Mainstream gada tak jak my

pampalini

krzewiciel słuszności
Członek Załogi
3 585
6 853
RE: Mainstream gada tak jak my

O bezrobociu na bankier.pl:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/To-pans ... 19547.html


Sorry, że znowu odkopuję, ale akurat na to trafiłem. Krzysztof Kolany to nie jest mainstream (a może jest - dostał kiedyś nawet chyba nagrodę najlepszego dziennikarza ekonomicznego, ale ideowo to są antypody mainstreamu). To jest "spoko ludź", nasza piąta kolumna i, mam wrażenie, utajony austriak. Zawsze mi się lżej na sercu robi, kiedy widzę jego artykuł na bankier.pl.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 149
5 109
Gość wymienił takie przyczyny:
- za wysoką płacę minimalną
- brak możliwości zwolnień przed emeryturą i kobiet w ciąży (to chyba tylko w umowach o pracę?)
- ludzie nie szukają pracy, bo wolą zasiłki
Dla mnie to on gada jak Balcero-Korwin.
 

pampalini

krzewiciel słuszności
Członek Załogi
3 585
6 853
Gość wymienił takie przyczyny:
- za wysoką płacę minimalną
- brak możliwości zwolnień przed emeryturą i kobiet w ciąży (to chyba tylko w umowach o pracę?)
- ludzie nie szukają pracy, bo wolą zasiłki
Dla mnie to on gada jak Balcero-Korwin.

I w którym punkcie to jest niesłuszne? Ale zgadzam się, że nie są to wszystkie i może nawet nie są to najważniejsze przyczyny.
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 520
Koleś ma kucyk, brodę i wygląda jak student politechniki. Na 100% procent głosuje na Korwina :)
Ale nawet studenci uczelni technicznych mogą być libertarianami!
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 149
5 109
- Koszty rejestrowanej działalności i konieczność papierkowej roboty, nie każdy ma łeb do tego. Konieczność posiadania dziwnych uprawnień i koncesji na wszystko.
- "Ludzie nie szukają pracy, bo wolą zasiłki" - bo mało dostaje się na rękę, nie warto za tyle harować i ponosić dodatkowych kosztów dojazdu do roboty i lepszego żarcia. Zasiłek dla bezrobotnych dostają tylko ci co przepracowali ileś miesięcy bez przerwy na etacie i zasiłku nie dostaje się cały czas, tylko przez kilka miesięcy. Bardziej popularne jest utrzymywanie się z rent, dodatków na dziecko i innych takich.

Na płacę minimalną są umowy śmieciowe. Kobiety w ciąży i ludzie starzy lepiej żeby nie pracowali.
 

pampalini

krzewiciel słuszności
Członek Załogi
3 585
6 853
Zgadzam się, ale wciąż wszystkie poprzednie punkty wciąż są słuszne - wymienione rzeczy działają na rzecz bezrobocia. Pytanie, czy faktycznie mają takie duże znaczenie w Polsce i, zgoda, pewnie nie mają. Ale cholera wie, co ma faktycznie największe znaczenie, jest tyle zmiennych. Dlatego mnie zawsze bardziej interesują logiczne ciągi przyczynowo-skutkowe niż ich dopasowywanie do rzeczywistości w celu opisania konkretnej sytuacji. Może i Kolany nie wymienia wystarczająco dużo czynników i może wymienia akurat najmniej istotne w polskiej rzeczywistości, ale w każdym artykule zwraca uwagę na jakiś fakt ekonomiczny, jakiś ciąg przyczynowo-skutkowy. To IMO ważne, żeby ludzie mieli świadomość, jakie konsekwencje ma pensja minimalna, zwiększanie jej, zapobieganie obchodzeniu jej etc.

