Zabytki architektury

rawpra

Well-Known Member
2 746
4 731
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu – miejska biblioteka publiczna założona w 1829 w Poznaniu.

Biblioteka została zbudowana w latach 1822-1828 zgodnie z pomysłem i z pieniędzy hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Projekt opracował nieznany z nazwiska rzymski architekt lub Francuzi: Ch. Percier i P. F. Fontaine.

Obecnie w budynku mieści się dyrekcja, księgozbiór specjalny oraz odbywają się wystawy czasowe. Biblioteka sprawuje również pieczę nad muzeami pisarzy: Józefa Ignacego Kraszewskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, Henryka Sienkiewicza i Jerzego Pertka.

Frontowa elewacja wzorowana jest na paryskim Luwrze. Na boniowanym cokole stoi dwanaście par żeliwnych, wykonanych w porządku korynckim kolumn na których wspiera się architrawzwieńczony balustradą częściowo zakrywającą czterospadowy dachkryty miedzianą blachą. Na osi symetrii znajduje się trójkątny tympanon. Cofnięcie pierwszego i drugiego piętra stworzyło loggię, której sufit zdobią stiukowe ornamenty. W latach 2010–2013 realizowano budowę nowego skrzydła biblioteki od strony Al. Marcinkowskiego, która pozwoliła na lepsze wyeksponowanie bibliotecznych zbiorów[4][5].

Przed Biblioteką stoi pomnik fontanna Higiei.fotka moja
foto_no_exif (8).jpg
 

snajper

Well-Known Member
377
1 106
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Sankt Petersburgu.
Wzniesiono go na przełomie XIX i XX w. nad kanałem Gribojedowa
na miejscu, w którym zamordowany został car Aleksander II
stąd jego druga nazwa Sobór (Cerkiew) na Krwi.
 

wah

Well-Known Member
980
4 238
Wzgórze Abbey Craig.
Wieża upamiętniająca przywódcę szkockiego powstania przeciwko rządom Anglii – Williama Wallace’a.Wieżę zaprojektował brytyjski architekt John Thomas Rochead. Budowla reprezentuje styl wiktoriański i ma 67 metrów wysokości.
 
Do góry Bottom