Szwajcaria

Hikikomori

少し変態
538
318
Nie chodzi o to, że są za niskie, tylko że są zróżnicowane dla inwestycji krajowych i zagranicznych. I Unia nie musi wyciągać wobec Szwajcarii żadnych sankcji, wystarczy ino, że wyłączy ich z obszaru wspólnego rynku. Myślę, że w propertarianiźmie działałoby to analogicznie.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Dobry tekst.

Szwajcarzy są najbogatsi na świecie. Statystyczny obywatel ma majątek wart prawie pół miliona dolarów, czyli ok. 1,5 miliona złotych.




 

Gość niedzielny

Well-Known Member
968
2 123
Niestety część kantonów jakiś czas temu przegłosowała sobie podatek progresywny dla obcokrajowców. W Szwajcarii tradycja liniowego sięga połowy XIX wieku.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Orliński zachwala Szwajcarię, bo podobno uspołecznili tam pralki. Ponadto zastanawia się, ile Polacy tracą pieniędzy z powodu swojego indywidualizmu. Miszcz centro-lewicowego dyskursu!

Kiedy sam tam bywałem jako nastolatek na początku lat 80., czułem się jak przybysz z innej planety, bo już żyliśmy na innych poziomach cywilizacyjnego rozwoju. Ale przy porównaniach tego poziomu życia nawet wtedy wychodziły paradoksy polskiego bogactwa i rozrzutności. Przeciętnie zarabiający Szwajcar na początku lat 80. uważał prywatną pralkę automatyczną za rozrzutność. Po co, skoro jest wspólnotowa pralka w dedykowanym pomieszczeniu w bloku mieszkalnym i wystarczy się wpisać do zeszyciku?

Polskie blokowiska, co charakterystyczne, często projektowano z uwzględnieniem pomieszczenia zwanego "pralnią". To było martwe i pewnie nadal jest. No i tu mamy fascynujące pytanie: ile nas kosztuje nasz ukryty podatek od indywidualizmu? Może chociaż trochę jesteśmy tacy biedni m.in. także dlatego, że nie potrafimy się dogadać z sąsiadami w sprawie wspólnego rozwiązania jakiegoś wspólnego problemu?
 

Norden

Well-Known Member
723
900
Przeciętnie zarabiający Szwajcar na początku lat 80. uważał prywatną pralkę automatyczną za rozrzutność. Po co, skoro jest wspólnotowa pralka w dedykowanym pomieszczeniu w bloku mieszkalnym i wystarczy się wpisać do zeszyciku?
Z artykułu wynika, że robili to dobrowolnie. Jeżeli to prawda to bardzo dobry zwyczaj sprzyjający oszczędzaniu.

Ponadto wprowadzili tam takie przepisy jak (poprzez głosowanie): zakaz ruchu pojazdów ciężarowych przez Alpy - towary przerzucane są przez kolej. Apropo kolei to mają najlepszą na świecie.
 

pampalini

krzewiciel słuszności, Rousseaufob
Członek Załogi
3 585
6 850
Z artykułu wynika, że robili to dobrowolnie. Jeżeli to prawda to bardzo dobry zwyczaj sprzyjający oszczędzaniu.

Z tego, co wiem, nie wolno Ci mieć pralki automatycznej w bloku. :(Czyli to nie tylko dobrowolny zwyczaj. Chodzi o bardzo restrykcyjne zasady dotyczące ciszy. Nie można też spuszczać wody w kiblu po 22.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Ktoś mnie oświeci o co chodzi z tym ukrytym podatkiem za indywidualne pranie? Albo dlaczego miałoby mi się opłacać prać coś wspólnie i pilnować, żeby nic mi nie zginęło i żeby inni też się składali? A może chodzi o to, że mam nie płacić i kraść rzeczy innym, wtedy wyjdę na plus. Przy ich dochodach chyba nie chodzi o koszt zakupu pralki i rachunku za wodę?
 
T

Tandor92

Guest
No właśnie chyba chodzi o koszt zakupu pralki, choć jak się okazuje nie jest to decyzja mieszkańców a nakaz prawny. Swoją drogą często nakazy prawne nazywane są wyborem ludzi, aby lepiej brzmiało. Ostatnio w "wiem co kupuję" usłyszałem, że odchodzi się od tradycyjnych żarówek bo są szybko się psują i żrą mnóstwo energii...

Jakaś oszczędność to jest o ile jest duża uczciwość mieszkańców, choć trudno stwierdzić czy szwajcarzy tak chętnie by prali wspólnie gdyby mogli mieć własną pralkę.

A ukryty podatek to brednie etatysty, dla którego gorsze jest indywidualne korzystanie z pralki od rabowania obywateli (które to rzekomo stymuluje gospodarkę).
 

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 912
7 920
"Innymi słowy, banki komercyjne musiałyby utrzymywać 100-procentową rezerwę środków. W ten sposób akcja kredytowa zostałaby drastycznie ograniczona"
---
To jest całkowicie błędny wniosek. BC byłby zainteresowany aby akcja kredytowa była dokładnie taka sama.
Doszedłby najwyżej dodatkowy szczebel - bank komercyjny pożyczałby od BC.
 

Doman

Well-Known Member
1 221
4 052
Kiedyś na tym forum zderzyłem się z niewiarą (u ok 2 osób) w kreację pieniadza przez banki komercyjne, nawet dawałem linki na oficjalne dokumenty, a tu proszę. Jakiś banksterek biadoli, że utrata przywilejów emisyjnych zawali świat a to wszystko na mainstremowym bankier.pl.

Jak już niedowiarek przełknie ten fakt, to niech się zastanowi nad konsekwencjami dla gospodarki. Wskazówka: komu daje się kredyty na budowanie imperiów medialnych, na skupowanie każdego startupa z obiecującą technologią itd. Wszak bank komercyjny nie musi się tłumaczyć komu daje kredyt i na jaki %.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Już przegrali.

"To byłoby jak piasek w skrzyni biegów". Szwajcarzy posłuchali ekonomistów
Business Insider Polska
dzisiaj 11:13
Większość Szwajcarów posłuchała obaw ekonomistów, odrzucając w referendum ideę wprowadzenia tzw. pieniądza suwerennego. Ponad 75 proc. głosujących było przeciwko - podaje rząd Szwajcarii. Na "nie" były wszystkie kantony.

Mały alpejski kraj miał okazję wywrócić do góry nogami cały świat finansów, głosując w niedzielę nad wprowadzeniem tzw. pieniądza suwerennego. Do rewolucji jednak nie dojdzie, bo większość głosujących odrzuciła kontrowersyjny projekt.

Nie za bardzo widzę możliwość wygrywania tego rodzaju referendów, nawet o słuszne sprawy, kiedy decyzje podejmują laicy, bez wiedzy, bez wsparcia autorytetów i jakichś kontr-elit, które mogłyby ich przekonać do wyboru innego, niż ten jakiego życzy sobie establishment.
 

Doman

Well-Known Member
1 221
4 052
Demokracja nie zmieni systemu, tylko technologia.

Dysponentami technologii są ludzie władzy, w dodatku nie są to głupi i ograniczeni aparatczycy oraz działacze, ale elita finansowa której przodkowie zęby zjedli na rewolucji przemysłowej i tworzeniu systemu bankowego. W związku z tym rozwój technologiczny będzie raczej sprzyjał stabilizacji systemu i utrzymaniu władzy.
 
Do góry Bottom