Dawni Słowianie i początki państwa polskiego

Imperator

Generalissimus
1 568
3 553
Bo Bułgarzy to lud turański, tak samo jak Turcy. Język słowiański został im narzucony.
Na Wawelu do roku 1000+ był chram Siwy, indyjskiego boga. Dziś dokładnie w tym miejscu jest kaplica św. Gereona. Spisano tam ważne dzieła hinduizmu. Wielu ludzi po dziś dzień, uznaje to miejsce jako miejsce mocy.
Bułgarzy wywodzą się z Protobułgarów, którzy ludem słowiańskim nie były, fakt.
A te "miejsca mocy" w Krakowie to nie jakiś mit z epoki romantyzmu?
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
co do indyjskich bogów u słowian to zgadza sie że wiele bóstw ma podobne imiona i funkcje wynika to z tego że jak juz wcześniej pisałem słowianie dłużej przebywali w azji razem z indoariami zanim każdy ruszył w swoją strone, dlatego tyle wspólnych cech...
na wawelu nie był to chram indyjskiego boga ino takiego samego jak w indiach ale oczywiście była to jego słowiańska wersja...

no i ok 1000 lat temu kiedy wawel podbity został przez państwo polskie to wszelkie znaki kultury innej niż niemiecka zostały zniszczone i zastąpione chrześcijaństwem w obrządku niemieckim...
 

Bernard

Member
59
82
no ładnie, nie potwierdziłeś ino skąd przyszli słowianie ani kiedy ........
.... a indoarianie przyszli z tego samego miejsca co reszta indoeuropejczyków ponieważ są też indoeuropejczykami...

Jeśli chodzi o badania genetyczne to są one cały czas prowadzone. Samo R1A1 o którym pisałem to taka większa grupa, w ramach której genetycy badają mniejsze podgrupy jak np: R1a1a1-M417. I to właśnie na podstawie tych danych naukowcy starają się określić kierunki i okresy migracji.

Z tego co udało mi się doczytać to podobno najnowsze wyniki badań potwierdzają, że to właśnie nasi potomkowie z terenów dzisiejszej Polski wyruszyli do Indii. Niestety moja wiedza o haplogrupach jest praktycznie zerowa i nie jestem w stanie stwierdzić czy te interpretacje są słuszne.

Jak jesteś zainteresowany zerknij na tę stronę:
http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/polacy1.htm#Praindoeuropejczycy
Jest tam ogrom linków do badań nad haplogrupami wraz z próbą ich interpretacji.

Najważniejsze jednak że obecnie żaden genetyk nie zaprzecza, że jesteśmy na tych terenach już od co najmniej 5000 lat.

zanim pojawiła sie ich kultura na tych ziemiach żyli germanie a przedtem celtowie, możliwe że byli to ci sami ludzie ale nie gadali po słowiańsku i mieli germańską kulture i obyczaje...
znaleziska archeologiczne to potwierdzają

- Czyli co? Podważasz te badania genetyków? (..możliwe że byli to Ci sami ludzie..)

- A jeśli to byli jednak nasi przodkowie, to z jakiego powodu mówili innym językiem? I dlaczego teraz mówimy innym? Z jakiego powodu kiedyś nasi przodkowie zdecydowali się zmienić język na polski? Jak to im się udało bez udziału telewizji, przymusowego szkolnictwa i bez państwowej Rady Języka Polskiego?

Dla mnie wnioski są proste, to co teraz uważane jest za kulturę Germańską/Celtycką tak naprawdę jest naszą kulturą. W czasach kiedy nie było internetu, to nie tylko geny ale także język i kultura były bezpośrednio związane z rodziną i przekazywane z pokolenia na pokolenie.
 

