Ankieta: System religijny a wolność gospodarcza.

Czy Twoim zdaniem wolność gospodarcza jest w stanie utrzymać się bez systemu religijnego?

  • Tak

  • Raczej tak

  • Nie mam zdania

  • Raczej nie

  • Nie

  • ankieta jest tendencyjna


Wyniki ankiety widoczne po oddaniu głosu.

pikol

Od humanitarystów nie biorę.
1 004
1 635
Najmniej osób deklarujących regularne praktyki religijne jest w stanie Vermont, gdzie przyznaje się do tego tylko 24% mieszkańców, i co charakterystyczne, ma on najwyższe podatki w całych Stanach

A drugi najmniej religijny stan to New Hampshire, bardzo chwalony na forum. Vermont ma za to najbardziej liberalne gun laws w całych stanach (razem z Alaską, Arizoną i Wyoming). Wszystkie te stany nie należą do najbardziej religijnych w kraju.

Vermont- 56% niereligijni
Wyoming-39% niereligijni
Arizona-35% niereligijni
Alaska-35% niereligijni
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Temat wątku zaorany.

prof. Friedrich Schneider z Uniwersytetu w Linzu, uznany autorytet w badaniach szarej strefy – opublikował właśnie studium na temat religii i gospodarki nieformalnej. Kraje, które mają więcej wierzących obywateli, mają też bardziej rozwiniętą gospodarkę cienia, gdyż religijność ułatwia nieformalne kontakty i transakcje. Najbardziej gospodarka cienia rozwinięta jest w krajach prawosławnych, najmniej w protestanckich. Ścisłe związki państwa z religią dominująca, np. w krajach, gdzie istnieje państwowa religia, obniżają udział gospodarki cienia w całej gospodarce. W krajach, w których władze religijne mogą liczyć na wzajemnie dobre relacje z państwem, władze te stają się nieformalną superpolicją chroniącą interesy państwa (te rozważania dotyczą krajów o niskim i średnim poziomie rozwoju, w krajach uprzemysłowionych istnienie religii państwowej nie ma takiego znaczenia). Autorzy konkludują, że religia może być partnerem świeckiego rządu w uzyskiwaniu poparcia normatywnego i akceptacji dla opodatkowania. Przynajmniej pod tym względem silna rola religii nie hamuje rozwoju gospodarczego.

https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/debata/religijnosc-sprzyja-szarej-strefie/
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Czechy, Belgia, Szwecja - kraje z dużą liczbą ateistów mają większą szarą strefę niż bardziej religijne Irlandia, Szwajcaria i Austria.
Myślę, że większą korelację by uzuskano, gdyby zestawiono wielkość szarej strefy (oczywiście względem czegoś tam) z indexem wolności gospodarczej.
 

Morti

Active Member
52
118
Pozostaje również kwestia ilu z tych "religijnych" na papierze w rzeczywistości wierzy w istoty abstrakcyjne.

Jak dla mnie, jakieś wierzenie, może wspomóc w utrzymaniu (względnie) pewnego stopnia wolności gospodarczej/zamordyzmu (podobnie jak konstytucja), jednak w końcu takie rozwiązanie okaże się kulą u nogi.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Czytać zawsze warto, chociaż zgadzać się z tymi wnioskami to już niekoniecznie.
 
OP
OP
Agent_USA

Agent_USA

Buddyjski libertarianin
28
15
... może to jest tak że katolickie chrześcijaństwo determinuje socjalizm, chrześcijaństwo reformowane determinuje kapitalizm? Czyli gdyby nie masy katolickich emigrantów to w stanach byłby kapitalizm cały czas? Żydzi i protestanci wytworzyli kapitalizm.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
... może to jest tak że katolickie chrześcijaństwo determinuje socjalizm, chrześcijaństwo reformowane determinuje kapitalizm?
Moim zdaniem kapitalizm powstaje wbrew wszelkiemu chrześcijaństwu. Kapitalizm powstaje, gdy chrześcijaństwo nie ma możliwości wpierdalania się w politykę wewnętrzną lub ma inne problemy.

Żydzi i protestanci wytworzyli kapitalizm.

Żydzi wytworzyli kapitalizm, powiadasz?
Chyba wytwarzali etatyzm. Jaka nacja dostarczała do obu Ameryk najwięcej niewolników z Afryki? Kto chętnie kolaborował z kampaniami handlowymi? No a dlaczego gdy kandydował na prezydenta USA, pro-kapitalistyczny i pro-wolnorynkowy Żyd, Barry Goldwater (Baruch Golwasser), to otrzymał poniżej 1% głosów Żydów?
A to, że między sobą mieli kapitalizm, to nie ma nic do rzeczy. On mógł istnieć, bo skłotował na etatyzmie. Tak jak w Polsce. Kapitalizm jest, ale wyłącznie dla uprzywilejowanej kasty rządzących skurwieli. Reszta to ich niewolnicy.

Protestanci wytworzyli kapitalizm, powiadasz?
Jak do brzegów Ameryki przybił słynny Mayflower, to jaki ustrój gospodarczy stworzyli protestanci? Komunę, bo ta była zgodna z ich purytańską religią, a nawet z niej wynikała. Dopiero jak zaczęli głodować, to nawrócili się na kapitalizm. A diggerzy i lewelerzy? Wprawdzie zaczęli od praw wyborczych, ale z czasem okazali się być wylęgarnią najbardziej skurwiałej komuny.
 

Non Serviam

Well-Known Member
834
2 247
No, jeśli chodzi o kapitalizm w USA to raczej kwestia tego, że na początku trafiali tam ludzie, którzy chcieli RYZYKOWAĆ, a takim ludziom bezpieczny socjalizm raczej jest przeciwny ich mentalności. Nawet w późniejszych latach ludzie często słyszeli o Ameryce jako miejscu gdzie można się dorobić, a o którym nic w zasadzie nie wiedzieli bo nie było takiego przepływu informacji, wsiadali na statek i płynęli w zasadzie w nieznane, nie wiedząc co ich tam czeka. RYZYKOWALI. Poźniej jak już teren został solidnie obadany to zaczęły tam przypływać genetyczne spierdoliny z Europy i od około 100 lat USA stacza się w odmęty socjalizmu... zwłaszcza na skutek dania prawa wyborczego murzynom, którzy by w życiu nie ruszyli dupy z tej swojej Afryki.
 
Do góry Bottom