Zapodaj coś ciekawego

dzwonek polifoniczny

Active Member
116
117

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 883
7 440
Wyburzenie Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?

Pruitt-Igoe w St. Louis miało być osiedlem idealnym. Niestety, coś poszło nie tak. Ukończone w 1955 roku osiedle, złożone z 33 jedenastopiętrowych bloków istniało tylko 16 lat. Wyburzenie Pruitt-Igoe dla wielu jest symbolicznym końcem epoki CIAM.
Wyburzenie Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?

Wyburzenie Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?F

Osiedle Pruitt-Igoe z lotu ptaka - marzec 1968 rok

Osiedle Pruitt-Igoe z lotu ptaka - marzec 1968 rok
Osiedle Pruitt-Igoe w St. Louis
Ogromne osiedle Priutt-Igoe w amerykańskim mieście St. Louis zrealizowane zostało w latach1952-1955. Składało się z 33 bloków z wielkiej płyty, mieszczących w sumie 2870 niewielkich mieszkań mieszkań. Władze miasta postawiły na nową, ogromną inwestycję w nadziei by znów uczynić St. Louis atrakcyjnym dla mieszkańców i odwrócić negatywne trendy migracyjne. Zatrudniono w tym celu młodego, zdolnego architekta Minoru Yamasaki (później stworzy on m.in projekt wież World Trade Center w Nowym Jorku), który głęboko wierzył w utopijne nadzieje społeczne dawane przez modernizm. Projektuje on osiedle Priutt-Igoe zgodnie z ideałami Międzynarodowego Kongresu Architektury Nowoczesnej CIAM.
Pierwotnie na terenie Priutt-Igoe miały stanąć budynki różnej wielkości. Niestety, plany te upadły ze względu na cięcia w Kongeresie. Już wiadomo, że wszystkie budynki będą miały 11 pięter. Minoru Yamasaki projektuje więc osiedle z 33 wieżowcami stojącymi gęsto pośród zielonych łąk, z masą wspólnych przestrzeni i oddzieleniem potoków ruchu.
W Missouri nadal panuje segregacja rasowa. W kompleksie Pruitt (nazwanym tak na cześć pilota Wendella O. Pruitta) mieli zamieszkać czarnoskórzy mieszkańcy, a w Igoe (od nazwiska kongresmena Williama L. Igoe) biali z klasy średniej. W 1954 roku Sąd Najwyższy wydaje decyzję, zgodnie z którą segregacja rasowa narusza czternastą poprawkę do konstytucji. Podział osiedla staje się więc niemożliwy.
Kompleks 11-piętrowych bloków z wielkiej płyty, umieszczonych na 27-hektarowym osiedlu powstaje najtańszym kosztem. Wiele modernistycznych udogodnień które poprawić miało życie mieszkańców okazuje się utopią. Większość mieszkańców nie było przygotowanych do życia w blokach. Wywodzili się ze slumsów - nie potrafili dbać o wspólną przestrzeń. Długie korytarze o ciemne klatki schodowe okazały się świetnym miejscem do przesiadywania narkomanów i lokalnych gangów. Te przestrzenie wraz z tzw. skaczącymi windami (zatrzymującymi się na jedynie na pierwszym, czwartym, siódmym i dziesiątym piętrze) stały się świetną pożywką dla ciemnej strony ludzkiej natury. W latach 50. w w Pruitt-Igoe nie było linii telefonicznych. Obowiązywał tu oficjalny zakaz posiadania odbiorników telewizyjnych. Początkowo każdy blok ma swojego dozorcę - z czasem brakuje funduszy na ich wynagrodzenie.

