Permanentna inwigilacja w praktyce

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 201
Danish Intelligence May Have Shared Personal Data With US in Developing Spying Scandal
Earlier this week, FE chief Lars Findsen was suspended from service along with two colleagues until further notice after being accused by a watchdog of a string of offences including violating data privacy laws, withholding information, and misleading an investigation into the organisation.

To find out whether information has been passed to the US intelligence community, an extensive investigation has been set up.
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 201
Danish military intelligence uses XKEYSCORE to tap cables in cooperation with the NSA

EU inches closer to ban on end-to-end encryption
The Council of the European Union appears to have a near-completed resolution that would propose a ban on the use of end-to-end encryption on off-the-shelf apps such as WhatsApp and Signal, according to a leaked document.

The memo, dated 6 November and addressed to representatives from EU member states, reveals that strong encryption remains a priority for lawmakers but that the availability of end-to-end encryption has made it overly difficult for law enforcement to conduct investigations.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 750

Polskie portale też już podłapują temat:

09.11.2020 16:13 Jakub Krawczyński @jak.kra
Jak donoszą austriackie media, Rada Unii Europejskiej może szykować się do zniesienia szyfrowania typu end-to-end w komunikatorach takich, jak WhatsApp i Signal. Wkrótce mają nastąpić wiążące rozmowy w tym temacie.
Dokument, jaki ujawniło radio FM4, datowany jest na dzień 6 listopada 2020 r. Proponuje on osiągnięcie porozumienia w sprawie zakazania używania pełnego szyfrowania danych w każdym etapie ich obiegu.
Jednocześnie w dokumencie Rada UE zaznacza, że zależy jej na alternatywie, która zadowoli wszystkie strony i zachowa wysoki stopień bezpieczeństwa.
Szyfrowanie typu end-to-end daje pełną ochronę danych w każdym momencie. Uniemożliwia jednak ono prowadzenie śledztw przez organy ścigania, przez co niektórzy przestępcy mogą uniknąć sprawiedliwości. Wcześniej, USA wraz z Wielką Brytanią, Australią, Nowa Zelandą, Kanadą, Indiami oraz Japonią także opowiedziały się za zniesieniem szyfrowania end-to-end.
Rada Unii Europejskiej jest zdania, że mechanizmy typu backdoor dla agencji bezpieczeństwa mogą współistnieć wraz z mocnymi zabezpieczeniami szyfrującymi.
Zdania ekspertów są na ten temat jednak podzielone. Ray Walsh z ProPrivacy ostrzega, że zniesienie całkowitego szyfrowania z m.in. WhatsAppa i Signal byłoby ogromnym zagrożeniem dla prywatności. "Nie tylko łamanie szyfrowania stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ale również możliwość prywatnej komunikacji jest niezwykle ważną częścią każdego wolnego społeczeństwa" - dodał Walsh.
Proponowane zmiany w dokumencie mają być sfinalizowane i zaprezentowane już 19 listopada 2020 r., a decyzja Rady Unii Europejskiej o ich przyjęciu ma nastąpić 25 listopada 2020 r.
 
19
26
Zna ktoś jakąś internetową giełdę, gdzie kupię Bitcoin kartą bez obowiązku weryfikacji dowodem osobistym? Mieszkam na prowincji i nie zamierzam specjalnie wybierać się do miasta wojewódzkiego, gdzie znajduje się najbliższy bitomat.
 
OP
OP
MaxStirner

MaxStirner

Well-Known Member
2 737
4 705
ABW żąda dostepu do kamer w warszawskich tramwajach
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego chce stałego dostępu do kamer w stołecznych tramwajach. Pismo w tej sprawie przyszło do zarządu spółki Tramwaje Warszawskie 2 grudnia.

ABW w piśmie prosi o stały dostęp do kamer rejestrujących obrazy z wnętrza wszystkich stołecznych tramwajów. To 529 składów, każdy od jednego do trzech wagonów, w każdym po kilka kamer.

