zasługi JKM dla idei wolnościowych w PL

D

Deleted member 427

Guest
poza wielkimi wieżami z dzwonem i krzyżykiem na czubku nie wniosło chyba nic...


I w dodatku wszystko się waliło w gruzy:
Wiadomo - gotyckie katedry! Ale też nie przesadzajmy. To, co dotrwało do naszych czasów, to jedynie najlepsze egzemplarze - w dodatku nieustannie odnawiane, przebudowywane i reperowane. Budynków waliło się wtedy tyle, że - jak podaje Jakub Le Goff - pod koniec XIII wieku głównym źródłem dochodów architektów stają się "ekspertyzy dotyczące nieodzownych napraw w kościołach".

http://www.czytanki.hox.pl/jedi.html
 
T

Tandor92

Guest
cywilizowana" europa anno 1000 czy tam troche później jak już ta żydowska sekta zaraza sie rozpowszechiła na całym kontynencie, to syf smród i zaraza w porównaniu do kultury rzymskiej...

Czyli jak? Mamy wioskę germańską, w której jest bieżąca woda, centralne ogrzewanie, pałac kultury i biblioteka, po czym przechodzi chrześcijaństwo i mówi "spalcie to wszystko w pizdu i srajcie na środku ulicy", tak?
 

Alu

Well-Known Member
4 633
9 688
Rzym to było wyjebane w kosmos superpaństwo z rozmaitymi podatkami, cłami na niemal wszystko, niewolnictwem i pospolitą grabieżą innych ludów. Tak więc nie bardzo wiem czy jest się czym podniecać bo przeciętny plebejusz raczej nie miał dużo lepiej niż w średniowieczu.
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 158
gadamy o cywilizacji jako takiej, tak germanie np w takiej kolonii/trewirze czy mogucji mieli łaźnie kible itp a potem europa przez ponad tysiąc lat tkwiła w zacofaniu więc chrześcijaństwo nic tu nie wniosło...

i jak już pisałem chrześcijaństwo se tam było, nie gadali może coby to i owo niszczyć ale nie wniosło nic w rozwój ani nawet w utrzymanie tego co było... choć w sumie jakiś tam papież uznał że kąpiel w ciepłej wodzie to grzech hehe więc może i na rozkaz kleru niszczono takie instalacje...

co takiego właśnie wniosło chrześcijaństwo że sie ludzie tą cywilizacją chrześcijańską podniecają?
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 723
co takiego właśnie wniosło chrześcijaństwo że sie ludzie tą cywilizacją chrześcijańską podniecają?
Dzięki chrześcijaństwu odpady ludzkie mogły przekazywać swe geny. Dawniej głównie te odpady dyrygowały tym chrześcijańskim chórem wujów. Dziś tego barachła tak się namnożyło, że chrześcijaństwo to za mało. Największe odpady ludzkie dawno temu porzuciły chrześcijański chór, przeniosły się i pieją w chórach państwowców, komuchów, kapłanów globalnego ociepu i humanitaryzmu.
 

maras

New Member
2
2
Gdyby nie JKM zapewne nigdy bym się nie zainteresował i co gorsza nie wiedział o wolnościowym podejściu do państwa. JKM jest świetnym publicystą oraz ideologiem zarażającym swym zapałem do myśli wolnościowej, niestety w kraju zrytym na wskroś socjalizmem ma niewielkie sukcesy jako skuteczny polityk.
 

de Maistre

Member
92
80
Nie do końca. Kwestie kanalizacji faktycznie wyglądały tak jak piszesz ale wiele innych dziedzin rozwineło się już na początku średniowiecza (np. rolnictwo).
Jeśli chodzi o średniwiecze to bardzo w stosunku do czasów rzymskich rozwineło się uzbrojenie czy architektura (gotyk).

