Wielkie porównanie kultur i cywilizacji [wydzielone z wątku o JKM]

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
owszem można, pisałem już w tym samym poscie że to kultura jak inna miała swój szczyt podbijając świat...
ale nie jest kurwa najjaśniejszą kulturą wybraną... i nie jest lepsza od innych, bo mimo podbojów i wynalazków zrobili też mnóstwo syfu...
 

Eli-minator

zdrajca świętych dogmatów
698
1 671
owszem można, pisałem już w tym samym poscie że to kultura jak inna miała swój szczyt podbijając świat...
ale nie jest kurwa najjaśniejszą kulturą wybraną... i nie jest lepsza od innych, bo mimo podbojów i wynalazków zrobili też mnóstwo syfu...


Kultura Zachodu wytworzyła liberalizm, kapitalizm, libertarianizm, anarchokapitalizm. Pozamiatane - sprawa wyjaśniona - inne kultury generują głównie różne postacie zamordyzmu.

Oczywiście to jest zasadnicza, zgrubna analiza. W szczegółach niekiedy ujawniają się różne ciekawostki wzbogacające obraz. I tak na przykład cenię watek założony przez kawadora o taoizmie. Sam taoizm jest godny uwagi, a i również odpływające od tematu taoizmu wypowiedzi forumowiczów były ciekawe.

Kultura Zachodu jest - jak na razie - najwyższą forma kulturową człowieka.
Ponieważ jest przegryziona z ideą liberalną, trudno z niej wydrzeć liberalizm.
Ponieważ ma w sobie (oprócz wolności ogólnie) ideę wolności słowa. Względnie swobodne istnienie tego forum, a także względnie swobodne standardy tego forum, to bezdyskusyjnie refleksy ideału, jakim jest wolność słowa.
Ponieważ - owszem wytworzyła dużo syfu - ale wytworzyła też i zaakceptowała ideę samokrytycyzmu. Zarówno osobistego, jak i kulturowego. Jesteś z południa Polski, a wiec jesteś Europejczykiem i krytykujesz za pomoca narzędzi kulturowych, jakie oferuje Ci europejska kultura, ją samą. To normalne zachowanie w ramach kultury europejskiej. W tej wolno analizować i ostro krytykowac syf, jaki jest jej własna pochodną.

(Porównawczo w Iranie: morda w kubeł i do więzienia, a strażnik włoży ci kij w odbyt. To jest ICH dyskusja o fatalnych stronach kultury irańskiej/islamskiej. Dokładnie antywolnościowa.)

Kultura Zachodu, dzięki swojemu wyrafinowaniu, otwartości, utrzymuje też cały czas dużą przewagę siły. KAŻDEJ siły. Gospodarczej, militarnej. Aczkowliek utrzymuje ją w jakimś stopniu dzięki sojuszowi i przenikaniu (przy czym to przenikanie w większym stopniu polega na akceptacji ze strony innych walorów naszej kultury, cywilizacji) z kulturami niezachodnimi (np. Japonia).

Zgadzam się z Tobą, że kultura Zachodu ma swoje chrześcijanskie korzenie, ale oceniam je w sposób znacznie bardziej wyważony, a nawet w jakims stopniu pozytywny
Jakkolwiek nie jestem chrześcijaninem i krytykuję chrześcijaństwo, to uwazam, ze choć na dziś niewystrczajace i przestarzałe, ma ono swoje historyczne ZASŁUGI. Pomogło w porzuceniu wysoce przedmiotowego traktowania drugiego człowieka. Jednym ze wspólczesnych sposobów na porzucenie wysoce przedmiotowego traktowania drugiego czlowieka jest na przyklad tak ceniony tutaj NAP. Moim zdaniem jego korzenie są w oczywisty sposób ewangeliczne.