Tramwaje Warszawskie skierowały pismo bezpośrednio do pionu bezpieczeństwa spółki. Ten nie wysłał jeszcze odpowiedzi i konsultuje się z działem prawnym.

Jak przekazała zainteresowanym mediom, rzeczniczka prezydenta stolicy Karolina Gałecka:

Jesteśmy na etapie sprawdzania, czy i na jakiej podstawie takie dane są przekazywane i jaka jest tego skala. Kamery nie są instalowane w celu inwigilacji czy ingerencji w prywatność pasażerów. Na pewno priorytetem miasta jest bezpieczeństwo mieszkańców i ochrona ich danych oraz wizerunku
 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 750

09.01.2021 22:46 Piotr Urbaniak @gtxxor
Jak szybko i efektywnie ocenić, czy obywatele respektują postanowienia zakazu przemieszczania? Odpowiedź brzmi: algorytmicznie.
Ogłaszając kolejną, trzecią już blokadę kraju, nazwaną Lockdownem 3.0, władze brytyjskie wydały całkowity zakaz przemieszczania się pomiędzy miastami, hrabstwami i regionami Wyspy. Wszystko to oczywiście w imię walki z pandemią COVID-19. Rozporządzenia nie wystarczy jednakowoż tylko wprowadzić. Trzeba je również wyegzekwować.
Jak donoszą brytyjskie media, powszechne zastosowanie wśród poszczególnych jednostek policji znajdują właśnie systemy ANPR (od ang. Automatic number plate recognition).
Bateria ponad 11 tys. kamer, ulokowanych na terenie całego kraju, fotografuje tablice rejestracyjne przejeżdżających pojazdów. Numery są odczytywane, a następnie analizowane pod kątem macierzystej lokalizacji. Jeśli komputer uzna, że kierowca znajduje się zbyt daleko od miejsca zamieszkania, powiadomi drogówkę.
Brytyjczycy korzystają z ANPR już od 2006 r., ale pierwotnie system służył głównie do lokalizowania pojazdów skradzionych. Niniejszym po raz pierwszy zostaje użyty na skalę masową, a ponoć już może pochwalić się pierwszymi sukcesami.
W piątek policjanci z Lincolnshire, wykorzystując ANPR, zatrzymali mieszkańca oddalonego o ok. 100 km Chesterfield. Mężczyzna, jak podaje dziennik Polish Telegraph, znudził się powszechną izolacją i zapragnął zwiedzić wszystkie stadiony piłkarskie w kraju. Za swoją eskapadę otrzymał mandat w nieznanej wysokości i pouczenie.

W Polsce, mimo iż nie brakuje prywatnych firm oferujących stosowne instalacje, systemy ANPR na razie nie znajdują się w szerokim użyciu. Są wykorzystywane doraźnie albo na niewielką skalę, zazwyczaj jako element systemu ochrony. Za to można je spotkać w wybranych regionach m.in. Niemiec, Francji, Belgii, Danii, Ukrainy czy Węgier.
 

tolep

five miles out
8 556
15 452
Przeczytałem sobie ten artykuł w Polish Telegraph i mam silne podejrzenia że to strachy na Lachy.
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 201
Kilka federalnych agencji USA obchodzi werdykt w sprawie Carpenter v. United States, o konieczności wcześniejszego uzyskania od sądu nakazu przeszukania przed zwróceniem się do telekomów o dane geolokalizacyjne telefonu komórkowego, przez kupowanie komercyjnie dostępnych na rynku danych o lokalizacji smartfonów użytkowników. Agencja militarna być może nawet by nie musi tego robić, bo werdykt nie mówił czy tyczy się spraw dotyczących bezpieczeństwa narodowego.
Military intelligence buys location data instead of getting warrants, memo shows
A long and growing list of agencies are using money to bypass Carpenter ruling.
The Defense Intelligence Agency, which provides military intelligence to the Department of Defense, confirmed in a memo that it purchases "commercially available" smartphone location data to gather information that would otherwise require use of a search warrant.

