Libertarianizm - podstawowe pytania i wątpliwości

Hanki

Secessionist
1 525
5 087
Kolejny numer czasopisma "Societas et Ius", w całości poświęcony libertarianizmowi, stanowi dorobek październikowej konferencji pt. "Od państwa bezprawia do prawa bez państwa. Libertariańskie wizje ładu politycznego", która odbyła się w Toruniu.

W numerze, obok Walter Block, znajdziecie artykuły autorstwa czołowych polskich badaczy libertarianizmu: Paweł Nowakowski, Jakub Wozinski, Stanisław Wójtowicz, Norbert Slenzok, Łukasz Perlikowski czy mojej skromnej osoby.

Polecam lekturę!

http://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/SeI/issue/view/1107/showToc
 

rawpra

Well-Known Member
2 741
5 402
Kilka uwag na temat tego, jak przekonywać do idei wolnościowych i libertariańskich oraz czego unikać:

http://libertarianin.org/zasiewanie-zamiast-orania/
Jakub Bożydar Wiśniewski mówił że przekonywać do idei wolnościowych można najlepiej przez
-kontrekonomia
-secesjonizm
-edukacja
podkreślił znaczenie dobrych, pozytywnych przykładów i to że ta trójka powinna być komplementarna czyli wszystko naraz najlepiej realizować
 

Hanki

Secessionist
1 525
5 087

T.M.

antyhumanista, anarchista bez flagi
1 409
4 434
Socjalistą w znaczeniu klasycznym - nie. Ponieważ każdy socjalizm wymaga istnienia państwa, już w swoim założeniu. Dlatego anarchokomunizm socjalizmem nie jest (co nie czyni go wcale bardziej realną wizją organizacji społeczeństwa). Są natomiast lewoskrętni libertarianie, którzy wychodząc od tradycyjnie kojarzonej z lewicą niechęci do korporacji, potrafią dojść do nawet ciekawych przemyśleń. O takich libertarianach możesz @akapek usłyszeć m. in. tu:
 

truskakwa

Active Member
24
166
Czy korzystając z państwowych pieniędzy, dróg, szpitali itp. kiedy nie jest się zmuszanym do tego, legitymizuje się?
 

kompowiec

freetard
2 567
2 620
Nie masz innego wyjścia w tym zjebanym systemie.

Jak robisz prawo jazdy by jeździć, to legitymizujesz państwo? Czy może dlatego że nie chcesz po prostu później płacić kary za jego brak?

Pewnych rzeczy państwo wymaga bo z natury jest przeciwne wolności i tyle. Używanie ich infrastruktury nie jest ani złe ani dobre. Chyba można zrozumieć, że nie każdy jest gazdystą i takie życie dla niektórych może być stresujące.

(chyba że przekupiłeś się głosem na PIS, dla 500+ to tak, legitymizujesz )
 
Ostatnia edycja:

Hanki

Secessionist
1 525
5 087
Tekst Jeffreya Tuckera, z którym powinien zapoznać się każdy libertarianin i każda osoba sympatyzująca z ideami libertariańskimi. 
Do góry Bottom