Solitary Man

Człowiek raczej piwnicy
492
2 216
Ja bym to nazwał obrządkiem frankijskim. Większość plemion germańskich nawróconych na chrześcijaństwo przyjęła najpierw nauki Ariusza, tzn. Goci, Wandalowie, Burgundowie. Biblia została przetłumaczona na język gocki. Potem dopiero wprowadzono łacinę.
Tak samo zniszczono obrządek słowiański w Wielkiej Morawie.
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
Z tego co udało mi się doczytać to podobno najnowsze wyniki badań potwierdzają, że to właśnie nasi potomkowie z terenów dzisiejszej Polski wyruszyli do Indii.
nie spotkałem sie z takimi badaniami
Niestety moja wiedza o haplogrupach jest praktycznie zerowa
widać to samo dotyczy historii językó jak i archeologii
zerknij na tę stronę:
hehehe opoka nie dziwne że takie bajki tu wrzucasz
Najważniejsze jednak że obecnie żaden genetyk nie zaprzecza, że jesteśmy na tych terenach już od co najmniej 5000 lat.
pierwsze słysze, ale jeśli tak to zdradź lancowi tajemnice bo on też chce tyle żyć... jak juz tu jesteś z innymi od 5000 lat...
- Czyli co? Podważasz te badania genetyków? (..możliwe że byli to Ci sami ludzie..)
a co ma genetyka do języka i kultury??? genetycznie wiele niemców nadal jest słowianami abo celtami i co z tego jak gadają po niemiecku i uważają sie za część kultury niemieckiej... są niemcami, tak jak słowianie pojawili sie na tych ziemiach w drugiej połowie pierwszego tysiaclecia
- A jeśli to byli jednak nasi przodkowie, to z jakiego powodu mówili innym językiem? I dlaczego teraz mówimy innym? Z jakiego powodu kiedyś nasi przodkowie zdecydowali się zmienić język na polski? Jak to im się udało bez udziału telewizji, przymusowego szkolnictwa i bez państwowej Rady Języka Polskiego?
czmeu na rugii gadajo po niemiecku? czemu bułgarzy gadają słowiańskim językiem? czemu słowianie panońscy gadajo po węgiersku? przecie nie było tv?
Dla mnie wnioski są proste, to co teraz uważane jest za kulturę Germańską/Celtycką tak naprawdę jest naszą kulturą
to czemu to co znajduje sie w ziemi sprzed czasów słowian jest takie same jak u innych germanów czy celtów? moze wszyscy byli polakami od zawsze... nawet jak jeszcze byli murzynami w afryce? piramidy pewnie też polacy wybudowali kurwa...
Ja bym to nazwał obrządkiem frankijskim.
świete cesarstwo rzymskie niemieckiego narodu było i kontrolowany przez nich kościół katolicki był obrządkiem niemieckim a nie frankijskim kler składał sie nie tylko z franków, w sumie na polskie ziemie to większość chyba stanowili saksończycy i turyngowie
 

Bernard

Member
59
82
@GAZDA bo widzę że znasz się na wszystkim:) Rozwiąż mi tę oto zagadkę.

Zgodnie z tą strona: https://www.wikiwand.com/en/List_of_Polish_monarchs
Mieszko I - był tytułowany - "Misico, dux Wandalorum" - czyli Książę Wandali.
Natomiast Bolesław I Chrobry - "Regnum Sclavorum, Gothorum sive Polonorum" - co oficjalna nauka kłamliwie tłumaczy " Król Słowian, Jadźwingów i Polan"

Dlaczego kłamliwa?
1. Gothorum - to są Goci a nie żadni Jadźwingowie.
2. "Sive" oznacza "lub", a także "czyli" (
https://pl.glosbe.com/la/pl/sive)
Zatem poprawne tłumaczenie to "Król Słowian, Gotów czyli Polan"

Jak to wytłumaczyć inaczej niż tak, że Goci i Wandale to po prostu Polacy/Słowianie?
I dlaczego oficjalna nauka w tak chamski sposób kłamie? Ma coś do ukrycia?
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
@GAZDA bo widzę że znasz się na wszystkim:) Rozwiąż mi tę oto zagadkę.
nie znam sie na wszystkim
Jak to wytłumaczyć inaczej niż tak, że Goci i Wandale to po prostu Polacy/Słowianie?
bułka z masłem...
mieszka tak nazwał widukind w swoim sachsenspieglu, jeden jedyny raz... po prostu mało kto wiedział gdzie jest jakaś polska, a wiadomo było że na wschód od terenów świętego cesarstwa zyli germańscy wandalowie szczególnie widukin który pisał historie saksończyków znał i inne plemiona germańskie, więc po prostu nazwał go księciem wandalii, dodatkowo niemcy nazywali słowian wenden i nei miało to nic z wandalami wspólnego... mogło mu sie popierdolić a z e...
dokładnie tak samo w przypadku bolka, ruś założona została przez wikingów, możliwe że po podboju jaćwierzy ze wzgledu na sporą liczbe gotów tam sie szwendających tak zapisano by bolek był bardziej cool... bo jakby napisano że spacyfikował i jest władcą jakichś jaćwingów to nei zrobiło by to na nikim wrażenia... również ten tytuł występuje ino jeden jedyny raz, mianowicie na grobie bolka...

