Kalifornia - historia kontroli dostępu do broni palnej [1854-2013]

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Uwaga, wyjaśniam. W USA bronią są tylko te elementy (w sensie jeden na typ broni), na którym umieszczony jest numer seryjny. Wszystko pozostałe nie jest bronią, ale jedynie metalem (złomem), który można swobodnie posiadać, lub którym można swobodnie obracać (kupować i sprzedawać). W przypadku karabinu AR-15 (przykład z tego filmu), można swobodnie kupić wszystko poza tzw. lower receiverem (komora spustowa?), do którego praktycznie montuje się wszystkie pozostałe elementy broni, no i zawiera on mechanizm spustowy, który także można swobodnie sobie kupić.

Prawo pozwala także wyprodukować sobie dowolny element broni, w tym także lower receiver. Nie każdy jednak to potrafi, więc pojawiły się na rynku (wolny rynek w działaniu) lower receivery wykonane w 80%, które można kupić i potem już dość łatwo "dorobić" sobie owe brakujące 20%, a tym samym wyprodukować stosunkowo łatwo kompletny karabin AR-15, o którym państwo nic nie będzie wiedziało, bo zakup tych wszystkich pozostałych części i 80% ready lower receivera nie wymaga żadnych rejestracji ani też sprawdzań u policji.

No i jest ból dupy policji i lewaków, że tak prosto każdy może sobie wyprodukować "assault weapon". Oczywiście legalność tych działań jest ograniczona istniejącym prawem - mogą robić tak jedynie ci, którym wolno posiadać broń (wedle prawa stanowego) oraz regulowane jest przenoszenie, noszenie i użytkowanie.
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
lower receiver w karabinie ar15 nie zawiera nic specjalnego, to obudowa mechanizmu spustowego...
upper jest zaś ino obudową zamka...
komora jest przeważnie integralną częścia lufy... i tak jest też przy karabinkach z rodziny ar...
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Gazdo, ale Ty do czego tu pijesz konkretnie? Sprawdziłem więc, i lower receiver to komora spustowa, a upper receiver to komora zamkowa po naszemu. Dobrze napisałem.
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
no ale istotną częścią broni palnej jest komora w której leży nabój w czasie odpalania i zamek, wszystko inne możesz se nawet kupić wszędzie bez pozwolenia...
myslałem że u nich też istotne jest to co potrzeba do odpalenia pocisku...
ale ok sorry jeśli mają prawo całkiem inaczej funkcjonujące niż w europie, dobrze wiedzieć w sumie, bo w europie jest problem z lufą z komorą oraz zamkami hehe lowery z mechanizmem oraz uppery można kupić...
sorry mój błąd, po słowie komora, nie patrząc już na spustowa widziałem klamerki i pytajnik, zacząłem pisać od razu bo jedyna istotna komora to nabojowa...
 
Ostatnia edycja:
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
A tu trzy inne warianty do wyboru dla Kalifornii po ostatniej noweli przepisów:

 
Do góry Bottom