Zabytki architektury

rawpra

Well-Known Member
2 743
5 118
Alkazar w Sewilli – pałac królewski, którego początki sięgają XI w., kiedy rezydowali tutaj przedstawiciele kalifatu kordobańskiego. Rozbudowany w latach 1350-69 przez Piotra I Okrutnego w stylu mudéjar. Późniejsi królowie kontynuowali rozbudowę, przystosowując rezydencję do własnych potrzeb. Tutaj podejmowano decyzje o wysłaniu ekspedycji, m.in. Ferdynanda Magellana, tutaj Krzysztof Kolumb został przyjęty przez Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego po podróży do Ameryki. Budowla zawiera wiele sal, patios i ogrodów.

foto_no_exif (21).jpg

fotka moja
 
OP
X

xawas

Guest
Zielona architektura - wieżowce Bosco Verticale w Mediolanie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bosco_Verticale

Bosco_Verticale_towers_in_Milan%2C_Italy_02.jpgbosco-verticale.jpg
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 227
23 131
Ogród angielski Arkadia z wakacyjnych okolic mojego dzieciństwa.
Kiedyś to arystokracji było dobrze - budowali swoje osobiste ruiny. I jeszcze żeby to były stare, autentyczne ruiny przenoszone z historycznych miejsc. A skąd, jak jesteś bogaty, to se zamów nówki nieśmigane.
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 855
14 295
Taka historia z życia arystokracji, niemieckiej konkretnie, na tzw. ziemiach wyzyskanych. Zwiedzałem kiedyś ze znajomymi Kotlinę Jeleniogórską. Ciągnął nas znajomy, który chciał zobaczyć resztki tych fajnych neogotyckich pałaców, co sobie niemieccy nowobogaccy budowali. W jednej miejscowości wjechaliśmy do jakiegoś PGRu, który oczywiście wcześniej był pałacem z czworakami. W sumie ciekawy nie był, bo w remoncie, ale ktoś z obsługi powiedział, abyśmy sobie pojechali kawał dalej zobaczyć dom jakiejś tam obsługi, leśniczego, a potem wspięli się pod górkę do herbaciarni jaśniepaństwa, która wciąż stoi, bo nawet remont był.

No dobra, leśniczówka spoko, ale nic takiego, natomiast herbaciarnia była super, bo w pełni oddawała luksusy owych czasów. Otóż na szczycie pagórka nad folwarkiem postawiono herbaciarnie w stylu greckim, takie coś okrągłe z kolumnami i półkoliście zamknięte, z otwartym widokiem na pobliskie Karkonosze. Widać też było, że aby widok był dobry, wykarczowano spory kawałek zbocza, aby drzewa nic nie zasłaniały i mimo upływu lat, wciąż dało się odczuć, że ta przerwa w zalesieniu to zabieg celowy.

Patrząc na to, rozmarzyłem się myśląc o tamtejszym bogatyzmie - jechano jakimś zaprzęgiem (bo przecież nie na piechotę, to było z 500 metrów pod górkę), siedziano sobie w tej altance, popijając dostarczoną przez służbę herbatę, rozkoszując się widokiem na Karkonosze. To było życie, tylko Adolf to wszystko spierdolił.
 
OP
D

Deleted member 6341

Guest
W wietnamskim mieście Da Nang znajdującym się w górskim resorcie Ba Na Hills otwarto w czerwcu Cau Vang,"Złoty Most".
Konstrukcja o długości 150 metrów została umieszczona na wysokości 1400 metrów nad ziemią i jest podtrzymywana przez dwie gigantyczne, kamienne dłonie. Główny projektant mostu Vu Viet Anh powiedział, że most nie jest ostatnią tego typu inwestycją. Pracuje nad innym w kształcie boskich rąk, który połączony zostanie z istniejącym już mostem.
Most przyciąga tłumy turystów. Zorganizowano tam też wyjątkowy pokaz mody ślubnej wietnamskiej marki Chung Thanh Phong Bridal.
https://noizz.pl/nauka-i-technologia/cau-vang-zloty-most-z-gigantycznymi-dlonmi-w-wietnamie/49vyq81
DjS07S_WwAAcYIC.jpgimg_1521.jpeg
 

rawpra

Well-Known Member
2 743
5 118
Niesamowity widok! - natura odbiera tereny, ktore dostosowali kiedyś ludzie do swoich potrzeb.

