Ciekawostki naukowe i techniczne

raiden00

megazord
160
278
Przesyłanie na kilometry już jest dostępne. Dajmy na to radia detektorowe: energię pobierają tylko i wyłączenie z anteny. >10m antena i możemy łapać fale radiowe zamieniając je na energię. No ale więcej niż 1W z tego nie pójdzie. Bezprzewodowe oświetlenie ? Również dostępne, wystarczy stanąć z jarzeniówką w pobliżu nadajnika radiowego. :p
PS. bezprzewodowa energia słana na małe odległości jest z powodzeniem używana w RFID - kolejnym lubianym wśród spiskowców temacie
 
OP
OP
kr2y510

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
To nie jest przesyłanie energii. To wykorzystywanie energii nadajnika.
Przesyłanie mocy będzie miało miejsce wtedy, gdy zwiększony pobór mocy z odbiornika bardziej obciąży nadajnik.
 

raiden00

megazord
160
278
jeśli coś wypływa z jednego źródła i trafia do odbiornika to jest to chyba przesył. Żeby wykorzystać energię nadajnika najpierw trzeba ją wysłać. W podanym przykładzie energia jest słana na wszystkie strony, ale jednak jest.
No ale możliwe, że moja definicja "przesyłu" jest błędna ;P
 
OP
OP
kr2y510

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Nie wiem jak z definicją.
Dla mnie przesyłanie czegoś musi być celowe i powiązane z odbiorem tego. Czyli jak ktoś przesyła cokolwiek to jest jakoś sprzężony z odbiorcą/odbiorcami. Jak ktoś przesyła węgiel to jest jakiś jego odbiorca. Nadajnik radiowy jedynie emituje sygnał, a tym samym jakąś energię, która jest jego nośnikiem. Ale nadawca nie wie ile odbiorników odbiera nadawany przez niego sygnał i w jakim celu (czy słuchania muzyki czy zasilania jakiegoś prostego urządzenia o małym poborze mocy). W skrajnym przypadku może być tak, że nadawca emituje sygnał a nikt go nie odbiera i wtedy starty mocy na przesyle energii wynoszą . Poza tym nadawca radiowy emituje program, a jedynie przy okazji jakąś energię, która jest nośnikiem tego programu.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Bezprzewodowy przesył nie ma sensu. Bo albo wysyła się na wszystkie strony i nawet jak ktoś to odbierze w jednym miejscu, to reszta przepada, albo sobie krąży nie wiadomo gdzie; albo trzeba dokładnie wycelować, albo nastawiać blisko siebie słupów, a wtedy to nie wiem dlaczego nie lepiej użyć kabla.
 
OP
OP
kr2y510

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Ma sens. W przypadku WREL/WiTricity dociera wyłącznie do zestrojonego odbiornika. Nadajnik bez obciążenia odbiornika/odbiorników nie emituje zbyt dużo energii. Straty wynoszą ok. 10%. Poczytaj to co podlinkowałem.
 

raiden00

megazord
160
278
Oczywiście, w przypadku WREL energia jest pobierana głównie przez odbiornik będący w rezonansie z nadajnikiem ( z tego co rozumiem). Jednak w rezonans z nadajnikiem nie koniecznie musi wchodzić tylko i wyłącznie odbiornik. Byle jaki obwód cechujący się daną pojemnością i indukcyjnością może wejść wtedy w rezonans, co mogłoby być problemem. Druga sprawa, z doświadczenia wiem, że nawet w niedostrojonym obwodzie wtórnym cewki Tesli występują dość spore napięcia, oczywiście energia jest nieporównywalnie mała z tą jaka przechodzi przez uzwojenie w wypadku rezonansu, ale jednak jest. Więc bym się nie zdziwił jakby w przypadku WREL/WiTricity było podobnie (w zasadzie ta sama zasada działania). Mała energia z małej energii to prawie nic, jednak mała energia z dużej energii to już większy problem.

Teorii Chaosu słuchać niestety nie mogłem... Mama nadzieję, że szybko w necie się pojawi.

PS. kr2y510, semantyka nie jest moją mocną stroną, więc nie ciągnę dalej wątku odnośnie "przesyłu" ;)
 
OP
OP
kr2y510

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Ale w tej technologii do przesyłu energii co miała trafić na rynek nie używa się cewek Tesli. A co do innego obwodu, który miałby wejść w rezonans masz rację. Patrz postscriptum 2 mojego posta #20.
 
OP
OP
kr2y510

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Nie miałem czasu jeszcze przesłuchać całości. Ale wystarczyło rozmówcom powiedzieć, że chodzi o inną polaryzację sygnału. Oni znają polaryzację poziomą, pionową i kołową (prawo i lewo skrętną). A tu chodzi o polaryzację "vortex-ową" (jak to na polski przetłumaczyć???).
 
OP
OP
kr2y510

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Kondensatory grafenowe

ExtremeTech ➡ Graphene supercapacitors are 20 times as powerful, can be made with a DVD burner

O co chodzi. Normalne kondensatory elektrolityczne są w stanie gromadzić około 1000 razy mniej energii w jednostce masy niż akumulatory. Kondensatory tantalowe są gorsze od akumulatorów około 30 razy. A kondensatory grafenowe są niewiele (około 5 razy) gorsze od najpojemniejszych akumulatorów.

Zaletą kondensatorów jest to, że mają znacznie więcej cykli ładowania/rozładowania niż akumulatory. Akumulatory mają od 500-2000 cykli a kondensatory od 10000 w górę do ponad setek milionów.

Zastosowanie kondensatorów grafenowych zamiast akumulatorów w elektrycznych pojazdach znacznie obniży koszta eksploatacji i poprawi parametry tych pojazdów.
- wysoka sprawność ➤ małe straty energii ➤ brak problemów z odprowadzaniem ciepła ➤ krótki czas ładowania
- wysoka sprawność ➤ małe straty energii ➤ duże obciążenia ➤ duża moc silników
- wiele cykli ładowania ➤ samochód dostawczy jeździ 30 lat bez wymiany ogniw ➤ niski koszt eksploatacji

A jak to tanio zrobili. Tani materiał na film i do nagrywarki DVD.
Jeszcze jedno: graphite oxide to nie tlenek grafitu a bardziej złożony związek.
https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/Graphite_oxide
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b9/Graphite_oxide.svg
 
A

Anonymous

Guest
Wszędzie ten grafen. Co jakiś czas można o nim poczytać pod kątem różnych zastosowań i jakie to cudo. Brzmi to jak kamień filozoficzny naszych czasów. Problem jest jedynie z uzyskiem i zajebistymi kosztami... Może za 20 lat?
 
OP
OP
kr2y510

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Huawei opracowało i przetestowało kolejną generację WiFi. Udało im się osiągnąć szybkość 10.53 Gbps w paśmie 5 GHz. Rozwiązanie wykorzystuje transmisję MIMO⁽¹⁾-OFDA⁽²⁾. Huawei chce z tego uczynić standard IEEE 802.11ax i wprowadzić go w 2018r.
A u nas standard 802.11ac jeszcze się nie zadomowił.

Huawei Successfully Tests Next Generation 10Gbps Wi-Fi

Czyli nie Qualcomm, nie Intel, nie Niemcy, nie Japończycy a Chińczycy.

⁽¹⁾ MIMO ⇛ Wikipedia
⁽²⁾ OFDMA ⇛ Wikipedia
 
Do góry Bottom