Przydatne programy

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Free Alarm Clock
Harmonogram zadań w windowsie jest tak wygodny i intuicyjny, że można się pochlastać. Dlatego szukałem czegoś szybkiego w obsłudze i pewnego. I znalazłem.
- darmowy
- łatwy i szybki w obsłudze
- o określonej godzinie wyświetla określony napis i dźwięk (chyba 10 dzwonków wbudowanych, do tego możliwość odtworzenia plików dźwiękowych i wykonawczych, ale tego nie testowałem)
- przycisk drzemki (predefiniowalnej od 1 do 10 minut)
- można ustawić dowolną ilość alarmów, więc za krótka drzemka nie jest problemem
- opcja wybudzenia komputera ze stanu uśpienia i włączenia wygaszonego monitora
- dzwonek działa nawet przy wyłączonym dźwięku w laptopie, więc chyba jego głośność jest niezależna od systemu

Ale mogło by być lepiej. Jest mało możliwości jeśli chodzi o ustawienia alarmów wg dnia, można tylko nastawić cykliczne powtarzanie w danym dniu tygodnia, przez co program jako "przypominacz" można ustawić tylko na tydzień do przodu. Ale jako budzik i przypominacz krótkoterminowy program jest dobry.
 
OP
OP
Mad.lock

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Nie, a jakie ma funkcje w porównaniu do tego free alarm clocka? Może go zastąpić?
 

deith

Active Member
230
169
To prawda, nie jest rozwijany ale mi to nie przeszkadza. Thunderbirda nie używam bo klienta poczty mam w Operze, który zupełnie wystarcza.
To taki typowy taskmanager, ustawiasz sobie wygodnie zajęcia/zadania/spotkania itd itd, ma funkcje przypominania, można ustawić zadania w pętli (np co czwartek). Coś jak google calendar tylko przechowujesz dane na dysku. Jeżeli korzystasz ze smartfonów to możesz poszukać czegoś innego, coś co mógłbyś potencjalnie zsynchronizować z telefonem (sunbirda chyba się nie da).

http://www-archive.mozilla.org/projects/calendar/images/sunbird-week-view.png
http://www-archive.mozilla.org/projects/calendar/images/sunbird-multiweek-view.png

Raczej jako budzik to nie zadziała (nie próbowałem).
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736

Wielofunkcyjne narzędzie okołoobróbkowe audio/video. Najczęściej wykorzystuje się je do ekstrakcji ścieżek audio/video z różnych kontenerów (mkv, mp4). Bardzo przydatne, gdy chcecie na przykład wyciągnąć dźwięk z filmów ściągniętych z youtube'a, albo odchudzić film z wieloma ścieżkami audio, wycinając ich resztę. Można oczywiście działać w drugą stronę, dodając kolejne.

Kolejny klon Nortona Commandera, dwupanelowy manager plików - w większości zadań świetnie zastępuje sharewareowego Total Commandera, podoba mi się jego responsywność zwłaszcza przy wielkiej liczbie plików.

Mój główny defragmentator - jego największą zaletą jest to, że za pomocą jego skryptów można spersonalizować ułożenie plików na dysku w odpowiedniej kolejności, samemu decydując co ma leżeć w jakiej strefie, gdzie mają być pliki systemowe, gdzie programy, gdzie dokumenty. Gracze mogą znaleźć specjalnie przygotowane skrypty dla nich, które w najszybsze rejony dysku przeniosą pliki/katalogi ich gier. W czasach nadchodzących dysków SSD staje się powoli przeżytkiem, no ale jak macie bardziej oldskulowy hardware, to polecam.

Kiedyś moim głównym odtwarzaczem wideo był VLC, ale kiedy spopularyzowano filmy zakodowane w AVC/H.264, odszedł w zapomnienie, bo nie można było ustawić w nim, by korzystał z zewnętrznych kodeków (CoreAVC) i strasznie cięły, zwłaszcza w wyższych rozdzielczościach. Goły PotPlayer także działa na swoich wewnętrznych filtrach, ale można go konfigurować także do użytku tych zewnętrznych, wybierając które formaty czy rozszerzenia plików odczytywał tymi najlepszymi dla nich. Jeśli macie zbiory kodeków takie jak K-Lite, różne splittery czy inne bajery do renderowania filmów, PotPlayera łatwo ustawić, by z nich korzystał. U mnie najczęściej wszystko chodzi na filtrach LAV.

