1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Jakbym chciał zostać programistą...

Temat na forum 'Komputery i technika' rozpoczęty przez Antoni Wiech, 26 Listopad 2014.

1. mikioli

mikioli Well-Known Member

Polubienia:
    4 346
    Nie sądzę. Tym bardziej jak jedziesz potem językami niekompilowanymi tylko interpretowanymi...

2. tosiabunio

tosiabunio Grand Master Architect Członek Załogi

Polubienia:
    12 685
    Debilem jest chyba twórca tej aplikacji, która tego wymaga i nie potrafi sobie poradzić.

3. bombardier

bombardier Well-Known Member

Polubienia:
    5 420
    Ujebałem się herbatą przez ciebie...

DLC feature...

4. Brehon

Brehon Well-Known Member

Polubienia:
    1 307
    Pythona też można zintegrować z phantomjs, przez Selenium :) a znajomość Selenium jest raczej przydatna

Tylko zabawa w scrapownie stron to raczej nie jest dobry pomysł na początek, bo wymaga właśnie znajomości bardziej zaawansowanych narzędzi, plus coś tam z HTML, a jak jeszcze chce się scrapować strony z dynamicznie generowanym contentem to już w ogóle to może krwi napsuć

Na początek najlepiej bawić się w czystym języku, jaki by nie był, ewentualnie z wykorzystaniem jakiś podstawowych bibliotek

Ostatnia edycja: 30 Październik 2017
  5. viyol

viyol Member

Polubienia:
    25
    Ja programuje 3 lata w PHP (Symfony, wzorce projektowe ogarniam), ale czuje że PHP zaczyna mnie nudzić Myślałem, żeby iść w stronę JS (Angular, Veujs itd). Co o Tym sądzicie? Może python?

6. Brehon

Brehon Well-Known Member

Polubienia:
    1 307
    Jak chcesz iść w front, to teraz na czasie jest raczej React. Próbowałem w front, ale jednak dla mnie JS to rak :). I Angulara i Reacta trochę się uczyłem, i jednak React się wydawał przystępniejszy. Może kiedyś do tego wrócę, bo to jednak przydatne, ale nie bardzo mam na to ochotę.

7. kompowiec

kompowiec Open Source Boy

Polubienia:
    1 431
    Bo jeśli chodzi o pythona to brakuje jakichkolwiek polskojęzycznych publikacji, i po za tym co Brehon dodał (z wikibooks, które jest po prostu tłumaczeniem anglojęzycznej wersji) nie ma nic wartego uwagi. Ale w linku do github który podałem jest mnóstwo tutoriali do innych języków, nie tylko pythona.

8. tosiabunio

Polubienia:
    12 685
    Ale @tolep zainteresowany jest generalnie programowaniem, czyli umiejętnością tworzenia algorytmów i ich późniejszej realizacji w różnych językach programowania. A do tego potrzebne są podstawy właśnie algorytmów, a nauka samego języka to kwestia wtórna i idzie raczej łatwo (ja programowałem w Pascalu, Basicu, C, C++, Fortranie, Lua, Pythonie oraz assemblerach 6502, 8080, 8086). Można wytłuc tutoriale różnych języków, ale bez podstaw będziemy lekko kulawi.

kompowiec i GAZDA lubią to.
  9. GAZDA

GAZDA EL GAZDA

Polubienia:
    9 648
    mimo że napisałem już działające programy w basicu, to książka o architekturze 6502 dopiero spowodowała że zajarzyłem czym w ogóle jest taki program i jakie procesy powoduje w procesorze
    a te procesy, zbiór działań matematycznych w sumie, sie nie zmieniły, w procesorze nadal dzieje sie to samo

jeśli juz do tego pytona podchodzisz to jest jeszcze taka ksiażka z serii head first, są tam podstawy programowania na przykładzie pythona, poszukaj se w necie, oczywiście jak ci nei przeszkadza ze jest po angielsku, ale jest dużo obrazków jakby co :)
    aha a learners guide to programming using python czy jakoś tak sie nazywa, w sumie mam gdzieś nawet pdf'a musiałbym poszukać, może by sie tolepowi przydało
    co do rubiego to też kiedyś na szaucie zapodałem fajny podręcznik, ale zapomniałem jak sie nazywał, był w formie komiksu i w sumie wtedy przeczytałem ino te historyjki bo były śmiszne, ale rubiego sie nie nauczyłem :/ z tego co wiem to programisci rubiego zarabiają lepszą kase niż ci od pythona

Ostatnia edycja: 31 Październik 2017
  10. NoahWatson

NoahWatson The Internet is serious business.

