Permanentna inwigilacja w praktyce

NoahWatson

The Internet is serious business.
1 119
2 582
Danish Intelligence May Have Shared Personal Data With US in Developing Spying Scandal
Earlier this week, FE chief Lars Findsen was suspended from service along with two colleagues until further notice after being accused by a watchdog of a string of offences including violating data privacy laws, withholding information, and misleading an investigation into the organisation.

To find out whether information has been passed to the US intelligence community, an extensive investigation has been set up.
 

NoahWatson

The Internet is serious business.
1 119
2 582
Danish military intelligence uses XKEYSCORE to tap cables in cooperation with the NSA

EU inches closer to ban on end-to-end encryption
The Council of the European Union appears to have a near-completed resolution that would propose a ban on the use of end-to-end encryption on off-the-shelf apps such as WhatsApp and Signal, according to a leaked document.

The memo, dated 6 November and addressed to representatives from EU member states, reveals that strong encryption remains a priority for lawmakers but that the availability of end-to-end encryption has made it overly difficult for law enforcement to conduct investigations.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 997
22 557

Polskie portale też już podłapują temat:

09.11.2020 16:13 Jakub Krawczyński @jak.kra
Jak donoszą austriackie media, Rada Unii Europejskiej może szykować się do zniesienia szyfrowania typu end-to-end w komunikatorach takich, jak WhatsApp i Signal. Wkrótce mają nastąpić wiążące rozmowy w tym temacie.
Dokument, jaki ujawniło radio FM4, datowany jest na dzień 6 listopada 2020 r. Proponuje on osiągnięcie porozumienia w sprawie zakazania używania pełnego szyfrowania danych w każdym etapie ich obiegu.
Jednocześnie w dokumencie Rada UE zaznacza, że zależy jej na alternatywie, która zadowoli wszystkie strony i zachowa wysoki stopień bezpieczeństwa.
Szyfrowanie typu end-to-end daje pełną ochronę danych w każdym momencie. Uniemożliwia jednak ono prowadzenie śledztw przez organy ścigania, przez co niektórzy przestępcy mogą uniknąć sprawiedliwości. Wcześniej, USA wraz z Wielką Brytanią, Australią, Nowa Zelandą, Kanadą, Indiami oraz Japonią także opowiedziały się za zniesieniem szyfrowania end-to-end.
Rada Unii Europejskiej jest zdania, że mechanizmy typu backdoor dla agencji bezpieczeństwa mogą współistnieć wraz z mocnymi zabezpieczeniami szyfrującymi.
Zdania ekspertów są na ten temat jednak podzielone. Ray Walsh z ProPrivacy ostrzega, że zniesienie całkowitego szyfrowania z m.in. WhatsAppa i Signal byłoby ogromnym zagrożeniem dla prywatności. "Nie tylko łamanie szyfrowania stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ale również możliwość prywatnej komunikacji jest niezwykle ważną częścią każdego wolnego społeczeństwa" - dodał Walsh.
Proponowane zmiany w dokumencie mają być sfinalizowane i zaprezentowane już 19 listopada 2020 r., a decyzja Rady Unii Europejskiej o ich przyjęciu ma nastąpić 25 listopada 2020 r.
 
18
24
Zna ktoś jakąś internetową giełdę, gdzie kupię Bitcoin kartą bez obowiązku weryfikacji dowodem osobistym? Mieszkam na prowincji i nie zamierzam specjalnie wybierać się do miasta wojewódzkiego, gdzie znajduje się najbliższy bitomat.
 
OP
MaxStirner

MaxStirner

Well-Known Member
2 361
4 110
ABW żąda dostepu do kamer w warszawskich tramwajach
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego chce stałego dostępu do kamer w stołecznych tramwajach. Pismo w tej sprawie przyszło do zarządu spółki Tramwaje Warszawskie 2 grudnia.

ABW w piśmie prosi o stały dostęp do kamer rejestrujących obrazy z wnętrza wszystkich stołecznych tramwajów. To 529 składów, każdy od jednego do trzech wagonów, w każdym po kilka kamer.

Tramwaje Warszawskie skierowały pismo bezpośrednio do pionu bezpieczeństwa spółki. Ten nie wysłał jeszcze odpowiedzi i konsultuje się z działem prawnym.

Jak przekazała zainteresowanym mediom, rzeczniczka prezydenta stolicy Karolina Gałecka:

Jesteśmy na etapie sprawdzania, czy i na jakiej podstawie takie dane są przekazywane i jaka jest tego skala. Kamery nie są instalowane w celu inwigilacji czy ingerencji w prywatność pasażerów. Na pewno priorytetem miasta jest bezpieczeństwo mieszkańców i ochrona ich danych oraz wizerunku
 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 997
22 557

09.01.2021 22:46 Piotr Urbaniak @gtxxor
Jak szybko i efektywnie ocenić, czy obywatele respektują postanowienia zakazu przemieszczania? Odpowiedź brzmi: algorytmicznie.
Ogłaszając kolejną, trzecią już blokadę kraju, nazwaną Lockdownem 3.0, władze brytyjskie wydały całkowity zakaz przemieszczania się pomiędzy miastami, hrabstwami i regionami Wyspy. Wszystko to oczywiście w imię walki z pandemią COVID-19. Rozporządzenia nie wystarczy jednakowoż tylko wprowadzić. Trzeba je również wyegzekwować.
Jak donoszą brytyjskie media, powszechne zastosowanie wśród poszczególnych jednostek policji znajdują właśnie systemy ANPR (od ang. Automatic number plate recognition).
Bateria ponad 11 tys. kamer, ulokowanych na terenie całego kraju, fotografuje tablice rejestracyjne przejeżdżających pojazdów. Numery są odczytywane, a następnie analizowane pod kątem macierzystej lokalizacji. Jeśli komputer uzna, że kierowca znajduje się zbyt daleko od miejsca zamieszkania, powiadomi drogówkę.
Brytyjczycy korzystają z ANPR już od 2006 r., ale pierwotnie system służył głównie do lokalizowania pojazdów skradzionych. Niniejszym po raz pierwszy zostaje użyty na skalę masową, a ponoć już może pochwalić się pierwszymi sukcesami.
W piątek policjanci z Lincolnshire, wykorzystując ANPR, zatrzymali mieszkańca oddalonego o ok. 100 km Chesterfield. Mężczyzna, jak podaje dziennik Polish Telegraph, znudził się powszechną izolacją i zapragnął zwiedzić wszystkie stadiony piłkarskie w kraju. Za swoją eskapadę otrzymał mandat w nieznanej wysokości i pouczenie.

W Polsce, mimo iż nie brakuje prywatnych firm oferujących stosowne instalacje, systemy ANPR na razie nie znajdują się w szerokim użyciu. Są wykorzystywane doraźnie albo na niewielką skalę, zazwyczaj jako element systemu ochrony. Za to można je spotkać w wybranych regionach m.in. Niemiec, Francji, Belgii, Danii, Ukrainy czy Węgier.
 
Do góry Bottom