Kalifornia - historia kontroli dostępu do broni palnej [1854-2013]

OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Broni ukrytej w Kalifornii nie można nosić od 1923 roku, odkąd cały stan przeszedł na uznaniowość w wydawaniu licencji. Tzn. teoretycznie można, ale w praktyce niewielu dostaje zezwolenie (mowa o terenach mocno zurbanizowanych, bo obszary poniżej 200 tys rezydentów bywają nawet shall-issue). Ci kolesie nie mieli z tym nic wspólnego.

tosiabunio napisał:
Zauważ, że nienoszenie broni jawnie, aby nie drażnić, a nie noszenie jej, bo nie można, to ten sam efekt końcowy.

Robert Farago z TTAG fajnie kiedyś napisał: Open carry is the litmus test for gun rights. Sure, it’s tactically inadvisable. And yes, it scares firearms-averse citizens into full-blown hoplophobia. But any society that forces citizens to hide the free exercise of a natural, civil right is a society where that right is in danger.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Zastanawialiście się kiedyś, ile ustaw zaostrzających przepisy regulujące dostęp cywilów do broni palnej podpisał gubernator Kalifornii w latach 2003-2011 Arnold Schwarzenegger? Dużo. Żeby tego było mało, w roku 2007 złożył parafkę na ustawie, która prawdopodobnie położy kres sprzedaży broni palnej w Kalifornii (prawo weszło w życie w 2013). Oficjalnego zakazu nie będzie, ale wymogi, które będą musieli spełnić producenci broni, zostaną tak wyśrubowane, że nikomu nie będzie się opłacało robić tam interesów. Zresztą dokładnie o to chodzi kalifornijskiej legislaturze - do tego od dwóch dekad dążą i to nazywają "zdroworozsądkowymi regulacjami":

- chodzi o wymuszenie na producentach przestrzegania absurdalnych wymagań technicznych, które gdyby miały zostać przez nich wdrożone, doprowadziłyby firmy do finansowej ruiny, słowem, chodzi o zmniejszenie podaży broni palnej w Kalifornii;
- po stronie konsumenta to samo: zmniejszenie popytu poprzez zniechęcanie potencjalnych nabywców do zakupu broni;