Proste. Masz kartę dźwiękową, ale chciałbyś posłuchać muzyki z niej płynącej bezpośrednio, pomijając meandry systemu operacyjnego i jego metod zarządzania dźwiękiem, wybierasz ten uniwersalny sterownik. Przydatne także dla osób chcących zmniejszyć opóźnienia dźwięku, na przykład tych, którzy wykorzystują kartę dźwiękową do pracy studyjnej, gitarzystów, etc.

Oczywiście do odtwarzania dźwięku przez ASIO potrzebujesz jeszcze odtwarzacza, który przewiduje jego obsługę. Ja korzystam z foobara2000.

  • jeśli masz jakiegoś starego Sound Blastera Live! możesz dodatkowo zainstalować do niego otwarte sterowniki kX. Graczom (brak obsługi EAX) i ludziom którym zależy na przekazywaniu AC3/DTS do wzmacniacza jednak ich nie polecam. Filmooglądaczom i muzykosłuchaczom, jak najbardziej.
 
OP
OP
Mad.lock

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
PDF Scissors
Pisałem o tym w innym temacie, ale niech będzie też tu. Używam tego do obcinania marginesów z pdf-ów (w tym libertariańskich ebooków XD), albo nawet do zamiany skanów szerokich na dwie strony, do takich na jedną stronę, co zmniejsza wymiary dokumentu i lepiej wyświetla na czytnikach. Bo tylko do tego jest ten program.

KeePassX
Nie pamiętam swoich haseł, poza tymi do włączenia komputera, dropboxa i keepassa właśnie. Rożnych kont mam już chyba grubo ponad setkę, a każde hasło to inna losowa sekwencja znaków (na ślepo klepię w klawisze). Ten program to taka baza loginów URL-i, haseł i komentarzy do nich, z możliwością kopiowania do schowka (na ileś tam sekund). Co ważne program ma też wersję na linuksa i da się nią otworzyć bazę zrobioną na windzie.

Unlocker
Potrafi uwolnić, uwolnić i skasować albo tylko pokazać co blokuje dany plik. Wiadomo, czasem różne programy przez bugi nie uwalniają plików albo po prostu mamy tyle pootwieranego wszystkiego, że nie chce nam się szukać sprawcy blokady. Skasowałem tym nawet pliki, których nie chciał usunąć jakiś program czyszczący system, bo życzył sobie restartu całego systemu do tego celu.

Folder Size
Jak chcę pokasować zbędne rzeczy, to widzę ile jaki katalog zajmuje. Nie wiem dlaczego nie ma takiej opcji w windowsie.

Z odtwarzaczy video to używam próbnie VLC, bo niby taki open source dla pro, ale wrócę do KMP playera, bo ma wg mnie fajniejsze skróty klawiaturowe (i też przyzwyczaiłem się do nich) i był bezproblemowy, a ten VLC to wywala czasem errory o jakimś indeksie, potrafi się nie włączyć albo desynchronizuje dźwięk i trzeba restartować program, żeby to zniknęło. Pewnie jak się pogrzebie w opcjach to można to wszystko naprawić, ale ja się na tym nie znam.

Update:

Stardock Fences
Niestety nie jest darmowy. Tworzy takie jakby zagrody dla plików i skrótów na pulpicie. Dzięki temu nic się nie miesza i nie zmienia nagle całego żmudnego ustawienia, bo coś tam zmieniło na chwilę rozdzielczość ekranu. Genialne XD

Update:
Stardock Fences w wersji 1.1 (starej) jest darmowy, a nie zauważyłem, żeby się czymś różnił.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Folder Size
Jak chcę pokasować zbędne rzeczy, to widzę ile jaki katalog zajmuje. Nie wiem dlaczego nie ma takiej opcji w windowsie.
Dla tych, co tego numeru nie znają.W rzeczonych dwupanelowach managerach plików (Multi Commander/Total Commander) wystarczy najechać na odpowiedni katalog i wcisnąć spację.