Doskonałym przykladem przeciwieństwa kultury Zachodu jest bezradna podkultura muzułmanskich Somalijczykow (poza Somalilandem, ktory jest inny, pod wpływem Brytyjczykow wchłonął, wmiksował jakąś dawkę kultury Zachodu). Skrytykowałem już w tym wątku celnie, ale teraz dodam jeszcze, że jej znakiem firmowym jest skrajne skurwysyństwo, jakim jest rżnięcie przez brudasów ostrymi narzędziami genitaliów małych dziewczynek.

Powstaje pytanie czy to przypadek, że ten antywolnościowy brud stręczy nam tutaj jeden z głównych tutaj (najinteligentniejszych) korwinistów. Obstawiałbym, że to nie przypadek. W Korwinie jest coś "psychicznego", niebezpiecznego - na co słusznie wskazywał sierp.
 

Denis

Well-Known Member
3 825
8 510
Kultura Zachodu wytworzyła liberalizm, kapitalizm, libertarianizm, anarchokapitalizm. Pozamiatane - sprawa wyjaśniona - inne kultury generują głównie różne postacie zamordyzmu.

Wytworzyła też obozy koncentracyjne, socjalizm, nazizm, faszyzm, eugenikę. Możemy się licytować w nieskończoność, ale to nie ma sensu.

Inne kultury generują zamordyzm... Tak? A nasza to co? Gdzie kształcił się Pol Pot? Skąd czerpał Mao? Skąd wystartował pociąg Lenina zmierzający do Rosji? Inne kultury nie generują zamordyzmu w większym stopniu niż nasza i powiem więcej - to nasza jako najsilniejsza była wzorcem dla innych. To nasza kultura mąci na Bliskim Wschodzie od lat... To u nas często byli szkoleni najwięksi ze zbrodniarzy i to my jako kontynent przodujący zaraziliśmy inne kultury swoimi poglądami. Oczywiście Azja przez dłuższy czas miała system feudalny, ale to my generowaliśmy główne postacie zamordyzmu. My przodowaliśmy na świecie i to nie Chiny narzuciły nam swój model zamordyzmu, a my im swój!

Ponieważ jest przegryziona z ideą liberalną, trudno z niej wydrzeć liberalizm.

Skoro tak trudno wydrzeć liberalizm z naszej cywilizacji to gdzie on się podział i dlaczego socjalizm zyskał taki posłuch?

Ponieważ ma w sobie (oprócz wolności ogólnie) ideę wolności słowa.

Gdzie? To ludzie walczyli o wolność słowa. Cywilizacja sama w sobie nie ma tej cechy - nawet w starożytnej Grecji nie można było mówić wszystkiego i nie wspominając o czasach papiestwa i kolejnego ważnego filaru naszej kultury - chrześcijaństwa.

Ponieważ - owszem wytworzyła dużo syfu - ale wytworzyła też i zaakceptowała ideę samokrytycyzmu. Zarówno osobistego, jak i kulturowego. Jesteś z południa Polski, a wiec jesteś Europejczykiem i krytykujesz za pomoca narzędzi kulturowych, jakie oferuje Ci europejska kultura, ją samą.

Czyli najczęściej wyzywanie od pedała i chuja - jak przystało na prawdziwego Europejczyka.

Porównawczo w Iranie: morda w kubeł i do więzienia, a strażnik włoży ci kij w odbyt. To jest ICH dyskusja o fatalnych stronach kultury irańskiej/islamskiej. Dokładnie antywolnościowa.

Na ulicy to robią, ale podobnie jest u nas. Jak za głośno krzyczysz to zgarniają cię za zakłócanie porządku. W domach przy zaufanym gronie można mówić wszystko o wszystkich i nie myśl sobie, że są bezkrytyczni w kwestii religii. Już wspominałem o młodych, którzy prowadzą życie typowego u nas studenta.

Kultura Zachodu, dzięki swojemu wyrafinowaniu, otwartości, utrzymuje też cały czas dużą przewagę siły.

