Zwierzęta

D

Deleted member 6610

Guest
Żaba rycząca z doliny Indusu




Its only in daylight hours that the male frog miraculously changes colour & like a sumo wrestler fights with other males. All this to gain mating rights with the on-looking females which remain mostly camouflaged and submerged in the water, with only their eyes & snout poking out.

 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 790
Aneta Łuczkowska Wczoraj, 23 lipca (12:15)

Tak dużo meduz w Bałtyku jeszcze nie było - alarmują naukowcy z Niemiec i Danii. Ogromne roje tych stworzeń utworzyły się znacznie wcześniej w zachodnim Bałtyku niż w latach poprzednich. Badacze podkreślają, że grozi to zaburzeniem równowagi ekologicznej.
Zdjęcie ilustracyjne /Pixabay
Bezpośrednich przyczyn tak gwałtownego wzrostu populacji meduz może być kilka. Naukowcy winią łagodną zimę i wzrost zasolenia Bałtyku. Temperatura wody w morzu była minionej zimy o średnio 2 stopnie Celsjusza wyższa niż przez ostatnie 40 lat. To sprzyjało namnażaniu się meduz. Przyczyniły się do tego też prądy oceaniczne, które wtłaczają przez cieśniny duńskie więcej bardziej słonej wody z północnego Atlantyku.
Duża populacja meduz może oznaczać spadek natlenienia wody, ale też pokarmu dla ryb. Meduzy to drapieżniki, które żywią się zooplanktonem. Co niepokojące, naukowcy ponownie zaobserwowali występowanie żebropławów z gatunku mnemiopsis leidyi. To gatunek inwazyjny, którego zawleczenie do Morza Czarnego i Kaspijskiego skończyło się tam katastrofami ekologicznymi. Po raz pierwszy stwierdzili też występowanie meduz z Morza Czarnego z gatunku blackfordia virginica. Ten gatunek występował dotąd tylko w Europie Południowo-Wschodniej.
Na szczęście występujące w Bałtyku meduzy są w większości zupełnie nieszkodliwe dla ludzi. Jedynie występująca rzadko bełtwa festonowa może powodować bolesne poparzenia, zwłaszcza u dzieci. Jad najpopularniejszej chełbii modrej jest niegroźny dla człowieka, a występujące w Bałtyku żebropławy wcale nie mają parzydełek.
Jako dziecko uwielbiałem sobie wyławiać z Bałtyku meduzy i przesiedlać je do plastikowych wiaderek na plaży. Przezroczyste zwierzęta nie mają niczego do ukrycia i w interakcjach z nimi można osiągnąć znaczną dozę transparentności. Poza tym, nadawały się nieźle do szczucia brzydzących się nimi dziewczyn, które nie miały odwagi brać ich do ręki. Często zresztą dochodziło do przełamania, gdy meduzofobiczne tchórzostwo mogło być związane ze spadkiem pozycji towarzyskiej.
 
D

Deleted member 6960

Guest
Żaba rycząca z doliny Indusu
Dawni Egipcjanie wierzyli, że pierwsi bogowie, którzy w liczbie ośmiu pojawili się na Ziemi, mieli postać żab. Żaby obserwowano, jak z uporem, całymi dniami i nocami oddają się amorom i jak produkują wielkie masy jaj czyli żabiego skrzeku. Widziano więc w nich symbol wiecznego seksu podtrzymującego życie. Gdy żabę przewrócić na grzbiet, przywodzi na myśl leżącą kobietę, gotową do seksu. Drugie skojarzenie, to z kobietą rodzącą z rozchylonymi nogami. Stąd wzięły się niezliczone skojarzenia żaby z kobietą, z seksem, rodzeniem.

Marija Gimbutas - amerykańska archeolog - w ornamentach na dzbanach z kultury Vinča odkryła znak „M” ponad którym widać zarys ludzkiej twarzy.To znak żabiokształtnej bogini odrodzicielki. W kształt „M” układają się nogi żaby, ale i kochającej się lub rodzącej kobiety. Widać to najlepiej w figurach Lajja Gauri – wyobrażeniach tantrycznej bogini z tak właśnie ułożonymi rozchylonymi nogami, wyeksponowaną vulvą i lotosem zamiast głowy i twarzy.

1595845997343.png

Mnie w dzieciństwie pouczano, żeby przy schwytanej żabie nie pokazywać zębów, bo gdy komuś ^żaba zęby policzy^ ten rychło umrze.


Źródło: m.taraka.pl
 
D

Deleted member 6960

Guest
1596124212396.png

Sześć lat. Tyle czasu zajęło szkockiemu fotografowi przyrody Alanowi McFadyenowi zrobienie idealnego zdjęcia.
McFadyen, in an interview with the Daily Mail said,
“Kingfishers dive so fast they are like bullets, so taking a good photo requires a lot of luck — and a lot of patience.”

 
Do góry Bottom