W duchu buddyjskiego libertarianizmu

D

Deleted member 5360

Guest
"Gdy sie bogacisz to ktos inny traci." -23minuta
To chyba nie jest libertariańskie za bardzo.
O tak, też o ty pomyślałem, słuchając wykładu. Miałem raczej na myśli wspomnianą przypowieść i komentarz do niej. Widać koleś przez przypadek chlapnął coś sensownego
 

Krisu_

fuck dumb and poor
81
164
Ostatnio napotkałem ciekawy cytat, może niezwiązany z buddyzmem ale inną religią dalekiego wschodu - mianowicie Taoizmem.
Według jednego z przekładów Laozi, twórca tego ruchu religijnego raz powiedział w odpowiedzi na działania władz:
"Im więcej restrykcji i ograniczeń, tym bardziej zubożały będzie lud… Im więcej zasad i nakazów będzie egzekwowanych, tym więcej będzie bandytów i oszustów. Stąd wywodzą się słowa mędrca [oraz władcy]: Poprzez mój brak działania ludzie spontanicznie się "przemieniają". Przez mój spokój ludzie spontanicznie się uspokajają. Dzięki mojej nieingerencji ludzie spontanicznie powiększają swoje bogactwo."
Wygląda na to że nie tylko taoizm jest kompatybilny z libertarianizmem ale i dosłownie jest jakimś rodzajem libertarianizmu.
 

ckl78

Well-Known Member
1 881
1 966
Dabisik - rytuał buddystów z Korei Południowej.

Na terenie buddyjskiej świątyni Heain-sa w południowo-koreańskiej miejscowości Hapcheon zebrały się setki mnichów i wiernych, by uczestniczyć w tradycyjnej ceremonii Daibisik. Rytuał ten to najprościej mówiąc uroczystość pogrzebowa, której głównym elementem jest publiczna kremacja ciała zmarłego. Podczas kremacji widocznej na zdjęciach, przy śpiewach mantry "Om Bajana Sadama" pożegnano kapłana Ji-Kwan - mistrza koreańskiej szkoły buddyjskiej Chogye.

MzI3MzA2YhsoUTtJbklvDmsJbxMoEGFYPBF3WG59Ykx9AzVJeApiE2dEPVQxXmIbZlViEDFXKlV7C35Cdh0mCCxeLBkrUxIRKEMhGy9tIBQgQCQlI0cpHjBJICUqXT8fKGwoCiBte055bH5UK0IoHWtO

MzI3MzA2YhsoUTtJbklvDmsJbxMoEGFYPBF3WG59Ykx9AzVOcwViE2dEPVQxXmIbZlViEDFXKlV7C35Cdh0mCCxeLBkrUxIRKEMhGy9tIBQgQCQlI0cpHjBJICUqXT8fKGwoCiBte055bHtUK0IoHWtO 

MaxStirner

Well-Known Member
2 694
4 666
Mają jedną wspólną cechę. Gest.

View attachment 6928

Czy to przypadek?
Raczej tak, niczego co prawda wykluczyc sie nie da, obieg wschód zachód jest od początku dziejòw, są silne paralele miedzy buddyzmem a gnostycyzmem (gnostycy to jedyni chrzescijanie wyznający reinkarnację!) a to od neoplatoników i od Platona ktorych sie podejrzewa o czerpanie w jakis sposób ze wschodu - ale ten gest ma jednak różny sens - w chrzescijanstwie to grecke litery IC XC - takie wrażenie ma to sprawiac, choc gdybym nie wiedzial, to bym sie nie domyslił, w buddyzmie to jakas mudra mądrosci mająca symbolizowac przekazywanie wiedzy. Raczej przypadek, choc kto wie.. btw palce są troche inne, buddysci robią kółeczko z kciuka i wskazującego, a chrzescijanie mają serdeczny i kciuk.
 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 628
@noniewiem Solidny budd-pill. ;)
Raczej tak, niczego co prawda wykluczyc sie nie da, obieg wschód zachód jest od początku dziejòw, są silne paralele miedzy buddyzmem a gnostycyzmem (gnostycy to jedyni chrzescijanie wyznający reinkarnację!) a to od neoplatoników i od Platona ktorych sie podejrzewa o czerpanie w jakis sposób ze wschodu
Reinkarnacja od Hindusów a teoria form/idei była najprawdopodobniej zainspirowana me - koncepcją bożych praw abstrakcyjnie umożliwiających istnienie lub realizację różnych funkcji/pozycji społecznych.


Boskie prawa me wyjaśniały, dlaczego ciała kosmiczne i wiele zjawisk cywilizacji są utrzymywane w stanie harmonijnego działania. Działanie to zaplanowali bogowie, którzy stworzyli wszystkie te prawa i w nich mieściła się cała mądrość i nauka. Prawa me wiecznie rządziły światem. Starożytny pisarz, opisując wykradzenie przez Inannę tabliczek me z Eridu od boga Enkiego, niektóre z nich wyliczył.
Na podstawie informacji zaczerpniętych z zachowanych tekstów sądzić można, że koncepcje myślicieli szumerskich (sumeryjskich) dotyczące organizacji funkcjonowania świata rozróżniły się od poglądów innych mędrców na ten temat. Szumerowie uważali, że świat powstał z woli bogów, ale rządziły nim prawa me.
Pierwszym celem jakim stawiali sobie Szumerowie była chęć poznania rzeczywistości. Wyrażało się to między innymi w ciągłym zestawieniu znaków pisarskich, określających pojęcia. W rezultacie takiego postępowania otrzymano zestawienia nazw przedmiotów, minerałów, zwierząt oraz imion bogów. W ten sposób powstały pierwsze na świecie zręby systematyki naukowej, wykonanej w celu uporządkowania otaczającej rzeczywistości.
A to pokazuje, że myślenie mitologiczne jest podstawą myślenia filzooficznego a dopiero później naukowego. I nauka na ogół konkretyzuje sobie pojęcia filozoficzne, ale filozofia inspiruje się jeszcze wcześniejszą mitologią - a przynajmniej tak było w starożytności.
 

ckl78

Well-Known Member
1 881
1 966
In the middle ages a kingdom in western Tibet stood at the heart of the silk roads and became a refuge for those fleeing India during the Muslim invasions.
At its peak it was one of the most powerful and influential Buddhist Kingdoms that existed, with the Kings actively supporting Buddhism and inviting in specialists.
View: https://www.youtube.com/watch?v=qhhk_Chgbfg
 
Do góry Bottom