Z odtwarzaczy video to używam próbnie VLC, bo niby taki open source dla pro, ale wrócę do KMP playera, bo ma wg mnie fajniejsze skróty klawiaturowe (i też przyzwyczaiłem się do nich) i był bezproblemowy
Wspomniany PotPlayer jest w zasadzie forkiem KMPlayera robionym przez ludzi, którzy tworzyli kiedyś KMP. I to takim bardziej rozwojowym. Jeśli interesują Cię częstsze aktualizacje i nowe szmery bajery, to polecam, chociaż nie wiem jak będzie ze skrótami klawiaturowymi, bo oba projekty rozeszły się już jakiś czas temu...
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
To jeszcze trzy drobiażdżki:

  • Sizer - coś dla estetów i innych dekoratorów wnętrz pulpitów. Chcesz, żeby okno jakiegoś programu miało konkretne wymiary? Chcesz aby otwierało się dokładnie na środku ekranu? Klikając na krawędzi okna przy włączonym Sizerze sprawdzisz jego wymiary. Coś takiego widziałem kiedyś we fluxboksie - teraz możesz to samo mieć w Windzie. (Uwaga: uzależnia ;))
  • Desktop Info - komplet informacji o użyciu zasobów neutralnie wyświetlany na pulpicie. Wykorzystanie procesora, pamięci (pokazuje też najbardziej zasobożerne z uruchomionych procesów) uptime, odwołania do pliku stronicowania, aktualne IP, DNSy. Konfiguracja w pliku tekstowym. Bardzo przydatne, gdy masz słaby sprzęt i musisz kalkulować, co możesz odpalić jednocześnie z innymi programami, by nie zamulić totalnie kompa.
  • NetMeter - ot, taki licznik ściąganych i wysyłanych bajtów. Można sprawdzić jak bardzo zalało się swojego komputra internetami w ciągu tygodni, miesięcy, lat. Programik też bawi się w szklaną kulę i stara się, uśredniając, oszacować ile danych ściągniemy w kolejnym miesiącu. Fajna rzecz do mierzenia prędkości neta. Zastosowanie dla warunków polskich: sprawdzenie czy nas nie naciągają i czy net jest tak szybki jak miał być w umowie.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
Eraser - pomoże bezpowrotnie usunąć nielegalne / kompromitujące pliki.
Restoration - pozwala odzyskać fragmenty lub nawet całość plików usuniętych z komputera. Naturalnie nie te usunięte Eraserem ;)
 
C

Cngelx

Guest
  • VanDyke SecureCRT - zajebisty, funkcjonalny i bardzo wygodny (znacznie wygodniejszy od PuTTY) klient SSH, FTP, Telnet dla Windowsa i nie tylko (chociaż na innych systemach nie ma sensu go używać). Niestety jest to soft zamknięty, a producent każe sobie za niego płacić w chuj.
  • GRUB4DOS-chenall - bardzo fajny bootloader, znacznie przewyższający swoimi możliwościami uniksowy pierwowzór - GNU GRUB. Daje możliwość ustawienia dowolnej bitmapy (zarówno XPM jak i BMP) jako splashscreen, pozwala w bardzo łatwy sposób skonfigurować bootowanie z obrazu ISO, obsługuje dowolne zestawy znaków, ustawić można według własnych upodobań niemal każdy element menu. Jego pełna dokumentacja dostępna jest niestety wyłącznie w języku chińskim :(
  • HashCheck - użyteczne rozszerzenie Windows Explorera do sprawdzania sum kontrolnych plików.
Z bardziej znanych programów dla Windowsa polecam komunikator Miranda IM, klient Tor AdvOR, program do szyfrowania dysków DiskCryptor, edytor tekstu AkelPad, program do montowania nośników Virtual CloneDrive i oczywiście menedżer haseł KeePass 2.
 

Caleb

The Chosen
511
271
Polecam NetMeter. Używałem swego czasu jak łączyłem się z netem przez komórkę.
Z bardziej znanych programów dla Windowsa polecam komunikator Miranda IM
Miranda jest projektem dogorywającym. Aktywna grupa developerów zajęła się projektem Miranda NG, na który i ja się niedawno przerzuciłem.
menedżer haseł KeePass 2.
Jednak wolę wspomniany KeepassX (z uwagi na jego wieloplatformowość) lub KeePass gałęzi 1.x. Wersja 2.x działa na bazie platformy .net.
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 516
Greenshot - program do robienia screenshotów. możesz albo zaznaczyć obszar do skopiowania, albo kliknąć na okno programu, itp. Duża możliwość konfiguracji, można od razu wrzucać na imgur, picassę itp.

A co do ściągania filmów/ muzyki z youtuba, to polecam taki trik: jak chcesz jakiś filmik ściągnąć , to w paski adresu, po www. a przed youtube wpisujesz 'pwn' w taki sposób : http://www.pwnyoutube.com/watch?v=TVeN1S2c0Xo

i wtedy jesteś przekierowany na stronę, na której możesz wybierać format pliku
 
Do góry Bottom