Zbrojownia, czyli porozmawiajmy o kuszach... [rozkminy o historycznej / fikcyjnej broni nie-palnej]

OP
OP
FatBantha

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 750
Doktorantka archeologii odnalazła we włoskim klasztorze miecz sprzed 5 tys. lat
dzisiaj 00:14

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Vittoria Dall'Armelina zauważyła miecz na wystawie klasztornego muzeum pod Wenecją i nabrała podejrzeń, że może on być dużo starszy niż zostało to przedstawione w podpisie pod gablotą. Badania potwierdziły jej przypuszczenia - przedmiot pochodzi z wczesnej epoki brązu i może być jednym z najstarszych tego typu na świecie - podaje portal livescience.com.
Doktorantka archeologii w listopadzie 2017 r. wybrała się na wycieczkę do klasztoru ormiańskich mnichów San Lazzaro degli Armeni na małej wyspie w pobliżu Wenecji. W miejscowym muzeum na wystawie średniowiecznych artefaktów jej uwagę przykuł pewien obiekt. Jeden z mieczy wydawał się nie pochodzić ze średniowiecza, ale być kilka tysięcy lat starszy. Dall'Armellina napisała pracę magisterską poświęconą wczesnej epoce brązu i klasztorny miecz, przypominał jej te odnalezione we wschodniej Anatolii (obecnie leżącej w Turcji), których wiek szacuje się na ok. pięć tysięcy lat.

Młoda archeolog i naukowcy z Uniwersytetu Ca' Foscari w Wenecji postanowili przyjrzeć się historii tej szczególnej broni. Wspólnie z mnichami znaleźli w klasztornych archiwach dokumenty dotyczące miecza. Został on podarowany jednemu z zakonników ok. 150 lat temu przez ormiańskiego kolekcjonera sztuki Jerwanta Korasandjiana. Według zachowanych informacji przedmiot został wcześniej znaleziony w pobliżu tureckiego miasta Trabzon na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego.

Po ponad dwóch latach szczegółowych badań ustalono, że zarówno wykonanie jak i metale użyte do produkcji miecza wskazują na jego podobieństwo do innych tego typu przedmiotów znajdowanych we wschodniej Turcji i datowanych na ok. 3000 r. p.n.e. Niespodzianką okazało się, że powstał on ze stopu miedzi i arsenu, używanego jeszcze przed odkryciem brązu, wytapianego z miedzi i cyny.

- Byłam dosyć pewna, że miecz pochodzi ze starożytności. Gdy okazało się, z jakiego stopu metali jest zrobiony, była to dla mnie wielka satysfakcja - mówi Dall'Armellina cytowana przez livescience.com.

Archeolodzy uważają, że miecze zostały wynalezione we wschodniej Anatolii właśnie ok. pięciu tysięcy lat temu. Ten odnaleziony w podweneckim klasztorze może być jednym z najstarszych na świecie.
Tak wygląda mieczyk:

Pewnie jakaś era hyboryjska... ;)

Szkoda, że to tylko błąd w datowaniu a nie historia jak z "Highlandera" z kataną Ramireza.
 
Do góry Bottom