Muza

rawpra

Well-Known Member
2 741
5 407


Louis Hardin urodził się 26 maja 1916 r. w Marysville w stanie Kansas. W wieku 16 lat stracił wzrok od wybuchu zapalnika dynamitu. Jednak już rok później zaczął naukę gry na skrzypcach i wiolonczeli w Iowa School of Blind i postanowił zostać kompozytorem.

W 1943 r. przybył do Nowego Jorku. Przez następnych 30 lat prowadził życie ulicznego dziwaka i poety, przebywając najczęściej w okolicach 6 Alei. Był znany także ze swojego wizerunku, a zwłaszcza rogatego hełmu wikinga, który stale nosił. Stał się sławny wśród nowojorskiego środowiska muzycznego, zwłaszcza jazzowego. Pierwsze nagrania zostały zarejestrowane dzięki Arturowi Rodzińskiemu, dyrygentowi New York Philharmonic.

W 1947 r. Louis Hardin zaczął używać imienia Moondog, na pamiątkę swego psa, który wył podczas pełni księżyca.

Nagrywał ze znacznym powodzeniem kompozycje z pogranicza muzyki poważnej, rocka i jazzu dla wytworni CBS, Prestige, Epic, Angel i Mars. Współpracował m.in. z Charlesem Mingusem i Allenem Ginsbergiem. Jeden z jego utworów – All Is Loneliness – nagrała Janis Joplin (album Big Brother & the Holding Company z 1967 r.).

W 1974 r. Moondog wyjechał do Niemiec zachodnich na koncerty. Następne kilkanaście lat spędził w Europie. Koncertował i nagrywał kolejne płyty.

Zmarł na atak serca w 1999 r.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 703
Wkleiłem w "Cmentarzu" Wendy O.Williams wokalistkę Plasmatics. Na przełomie 70/80 jej muza gościła na imprezach na których bywałem. Sam nawet miałem jakieś zachodnie czasopisma z Wendy ubraną w przezroczystą folię, jak piłą łańcuchową atakuje samochód na scenie.
Plasmatics



A tu ich kultowy kawałek w koncertowym wykonaniu Destruction (mam ten kawałek w wersji studyjnej na płytce Mad Butcher)
 
Do góry Bottom