Przydatne programy

MaxStirner

Well-Known Member
2 729
4 693
Każdy klon Chromium jest ok (z wyjątkiem Chrome) musi być jednak regularnie aktualizowany (w tempie co najmniej raz na miesiąc) gdyż jest dziurawy jak szwajcarski ser. Z podanych wyżej, aktualizacje takie, a nawet częstsze robi tylko Opera, na inne trzeba uważać bo update raz na pół roku w dzisiejszych czasach to imho za mało. Albo używać oryginału tylko.
 

dataskin

Well-Known Member
2 059
6 141
Na zachętę dodam więc, że Chromium jest aktualizowane codziennie, czasem kilka razy. Tzn. każdego dnia mamy do czynienia z minimum jedną wersją, która jest zdatna do kompilacji z najnowszych źródeł, bez błędów i tę wersję kompiluje bot a następnie pakuje i udostępnia na stronie w wersji 32/64 bit.
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
Nie wydaje mi się, by blokowanie reklam na stronach www na poziomie translacji domena->ip było idealnym pomysłem. Czasem jakaś domena może trafić niesłusznie na blocklistę, czasem na tej samej domenie może być zarówno jakaś treść, do której ktoś chce się dostać i jednocześnie reklamy.
Co innego dla np. torrentów. Tutaj sobie na wolnych systemach porobiłem filtry na firewallu (np. ipset).
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Nie wydaje mi się, by blokowanie reklam na stronach www na poziomie translacji domena->ip było idealnym pomysłem.
Jest to złe rozwiązanie ale niestety, na Linuksach i Unixach to jedyne wyjście na pierwszą zaporę obronną. Ma to tę zaletę, że blokuje się od razu trackery i inne gówno typu DoubleClick.

jakaś domena może trafić niesłusznie na blocklistę, czasem na tej samej domenie może być zarówno jakaś treść, do której ktoś chce się dostać i jednocześnie reklamy.
Takie niebezpieczeństwo zawsze będzie nawet przy innej metodzie blokowania reklam.

Wpisane np. tego do pliku hosts na pewno nie zaszkodzi.
Strona poświęcona właśnie takim nieeleganckim praktykom - http://hosts-file.net/
 
Ostatnia edycja:

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
Można zainstalować dodatek do przeglądarki. Nawet jak zostanie zablokowane, co jest potrzebne, to można albo łatwo zidentyfikować co zostało zablokowane i odblokować, albo odblokować wszelkie elementy uznane za reklamy/trackery przez dodatki. Można też stworzyć (przynajmniej w FF) nowy profil, bez dodatków, dla tej jednej witryny.
Sam kiedyś chciałem sobie robić na wolnym systemie MITM, by blokować reklamy i trackery poza przeglądarką (ale nie w hosts), ale dałem sobie spokój, z w.w. zalet blokowania za pomocą dodatków.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
W tym przypadku użyłem słowa tracker (słowo to ma od cholery znaczeń), do określenia śledzących stron www i oprogramowania w np. JavaScripcie, które jest ładowane podczas wczytywania strony i które służy do śledzenia użytkowników.
 
F

Filip

Guest
To ja używam dodatku Privacy Badger, Self-destrucking cookies, TrackMeNot i jeszcze kilka na google i fejsbóki.
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
I po jaką cholerę marnować czas na głupoty typu Quizwanie? Sprawdźcie Memrise. Poważnie mówię.

4f0b47516029768270b2da837ae45a34.jpg
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Dlaczego należy porzucić Firefoksa na rzecz Pale Moon.
https://forum.palemoon.org/viewtopic.php?f=4&t=7788&p=50821
Moonchild - to właściciel projektu Pale Moon i jego główny deweloper.

Mozilla & privacy.. or not?

by Moonchild » Wed Mar 25, 2015 5:47 pm
Mozilla has been touting the privacy edge for a while now. I didn't really respond to it so far but things are stacking up. So, I wanted to make a little post with what I know so far of the current Mozilla software, and in which way it doesn't guard your privacy at all when it comes to their own data gathering.