Dzięki swojemu wyrafinowaniu, a nie otwartości. Kultura Zachodu zawsze zwalczała inne kultury i temu była najsilniejsza. Zresztą wystarczy popatrzeć na politykę Stanów, żeby zobaczyć historyczną ciągłość działań tego kraju i działań np. Brytyjczyków w swoich koloniach. Całkowita kontrola nad danymi obszarami geograficznymi - również nad ludnością.

Aczkowliek utrzymuje ją w jakimś stopniu dzięki sojuszowi i przenikaniu (przy czym to przenikanie w większym stopniu polega na akceptacji ze strony innych walorów naszej kultury, cywilizacji) z kulturami niezachodnimi (np. Japonia).

No pewnie, że tak... Ale jak dany kraj nie będzie chciał sojuszu i wzajemnego przenikania się kultur to wysyłamy wojska, żeby ujarzmić ten niedemokratyczny i niezdolny do "współpracy" kraj. Japonii dobrze wyszła w pewnym stopniu współpraca z Zachodem, ale nie była ona dobrowolna.

Pomogło w porzuceniu wysoce przedmiotowego traktowania drugiego człowieka.

Feudalizm był oczywiście dowodem na odrzucenie tego przedmiotowego traktowania drugiego człowieka.

Powstaje pytanie czy to przypadek, że ten antywolnościowy brud stręczy nam tutaj jeden z głównych tutaj (najinteligentniejszych) korwinistów.

To ty tutaj propagujesz swoją bajkową wizję mitycznego i wspaniałego Zachodu, a nie jest to prawda. Antywolnościowy brud? To ty mi wyglądasz na jakiegoś podejrzanego gostka, który często gada niezrozumiałe rzeczy i w dodatku pachnące etatyzmem. Serio... Najeżdżasz na Korwina, a często wychodzi z ciebie jeszcze większy etatysta. Jeszcze ten twój stosunek do dyktatury większości... Tu jest też moje pytanie? Czy ktoś ci za to płaci i czy jesteś przez kogoś nasłany? Bo w każdym kurwa poście musisz wtrącić o Korwinie i o tzw. korwinistach. To ty sączysz tutaj dziwne domysły i brud, a nie ja.

Prawdopodobnie też jestem większym przeciwnikiem Korwina niż ty, bo ja wiem za co go nie lubię... A ty chyba tylko dla zasady.

Jak przeczytałem ten fragment, który teraz cytuję to serio... Wyglądasz mi na chorego psychicznie i musiałem to napisać, bo strasznie już wkurwiasz i chyba nie tylko mnie. Tym swoim ciągłym przypierdalaniem - niby piszesz normalnie, dyskusja i szacunek... Aż nagle pierdolniesz pod koniec posta - atak na daną osobę lub coś na Korwina, często zresztą łączysz dwa elementy z tej układanki. Choćby temat był o pogodzie czy o sporcie i tak Korwin jest na twoich ustach... Zastanów się nad sobą i jeśli chciałeś mnie wyprowadzić z równowagi to ci się udało. Ktoś musiał ci to napisać, a nie siedzieć cicho i już po raz setny ignorować twój nieuzasadniony jad.
 

Denis

Well-Known Member
3 825
8 510
Oczywista oczywistość, ale czułem się w obowiązku sprostowania tego mitu bajkowej cywilizacji. Ja się z tym absolutnie nie zgadzam - przecież sami liberałowie musieli odrzucić ten filar chrześcijański i antyczny, żeby uzmysłowić sobie jedną rzecz - nie każdy musi być chrześcijaninem i kultywować prawo rzymskie... Żeby traktować go jako człowieka i równego partnera w interesach. Przecież większość wojen miała podstawy w naszym przekonaniu o wyższości nad innymi, zresztą Mongołowie też mieli takie mniemanie o sobie. Takie przekonanie jest niebezpieczne, bo prowadzi do niepotrzebnych konfliktów i to jest np. punkt zapalny między mną i Korwinem... Czyli takie kultywowanie naszej wyższości nad innymi.