W ogóle średniowiecze jest mylnie uznawane za "ciemny wiek", bo przecież wtedy Kościół miał największą władzę. Tylko prymitywy uchowane na MENowskich elementarzach wierzą w te brednie. Całe średniowiecze to zastój, ciemnota, tortury, etc., a w 1492r. nagłe olśnienie- Kolumb odkrywa Amerykę i od tej pory sialalala!
Tylko, że Kolumb korzystał z doświadczeń żeglarzy genueńskich, weneckich i Henryka Żeglarza z Portugalii, a wycieczkę do Ameryki ufundowała mu para królewska z Hiszpanii skądinąd bardziej katolicka od samego papieża, bo biedny- bezsilny monarcha z Watykanu musiał temperować zapędy inkwizycyjne ich ulubieńca- Torquemady (też zresztą nie takiego diabła o jakim nauczają tępawych uczniaków bakałarze na państwowym wikcie).
Średniowiecze ponadto dało ludzkości takie bzdety jak:
okulary, taczki budowlane, rozkwitło ludwisarstwo, Gutenberg odpalił maszynę drukarską, wynaleziono mechaniczny zegar, odkryto na nowo koło wodne, powstały wszystkie najbardziej znane dziś szkoły wyższe, brylowali kopiści dzięki którym dziś możemy poczytać co pisali starożytni Grecy etc., powstawały pierwsze szpitale (oczywiście dzięki ohydnym zakonom), ktoś wpadł na pomysł, żeby dym odprowadzać pionowym słupem- tak powstał komin, następną nowinką był młyn, wynaleziono chomąto- ogólnie zrewolucjonizowano komunikację konną, szkło użyte do szyb, lustra, mydło w stanie stałym, kusza, armata, warsztat tkacki, kołowrotek itd. itd. itd...

Ciekawe, że wolnościowcy powielają propagandę, którą stosowali (i wynaleźli) wrogowie cywilizacji podczas oświecenia...
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 723
W ogóle średniowiecze jest mylnie uznawane za "ciemny wiek", bo przecież wtedy Kościół miał największą władzę. Tylko prymitywy uchowane na MENowskich elementarzach wierzą w te brednie.
To zależy od okresu w tym średniowieczu.

musiał temperować zapędy inkwizycyjne ich ulubieńca- Torquemady (też zresztą nie takiego diabła o jakim nauczają tępawych uczniaków bakałarze na państwowym wikcie).
Dla jednych nie był diabłem, bo był hen, daleko, w Hiszpanii a nie tu na Sławskich Ziemiach.
Dla innych nie był diabłem, bo był żydem, który trzebił żydostwo. Więc to nie my a "żydzi, żydom zgotowali taki los".
itd...

Średniowiecze ponadto dało ludzkości takie bzdety jak:
Ustosunkuję się do niektórych pozycji i to w skrócie, bo nie mam siły...
  • rozkwitło ludwisarstwo - jeśli idzie o armaty, to proch był chińskim wynalazkiem, a jeśli idzie o dzwony, to służyły jedynie celom liturgicznym, jak katedry
  • Gutenberg odpalił maszynę drukarską - koszta drukowania machiną Gutenberga były znacznie większe, niż koszta przepisywania (tak, tak). Celem tego wynalazku było dostarczanie identycznych egzemplarzy Biblii. A więc wynalazek liturgiczny. Opłacalność druku nastąpiła 200 lat po tym wynalazku, ale dzięki innym wynalazkom.
  • wynaleziono mechaniczny zegar - tak, ale w Chinach
  • odkryto na nowo koło wodne - ponowne odkrycie, czy re-inwencja gdy ktoś zobaczył rysunek w arabskiej księdze?
  • powstały wszystkie najbardziej znane dziś szkoły wyższe - by wiedza była pod kontrolą i nie wymsknęła się poza ich mury
  • brylowali kopiści dzięki którym dziś możemy poczytać co pisali starożytni Grecy etc., - tłumaczyli z arabskiego i kopiowali w tajemnicy, dzieła z bibliotek Maurów. Większość tego co kopiowali, była na indeksie Watykanu. Mało tego, nie wolno było wymawiać nazwiska Arystotelesa i komentować jego myśli...
  • powstawały pierwsze szpitale (oczywiście dzięki ohydnym zakonom) - nie dzięki zakonom, a dzięki wojnom, to wojny wymusiły zajmowanie się rannymi na masową skalę. Wiedza medyczna pochodziła wtedy w większości od Arabów.
  • następną nowinką był młyn - ????
  • wynaleziono chomąto - tak, ale w Chinach i do tego pne.
  • szkło użyte do szyb - gdzieś w Europie czy w Damaszku?
  • lustra - ???
  • kusza - Chiny na długo przed naszą erą... Chińczycy 200 lat pne. znali kuszę automatyczną (maszynową) napędzaną pedałującym osiłkiem. Rzymianie stosowali balisty (takie duże kusze), których sami nie odkryli a przejęli wynalazek od Greków. Kościół zakazywał użycia kusz.
  • warsztat tkacki i kołowrotek - konkretnie co, w tym warsztacie tkackim i kołowrotku?
Ciekawe, że wolnościowcy powielają propagandę, którą stosowali (i wynaleźli) wrogowie cywilizacji podczas oświecenia...
Wolnościowcy w większości dążą do prawdy, bo ta ich podobno wyzwoli....
 

