D
Deleted member 427
Guest
Wczesne lata powojenne były zdominowane przez związki zawodowe, ramy negocjacyjne określał tzw. w Traktat z Detroit, istniała progresja podatkowa oraz wysokie stawki płacy minimalnej - wszystko to było częścią ogólnych wysiłków rządu zmierzających do tego, by szeroko dystrybuować zyski pochodzące ze wzrostu gospodarczego. Ostatnie lata natomiast charakteryzowały się instytucjonalnym odwrotem od tej polityki. (...) Stabilizacja i wzrost, które cechowały okres powojenny, nie były skutkiem działania "niewidzialnej ręki" rynku, lecz polityki państwa pomyślanej tak, by wspierać rynek w równej redystrybucji bogactwa.
-- Frank Levy i Peter Temin
http://web.mit.edu/ipc/publications/pdf/07-002.pdf
Liczby są jednoznaczne. Lata 1945-75 to złota era kapitalizmu. Nie tylko panowała większa równość społeczna, ale też gospodarka rozwijała się szybciej. Wzrost per capita dla lat 1945–75 to średnio ok. 3 proc., a ostatnie 30 lat eksperymentów z neoliberalizmem to ok. 1,5 proc. Była duża równość, więc całe społeczeństwo korzystało z owoców wzrostu.
-- Ha-Joon Chang
Czas naprawić to, co zepsuli Thatcher i Reagan, żeby kapitalizm znowu przypominał ten ze złotej ery. A górne stawki podatku dochodowego potrafiły wtedy sięgać 95%.
-- Wojciech Orliński
Dlaczego wtedy było tak dobrze? Orliński i inni zwolennicy pozytywnych interwencji mają na to jedną odpowiedź: bo były wysokie podatki, duże uzwiązkowienie i państwowa kontrola i powinniśmy do tego wrócić zamiast brnąć w wolnorynkowy dogmatyzm. Proponuję zatem przyjrzeć się z bliska okresowi 1946-75 i zagłębić rzeczywiste przyczyny ówczesnej prosperity.
Książka Higgsa to intelektualny tour de force - przybliża meandry polityki USA w czasie wojny i kawa na ławę wykłada przyczyny powojennej prosperity, nazywanej przez nostalgicznych zwolenników "dawnych czasów" (zwłaszcza anglo-keynesistów) - "złotą erą kapitalizmu".
W skrócie: Higgs podzielił wielki kryzys na trzy okresy. Pierwszy etap, Great Contraction, wystąpił podczas prezydentury Hoovera i trwał od roku 1929 do 1933. W okresie tym inwestycje prywatne obniżyły się o około 84%. Następny okres to Great Duration z lat 1933-1945. Prywatne inwestycje wzrosły we wczesnych latach Nowego Ładu, jednak w latach trzydziestych prezydent Franklin Roosevelt coraz śmielej atakował prawo własności. Ostatni etap to Great Escape, który nastąpił po drugiej wojnie światowej, i był wynikiem demontażu wielu norm regulacyjnych, które wprowadzono w okresie kryzysu i wojny. Higgs: World War II was an economic disaster. W efekcie deregulacji na nowo zostały odkryte rynki oraz narodziła się wolność dla przedsiębiorców i pracowników i stąd gigantyczny boom gospodarczy i eksplozywny wzrost bogactwa klas niższych. Ponadto tak zwana "złota era kapitalizmu" była wynikiem historycznego szczęścia. W 1945 roku Stany Zjednoczone były w zasadzie jedynym liczącym się producentem na świecie. Cała reszta państw miała przemysł albo zgruzowany w wyniku wojny, albo kompletnie niezdolny do konkurowania z USA. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Chiny były obszarami powojennej rekonstrukcji. Do roku mniej więcej 1970 ani WB, ani Niemcy, ani Japonia nie były w stanie konkurować z gospodarką amerykańską, były od niej uzależnione (Japonia niemal całkowicie, inne kraje w mniejszym stopniu).
Pęd "złotej ery" zaczął wyhamowywać wraz z wejściem w dekadę lat 70, co Higgs uznaje za naturalne wyczerpanie się powojennego modelu gospodarczego.