edit: i nie ma to znaczyć że nei żyli tam jacyś zeslawizowani potomkowie wandalów czy gotów...
I dlaczego oficjalna nauka w tak chamski sposób kłamie? Ma coś do ukrycia?
bo moze kierują sie konkretnymi wynikami badań a nie opowieściami bajkopisarzy jakichś...

chcesz dyskutować o tym jak to wy (nie sprecyzowałeś kto dokładnie) jsteście tu (też nie sprecyzowałeś gdzie) od 5000 lat to podaj konkretne wyniki badań że ta wasza haplogrupa występuje nieprzerwanie na tym terenie przez ostatnie 5000 lat i to w większości oczywiście...
kulturowo to oczywiście wyniki badań archeologicznych potwierdzające nieprzerwane istnienie odrębnej czy jakiejś typowej dla słowian kultury na tych obszarach
no i na koniec możesz jakąś ciągłość linguistyczną na tym terenie udowodnić...
good luck with that, sucker, btw...
 
Ostatnia edycja:

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 703
Istnieją jakieś dowody wspierające to twierdzenie? Jakie to dzieło ma nazwę?
Tak. Nazwę dzieła podawałem kiedyś na tym forum. Musiałbym przeszukać posty.

Skąd pomysł, że był tam chram Siwy?
Siwa, Śiwa i Światowid to ten sam bóg, dla Słowian i wyznawców hinduizmu najwyższy. Podobno wtedy w Małopolsce był nazywany Siwa.

Dlaczego tylko do "1000+"?
Bo potem miejsce to zostało zajęte przez chrześcijan.

akurat to bułgarzy inaczej niż węgrzy przejęli po prostu język ludności która już tam była kiedy dotarli do bułgarii dzisiejszej...
Co do Bułgarów masz rację. Natomiast co do Węgrów jest inna hipoteza. Oni przejęli język wodzów. Haplogrupy ludu Attyli są rozpowszechnione wśród Węgrów w niecałym 1%, a to za mało by podbić. Hipoteza jest taka, że sami posłali poselstwo po Attylę, by ten nimi dowodził w wyprawach przeciw krzyżowym z Rzymu i Attyla się zgodził. Z czasem Węgrzy przejęli język dowódców.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 703
Jak to wytłumaczyć inaczej niż tak, że Goci i Wandale to po prostu Polacy/Słowianie?
Goci to inna haplogrupa (niż Słowiańska), która powstała ok. 2000 lat temu na Gotlandii. Tłumaczyć to można albo osadnictwem Gotów, albo posiadaniem przez władcę jakiejś wyspy na Bałtyku zamieszkałej przez Gotów.
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
Oni przejęli język wodzów. Haplogrupy ludu Attyli są rozpowszechnione wśród Węgrów w niecałym 1%, a to za mało by podbić.
no to własnie napisałem przecie że bułgarzy inaczej niż węgrzy, bo tam nieliczna szycha słowianom panońskim język narzuciła...
 

Bernard

Member
59
82
@GAZDA
My = Słowianie/Polacy/R1A1 (oczywiście sam nie znam swojej haplogrupy)
Tu = na terenach polskich - powiedzmy, że w granicach dzisiejszej Polski.
Jest to oczywiście pewne uproszczenie, tylko nie mów że się tego będziesz czepiał.