Wyburzanie osiedla Pruitt-Igoe

Wyburzanie osiedla Pruitt-Igoe
Wzrost przestępczości spowodował ucieczkę białych mieszkańców. Paradoksalnie, pogłębiła się segregacja rasowa w Pruitt-Igoe. Rosnący wandalizm i ciągłe pożary spowodowały, że pomimo rosnących z każdym rokiem nakładów miasta St. Louis na remonty, bloki popadały w coraz większą ruinę. Mroźne powietrze wiejące przez bezustannie wybijane okna powodowało ciągłe pękanie rur i przerwy w dostawach wody.
Od lat 60. osiedle Priutt-Igoe pustoszeje. Ludzie nie chcą tu mieszkać, nawet przy bardzo niskich czynszach. W 1957 roku (zaledwie dwa lata po oddaniu osiedla do użytku) było zajętych 91% mieszkań. 14 lat później tylko 35% mieszkań pozostaje zamieszkałych.
W końcu postanowiono budynki obniżyć (zaobserwowano korelację - im wyższy budynek mieszkalny tym wyższa przestępczość), lecz okazało się to konstrukcyjnie niemożliwe. Niemożliwe okazało się również wykorzystanie czegokolwiek z rozbiórki kompleksu do budowy nowych budynków.
Wyburzenie Pruitt-Igoe - koniec modernizmu?
16 marca 1972 wysadzono pierwszy 11-piętrowy blok. Do 1976 roku wysadzono wszystkie bloki. Osiedle Priutt-Igoe przestało istnieć zaledwie 16 lat po oddaniu go do użytku. Zdjęcie wysadzanego w powietrze Pruitt-Igoe ozdobiło okładkę magazynu LIFE. Dziennikarze pisali o końcu wielkich idei modernistów. Proces wyburzania osiedla został uwieczniony na filmie Koyaanisqatsi w reżyserii Godfrey'a Reggio z 1982 roku.
Na fragmencie terenu zajmowanego niegdyś przez osiedle Pruitt-Igoe stworzono St. Louis Public School District - dzielicę z Pruitt Military Academy, szkołą podstawową, średnią i techniczną. Pozostały teren zalesiono.
 
D

Deleted member 6905

Guest

Ciekawy wywiad. Interesujący kanał.
Widać, że facet jest ogarnięty i wygadany. Popadł w uzależnienie, zdarza się.
Natomiast w komentarzach udziela się kobieta, która twierdzi, że:

kyla gould 5 lat temu
Just an update for everyone Cameron is doing amazing. He finally went to treatment and has 19 months clean. I met him while I was also in recovery and we are now engaged and have a beautiful daughter. It just shows that if you put your all into this fight you can come out on top. I am so proud of him, and anyone else that struggles with this disease, there is a way out, never lose hope. Kyla Gould

lub

kyla gould 1 rok temu
Hey all you haters...Cameron is still clean and has a life he could never imagine, with two beautiful kids so the next time you wanna wish ill upon someone who has suffered in their life from trauma, and dealt with a horrible drug addiction, think twice. Don't judge people until you have been in their shoes

O ile to prawda, a nie ściema i chujoploctwo, to fajnie że to się tak skończyło.
Wychodzi na to, iż pozytywna historia.
 
D

Deleted member 6852

Guest
Toradżowie i ich makabryczny zwyczaj.Ta grupa etniczna zamieszkuje
część indonezyjskiej wyspy Celebes
Dla bliskich którzy umierają maja groby w skalnych jaskiniach,
ale zwłoki nigdy nie mają wiecznego spoczynku, bo odbywa się święto
zwane Ma'nene. Co trzy lata wyciągają zwłoki z mogiły, ubierają w nowe ubrania,
robią sobie z nimi zdjęcia i zwłoki mogą z rodziną być pięć dni.

Muszą jeszcze zebrać odpowiednią kasę na wyprawienie pochówku
i do czasu zebrania kasy zwłoki mieszkają z rodzinami pod jednym dachem


1592943110864.png


 

Alu

Jedziem do Paragwaju!
4 394
8 852

Dąbrowa w powiecie hrubieszowskim - to prawdopodobnie najmniejsza wieś w Polsce. Mieszkają w niej tylko dwie osoby: sołtys wsi i jego żona.
 
D

Deleted member 6564

Guest
Ja się zastanawiam czy oni pracują ?
Chyba nie nadają się nawet do pracy biurowej ?
a kilkanaście pudełek pizzy kosztuje niemałe pieniądze
A może ich państwo też im daje jakieś 500+
bo są ofiarami?
Uda czy tam brzuch tego gościa z filmiku wyglądają jakbyrandyballs.jpg
 
Do góry Bottom