Did you know that:
  • Telemetry data is gathered inside Firefox even if you switch it off? It may not be sent, but it's still collected.
    What Pale Moon does about this: Telemetry is disabled at compile-time, meaning the collection is mostly halted. I'm also working on completely removing all telemetry code from the browser to put a complete stop to it and reduce dead weight of code.
  • Whenever you visit the Add-on manager in Firefox (which opens the discover pane), a full enumerated list of all of your add-ons is sent to Mozilla?
    What Pale Moon does about this: Pale Moon doesn't send any of this data.
  • Checking for add-on updates in Firefox sends a whole lot of data about your system that is not used or needed for checking for extension updates, but there solely for data gathering?
    What Pale Moon does about this: For requests that still include this extra data, Pale Moon's add-ons site, after checking for a match on its own site, sanitizes the request before forwarding the user to addons.mozilla.org with only the data needed for actual updates.
  • Similarly, checking for other updates send a lot of system data that is not needed? This includes application updates, getting new snippets for about:home, getting an update for the blocklist (with extra telemetry snuck in about number of checks and last check), etc.?
    What Pale Moon does about this: Pale Moon's requests to own servers are trimmed as much as possible and any data that could be collected and aggregated is not used in any way.
  • The proposed targeted advertising in Firefox will by its very nature need to have user data to target ads?
    What Pale Moon does about this: No ads in the browser, period.

So, after reading this (and I may really have missed a few things, to boot), you may understand how I find this saying they promote being "commited to your privacy" rather in conflict with what is happening in Firefox...
 
F

Filip

Guest
A nie wiecie może, w jaki sposób mogę wykonać backup samych zakładek i haseł z firefoxa? Wiem, że można wykonać kopię profilu, ale nie o to mi chodzi.
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Quizwanie i tego typu łamigłówki umysłowe poszły hurtem w odstawkę. Ostrzegam przed poważnym uzależnieniem.

Poniżej parę screenów z Memrise

Screenshot_2015-09-27-09-21-36.png Screenshot_2015-09-27-09-21-48.png Screenshot_2015-09-15-18-35-36.png Screenshot_2015-09-20-21-33-06.png Screenshot_2015-09-15-10-40-27.png Screenshot_2015-09-27-09-27-08.png Screenshot_2015-09-15-18-28-52.png Screenshot_2015-09-27-09-28-34.png Screenshot_2015-09-27-09-43-46.png
 

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 912
7 920
Dłuższy czas szukałem programu, który zapisywałby moje linki w sieci i pomagał zapanować nad ilością ciekawych stron.
Wydawałałoby się że takich programów jest mnóstwo od FB i Twittera zaczynając. Wymagań wielkich nie miałem, ale żaden nie spełniał oczekiwań.
W końcu znalazłem Diigo.com Ma wszystko co chciałem - łatwość instalacji - przeciągnięcie ikonki na pasek zakładek, zapamiętywanie linków poprzez 1 klik, (także zaznaczonych fragmentów), tagowanie, czytelny adres.
Wrzucę do sygnaturki, jak by ktoś chciał zaglądać.
https://www.diigo.com/user/pawel-l
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
O, porzuciłem diigo tak dawno, że muszę sobie przypomnieć dlaczego (a może już poprawili?)

(O, już wiem, ograniczenia konta bezpłatnego)

@pawel-l pocket? delicious?

Dopisek: znowu mi się przypomniało, że miałem wreszcie kiedyś tak skonfigurować IFTTT, by wszystko się miksowało i publikowało, a nie tylko żeby pokazywało mi zdjęcia gimbusów z instagrama zrobione w okolicy mojego domu.
 
Ostatnia edycja:

inho

Well-Known Member
1 635
4 511
Orientuje się ktoś, czy jest jakiś gotowy skrypt pod stronę typu barometr wyborczy itp. – czyli quiz/ankieta + możliwość porównania odpowiedzi z partiami/komitetami. Jakoś wszystkie dostępne mają tendencyjne pytania i służą głównie promocji konkretnych opcji politycznych.
 
Do góry Bottom