EDIT: I, owszem, jest trochę balcowiczo-korwinowy, ale często wrzuca rzeczy bardzo austriackie na pierwszą stronę dość mainstreamowego portalu - np. kiedyś napisał artykuł (nie pamiętam, czy jeden, czy cykl) o zaletach wolnego rynku walut i o tym, jak dobrze by było, jakby zniknął prawny środek płatniczy.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Przypomnę najsłynniejszą wypowiedź mainstreamowego anaarchokapitalisty - profesora Bartoszewskiego:

Obywatel, który nie korzysta z uprawnienia moralnego i moralnego obowiązku uczestnictwa w wyborach, stawia się poza wspólnotą. To znaczy będzie sobie żył, nikt od niego niczego nie będzie chciał, ale niech on też niczego od państwa nie chce! Bo on tego państwa nie wybierał. Wybrał osobność i niech sobie osobno w życiu żyje i niczego od nikogo nie oczekuje. To jest niemoralne - samemu nie dawać, a żądać - powiedział dziennikarzom Bartoszewski, który do lokalu wyborczego przyszedł razem z rodziną.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,ti...suja,wid,13876616,wiadomosc.html?ticaid=1f42e
 

pampalini

krzewiciel słuszności
Członek Załogi
3 585
6 853
Przyjemny artykulik z mojego ulubionego neoliberalnego portalu:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-droga-do-zniewolenia-2710022.html

Włożenie oszczędności do słoika i zakopanie ich w ogródku niedługo będzie ciężkim przestępstwem – pieniądz musi krążyć w systemie, jest jak krew dla organizmu. Prawdziwym geniuszem okazał się ten, kto wpadł na sposób, jak kontrolować krwiobieg i regulować nim wszystkie aspekty życia człowieka. Kto się wyłamuje, ten świadomie szkodzi gospodarce, staje się przestępcą i będzie napiętnowany jako dziwak, anarchista lub po staremu – szkodnik. W końcu media nie od dziś przekonują, że człowiek żyje nie dla siebie, ale dla mitycznego wzrostu gospodarczego, wskaźników, konferencji. Strategia systemu bankowego jest bardzo prosta i nastawiona na ekspansję. Wszystko dla systemu, nic poza systemem i bez wiedzy systemu.
 

Gość niedzielny

Well-Known Member
968
2 124
W najnowszym Uważam Rze podjazd na przymus edukacji:

532086_518466888198983_1175232965_n.jpg


http://www.uwazamrze.pl/artykul/724046,1002056-Szkola-to-wiezienie.html
 

simek

Well-Known Member
1 367
2 121
Uważam Rze nie był taki kontrowersyjny za czasów Lisieckiego, ale za to był dosyć popularny, od czasu odejścia większości autorów to z perspektywy mainstreamu jest to tygodnik dla oszołomów, JKM tam ma stałą rubrykę.
 

Gość niedzielny

Well-Known Member
968
2 124
Kolegom z PO, którzy chcą zakazu handlu w niedzielę, mówię, że ludzie powinni o tym sami decydować. A tym, którzy nie chcą pracować w niedzielę, radzę zmienić pracę - stwierdził w RMF FM poseł PO John Godson. (...) Godson dodał, że w sprawie handlu w niedzielę pojawia się też wątpliwość odnośnie wolności czy swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kr...-pracowac-w-niedziele-zmien-prace,328892.html
 

Gość niedzielny

Well-Known Member
968
2 124
Libertarianie powinni być na tych okładkach do chuja pana wafla. Z karabinami. I podpis: "Dlaczego rząd tnie w chuja i dlaczego trzeba ich odjebać"

Przecież możemy wydawać własny tygodnik lolbertariański w formacie PDF. Zbierze się największych klasyków, jak w "Expandables". Na okładce będzie informacja o składzie redakcji- Kelthuz, Krzysio, Kawador, Sierpiński, Stallone. Co jakiś czas można by zrobić zrzutkę i parę sztuk wydrukowanych gdzieś kolportować (np. w tramwajach). Tylko nie przychodzą mi do głowy żadne pomysły na fajne działy. Może "Wraz z potomstwem- kącik dla najmłodszych"?
 

Gość niedzielny

Well-Known Member
968
2 124
Kupiłem sobie egzemplarz Uważam Rze, a tam takie cuda.

Okładka:

1017832,1088943,16.jpg


Słowo od redaktora naczelnego:

scan-12.jpg


Zaorać bank centralny:

scan-17.jpg


Zaorać urzędy pracy:

scan-13.jpg


Zaorać ZUS:

scan-16.jpg


Zaorać socjalizm:

scan-14.jpg


O zakazie handlu w niedzielę:

scan-15.jpg
 
Do góry Bottom