Zapodaj coś ciekawego

snajper

Well-Known Member
376
1 524
Usuwanie śmieci z rzeki

3151205235329335.gif
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 790
Fajna sprawa, ale nie rozumiem dlaczego ten pilot nie wykorzystał możliwości jaką daje lot, by przedostać się w docelowe miejsce w linii prostej, tylko meandrował nad drogą.

Sama chęć zrobienia śmiesznego filmiku, urozmaicenia? Czy może gość aby przypomnieć sobie jak dostać się do celu, pamiętanego z cywila, musiał sobie obrać drogę za bezpośredni przedmiot odniesienia i żeby się nie zgubić przyjął po prostu perspektywę kierowcy? :) Na zasadzie: z wysokości tego nie znajdę, ale pamiętam jak dojechać.

Może tam na Ukrianie do woja już zwykłych taksiarzy biorą... ;) Dobrze, że przynajmniej korków nie było, bo by sterczał nad innymi samochodami.

Starożytni Egipcjanie mniej więcej tak pływali jak on latał. Nie lubili podróży morskich, w jakich traciliby ląd z oka], prawdopodobnie byli słabi w nawigacji, ich żegluga odbywała się najczęściej jedynie po Nilu, chociaż ich okręty radziły sobie na pełnym morzu.
 
Ostatnia edycja:

Pestek

Well-Known Member
688
1 879
Mikrobiologia jest fascynująca. Dziś trafiłem na materiał o CRISPR, czyli technologii odkrytej i zapożyczonej z bakterii, dzięki której można sekwencyjnie wyciąć fragment DNA i pozwolić komórce naprawić przecięty odcinek samemu. Ma to potencjał w leczeniu wielu chorób genetycznych.
Można też użyć tego systemu, aby zaimplementować w komórce chciany przez nas materiał genetyczny w miejsce przecięcia, ale ta technologia jest jeszcze w powijakach, więc manipulacje na szerszą skalę są przyszłością.
Oczywiście są też pytania natury etycznej, na ile można ingerować, na ile to bezpieczne itd. Ale temat bardzo ciekawy.

Lub materiał z jedną z twórczyń metody:

Rynek znalazł już zastosowanie metody:

To, w jaki precyzyjny sposób to działa, i że w ogóle taka technologia została odkryta, i że można to robić, po prostu rozsadza mi mózg!
Tu materiał o transkrypcji DNA, podziale komórki(kinezy i daneiny wyglądają super, jest też inny materiał, który wyjaśnia w jaki sposób one funkcjonują) i inne:

Lub jak kogoś nudzi początek, to od 3:34.

Tutaj mitochondria:


Wiele tego jest odkrywana przez nie do końca zrozumiały dla mnie sposób. Obserwują pod mikroskopem, tworzą hipotezy, wycinają fragmenty i testują je w specjalnych warunkach, obserwując jaką ekspresję mają poszczególne sekwencje. Można też zaznaczyć dany fragment komórki fluorescencyjną metodą i w ten sposób obserwować ruch wewnątrz jej. Część animacje to też spekulacje.
 
Ostatnia edycja:

Pestek

Well-Known Member
688
1 879
Też nie jestem pewien. Ale z tego co widziałem to można modyfikować genetycznie np. drożdże piwowarskie, aby otrzymać nowy szczep i inny rodzaj piwa. Można modyfikować rośliny, aby były odporniejsze, lub dostarczały innych składników odżywczych. Złoty ryż, na którym sam mnie kiedyś sprostowałeś, tez był modyfikowany genetycznie. CRISPR to po prostu o wiele prostsza metoda takiej samej modyfikacji.

Zakładałbym, że leki na wadę genetyczną zawierałyby miliardy takich CRISPRów z informacją, w którym momencie ciąć i co dolepić. Choć nie wiem, i sam się zastanawiam, na ile można wyselekcjonować organ, lub konkretne komórki czy tkanki, w których to miałoby zadziałać.
 

tolep

five miles out
8 579
15 476
wątek naukowy i techniczny jest osobno, no ale to tez ciekawe. Niedawno na kanale discordowym Isaaca Arthura zapytałem, na jakim etamie jest inżynieria genetyczna obecnie (a tam siedzą ludzie którzy są na bieżąco). Chodziło mi o to, czy pewne ficzery można w DNA zaprojektować. Na przykład skórkę na pomarańczy tak perforowaną liniami jak w bananie, żeby łatwiej obierać, albo grzyba czy bakterię przerabiającą słomę lub pulpę drzewną na kokainę.

Mówią że teoretycznie tak, natomiast w praktyce jeszcze długo, długo nie.
 

tolep

five miles out
8 579
15 476
E tam, kolorowane obrazki (wszystkie które mają kolory są kolorowane w postprodukcji) z mikroskopu elektronowego to rak.
 
Do góry Bottom