The DIA "currently provides funding to another agency that purchases commercially available geolocation metadata aggregated from smartphones," the agency wrote in a memo (PDF) to Sen. Ron Wyden (D-Ore.), first obtained by the New York Times.
 
Ostatnia edycja:
OP
OP
MaxStirner

MaxStirner

Well-Known Member
2 737
4 705
Wiedzieliście źe dane studenta z systemu POLON ( baza od 2011 zawiera dane studentów w tym np PESEL i adres, plus dane kierunków, nauczycieli akadrmickich itd) nie znikają po zakończeniu studiów, ale dopiero po 30 latach wg Ustawy Gowina? Obecnie dane te są min korelowane z danymi ZUSu i na tej podstawie GUS bada zatrudnienie po ukończeniu danego kierunku.
 

kompowiec

freetard
2 571
2 630
Oto co się dzieje w Sejmie w cieniu kolejnego lockdownu - koalicja PiS-KO-Lewica-PSL-Polska2050 ostatecznie przegłosowała niebezpieczny projekt pozwalający na inwigilację kont bankowych Polaków! Teraz projekt trafi do podpisu do prezydenta!

To rządowy projekt wdrażający unijną dyrektywę, który pod pretekstem walki z terroryzmem i przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy doprowadzi do pełnej inwigilacji kont wszystkich Polaków!
Pretekstem do wprowadzenia tej dyrektywy są zamachy zorganizowane przez islamskich radykałów – w Belgii i we Francji w 2015 i 2016 roku. Pod tym pretekstem Unia Europejska, ręka w rękę z polskim rządem, wprowadzają przepisy, które pozwolą wszystkim możliwym służbom na kontrolę przepływów finansowych na koncie każdego z nas. Powołane zostaną narzędzia, która będą śledzić wszystkie konta bankowe Polaków – mechanizmy weryfikacji danych zawartych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych.

Pojawiają się szereg wątpliwości i zarzutów do ustawy, ze strony także instytucji państwowych, takich jak Komisja Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ale także ze strony stowarzyszeń, czy innych podmiotów prawnych. M.in. Polska Organizacja Niebankowych Instytucji Płatności zarzuca niedookreślenia przeznaczenia Rejestru, co rodzi poważne ryzyko, w jakim celu będą wykorzystane dane zbierane w Rejestrze! Ustawa nie zawiera także jasnego katalogu środków bezpieczeństwa finansowego, co może pozwolić na jej dość dowolną interpretację!
Czynności analityczno-informacyjne na Rejestrze (CRBR) podejmowane będą przez służby specjalne – Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, które będą mogły wymieniać informację z Policją, Strażą Graniczną, Strażą Marszałkowską, Służbą Ochrony Państwa, Państwową Strażą Pożarną, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Krajową Administracją Skarbową, Żandarmerią Wojskową i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.
Ustawa wymierzona jest m.in. w:
- wykrywanie transakcji wykonywanych przy użyciu walut wirtualnych;
- ograniczenie wykorzystania anonimowych instrumentów przedpłaconych;
- zwiększenie transparentności informacji o beneficjentach rzeczywistych podmiotów o charakterze korporacyjnym oraz porozumień prawnych.
Zadajemy więc publicznie pytanie, czy akty terrorystyczne sprzed kilku lat z Zachodniej Europy, w których istnieje duże zróżnicowanie kulturowe, religijne, a nawet narodowościowe, wymagają reakcji w postaci inwigilacji kont bankowych wszystkich Polaków? To jest skandaliczna ustawa, do której rękę przyłożyły wszystkie partie w Sejmie poza Konfederacją - jako jedyna partia głosowaliśmy przeciwko!
(link do głosowania w komentarzu)
"Gdy dla tymczasowego bezpieczeństwa zrezygnujemy z podstawowych wolności, nie będziemy mieli ani jednego, ani drugiego". - Benjamin Franklin.
skopiuje bo FB czesto kasuje rzeczy i potem takie posty sa bezuzytecznie martwe.

w zasadzie to tajemnica bankowa nie istnieje

Mowic ze istniala jakakolwiek tajemnica bankowa to tak jakby twierdzic ze mozna bezpiecznie wysylac SMSy.
 