Oto raptem kilka praw, które weszły w życie za rządów Terminatora:
  • Wspomniany Crime Gun Identification Act [link] - prawo to zobowiązuje producentów broni palnej do zaimplementowania w swoich produktach tzw. technologii microstamping umożliwiającej laserowe grawerowanie numeru seryjnego broni w dwóch miejscach na iglicy w postaci pełnej numeracji oraz kodu cyfrowego (bar code) podobnego do tych używanych na artykułach przemysłowych i spożywczych. W momencie oddawania strzału z takiej broni numery identyfikacyjne podlegają transferowi na nabój i potem na podstawie znalezionej łuski policja może wyśledzić broń aż do samego zarejestrowanego właściciela. Ważne: broń palna sprzedawana funkcjonariuszom policji jest wykluczona z tego procesu (Firearms sold to law-enforcement are exempt).
  • Na stronie Tammy Bruce [link] znalazłem info o dwóch innych absurdalnych regulacjach zatwierdzonych przez Arnolda: zakazie przesyłania amunicji pocztą (ban na zakupy przez internet) oraz - trzymajcie się - obowiązku pobierania przez sprzedawców odcisków palców od każdego klienta deklarującego chęć nabycia amunicji. Do tego dochodzi jeszcze wymóg gromadzenia tych danych i okazywania ich na żądanie policji. We łbie się nie mieści! Terminator wydał nawet okolicznościowe oświadczenie, w którym następująco motywował swoją decyzję: As Governor, I have sought the appropriate balance between public safety and the right to keep and bear arms. [link]
  • To brzmi chyba najbardziej sensownie: całkowity zakaz strzelania amunicją ze śrutem ołowianym na terenach zasiedlonych przez kalifornijskie kondory [link]. Jak wiadomo, kondory żywią się głównie padliną, zatem w trosce o zdrowie tych zagrożonych wyginięciem ptaków legislatura postanowiła ograniczyć do minimum ilości ołowiu wystrzeliwanego przez myśliwych w ciągu jednego sezonu. Wybór jest prosty: albo strzelasz śrutem stalowym, albo żadnym.
  • Kuriozum: zgodnie z postanowieniami federalnego Gun Control Act of 1968 prywatna sprzedaż broni pomiędzy ludźmi mieszkającymi w różnych stanach musi przechodzić przez licencjonowanego dilera broni. Jeżeli taki sprzedawca ma licencję FFL, to cała czynność z jego strony polega na wysłaniu broni bezpośrednio do kupca i jest ok. W Kalifornii wyglądało to trochę inaczej: broń krótką i karabiny wysyłało się nie do kupującego, ale do dilera reprezentującego kupca i kupujący mógł ją odebrać dopiero po odczekaniu 10 dni. Arnold postanowił "nieco" skomplikować ten proces: otóż kalifornijska legislatura wprowadziła prawo (a głupi Austryjak je podpisał), że w imię "dbania o wysoki standard transakcji" i "ochronę praw konsumenta" FFL z innych stanów muszą mieć... kalifornijski certyfikat, że się "kwalifikują" na handel z Kalifornią! W praktyce oznacza to oczywiście, że żaden diler spoza Kalifornii nigdy nie spełni wymagań stawianych dilerom z Kalifornii, a co za tym idzie - jakakolwiek międzystanowe transakcje, których przedmiotem jest broń palna, stają się przez to nielegalne.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
W Rio Linda, Kalifornia, zatrzymano 46-letniego Andreasa H. Koertela, Niemca bez amerykańskiego obywatelstwa. Podczas rutynowej kontroli drogowej policja znalazła przy nim dragi, więc zakuli go w kajdanki i odstawili do aresztu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że po przeszukaniu nieruchomości, w której pomieszkiwał sobie Koertel, natrafiono na następujące, jakże nielegalne fanty [link]:

- kilka rodzajów materiałów wybuchowych, w tym dwa słoje amonitu (materiał stosowany do robienia celów strzeleckich, które wybuchają po trafieniu);
- słoje pełne prochu strzeleckiego;
- rurobombę;
- domowej roboty bomby wypełnione dwutlenkiem węgla;
- telefon komórkowy przekształcony na detonator;
- 20 magazynków o dużej pojemności;
- 4 karabiny (dwa z tłumikami), strzelbę i 5 pistoletów (jeden z tłumikiem);
- kilka paszportów;
- 30.000$ w gotówce;

rio1-641x375.jpg
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
It’s official, the legislature has passed laws which ban springs and metal. Semi Automatic rifles are now banned. Lead bullets gone! We will see semi automatic hand guns disappear in California within the next 24 months. We no longer have gun rights in California.

To w połączeniu z ustawą podpisaną jeszcze za kadencji Terminatora (Crime Gun Identification Act - patrz dwa wpisy wyżej) oraz zakazem używania amunicji ze śrutem ołowianym na obszarze całego stanu oznacza, że ostateczne rozwiązanie kwestii broni palnej w Kalifornii dokonało się. Lewica potrzebowała na to 23 lat.

Więcej szczegółów na forum calguns.net --> We've been hit HARD tonight
Petycja z prośba do gubernatora o zawetowanie ostatnich ustaw --> Stop Gun Control NOW!

Na osłodę: bankowo posypią się pozwy sądowe.
 

Till

Mud and Fire
1 070
2 285
petycja z prośba do gubernatora o zawetowanie ostatnich ustaw

He, he... gubernatorem jest Jerry Brown. To o nim Dead Kennedys śpiewali jako o mającym firerowskie ciągoty do państwa policyjnego. California Über Alles!

