Ciekawostki historyczne i inne drobiazgi bez większego znaczenia

ukos

Well-Known Member
505
977
Jennie MacGregor podczas aresztowania 10. kwietnia 1924 roku przez policję w Minneapolis. Kobieta była dystrybutorką nielegalnie pędzonego bimbru.
1609516041091.png
 

ukos

Well-Known Member
505
977
Japoński plakat propagandowy w Indonezji - II wojna światowa - zachęcający do mówienia po japońsku.

1609881114891.png
 
D

Deleted member 6610

Guest
Gramoty na brzozowej korze

Dokumenty na brzozowej korze były znane ludności szeregu kultur, m.in. Rusinom i Finom. Odnaleziono także buddyjskie teksty w języku gāndhārī, sporządzone na korze brzozy, zamknięte w glinianych słojach. Mimo że ten typ piśmiennictwa był wykorzystywany w różnych kulturach, termin „gramoty na brzozowej” korze jest charakterystyczny jedynie dla ziem ruskich, ponieważ były znane na obszarach, których zasięg określają od północy miasto Nowogród Wielki, od zachodu – Psków, od południa – Mścisław i od wschodu – Niżny Nowogród.


List na brzozowej korze numer 202, zawierający lekcję kaligrafii i rysunki chłopca o imieniu Onfim. Na podstawie charakteru pisma naukowcy ustalili wiek dziecka na 6–7 lat.

1612887950654.png


 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 795

Niesamowitego odkrycia dokonali egipscy oraz amerykańscy archeologowie. W starożytnym mieście Abydos (Egipt) znaleźli ogromny, liczący ponad pięć tysięcy lat browar. Jest to najprawdopodobniej najstarszy zachowany zakład tego typu.
Browar został odkryty na znanym stanowisku archeologicznym w Abydos - starożytnym mieście znajdującym się ponad 450 kilometrów na południe od Kairu. To tutaj odnaleziono wiele historycznych świątyń w tym nekropolię Umm al-Kaab.
Jest to najprawdopodobniej najstarszy zachowany zakład tego typu. Jego historia może sięgać czasów panowania Narmera, czyli aż 3150 roku przed naszą erą. Jak łatwo policzyć, może mieć on ponad 5150 lat.
Browar podzielony jest na osiem dużych jednostek mających około 20 metrów długości i 2,5 metra szerokości. W każdej z nich znajduje się po 40 mis ceramicznych ułożonych w dwóch rzędach.
Służyły one do podgrzewania mieszanki ziaren oraz wody, z których następnie powstawało piwo. Jednorazowo mogło powstać nawet 22 400 litrów. Co ciekawe, przeciętny Polak potrzebowałby 222 lat do spożycia takiej dawki.


Badacze uważają, że zakład został zbudowany, by Egipcjanie mieli zapewnioną wystarczającą ilość złotego trunku na królewskie rytuały pogrzebowe. Już podczas wcześniejszych wykopalisk w tym regionie znaleziono dowody na używanie piwa w obrzędach ofiarnych starożytnych mieszkańców tego regionu.
Warto dodać, że o istnieniu browaru wspominali już na początku XX wieku Brytyjczycy, lecz nie potrafili oni wskazać jego dokładnej lokalizacji.
Obecnie egipscy przedstawiciele chętnie chwalą się nowymi odkryciami, próbując ożywić przemysł turystyczny mocno dotknięty pandemią koronawirusa. Liczba turystów w tym kraju spadła z ponad 13 milionów w 2019 roku do zaledwie 3,5 milionów w 2020.
 
D

Deleted member 6610

Guest
Panie zapraszają panów do białego tańca.
1900

1613762351487.png
Minęło 100 lat, nic się nie zmieniło.
 
D

Deleted member 6610

Guest
Jacques Biederer, pionier fotografii erotycznej pracujący w Paryżu.
1928.