Linki do wyników badań które potwierdzają obecność R1A1 od co najmniej kilku tysięcy lat już podawałem. Że było to dosłownie "nieprzerwanie"? Hmm to żeby to udowodnić w 100% musiały by być wyniki badań zwłok sprzed 6000lat, zwłok sprzed 5950lat, 5900, 5850 itp itp. Chyba rozumiesz, że to niemożliwe.

Jeśli chodzi o kulturę to może zacznijmy od pojęcia swastyka/świąszczyca/swarga. Czy potwierdzasz, że to słowiański symbol a jeśli nie to jaki i skąd się wziął na ziemiach słowiańskich?

Ciągłości lingwistycznej Ci oczywiście nie udowodnię tak samo jak ty mi nie udowodnisz jej braku. Natomiast o języku i słowotwórstwie będę tu jeszcze zamieszczał ciekawe artykuły.

Ciekawi mnie też skąd twa pewność, że WeNDen nie ma nic wspólnego z WaNDalami.

Goci to inna haplogrupa (niż Słowiańska), która powstała ok. 2000 lat temu na Gotlandii.
Mógłbyś podzielić się źródłem? Ja próbowałem znaleźć informację - jaką haplogrupę przypisuje się Gotom ale nie znalazłem nic wiarygodnego. Na kilku stronach autorzy pisali że R1A1 ale nie podali żadnych źródeł.
 

Bernard

Member
59
82
CIEKAWOSTKI DROPSA:
Wg wielu badaczy Chorwaci i Serbowie to ludy słowiańskie które pojawiły się na Bałkanach wraz ze zwycięskim najazdem plemion słowiańskich na Imperium Rzymskie w V w n.e. Chorwaci/Chrobaci (to to samo) pochodzą ponoć z Małopolski (mniej więcej okolice Lwowa).

I tu taka oto mini ciekawostka:

“Toast wygłoszony przez Prezydenta RP podczas obiadu wydanego na cześć Prezydent Chorwacji i jej Małżonka

Obiad oficjalny wydany przez polską Parę Prezydencką na cześć chorwackiej Pary Prezydenckiej. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogę być gospodarzem tego spotkania. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogę gościć tu, w Warszawie, w Pałacu Prezydenckim Parę Prezydencką Republiki Chorwacji, Panią Prezydent Kolindę Grabar-Kitarović wraz z Małżonkiem. Parę Prezydencką państwa, z którym tak wielu Polaków czuje się związanych nićmi sympatii i przyjaźni; z Chorwatami, których poznali na przestrzeni wielu lat, zwłaszcza ostatnich, kiedy Chorwacja jest jednym z tych ulubionych miejsc, do których Polacy jeżdżą na wakacje.

Ale chyba nie do końca jest tak, że to tylko cudowne morze i piękne wybrzeża przyciągają Polaków do Chorwacji. Bo jeśli sięgniemy do historii, jeżeli sięgniemy do legend to możemy w tych dawnych, dawnych odczytać, że na terenach, z których ja pochodzę, dzisiejszej Małopolski, mieszkali Chorwaci. Niektórzy dziejopisowie twierdzą, że Chorwaci, a przynajmniej część z nich, opuściła kiedyś tereny dzisiejszej Polski i przeniosła się na tereny dzisiejszej Chorwacji na zaproszenie cesarza bizantyjskiego, aby bronić granic Bizancjum. Inni twierdzą, że Chorwaci z czasem nazwali się Polanami, Wiślanami.
(…)