Polubienia:
    1 906
    Przecież w innych językach programowania też można implementować struktury i algorytmy danych od podstaw. Dla celów edukacyjnych można sobie napisać w Javie np. własną implementację Set-ów.
    Chyba, że chodzi o narzut związany z warstwami abstrakcji, ale by być tego rzeczywiście świadomym to oprócz znania C, trzeba by się znać jeszcze na kompilatorach, środowiskach uruchomieniowych wykonujących kod pośredni. A nawet jeśli się już ktoś nauczy, to w zasadzie i tak nie powinien robić optymalizacji kosztem czytelności i jakości kodu, oprócz sytuacji gdzie rzeczywiście zajdzie taka potrzeba.
    http://www.wou.edu/las/cs/csclasses/cs161/Lectures/rulesofthumb.html

11. rawpra

rawpra Well-Known Member

Polubienia:
    4 704
    jak nie calkowaliscie jako plody u mamy w macicy to nawet nie zaczynajcie programowac bo to sie nie uda XD

Inn Ventur lubi to.
  12. Norden

Norden Well-Known Member

Polubienia:
    833
    @rawpra
    Nie o to chodzi. Można programować nie znając wyżej wymienionych, ale jeżeli ktoś ma zamiar programować czysto hobbystycznie, poznawczo to jednak warto zacząć od podstaw, źródła danej dziedziny (paradoksalnie to jest trudniejsze). Zawodowo to samo, jeżeli ktoś ma zamiar wybić się ponad zwykłego klikacza / klepacza kodu.

NoahWatson i kompowiec lubią to.
  13. Mad.lock

Mad.lock barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm

Polubienia:
    4 577
    Jeśli chcesz wiedzieć coś o programowaniu, to przerób kursy różnych języków. Jeśli się zatniesz w jednym, czegoś nie będziesz w stanie zrozumieć, olej i zacznij inny kurs w innym języku, zawsze możesz wrócić do poprzedniego, gdy będziesz rozumiał więcej.

Co można robić przy pomocy programowania? Generować tekst, przerabiać go, wykonywać zautomatyzowane operacje systemowe (coś z plikami), logować się na strony i wyszukiwać tam różne rzeczy, klikać, wypełniać formularze, możesz robić różne dopasowane do Twoich potrzeb kalkulatory.

kr2y510 i GAZDA lubią to.
  14. kompowiec

kompowiec Open Source Boy

Polubienia:
    1 431
    podobno przy przerobieniu 10 tys. całek idzie już z górki ;)

15. tosiabunio

Polubienia:
    12 685
    Luizy lubi to.
  16. deith

deith Active Member

Polubienia:
    142
    'Trochę' dziwny: Haskell, Erlang, Lisp (+ Clojure, + Racket), Assembly... chłopak się potnie jak będzie próbował to przerobić.

17. tolep

tolep ChNiNK! ChP!

Polubienia:
    12 583
    Zaraz tam chłopak.... Zgromadziłem już dość materiału, teraz tylko znaleźć czas i ochotę by sie za to zabrać

18. GAZDA

GAZDA EL GAZDA

Polubienia:
    9 648
    to jeszcze sie nie nauczyłeś? :p

NoahWatson i tomky lubią to.
  19. Finis

Finis Anarchoindywidualista

Polubienia:
    1 258
    Radzę się pośpieszyć. Za rok lub dwa może się okazać, że programy będą już pisane przez same maszyny. AI Rulez ;)

BTW - "programowanie" to nie tylko tworzenie jakiś programów/aplikacji od zera. Wszystko idzie fajnie, pięknie jak się robi własny projekcik. Ale jak się trafi do aplikacji komercyjnej, gdzie trzeba głównie poprawiać błędy po swoich poprzednikach i patrzeć na ten sam kod przez rok czasu (lub nawet więcej), to niektórym może się to nie spodobać.

Teraz o problemach... Wuj z tym, że widać, iż coś źle działa lub nie działa. To jeszcze mały pikuś. "Zabawa" zaczyna się np. gdy funkcjonalnie jest wszystko ok, ale aplikacja nie jest stabilna, są problemy z wydajnością i zużywaniem zasobów (pamięć, hdd, szybkość działania). Także w myśl chińskiego przysłowia: "Uważaj, o co prosisz".

Ostatnia edycja: 20 Grudzień 2017
    chelioss i Antoni Wiech lubią to.
  20. NoahWatson

NoahWatson The Internet is serious business.

Polubienia:
    1 906
    Pytanie: do kogo był skierowany ten post Tosi. Osób zainteresowanych programowaniem na tym forum jest więcej niż tylko tolep i niektórzy mają spore sukcesy w nauce programowania takie jak np dostanie pracy developera.

Poleć forum

1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.