Zapodaj coś ciekawego

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 149
5 109
Badania, w których na jakiejś próbce wyszukuje się korelacji, mogą być nawet w większości błędne, bo specjalnie wyszukuje się sensacyjnych lub politycznie poprawnych wyników, a zawsze gdzieś trafi się jakieś odstępstwo (fałszywy pozytywny wynik) jeśli mierzy się dużą liczbę parametrów na niezbyt dużej próbce. Do tego bardziej opłacalna jest publikacja nowych, nawet błędnych, "odkryć" niż badań, które powtarzają czyjś eksperyment w celu jego potwierdzenia lub obalenia.
 

Madmar318

Well-Known Member
303
1 085
Ja bym to nazwał po prostu fałszerstwem, ponieważ badania z prawdziwego zdarzenia zawierały by cały zakres danych. Takie badania łatwo mogły by zostać podważone. Tak jakby napisać "działanie potwierdzone laboratoryjnie" ale producent zapomniał dodać że na znikomym procencie badanych...
 

mikioli

Well-Known Member
2 770
5 380
Ja bym to nazwał po prostu fałszerstwem, ponieważ badania z prawdziwego zdarzenia zawierały by cały zakres danych. Takie badania łatwo mogły by zostać podważone. Tak jakby napisać "działanie potwierdzone laboratoryjnie" ale producent zapomniał dodać że na znikomym procencie badanych...
Cały zakres danych w przypadku pytania, czy Polacy lubią kefir, to 36mln w kraju i parenaście mln za granicą...
 

Claude mOnet

Well-Known Member
1 033
2 337
Cały zakres danych w przypadku pytania, czy Polacy lubią kefir, to 36mln w kraju i parenaście mln za granicą...
Nie należy zapominać też, że ludzie lubią kłamać w różnorakich ankietach... W przypadku, który podałeś np. lepiej sprawdzić ile kefiru się sprzedaje na 1 mieszkańca. Tu gdzie jestem nazywa się to common sense (zdrowy rozsądek jak kto nie wie)...
 

mikioli

Well-Known Member
2 770
5 380
Nie należy zapominać też, że ludzie lubią kłamać w różnorakich ankietach... W przypadku, który podałeś np. lepiej sprawdzić ile kefiru się sprzedaje na 1 mieszkańca. Tu gdzie jestem nazywa się to common sense (zdrowy rozsądek jak kto nie wie)...
Yeeep... to swoją drogą, ale odniosłem się do fałszerstw z powodu braku całego zakresu danych.
 

Madmar318

Well-Known Member
303
1 085
Cały zakres danych w przypadku, czy Polacy lubią kefir, to 36mln w kraju i parenaście mln za granicą...
Takim pytaniem można by co najwyżej określić preferencje konsumentów. Czy progeniturę emigrantów zaliczyć do polactwa czy do brytoli lub innych jest narodowości? Można przyjąć dla uproszczenia ludzi z polskim obywatelstwem, ale ująć to w badaniach. To nie jest wielki problem.

Muszę trochę poczytać o metodologii badań naukowych. To jest frapujący temat, którego do końca nie przeanalizowałem. Co zaliczyć do nauki a co do pseudonauki. Dla przykładu napiszę że sądzę że historia jest dla mnie trochę pseudo nauką.
 

mikioli

Well-Known Member
2 770
5 380
Takim pytaniem można by co najwyżej określić preferencje konsumentów. Czy progeniturę emigrantów zaliczyć do polactwa czy do brytoli lub innych jest narodowości? Można przyjąć dla uproszczenia ludzi z polskim obywatelstwem, ale ująć to w badaniach. To nie jest wielki problem.

Muszę trochę poczytać o metodologii badań naukowych. To jest frapujący temat, którego do końca nie przeanalizowałem. Co zaliczyć do nauki a co do pseudonauki. Dla przykładu napiszę że sądzę że historia jest dla mnie trochę pseudo nauką.
Nie ważne co można określić tym pytaniem. To był tylko przykład, że jeśli wymagasz pełnego zakresu danych jako wyznacznika, to w badaniach społecznych oznacza to zbadania każdej jednostki, której pytanie badawcze dotyczy. EOT
 

Crov

Well-Known Member
558
1 557
Od teraz jak ktoś mnie będzie pytał jak miała by działać prywatna policja w libertarianskim społeczeństwie, będę dawał mu link do tego wywiadu.

Tom Woods (swoja droga - polecam podcast) rozmawia z gościem, który jest założycielem prywatnej agencji ochrony w Detroit. I do tego to NGO - nie ukrywa, ze są organizacją, która zarabia i chce buduje ze swojego programu franczyze miedzymiastową, a nawet światową. Co to znaczy dla biednych ludzi, którzy nie mają pieniądzy? Pozornie nic, ale w rzeczywistości Detroit Threat Management Center pomaga również za darmo potrzebującym.

Aha, i robią to bez broni i zwykle bez stosowania przemocy, choć założyciel jest posiadaczem broni.



http://tomwoods.com/podcast/ep-597-...st-crime-this-case-study-will-blow-your-mind/
 

pampalini

krzewiciel słuszności
Członek Załogi
3 585
6 853
Coraz więcej takich syntez wychodzi, mierzących poprawność różnorakich badań z rozmaitych dziedzin. Wyniki zazwyczaj nie są optymistyczne.
Kryzys replikowalności. Nauka chuj, tylko mormonizm.

PS. Widzę uaktualnienie z tego roku:

According to a 2016 poll of 1,500 scientists, 70% of them failed to reproduce another scientist's experiments (50% failed to reproduce their own experiment). These numbers differ among disciplines:[4]

  • chemistry: 90% (60%),
  • biology: 80% (60%),
  • physics and engineering: 70% (50%),
  • medicine: 70% (60%),
  • Earth and environment science: 60% (40%).
O fuck :D
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 984
15 149
Pamiętacie pewnie skok Felixa Baumgartnera z 2012 roku (nie wiedziałem, że to tak dawno było)? Sam oglądałem na żywo transmisję, było głośno o tym wszędzie, Red Bull sponsorował, więc musiało się zwrócić. Okazało się, że w 2014 rekord został pobity przez zupełnie nieznanego Alana Eustace, który odłączył się od balonu na wysokości 41,419 km i poleciał w dół, podobnie jak Baumgartner osiągając prędkość przewyższająca prędkość dźwięku.

eustace-lifted-high-altitude-balloon.JPG




https://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Eustace#Stratosphere_jump
 
Do góry Bottom