link:
http://www.prezydent.pl/aktualnosci...czesc-prezydent-chorwacji-i-jej-malzonka.html
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
My = Słowianie/Polacy/R1A1 (oczywiście sam nie znam swojej haplogrupy)
Tu = na terenach polskich - powiedzmy, że w granicach dzisiejszej Polski.
Jest to oczywiście pewne uproszczenie, tylko nie mów że się tego będziesz czepiał.
mógłbym sie czepiać że jeśli mnei dodasz to my polacy słowianie sie nei bedzie zgadzac hehe a na terenach dzisiejszej polski są udokumentowane okresy gdzie nie żyli tam polacy ani nawet słowianie np prusowie
Linki do wyników badań które potwierdzają obecność R1A1 od co najmniej kilku tysięcy lat już podawałem.
ja tam czytałem ino że haplogrupa powstała 5k lat temu w azji
Hmm to żeby to udowodnić w 100% musiały by być wyniki badań zwłok sprzed 6000lat, zwłok sprzed 5950lat, 5900, 5850 itp itp. Chyba rozumiesz, że to niemożliwe.
wystarczy że to co zostało znalezione sie przebada i potwierdzi ze maja tą haplogrupe
Czy potwierdzasz, że to słowiański symbol a jeśli nie to jaki i skąd się wziął na ziemiach słowiańskich?
nie potwierdzam bo słowianie nie mają monopolu na łamany krzyż, a przyszedł z azji
Ciągłości lingwistycznej Ci oczywiście nie udowodnię tak samo jak ty mi nie udowodnisz jej braku.
jak to nie? ludy które wyruszyły z nad wisły na rzym gadały germańskimi językami
Ciekawi mnie też skąd twa pewność, że WeNDen nie ma nic wspólnego z WaNDalami.
a no stąd że czytałem już bardzo dawno temu etymologie tego słowa
Wg wielu badaczy Chorwaci i Serbowie to ludy słowiańskie które pojawiły się na Bałkanach wraz ze zwycięskim najazdem plemion słowiańskich na Imperium Rzymskie w V w n.e. Chorwaci/Chrobaci (to to samo) pochodzą ponoć z Małopolski (mniej więcej okolice Lwowa).
no o tym juz pisałem kolejny dowód że w małopolsce nie było polaków przez 5k lat bo jeszcze 100 lat temu ludzie z okolic krakowa sie określali jako białochorwaci hehe
po prostu wiele plemion ja ruszyło to po drodze sie porozdzielali, tak było w wypadku np chorwatów jedna część poszła na małopolske inna na bałkany, tak samo było z serbami którzy są na bałkanach jak i w dzisiejszym landzie saksonia
 

Bernard

Member
59
82
Zachęcam więc Ciebie @GAZDA oraz innych niedowiarków do przeczytania tego artykułu, który dość klarownie tłumaczy dlaczego WeNeDoWie / WeNDoWie / WaNDaloWie - to jest to samo plemię i są to Słowianie !

http://www.taraka.pl/wenedowie_wandalowie_slowianie

Rozdzielenie tych nazw jest to po prostu typowa próba zakłamania historii. No bo jak by to mogło być że Słowianie podbili Cesarstwo Rzymskie? :)

Poza tym @GAZDA jak dalej upierasz się przy swoim to wypadałoby się podeprzeć jakimiś konkretami. Mógłbyś też w końcu poczytać/posłuchać o tych Haplogrupach.

Krótka audycja na ten temat:
http://www.polskieradio.pl/7/179/Artykul/823726,Slowianie-byli-tu-zawsze-Archeolodzy-w-szoku

A jak jesteś bardziej zainteresowany to tu masz masę linków do badań genetycznych:
https://bialczynski.wordpress.com/slowianie-tradycje-kultura-dzieje/genetyka-skad-pochodza-slowianie-r1a/genetyczne-odkrycia-2010-–-nowa-genealogia-slowian-i-innych-ludow-bialego-ladu-europy/
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
Zachęcam więc Ciebie @GAZDA oraz innych niedowiarków do przeczytania tego artykułu, który dość klarownie tłumaczy dlaczego WeNeDoWie / WeNDoWie / WaNDaloWie - to jest to samo plemię i są to Słowianie !
ten błąd był wiele razy powielany a zaczeło sie od widukinda co swoją historie saksoni opierał na dziełach tacyta które powstały kilkaset lat wcześniej kiedy faktycznie na terenach dzisiejszej południowej polski żyli wandalowie, a na północy goci...
jak łatwo coś tam poprzekręcać widać też w dokumantach hanzy np, hanza była podzielona na oddziały i miasta oddziału na południowym brzegu bałtyku nazywało sie po niemiecku wendische städte a po łacinie vandalicae urbes, a wandalowie nie żyli nad bałtykiem przecie...

tego typu błedy były kilka razy powielane przez tych co opierali sie na starszych dziełach historycznych które też opierały sie na tacycie...

