Ciekawostki historyczne i inne drobiazgi bez większego znaczenia

D

Deleted member 6610

Guest
Startujący Boeing B-47B wspomagany rakietą.
1954r


1617179855545.png

 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 589
24 498
Egipt porzuca już ten cały islam i wraca do religii przodków - przynajmniej na czas złotej parady swoich królów, przenoszonych w nowe miejsce ostatniego spoczynku, łącznie ze wszystkimi wojskowymi honorami.

Chyba najlepszy możliwy sposób na promocję kraju i jego turystycznych atutów.View: https://www.youtube.com/watch?v=mnjvMjGY4zwView: https://www.youtube.com/watch?v=IegmrsDbxk4View: https://www.youtube.com/watch?v=EwuduZxFiWg


Ciężarówki dostosowane do formy barek solarnych i szpaler dekoracyjnych piórek bogini Ma'at zdecydowanie skradły moje serce.

Dzięki ci masonerio za ten niecodzienny spektakl. :p

 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 589
24 498
Może nie jest to drobiazg bez najmniejszego, bo to całe miasto, ale cieszę się, że odkopali moje stare sejwy z "Faraona"...

W Egipcie odnaleziono Zaginione Miasto sprzed 3 tys. lat. "Najważniejsze odkrycie po grobie Tutenchamona"

Misja pod dowództwem dr. Zahiego Hawassa, jednego z najwybitniejszych egiptologów na świecie, odnalazła pod piaskami miasto, nazwane Zaginionym Miastem, mające ok. 3 tys. lat, powstałe za czasów faraona Amenhotepa III w okolicach Luksoru. Sprawę opisał portal see.news.
Dzisiaj, 20:38
- Wiele zagranicznych misji poszukiwało tego miasta, lecz nikt go nigdy nie znalazł. Zaczęliśmy naszą pracę od poszukiwania świątyni Tutenchamona, ponieważ w okolicy znaleziono już świątynie Horemheba i Aja - powiedział Hawass.
Uczestnicy ekspedycji byli zaskoczeni, że udało im się odnaleźć największe miasto kiedykolwiek znalezione w Egipcie. Założone przez faraona Amenhotepa III, rządzącego Egiptem w latach 1391-1353 p.n.e., było ważnym ośrodkiem w czasach rządów jego syna - Amenhotepa IV.
- Ulice miasta są oskrzydlone domami, niektóre z nich są wysokie na 3 m. Miasto ciągnie się na zachód aż do osady Deir el-Medina - stwierdził Zahi Hawass.
Betsy Bryan, profesor egiptologii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore, stwierdziła, że jest to "najważniejsze odkrycie archeologiczne od odkrycia grobu Tutenchamona".

- Odnalezienie Zaginionego Miasta nie tylko da nam niezwykle rzadki ogląd na życie starożytnych Egipcjan z czasów świetności imperium, ale pomoże nam również odpowiedzieć na jedną z największych historycznych zagadek: dlaczego Echnaton i Nefertiti zdecydowali się przenieść do Amarny - mówi Bryan.
Obszar wykopu mieści się między świątyniami Ramzesa III w Medinet Habu a świątynią Amenhotepa III w Memnonie.
Wykop rozpoczął się we wrześniu 2020 r. i w ciągu kilku tygodni, ku zaskoczeniu zespołu archeologów, zaczęły pojawiać się suszone cegły. Zauważyli, że miasto jest w dobrym stanie, z niemal kompletnymi zabudowaniami, a budynki mają pokoje wypełnione narzędziami codziennego użytku.
Warstwy archeologiczne pozostały nieruszone przez tysiące lat, pozostawione przez starożytnych mieszkańców, tak jakby opuścili je wczoraj.

Podstawowym zadaniem misji było określenie daty osiedlenia się ludzi w mieście. Historyczne odniesienia sugerują, że w mieście znajdowały się trzy pałace faraona Amenhotepa III, jak również stanowiło administracyjne i przemysłowe centrum Imperium Egipskiego.
W południowej części miasta misja znalazła piekarnię, strefę przyrządzania posiłków z piecem oraz magazyn z ceramiką. Rozmiar powierzchni gastronomicznej sugeruje, że obsługiwała ona niezwykle dużą liczbę pracowników.
(see.news, kw)
 
D

Deleted member 6610

Guest
Czaszka Purussaurusa.

1618596933560.png
It was about 35 feet long – twice as long as a saltwater crocodile and it weighed around 3 tons, making it about twice as heavy as one as well. It had a large tail which it could swat animals with and had loads of razor-sharp teeth in its 5-foot long skull. It not only looked like a larger version of modern crocodiles but it also probably moved as fast as one. It has been estimated that Purussaurus probably could have moved at a speed of about 16 miles per hour in the water.
 
D

Deleted member 6610

Guest
A Peruvian elongated skull with metal surgically implanted after returning from battle, estimated to be from about 2000 years ago. The broken bone surrounding the repair is tightly fused together indicating it was a successful surgery.

1619199182682.png
 

cyklista

Well-Known Member
518
534
Odkryto pierwszą egipską "ciężarną" mumię.W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie odkryto pierwszą egipską "ciężarną" mumię. Naukowcy uważają, że kobieta była w wieku od 20 do 30 lat. Na podstawie wielkości płodu uważają, że kobieta była w 26-28 tygodniu ciąży, kiedy zmarła. Zespół planuje teraz przeanalizować tkanki zawierające ślady krwi, aby ustalić przyczyny śmierci.

Mumia licząca 2000 lat początkowo zidentyfikowana jako ciało męskiego kapłana o imieniu Hor-Djehuty ze starożytnych Teb.


1619865908743.png
 
Do góry Bottom