przyrodnicza ciekawostka- rośliny rosnące na starych domach są innymi gatunkami niż te rosnące dookoła

Roślina ruderalnaroślina zasiedlająca podłoża zmienione przez człowieka, szczególnie środowiska miejskie np. budynki i ich sąsiedztwa, drogi i przydroża, tereny kolejowe, parkingi i place, porty, wysypiska odpadów, hałdy i tereny przemysłowe. Często są to rośliny lubiące gleby bogate w sole mineralne i związki azotowe[1]. Zwykle rośliny ruderalne dominują na przekształconym terenie przez kilka lat, stopniowo tracąc swoją pozycję na korzyść roślin typowych dla danego ekosystemu, chyba że wierzchnia warstwa gleby została całkowicie zniszczona lub wymieniona. Przeprowadzono wiele badań naukowych roślinności ruderalnej. Pozwoliły one na ustalenie specyficznego jej składu gatunkowego w różnego typu siedliskach ruderalnych[2].

1. Rośliny szczelin murów, dachów, schodów, płyt chodnikowych i asfaltu
Rośliny na tych siedliskach muszą znosić duże różnice temperatur w różnych porach dnia, narażone są na wydeptywanie, mają utrudniony dostęp do wody i gleby, zwykle żyją na terenach silnie skażonych. Te specyficzne warunki sprawiają, że w tej grupie roślin ruderalnych częściej niż w roślinności naturalnej występują rośliny jednoroczne, sukulenty, rośliny rozsiewane przez wiatr, mrówki i ptaki, rośliny pnące, a w miejscach wydeptywanych hemikryptofity o liściach odziomkowych, rośliny jednoroczne o pędach odpornych na mechaniczne uszkodzenia i trawy kępkowe[2]. Liczne są także siewki drzew rozsiewanych przez wiatr lub ptaki: klon jesionolistny, klon jawor, klon zwyczajny, morwa biała, topola sp., czereśnia ptasia, czeremcha amerykańska, śliwa wiśniowa. W szczelinach płyt na nieistniejącym już Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie rosły także gatunki użytkowe, np. truskawka, pomidor zwyczajny i rośliny egzotyczne[2]. Na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zarejestrowano 111 taksonów roślin, w tym 85% anemochorycznych[3].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Roślina_ruderalna
 
OP
D

Deleted member 6341

Guest
Architekt z Buchner Bründler Architekten podjął się transformacji chaty w południowej Szwajcarii. 200 letnia kamienna chata jest teraz nowoczesnym domem, wykonanym w stylu minimalistycznym Wnętrze budynku to nowe elementy wykonane z betonu, którego warstwy wlewano przez otwarty dach, aby nie naruszyć konstrukcji oryginalnej budowli. Beton, naturalny kamień i drewno to główne materiały wykończeniowe. Z zewnątrz jedynymi widocznymi zmianami są szklane drzwi do ogrodu i nowy betonowy komin.
http://www.simplicitylove.com/2014/09/summer-house-in-linescio-switzerland.html
Simplicitylove.com_SummerHouseLinescio_BuchnerBru%CC%88ndlerArchitekten_1.jpgSimplicitylove.com_SummerHouseLinescio_BuchnerBru%CC%88ndlerArchitekten_10.jpglinescio-switzerland-10.jpgSimplicitylove.com_SummerHouseLinescio_BuchnerBru%CC%88ndlerArchitekten_7.jpgSimplicitylove.com_SummerHouseLinescio_BuchnerBru%CC%88ndlerArchitekten_13.jpg
 
OP
D

Deleted member 6341

Guest
W Indiach postawiono największy pomnik na świecie. Gigantyczna konstrukcja z brązu to zmarły w 1950 roku działacz niepodległościowy - Sardar Vallabhbhai. Statua Jedności - bo tak się ten olbrzym zwie - stoi na wysokości 597 stóp - prawie dwa razy więcej niż Statua Wolności.
https://www.dailymail.co.uk/news/ar...r-inaugurates-597ft-tall-bronze-monument.html
5612606-6336653-image-a-31_1540991657495.jpgDla porównania- zestawienie Statuy Jedności z innymi, wielkimi pomnikami.

9018515419656192503345079.jpeg
 
Do góry Bottom