potem nacjokomuniści to podchwycili...
ta teorie jest mi dobrze znana od dawna, forsowana przez fanatyków od wielkiego polskiego narodu świętego wybranego można poznać ich po tym że ignorują fakty że np linkują na jakieś opoki itp zamiast podawać konkretne wyniki badań, abo że na okolice lwowa mówią małopolska...

jakby polacy i wandalowie byli tym samym ludem to czemu jak pod naporem hunów ruszyli na zachód i w 406 przekroczyli ren nie gadali po polsku ino germańskim językiem i uwazali sie za wandalów a nie słowian? zrobili to coby nie byo wiadomo ze oni atakują cesarstwo rzymskie?
Rozdzielenie tych nazw jest to po prostu typowa próba zakłamania historii. No bo jak by to mogło być że Słowianie podbili Cesarstwo Rzymskie? :)
słowianie nie podbili cesarstwa rzymskiego
Poza tym @GAZDA jak dalej upierasz się przy swoim to wypadałoby się podeprzeć jakimiś konkretami. Mógłbyś też w końcu poczytać/posłuchać o tych Haplogrupach.
jak mi podasz jakieś ciekawe konkretne źródła których nie znam to poczytam...
pisałem ci co bym oczekiwał cobym zmienił zdanie...

edit: jako że nie mam zbytnio nic do roboty dziś to stwierdziłem ze moge zmarnować troche czasu na to co linkowałeś, no i w sumie było tam to co oczekiwałem, potwierdza ino to co pisałem... haplogrupa powstała w azji, ten z taraki nie chce czekać na wyniki badań i snuje swe bajki bazując na błędach o których pisałem wcześniej zreszą sam je powtarza ale wedle niego są niezbitym dowodem na potwierdzenie jego teorii, a kolejny potwierdza to co pisałem że genetyczna zbieżność nie wiąże sie z kulturalną...

jak chcesz coś udowodnić to podaj konkretne wyniki badań a nie kolorowe obrazki i na kolorowo zabarwiony tekst, bo to nie forum gimbusów na których takie coś robi wrażenie i uznawane jest jako dowód na cokolwiek...
 
Ostatnia edycja:

Bernard

Member
59
82
@GAZDA dalej se piszesz co Ci "ślina na język przyniesie", nie podając żadnych dowodów.
Dobrze, że chociaż łaskawie zerknąłeś i coś poczytałeś o tych haplogrupach. Poza tym, że wyczytałeś, że niby przyszli z Azji to napisz kiedy to zrobili. W V n.e. czy może dużo, dużo, dużo wcześniej? :)

@reszta
W tej dyskusji brakowało tu do tej pory kilku słów o takich pojęciach jak Germania, Germanie, język Germański itp. A jest to bardzo ważne aby zrozumieć pewne kwestie.

Polecam na początek przeczytać tę pracę:
http://www.taraka.pl/germania_i_germanie

Na szybko zacytuję jej fragment:

