso płyty instalacyjnej
ISO pobierasz tym https://www.heidoc.net/joomla/techn...icrosoft-windows-and-office-iso-download-tool
A bootowalne USB tworzysz np. tym https://www.microsoft.com/pl-pl/download/windows-usb-dvd-download-tool
Tyle, że chyba (?) tym sposobem nie przywrócisz zainstalowanych programów. Musiałbym to przećwiczyć, bo zapomniałem. Dawno nie robiłem narzędziem Complete PC Backup z Windows 7.

Jest jeszcze inne podejście do tematu. Chyba prostsze. O, takie. https://www.paragon-software.com/home/brh/ Całą partycję systemową robisz. Tworzy, poza kopią partycji, także bootowalny USB do przywracania.

edit:
Albo tym http://www.todo-backup.com/products/home/free-backup-software-features.htm

@GAZDA
 
Ostatnia edycja:

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
no jakbym miał instalować całość to bym se skombinował napęd dvd na usb w końcu pierwotnie tak zainstalowałem też ten system
ciekawi mnei co to jest ten obraz systemu który zrobiłem...
czym to sie różni od kopii, w tym folderze są zaś inne foldery a w nim w chuj plików chuj wie jakich ale są też dwa co demon coś z tym by mógł zrobić, no ale kurwa bios raczej nie szuka w folderach dysku czy coś tm jest co da sie bootować musiałbym chyba na tym dysku zrobić partycje bootowalną i tam to wjebać ale który bo są dwa...
na pendrajwa sie mi nie pomieszczą te pliki bo mają grubo ponad 100gb
i czemu ten jebany windows jak juz umie robić dysk naprawczy nei wypluje po prostu iso i bym na pendrajwa wrzucił... :/

ale najlepiej coby dysk sie nie posypał i dalej se chodził :)
ale ok dzięki, zobacze co sie da jeszcze porobić by sie zabezpieczyć na wszelki wypadek
 
Do góry Bottom