Hitch
悟
- 3 220
- 4 880
A dlaczegóż to?
Następny przystanek RPA?
miasto/strefa whatever ustalana przez państwo nigdy nie bedzie wolna... jak sie rozkręci to przeważnie zmieniają przepisy i jest jak było...
podstawy nie mogą być ustalane przez komuchów!!!!!!
Czemu akapy lgną do takich miejsc?
źródło: http://libertarianin.org/honduraskie-zede-latynoamerykanska-nadzieja-dla-wolnosci/[..]
ZEDE są wolnorynkowymi strefami autonomicznymi, budowanymi w regionach niezaludnionych lub, w przypadku zaludnionych, za referendum mieszkańców (żadne jeszcze się nie odbyło i wiele wskazuje na to, że pierwsze ZEDE powstaną na przysłowiowych „pustych polach”).
Będzie ich wiele, kilka ma powstać w 2014 roku, zaś docelowo może być ich nawet klilkadziesiąt (teoretycznie liczba ta nie jest limitowana w żaden sposób). Wspólne dla wszystkich będą tylko podstawowe zasady rynkowe, umowy międzynarodowe, konstytucja Hondurasu, regulacje o godle i fladze oraz o obywatelstwie, i kodeks karny. Ponadto, imigracja do ZEDE będzie regulowana przez konkretne strefy, z zastrzeżeniem jednak, że obywatele Hondurasu będą musieli stanowić co najmniej 90% siły roboczej i otrzymywać co najmniej 85% wynagrodzeń.
Będą budowane i organizowane w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Michael Strong, jeden z przedsiębiorców wstępnie zaangażowanych w projekt, stwierdził, iż przewidują powstanie „najbardziej wolnorynkowej jurysdykcji na świecie, w stopniu większym niż Hongkong” i z systemem jedynego podatku (jedynym pobieranym podatkiem, w tym konkretnym ZEDE, będzie opodatkowanie wartości ziemi [LVT — przyp. red.]).
[...]
Często poruszanym problemem i wątpliwością dotyczącą ZEDE jest bezpieczeństwo. Rzeczywiście, Honduras pogrążony jest w chaosie w takim stopniu, że jedno z jego miast ogłoszone zostało „światową stolicą morderstw” — ostatnio przejmując ten niechlubny tytuł po meksykańskim Ciudad Juárez (gdzie sytuacja wcale się nie poprawiła).
Problematyka bezpieczeństwa jest jednak jednym z powodów (obok gospodarki) dla utworzenia ZEDE. Zreformowanie skorumpowanej i nieskutecznej policji w skali całego Hondurasu byłoby prawdopodobnie syzyfową pracą. Tymczasem w obrębie ZEDE możliwe będą eksperymenty, takie jak organizowanie miejscowej policji od podstaw — z zastosowaniem zagranicznych instruktorów, nowoczesnych metod zwalczania korupcji oraz prywatnych służb ochrony (już teraz istnieją europejskie firmy ochraniające ważne obiekty w Ameryce Łacińskiej, są jednak poważnie ograniczone we współpracy z policją przez miejscowe regulacje). Michael Strong stwierdził w jednym z wywiadów, iż „zdaniem naszych ekspertów utrzymanie bezpieczeństwa w budowanej od podstaw strefie jest stosunkowo proste”.
Krążą także plotki, pochodzące z ust biznesmena z branży kryptowalut, Edana Yago, (a wyrażone tak w artykułach, jak i w czasie jego przemówienia podczas Konferencji Bitcoina w Singapurze, 2013), jakoby co najmniej jedna ze stref miała posiadać system regulacji Bitcoin i innych walut prywatnych. Opinie te trudniej potwierdzić od wypowiedzi Michaela Stronga, gdyż dużo mniejsza jest ilość „żródeł trzecich”.
[...]
http://www.alternet.org/world/night...merican-country-through-massive-privitizationOto kraj, który wcielił w życie filozofię głoszoną przez Ayn Rand, Hayeka, Rothbarda – z wydatną zresztą pomocą USA wcielił. Indywidualizm, egoizm, masz to, na co zasłużyłeś i zarobiłeś, masz, więc trzymaj, podatki to ściema więc nie ma, rząd też, a przestrzeni publicznej nie ma i w ogóle o co chodzi?
Co korupcja i kryminalna działalność policji, wojska i innych instytucji państwowych ma wspólnego z libertarianizmem?charter cities would be little more than predatory, privatized utopias, with far-reaching, negative implications for Honduran sovereignty and the well-being of poor communities