"Po zanalizowaniu powyższych cytatów dawnych pisarzy jasne staje się, że w starożytności i w średniowieczu przynależność do „Germanów” niekoniecznie wiązała się z używaniem języka germańskiego w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Zatem teoretycznie starożytnymi Germanami mogli być np. ówcześni Słowianie, czy jak kto woli – Prasłowianie. Germanii bowiem nie zamieszkiwały tylko ludy germańskojęzyczne, ale i inne. Tym samym jaśniejsze stają się słowa Adama z Bremy zacytowane na początku tego artykułu. Słowiańszczyzna mogła być również częścią Germanii, a średniowieczni Słowianie mogli być uznani za Germanów. Wszak dawna „Germania” to kraina geograficzna, a nie jednolita kraina etniczno-językowa. Ta geograficzna kraina położona była na wschód od Renu i na północ od Dunaju; od północy ograniczona Morzem Północnym i Bałtyckim, a od wschodu „górami, koczownikami (Sarmatami) oraz Dakami”. Granica wschodnia zdaje się nieco płynna i nieprecyzyjna, ale można ją mniej więcej określić jako granicę współczesnej lub przedwojennej Polski. Dziś termin „Germanie” ma nieco odmienne znaczenie od znaczenia starożytnego. Dziś nieodzownie łączy się on z narodami mówiącymi językami dziś uważanymi za germańskie. Świadomość tej różnicy ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia sensu dawnych opisów Europy Środkowej. Ma ona również znaczenie dla zrozumienia tego, kto żył na ziemiach polskich w tamtych czasach. Wniosek z tego wynikający jest taki, że starożytne oraz średniowieczne plemiona żyjące na ziemiach polskich, opisywane w kronikach, choć często nazywane „Germanami”, wcale nie musiały mówić po germańsku. Mogły one mówić na przykład po słowiańsku. I jak twierdzi Adam z Bremy, mówiły. Wiele wskazuje na to, że plemiona uznane niegdyś za „germańskie” mówiły po słowiańsku nie tylko w średniowieczu, ale i w starożytności. Przemawiają za tym liczne przesłanki, wśród których są także nazwy niektórych plemion z terenu na wschód od Łaby, które zachowały swe nazwy od starożytności po X wiek."
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
@GAZDA dalej se piszesz co Ci "ślina na język przyniesie", nie podając żadnych dowodów.
no bo nie musze patrzać po stronkach jakichś dziwnych by wiedziec co pisać, i jakie dowody tu mam podawać? to ty wyskakujesz z bajką o polakach co są już 5000 lat na polskich ziemiach ty podaj dowód, jak na razie to ino jakieś teorie bo on abo tamten coś powiedział i mogło to znaczyć że...
Dobrze, że chociaż łaskawie zerknąłeś i coś poczytałeś o tych haplogrupach.
dawno o tym czytałem...
Poza tym, że wyczytałeś, że niby przyszli z Azji to napisz kiedy to zrobili. W V n.e. czy może dużo, dużo, dużo wcześniej? :)
faktem jest że nie powstała w polsce 5000 lat temu ino w azji i z azji przyszli do europy... a nie na opak
W tej dyskusji brakowało tu do tej pory kilku słów o takich pojęciach jak Germania, Germanie, język Germański itp. A jest to bardzo ważne aby zrozumieć pewne kwestie.
kraina germania to różne ludy nie tylko germanie, germanie jednak to ludy uważające sie za germanów, jeśzyki germańskie to grupa języków którymi posługiwali sie germanie, jak na przykład wandalowie... :)
Na szybko zacytuję jej fragment:
możliwe że nie wiesz ale to forum miało kiedyś inny wygląd i niektórym sie nowy nie podobał i mają klasyczne kolory a ty piszesz żółtym na białym tle...
Zatem teoretycznie starożytnymi Germanami mogli być np. ówcześni Słowianie, czy jak kto woli – Prasłowianie.
nei mogli i nie byli
a średniowieczni Słowianie mogli być uznani za Germanów.
nikt ich nie uznawał za germanów, jedynie za ludy zamieszkujące germanie
a od wschodu „górami, koczownikami (Sarmatami) oraz Dakami
dakowie to raczej na południe byli
Dziś termin „Germanie” ma nieco odmienne znaczenie od znaczenia starożytnego.
czym sie różni?
Ma ona również znaczenie dla zrozumienia tego, kto żył na ziemiach polskich w tamtych czasach. Wniosek z tego wynikający jest taki, że starożytne oraz średniowieczne plemiona żyjące na ziemiach polskich, opisywane w kronikach, choć często nazywane „Germanami”, wcale nie musiały mówić po germańsku.
owszem ale np tacyt sam dopisywał czy te plemiona uważają sie za germanów czy też nie...

Mogły one mówić na przykład po słowiańsku.
mogły ale nie mówiły tak jak waldalowie którzy w 406 wpadli na tereny rzymu okrzyki heil raczej nie są słowiańskie
I jak twierdzi Adam z Bremy, mówiły.
no jego dzieła są niezbyt wiarygodne, ponieważ dużo w niej propagandy i manipulacji

Wiele wskazuje na to, że plemiona uznane niegdyś za „germańskie” mówiły po słowiańsku nie tylko w średniowieczu, ale i w starożytności.
wiele co, bo ja nie widze nic coby na to wskazywało...
 