OP
OP
MaxStirner

MaxStirner

Well-Known Member
2 737
4 705
skopiuje bo FB czesto kasuje rzeczy i potem takie posty sa bezuzytecznie martwe.Mowic ze istniala jakakolwiek tajemnica bankowa to tak jakby twierdzic ze mozna bezpiecznie wysylac SMSy.
W pewnym sensie istniała, bo coś ta ustawa przecież likwiduje - przedtem te slużby nie mialy dostępu, lub musialy przejść jakiś proces aby dane uzyskać. Gdyby te przepisy nic nie zmieniały to by ich nie wprowadzano
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 750

14.09.2021 10:59
Potwierdzają się medialne doniesienia, wedle których Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny to kolejny europejski podmiot, korzystający z inwigilacyjnego oprogramowania Pegasus.
Niemiecka policja, a dokładniej szefostwo Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) przyznało, że jest w posiadaniu oprogramowania Pegasus. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze doniesienia gazet Die Zeit oraz Süddeutsche Zeitung. Śledztwo dziennikarskie ujawniło, że służby już dwa lata temu "w największej tajemnicy" prowadziły negocjacje z izraelską firmą NSO Group.
Niemieckie media oraz organizacje prawnicze nie kryją wzburzenia, ponieważ służby dysponują narzędziem umożliwiającym – przynajmniej teoretycznie – na pełną inwigilację iPhone’ów oraz telefonów z systemem Android. Oznaczałoby to złamanie podstawowych norm prywatności i tajemnicy korespondencji.
Wiceprezes BKA Martina Link, potwierdzając stosowanie Pegasusa, uspokajała jednocześnie, że główne funkcje szpiegowskie aplikacji są zablokowane. Poza tym, program znajduje zastosowanie wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, dotyczących walki z terroryzmem oraz przestępczością zorganizowaną.
Opinia publiczna i opozycja nie wydają się przekonane. Część niemieckich polityków domaga się dymisji Horsta Seehofera, sprawującego stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych. Partia Zielonych żąda stosownych wyjaśnień i wskazania winnych, mówiąc głośno o "koszmarze rządów prawa".
Pegasus. Systemem inwigilacyjnym zainteresował się nawet ONZ

Należy przypomnieć, że Pegasus od jakiegoś czasu znajduje się pod lupą organizacji broniących praw człowieka, natomiast służby Izraela od kilku miesięcy prowadzą oficjalne dochodzenie wobec firmy NSO Group. Przedmiotem śledztwa jest wyciek listy 37 wpływowych osób – w tym francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona – które mogły paść ofiarą nielegalnej inwigilacji.
Więcej informacji znajdziesz w źródle: H. Stark, BKA kaufte heimlich NSO-Spähsoftware, "Zeit".
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 713
Tak było w PRL-u.
Teraz w PRL-Bis jest pewnie podobnie.
 

Hitch

3 220
4 876
Nie "pewnie", a na 100%. Do tego dochodzą jeszcze "prywaciarze" pokroju Zuckerberga, którzy oprócz zbierania danych dla swoich mocodawców, handlują nimi na masową skalę z innymi "prywaciarzami". A wszystko by zacieśniać pętlę równości i sprawiedliwości społecznej na szyjach zwykłych zjadaczy chleba.
 

noniewiem

Well-Known Member
614
974
Tak było w PRL-u.
Teraz w PRL-Bis jest pewnie podobnie.
"Zdominowana przez obcy etnicznie element komuna nie była zainteresowana dbaniem o interes Polaków."
Chodzi o Żydów? Oni nie są obcy etnicznie dla terenów dzisiejszej Polski.
 
Do góry Bottom