Till

Mud and Fire
1 070
2 287
Mało tego, nie wolno było wymawiać nazwiska Arystotelesa i komentować jego myśli...

Myślałem, że nazywano go "Filozofem" (zawsze z wielkiej litery) z szacunku jakim go darzono, a nie dlatego, bo istniał jakowyś zakaz...
 

alfacentauri

Well-Known Member
1 164
2 178
Dodam jeszcze z ciekawostek, że jeśli chodzi o druk to to, że go udało się wpierw rozpropagować w Europie zawdzięczamy naszemu alfabetowi. Druk wymyślił w Chinach niejaki Pi Szeng (Bi Sheng) znacznie wcześniej niż Gutenberg, ale ze względu na skomplikowaność chińskiego pisma był to wynalazek mało praktyczny.
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 520
A lustra to jeden z pierwszych wynalazków ludzkości, starsze od rolnictwa. Szklane lustra to I w. n.e. w Rzymie
 

telpeloth

państwosceptyk
256
292
gdzieś czytałem opracowanie, z którego wynikało, że mimo złej prasy średniowiecze nie było takie złe -- ponoć na skali Kardaszewa nasza cywilizacja podskoczyła więcej, niż do czasów rewolucji przemysłowej, właśnie z powodu upowszechnienia takich pierdół jak choćby chomąto -- wykorzystanie energii znacząco wzrosło.
Co do braku higieny -- Jędrek już o tym mówił, że najgorzej nie było wcale w średniowieczu, a w renesansie i baroku.
 

de Maistre

Member
92
80
Myślałem, że nazywano go "Filozofem" (zawsze z wielkiej litery) z szacunku jakim go darzono, a nie dlatego, bo istniał jakowyś zakaz...

No co Ty! Chcesz być mądrzejszy od Diderota, Woltera, Marksa i Lenina?!!!!

Jeszcze przy okazji antycznych myślicieli dodam, że wynalazkiem średniowiecza była płaska ziemia. Uwierzcie mi, bo czytałem w podręczniku do historii dla klas IV-VI.
 

de Maistre

Member
92
80
To zależy od okresu w tym średniowieczu.

Dla jednych nie był diabłem, bo był hen, daleko, w Hiszpanii a nie tu na Sławskich Ziemiach.
Dla innych nie był diabłem, bo był żydem, który trzebił żydostwo. Więc to nie my a "żydzi, żydom zgotowali taki los".
itd...