1613916947667.png
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 795

Abstract

The Antikythera Mechanism, an ancient Greek astronomical calculator, has challenged researchers since its discovery in 1901. Now split into 82 fragments, only a third of the original survives, including 30 corroded bronze gearwheels. Microfocus X-ray Computed Tomography (X-ray CT) in 2005 decoded the structure of the rear of the machine but the front remained largely unresolved. X-ray CT also revealed inscriptions describing the motions of the Sun, Moon and all five planets known in antiquity and how they were displayed at the front as an ancient Greek Cosmos. Inscriptions specifying complex planetary periods forced new thinking on the mechanization of this Cosmos, but no previous reconstruction has come close to matching the data. Our discoveries lead to a new model, satisfying and explaining the evidence. Solving this complex 3D puzzle reveals a creation of genius—combining cycles from Babylonian astronomy, mathematics from Plato’s Academy and ancient Greek astronomical theories.
 
D

Deleted member 6610

Guest
Jak wygląda prawdziwa historia odkrycia w Sutton Hoo?

W 1938 roku Edith Pretty, zamożna właścicielka ziemska, zainteresowana znajdującymi się na jej posiadłości tajemniczymi kopcami, zdecydowała się zasponsorować wykopaliska archeologiczne. Podeszła do swojego pomysłu bardzo poważnie: najpierw przeprowadziła konsultację z kuratorem muzealnym – Guy’em Maynardem, a następnie zdecydowała się na zatrudnienie archeologa-amatora Basila Browna. Zapewniła mu kwaterunek, robotniczą pensję i pracowników fizycznych, mających pomagać podczas wykopalisk. Nikt z nich wówczas nie wiedział, że wkrótce przyczynią się do jednego z najważniejszych odkryć w dziejach archeologii, które zmieni postrzeganie okresu anglosaskiego.

1615733277529.png
Jeszcze w 1938 roku Basil Brown poddał eksploracji trzy kurhany. Odkryto w nich pozostałości niespełna sześciometrowej łodzi i pochówki ciałopalne. W 1939 roku Basil Brown, w towarzystwie pracowników zatrudnionych przez E. Pretty, odkrył najbardziej spektakularny pochówek w średniowiecznej Europie. Podczas eksploracji natrafiono na pozostałości 27-metrowego statku, w obrębie którego znajdował się bogato wyposażony pochówek.

Podczas wykopalisk odkryto przedmioty, które są dziś symbolem Wielkiej Brytanii okresu anglosaskiego. Łącznie pozyskano 263 obiekty, które znajdowały się w obrębie statku o długości 27 metrów. Była to broń, biżuteria, symbole władzy królewskiej, a także szeroko rozumiane przedmioty codziennego użytku. Do najokazalszych znalezisk, bez wątpienia należy bogato zdobiony hełm z maską o wysokości niespełna 32 centymetrów. W przypadku tego znaleziska szczególną uwagę zwraca ornament na płytkach, składający się z przedstawień związanych z mitologią germańską. Bogactwem detalu zachwycają również zdobienia „brwi” wykonane ze srebrnych drucików, wieńczonych wyobrażeniami głów dzików, które wykonano ze złoconego brązu. Między „brwiami” umieszczono przedstawienie smoka. Do innych ciekawych znalezisk należą: ornamentowana misa, zdobiony złotem miecz, złote zapinki z filigranową dekoracją, złota klamra do pasa, fragment miecza jednosiecznego czy merowińskie monety. Niektóre znaleziska pochodzą z terenów Konstantynopola (są to m.in. wazy do picia, srebrne misy czy skórzane buty), co stanowi świadectwo dalekosiężnych kontaktów nawiązanych przez anglosaskie elity.

Hełm ze stopu żelaza i cynowanej miedzi odkryty w Sutton Hoo, obecnie można oglądać w British Museum.

1615733432673.png

Hełm uznawany jest za jedno z największych dzieł sztuki w brytyjskiej historii.

Historia badań znalazła swoje miejsce także w popkulturze – w styczniu 2021 roku ukazał się film The Dig w reżyserii Simona Stone'a, który upamiętnił losy Basila Browna i Edith Pretty oraz niezwykłego stanowiska archeologicznego.




View: https://www.youtube.com/watch?v=vnMRsxhCgAk
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry Bottom