 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Aktualnie urzędujący gubernator The Golden State zawetował część najbardziej zamordystycznych ustaw zaostrzających kalifornijskie gun laws, w tym przede wszystkim Uchwałę Senatu nr 374 autorstwa Darrella Steinberga z Sacramento o zakazie sprzedaży karabinów samopowtarzalnych z wymiennym magazynkiem albo zdolnych pomieścić więcej niż 10 nabojów (zgodnie z treścią ustawy, aktualnym właścicielom tego typu broni miały zostać narzucone obowiązek rejestracji uzbrojenia oraz wymóg uiszczenia kwoty podatku za każdą posiadaną sztukę takiej broni). Ze złych wiadomości: wśród ustaw podpisanych przez gubernatora znalazł się pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych zakaz używania do polowań amunicji ze śrutem ołowianym na terenie całego stanu (a nie tak jak poprzednio tylko na terenach zasiedlonych przez kalifornijskie kondory).
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 962
15 053
Ale jak dostaniemy w zielonym (bo mieszkamy), to możemy z bronią do LA się wybrać, tak?
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Raczej nie powinno być problemu. W komentarzach pod mapką to jest pierwsze zadane pytanie.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
tosia, tu masz potwierdzenie:

Concealed carry permits are valid statewide, regardless of where they were issued. This creates a situation where residents in presumptively No-Issue locations such as Los Angeles and San Francisco cannot lawfully carry a concealed firearm, but residents from other counties with more permissive CCW issuance policies can lawfully carry within these same jurisdictions.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gun_laws_in_California

I oczywiście tam, gdzie pełno kolorowych, tam największy zamordyzm:

CCW issuance is extremely low in areas where the population has a high concentration of minorities.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
MEGAPRZEŁOM!

KALIFORNIA!

Dosłownie przed chwilą zapadł wyrok w sprawie Peruta v. San Diego. Żądanie przez władze od obywatela podania "dobrego powodu" przy ubieganiu się o licencje na noszenie broni poza domem stanowi POGWAŁCENIE DRUGIEJ POPRAWKI DO KONSTYTUCJI.

If self-defense outside the home is part of the core right to “bear arms” and the California regulatory scheme prohibits the exercise of that right, no amount of interest-balancing under a heightened form of means-ends scrutiny can justify San Diego’s policy. A law effecting a “destruction of the right” rather than merely burdening it is, after all, an infringement under any light.

Początek końca kalifornijskiego reżimu regulacyjnego?

Zwolennicy broni palnej z Kali (ponad 8 milionów ludzi) są wniebowzięci. Czegoś takiego (tj. tak pro gunowej decyzji władz) nie pamiętają tam najstarsi surferzy.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Phouty (Polak mieszkający w Kalifornii i udzielający się na forum bron.iweb) o ostatniej decyzji sądu:

Nigdy nie przypuszczałem, ażebym dożył tego dnia! Oto przykład, że uparta walka w sądach z rządowymi hoplofobami przynosi rezultaty!!! (Coś mi się zdaje, że się dzisiaj uchlam ze szczęścia....na wesoło)!

W Kalifornii pozwoleń na broń nie ma, jednakże była i jest olbrzymia uznaniowość w przyznawaniu licencji na ukryte noszenie broni. Na przykład w Los Angeles County (Hrabstwo Los Angeles ma około 10 milionów ludzi, plus około 2 milionów w tak zwanych "przynależnych terenach" (unincorporated areas)), zwykły John Kowalski mógł tylko pomarzyć o licencji. Natomiat dużo tej "elyty" z Hollywoodzia, którzy tak wieszają psy na dostępie do broni, oczywiście licencje dostawali bez mała od ręki.

My tutaj w Kalifornii nie walczyliśmy bynajmniej o bezpozwoleniowe noszenie ukrytej broni (tak jak to jest w Arizonie i jeszcze innych 4 stanach), ale właśnie o reformę systemu przyznawania pozwoleń! Niech te kryteria będą:
1. Bezuznaniowe.
2. Takie same w całej Kalifornii, ponieweaż w jednym hrabstwie dostaje się je bez mała od ręki, a w innym się słyszy "nie bo nie".