Ustosunkuję się do niektórych pozycji i to w skrócie, bo nie mam siły...
  • rozkwitło ludwisarstwo - jeśli idzie o armaty, to proch był chińskim wynalazkiem, a jeśli idzie o dzwony, to służyły jedynie celom liturgicznym, jak katedry
  • Gutenberg odpalił maszynę drukarską - koszta drukowania machiną Gutenberga były znacznie większe, niż koszta przepisywania (tak, tak). Celem tego wynalazku było dostarczanie identycznych egzemplarzy Biblii. A więc wynalazek liturgiczny. Opłacalność druku nastąpiła 200 lat po tym wynalazku, ale dzięki innym wynalazkom.
  • wynaleziono mechaniczny zegar - tak, ale w Chinach
  • odkryto na nowo koło wodne - ponowne odkrycie, czy re-inwencja gdy ktoś zobaczył rysunek w arabskiej księdze?
  • powstały wszystkie najbardziej znane dziś szkoły wyższe - by wiedza była pod kontrolą i nie wymsknęła się poza ich mury
  • brylowali kopiści dzięki którym dziś możemy poczytać co pisali starożytni Grecy etc., - tłumaczyli z arabskiego i kopiowali w tajemnicy, dzieła z bibliotek Maurów. Większość tego co kopiowali, była na indeksie Watykanu. Mało tego, nie wolno było wymawiać nazwiska Arystotelesa i komentować jego myśli...
  • powstawały pierwsze szpitale (oczywiście dzięki ohydnym zakonom) - nie dzięki zakonom, a dzięki wojnom, to wojny wymusiły zajmowanie się rannymi na masową skalę. Wiedza medyczna pochodziła wtedy w większości od Arabów.
  • następną nowinką był młyn - ????
  • wynaleziono chomąto - tak, ale w Chinach i do tego pne.
  • szkło użyte do szyb - gdzieś w Europie czy w Damaszku?
  • lustra - ???
  • kusza - Chiny na długo przed naszą erą... Chińczycy 200 lat pne. znali kuszę automatyczną (maszynową) napędzaną pedałującym osiłkiem. Rzymianie stosowali balisty (takie duże kusze), których sami nie odkryli a przejęli wynalazek od Greków. Kościół zakazywał użycia kusz.
  • warsztat tkacki i kołowrotek - konkretnie co, w tym warsztacie tkackim i kołowrotku?
Wolnościowcy w większości dążą do prawdy, bo ta ich podobno wyzwoli....


ad. 1 Polak wynalazł komputer, ale czy ten wynalazca (którego nazwiska nie znają nawet Polacy) ma większe zasługi dla informatyki niżMicrosoft lub IBM?...
ad. 2 Koszt druku był większy niż przepisywania, ale chyba nie od razu Kraków zbudowano! Dzisiejsze samochody hybrydowe też są droższe niż spalinowe itd. itd. Prototypy nigdy ergonomią nie grzeszyły.
ad. 3 podaj źródło.
ad. 4 Odkryto na nowo- czyli podpatrzono + upowszechniono!
ad. 5 Haha! Fizyka, medycyna, algebra. Też Kościół miał co kontrolować. Lepiej by było pewnie, żeby dalej na miejscu tych wybitnych osiągnięć Kościoła rosła puszcza... Iście libertariański debilismus. Bo organizacja pozarządowa nie może sobie szkół prowadzić. Bo to takie nielibertariańskie.
ad. 6 Ku*wa gościu rozumiesz co znaczy pojęcie KOPISTA? JAK MÓWIĘ, ŻE BRYLOWALI KOPIŚCI TO ZNACZY, ŻE BRYLOWALI KOPIŚCI! Może jakby telepatycznie się łączyli z myślicielami antyku to byś to uznał za osiągnięcie?... A o Arystotelesie to błysnąłeś jak gówno w kiblu.
ad. 7 Wojny istniały i będą wiecznie BEZ RELIGII cwaniaczku co dobitnie pokazał wiek XXw. Ale te szpitale to na pewno sprawka jakichś Arabusów, bo na pewno nie Europejczyków! A że ci drudzy umieli wykorzystać wiedzę. No cóż- przecież to takie niemądre przejmować i wykorzystywać wiedzę c'nie?
ad. 8 rozpowszechnienie młyna. Kopara opadła? Argumentów zabrakło?
ad. 9 źródło.
ad. 10 źródło.
ad. 11 źródło.
ad. 12 gówno ku*wa mać GÓWNO!