Bernard

Member
59
82
@GAZDA
Dalej nie odpisałeś na pytanie o haplogrupy. Pytam ostatni raz, kiedy wg Ciebie haplogrupa r1a1 pojawiła się na terenach dzisiejszej Polski? Czyżby odpowiedź na to pytanie była niewygodna dla Ciebie i nie pasowała do niemieckiej wersji historii którą tu tak bezkrytycznie popularyzujesz? :)

Chciałbym też dodać, że jak dalej będziesz podawał jakieś informacje, które gdzieś kiedyś wyczytałeś, bez jakichkolwiek odnośników i źródeł, jedynie na zasadzie "bo tak jest", to ja nie będę się czuł zobowiązany komentować tego.
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
Pytam ostatni raz, kiedy wg Ciebie haplogrupa r1a1 pojawiła się na terenach dzisiejszej Polski?
pisałem że jedyne, że w arcie z kolorowymi literkami który linkowałeś pisali że 5k lat temu powstała w azji kiedy dotarła do polski to nie wiem tak samo jak ty też nie wiesz, ale pewnie jest że nie polecieli tanimi liniami więc nie byli 5k lat temu nad wisłą jak i bzdurą jest że powstała nad wisłą i zasiedliła indie, a tak na prawde to nie wiadomo kiedy powstała ta mutacja najstarsze znaleziska są sprzed 7k lat, prawdopodobieństwo gdzie powstała jest tam duże że w danych czasach w tym miejscu przebywali też przedstawiciele haplogrupy-przodka czyli r1a a to wskazuje na azje...
poza tym nadal nie udowadniało by to że byli to słowianie a tymbardziej polacy, pisałem już co mogło by zmienić moje zdanie, zapodaj takie informcje a nie jakieś pierdololo
Czyżby odpowiedź na to pytanie była niewygodna dla Ciebie
nie, jak pisałem nie znam dokładnej daty i miejsca tak samo jak i ty nie wiesz
i nie pasowała do niemieckiej wersji historii którą tu tak bezkrytycznie popularyzujesz?
tobie prawda nie pasuje do tezy podtrzymywanej przez kilku fanatyków i fantastów którzy opierają sie domniemaniami, dla ciebie niewygodna jest odpowiedź że wandalowie którzy atakowali rzym byli germanami i gadali germańskim językiem i mieli kulture germańską hehe
btw niemcy też przez pewien czas forsowali tą teorie szczególnie popularna była w latach 30tych ubiegłego wieku, ino że ich wersja jest bardziej logiczna, bo bardziej prawdopodobne jest że polacy faktycznie są potomkami gotów i wandalów ale nie byli słowianami ino germanami i dopiero najazd słowian ze wschodu ich zeslawizował, przyjeli kulture i język słowian tak samo jak panońscy słowianie węgierską kulture przyjęli, to by tłumaczyło dlaczego wandalowie i goci któzy poszli na rzym gadali germańskimi językami bo byli germanami i że ich kultura była tożsama z kulturą z wykopalisk archeologicznych z terenów nad odrą i wisłą a potem zanikła i młodsze znaleziska wskazują na inną kulture...
Chciałbym też dodać, że jak dalej będziesz podawał jakieś informacje, które gdzieś kiedyś wyczytałeś, bez jakichkolwiek odnośników i źródeł, jedynie na zasadzie "bo tak jest", to ja nie będę się czuł zobowiązany komentować tego.
przecie podaje cały czas historia saksoni widukinda, germania tacyta, poza tym aktualnie zajmuje sie upadkiem kultury mykeńskiej oraz generalnie następstwami wielkiej wędrówki z tamtych czasów i nie bede sie zagłębiał w temacie o wandalach czy słowianach bo nie musze, to co wiem wystarczy by odpisać, nie mam zamiaru cie przekonywać bo w przypadku fanatyków wielkiego świętego odwiecznie istniejącego narodu polskiego jest to bez sensu, odpisuje jedynie jak ktoś gwałci logike...
poza tym ty sam nie podałeś ani jednego odnośnika do jakichś badań jedynie do stronek jakich innych oszołomów...
 
Do góry Bottom