Dlatego sąd uznał je za niekonstytucyjne, bo nie jest zachowane konstytucyjne prawo równości wszystkich obywateli wobec prawa. (Plus kilka innych konstytucyjnych zagadnień).

Ale nie jest to koniec sprawy, bo cały czas przysługuje odwołanie obu stron do pełnego składu sędziowskiego tego samego federalnego sądu. (To taki Amerykanizm, gdzie obecna sprawa była rozpatrywana przez sąd federalny w składzie 3 sędziów, a ewentualne odwołanie od ich decyzji byłoby rozpatrywane przez ten sam sąd, ale w pełnym składzie 11 sędziów federalnych). Oraz ewentualnie po tym, odwołanie do Sądu Najwyższego USA, o co my właśnie walczymy, ażeby ta sprawa wylądowała w SN, by ich werdykt stworzył narodowy precedens prawny, tym samym unieważniając "hurtowo" całą masę przepisów stanowych i pomniejszych lokalnych regulacji.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Leland Yee, prominentny senator z dystryktu San Mateo, reprezentant lewego skrzydła Partii Demokratycznej, jeden z największych zwolenników rozbrojenia cywilów w USA, aresztowany pod zarzutem łapówkarstwa i przekupstwa. Tego samego dnia FBI zrobiło też nalot na chatę chińskiego gangstera o ksywce "Kreweta" (Shrimp Boy), powiązanego z hongkońską triadą - niejakiego Raymonda Chew. Sprawa w toku.

 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Ja pierdole... :)

Yee is charged with conspiracy to traffic in firearms without a license and to illegally import firearms.

***

Specifically conspiring with known organized crime lord Kwok Cheung “Shrimp Boy” Chow to illegally import firearms and sell them without a license. The affidavit charges that the $2 million worth of weapons to have been secreted into the country from the Philippines included rocket launchers and machine guns, some of which Yee himself had fired on Mindanao.

http://www.thetruthaboutguns.com/20...ornia-senator-leland-yee-charged-gun-running/
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Komenty rozwalają:

Progressive Democrat and ANTI-GUN RIGHTS zealot, Leland Yee, can now spend his life in a place that has perfect Progressive Democrat Gun Control Laws - where ONLY agents of the state may keep and bear arms - PRISON!!!
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
gang.jpg


Od lewej: Joe Biden (wiceprezydent), Eric Holder (Prokurator Generalny), Dianne Feinstein (senator z Kalifornii), Andrew Cuomo (gubernator stanu Nowy Jork), wiadomo kto, Kamala Harris (Prokurator Generalna stanu Kalifornia), Michael Bloomberg (były burmistrz NYC), Kevin de Leon (senator z Kalifornii), Piers Morgan (dziennikarz CNN), Obama (prezydent USA)
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Wiecie, co mnie doprowadza do kurwicy najbardziej? Że człowiek musi się procesować o każdy skrawek wolności. Narodowa Fundacja Strzelectwa Sportowego z Kalifornii właśnie złożyła pozew przeciwko władzy stanowej ze względu na lokalne regulacje nakazujące laserowo grawerować numer seryjny broni w dwóch miejscach na iglicy (tzw. microstamping). Smith & Wesson i Sturm Ruger już zapowiedzieli, że nie będą dalej sprzedawać broni krótkiej na terenie Kalifornii - bo nie są w stanie sprostać wymogom technologicznym narzuconym przez legislaturę. I o to w tym chodzi. Próba uregulowania posiadania środków samoobrony przez zwykłych ludzi jest jakimś mega priorytetem amerykańskiego lewactwa. Uzbrojony człowiek to ich wróg nr 1.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Mega koleś. Santa Ana, hrabstwo Orange, Kalifornia, policja zatrzymuje człowieka noszącego na widoku karabin i pistolet przy pasie. Broń rozładowana oczywiście (podziękowania dla Reagana za ten absurd):

 
Do góry Bottom