Nawet jeśli część z wynalazków upowszechnionych w Europie w średniowieczu zostało wynalezionych gdzie indziej to chwała Europejczykom, że potrafili to upowszechnić i rozwinąć się na tyle, żeby na początku następnej epoki rządzić prawie całym znanym światem. I tego nie odbierze średniowieczu żaden pajac uchowany na oświeceniu.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 723
ad. 1 Polak wynalazł komputer, ale czy ten wynalazca (którego nazwiska nie znają nawet Polacy)
Jaki? Mechaniczny? Przekaźnikowy? Lampowy? Półprzewodnikowy? Analogowy na krzywkach?
To są zupełnie różne wynalazki, więc oświeć.

ma większe zasługi dla informatyki niżMicrosoft lub IBM?
To nie ma nic do rzeczy. IBM kiedyś zajmował się przetwarzaniem danych i wdrożył inżynierię programowania do swych kiepskich komputerów, dzięki czemu odniósł sukces.

ad. 2 Koszt druku był większy niż przepisywania, ale chyba nie od razu Kraków zbudowano! Dzisiejsze samochody hybrydowe też są droższe niż spalinowe itd. itd.
Pisałem tylko, że to był wynalazek liturgiczny, bez znaczenia dla jakości życia. Samochody hybrydowe też są wynalazkiem liturgicznym, religii globalnego ocieplenia i nie mają żadnego innego uzasadnienia.

Prototypy nigdy ergonomią nie grzeszyły.
Pisałem o kosztach czyli o uzasadnieniu ekonomicznym.

ad. 3 podaj źródło
Najpierw sprawdź w Wikipedii, potem sprawdź ich źródła, potem sprawdź w wyszukiwarce, a na końcu jak nie znajdziesz lub nie rozumiesz, to pytaj albo domagaj się czegoś.
Netykieta gimbusie!
Niestety to coś, czego w żadnym kościele nie uczą.
 

de Maistre

Member
92
80
a jeżdżenie po spotkaniach to co?


Swoją drogą to ciekawy fenomen demokracji. Wybierać partię z danymi poglądami (przykładowo KNP), która wybrana m.in. za poglądy eurosceptyczne musi jeszcze raz zapytać elektorat czy aby na pewno z tej UE chce wyjść. To po cholerę się głosuje na jakąś partię jak potem się żąda referendum w sprawie punktu, który ta partia miała przed wyborami w programie?
Nigdy nie zrozumiem demokratów...
 
D

decha_131

Guest
Kocham te forum, dwie ostatnie strony wątku to gadanie o JKM zamiast o średniowieczu.
Zresztą idiotycznie prowadzona dyskusja przez obie strony. Ja tam średniowiecze lubie. Jeśli lewica wolnościowa średniowiecze chwali, to dlaczego ja prawicowiec wolnościowy mam być przeciw?

Swoją drogą to ciekawy fenomen demokracji. Wybierać partię z danymi poglądami (przykładowo KNP), która wybrana m.in. za poglądy eurosceptyczne musi jeszcze raz zapytać elektorat czy aby na pewno z tej UE chce wyjść. To po cholerę się głosuje na jakąś partię jak potem się żąda referendum w sprawie punktu, który ta partia miała przed wyborami w programie?
Nigdy nie zrozumiem demokratów...

Ogólnie wejście do UE jest nielegalne. Też nie zrozumię demokratów. Z drugiej strony demokrata Rousseau mówił, że lud nie może zrzec się swojej suwerenności, więc w takim razie także z pozycji demokratycznej referendum jest niewłaściwe.

Zresztą co ja napisałem, coś mówiłem o offtopie...
 
Do góry Bottom