Kultywować można, ale z głową i tylko najlepsze wytwory naszych przodków - leseferyzm i takie sprawy, a nie cudowna wizja naszego kolonializmu i nauczania ludów barbarzyńskich poprzez podbój i "demokratyzację".

Zresztą prawda jest taka, że w każdej z cywilizacji można znaleźć dobre strony i czemu mamy np. nie czerpać z dobrych rzeczy u innych cywilizacji? Taoizm idealnie dowodzi, że można z czegoś zaczerpnąć.
 

Eli-minator

zdrajca świętych dogmatów
698
1 671
>>Wyglądasz mi na chorego psychicznie i musiałem to napisać, bo strasznie już wkurwiasz [...] Zastanów się nad sobą i jeśli chciałeś mnie wyprowadzić z równowagi to ci się udało.<<


Nie chcę, żeby stało ci się coś złego. Dlatego nigdy więcej nie będę odpisywał na twoje posty, reagował na twoje wątpliwości. Bo jeśli tak bardzo niepokoisz się i złościsz, gdy ja kulturalnie dyskutuję sobie z anarchogazdą, to obawiam się, że gdybym w swoim stylu (twardo, co nazywasz "atakiem", "pierdolnięciem" i "nieuzasadnionym jadem"; tak potrafię przypierdolić, a uzasadnienia... daj Boże innym lepsze, chętnie się od nich czegoś nauczę) bronił wolności i cywilizacji (tak jak ja ją rozumiem) w odpowiedzi na twoje posty, to doznałbyś jakiegoś tragicznego w skutkach wstrząsu.
 
Ostatnia edycja:

Denis

Well-Known Member
3 825
8 510
Całe szczęście, bo i tak nic bym z nich nie zrozumiał.

jeśli tak bardzo niepokoisz się i złościsz, gdy ja kulturalnie dyskutuję sobie z anarchogazdą

Świetnie postępujesz w takim razie... Dyskutujesz z kimś innym, a piszesz do mnie pod koniec.
Zresztą myślałem, że na forum "czasami" dyskusje prowadzi kilka osób na raz i każdy twój post może być weryfikowany.
Czyli i w tej kwestii - wychodzi z ciebie etatyzm i chcesz narzucić monopol na dyskutowanie z tobą.
 
Ostatnia edycja:

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 981
15 143
Wydzielę offtop, jak ktoś mi napisze, od którego postu do którego. Nie ogarniam tego.
 

pikol

Od humanitarystów nie biorę.
1 004
1 635
Z jednej strony moim zdaniem islam niesie ze sobą większe ryzyko zamordyzmów niż jakakolwiek inna religia, ale z drugiej to gadanie o muzułmanach, którzy tylko czekają, by nas wyrżnąć wydaje mi się być wyjęte z dupy. Nawet w krajach 99% islamskich w większości daleko do szariatu i kalifatu, chyba tylko w Arabii Saudyjskiej, Iranie i może w jakiś murzyńskich społecznościach panuje system bardzo bliski szariatowi. Ponoć w jedynie dwóch krajach islamskich jest formalny nakaz noszenia hidżabu (Arabia i Iran), myślałem że będzie gorzej pod tym względem. Pewnym problemem jest jednak to, że do Europy zjeżdżają w dużej części zacofane osoby, które nie mogły sobie poradzić u siebie i zjeżdżają na socjal. Największy wpływ mają jednak chyba kultura, etniczność. Inaczej wygląda islam w Nigerii, Arabii, Tunezji, Turcji czy Azerbejdżanie.
 

Piter1489

libnetoholik
2 072
2 033
W Europie będzie zacofany szariat prędzej czy później. Kiedy biali europejscy mężczyźni płodzą maks jedno dziecko, albo zastanawiają się czy nie przerobić się na kobietę z brodą, muzułmanin płodzi minimum piątkę dzieci, resztę załatwi demokracja :).
 
Do góry Bottom