Zapodaj ciekawe wykłady

Pestek

Well-Known Member
688
1 876
Tommy Sotomayor u Rubina. Ciekawy wywiad. Mówią o rodzinach bez ojców, samotnych matkach, przemocy w domach czarnych, Trumpie, polityce liberałów ktora do tego doprowadziła. Wiele tematów mi bliskich osobiście. Wywiad dobry, a sam Tommy warty posłuchania - sam określił sie jako libertarianin. Polecam!

 
Ostatnia edycja:

Brehon

Well-Known Member
555
1 483
Czym jest życie? Cybernetyczna definicja życia, Bernard Korzeniewski

Fajny wykład

ad 23:40 - W tym momencie koleś nie zgadza z hipotezą samolubnego genu Dawkinsa - że to gen, a nie osobnik jest podstawową jednostką ewolucji. Uzasadnia to tym, że geny nie są samowystarczalne, że nie mogą same stanowić podmiotu ewolucji, bo zawsze działają w zestawieniu z innymi genami. Tyle że Dawkins w swojej książce odpiera ten argument, ponieważ indywidualną efektywność danego genu/allelu można ocenić "statystycznie" - po tym, jaka jest "średnia efektywność" organizmów zawierających dany allel w różnych konfiguracjach innych genów. Jeżeli dany allel daje pozytywne efekty w postaci zwiększonej przeżywalności/rozmażalności w wielu różnych konfiguracjach genomu, to zwiększa się częstość jego występowania w populacji.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Też uznałem to za słabe z tym kryterium samodzielności. Każdy organizm potrzebuje odpowiedniego środowiska, by przeżyć. Organizm, jego procesy życiowe i ewolucja nie mogą być rozpatrywane bez wzięcia pod uwagę jego środowiska. Ogranizm i środowisko są w pewnym sensie połączone.

Sam szukam jakiejść dobrej definicji "osobnika żywego" i nie znalazłem.
 

Pestek

Well-Known Member
688
1 876
Polityczna reprezentacja. Podcast Toma Woodsa. Rozwala w nim pojęcie "reprezentanta politycznego" w parlamencie, przyrównując ten sam koncept do codziennego życia. Podobnie jak "kontrakt społeczny", którego nie podpisywaliśmy. Polityczna reprezentacja to tylko gra słów, nie mająca związku z rzeczywistością.


(krótki materiał jak na Toma Woodsa, ~18 minut)
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Polityczna reprezentacja. Podcast Toma Woodsa. Rozwala w nim pojęcie "reprezentanta politycznego" w parlamencie, przyrównując ten sam koncept do codziennego życia. Podobnie jak "kontrakt społeczny", którego nie podpisywaliśmy. Polityczna reprezentacja to tylko gra słów, nie mająca związku z rzeczywistością.


(krótki materiał jak na Toma Woodsa, ~18 minut)


....który to materiał streściłeś w jednym akapicie, który to akapit jest i tak oczywistą oczywistością :)
 

Pestek

Well-Known Member
688
1 876
Tom w podcaście podaje dużo przykładów i ciekawie to wyjaśnia. Nawet jeśli dla Ciebie to oczywistość, to może innym się przyda. A jak nie, to pretensje do Toma Woodsa, że robi 18 minutowe podcasty dla czegoś, co można wyjaśnić w 3 zdaniach :)
Osobiście też preferuje proste argumenty w krótkich wypowiedziach. Kiedyś królował w tym Stefan Molyneux, zanim zajął się polityką i Trumpem.
 

Pestek

Well-Known Member
688
1 876
Jordan Peterson u Stefana Molyneux'a. Świetny wywiad. Jeśli kogoś interesuje psychologia, samorozwój, filozofia, historia szkolnictwa(Gatto) itp., to się nie zawiedzie. Polecam.


Szukam osoby, która chciałaby się zrzucić na program self authoring. Wychodzi 12$ za cały kurs, gdzie normalnie to jest 60$. Można kupić dwa za 29,90 ze zniżką 20 %. Jak ktoś zainteresowany to zapraszam do kontaktu priv.
 

Pestek

Well-Known Member
688
1 876
Może nie wykład, ale że ostatnio spamuje w "zapodaj coś ciekawego", a to można podciągnąć pod wykład, to wklejam.
Dyskusja Stefana z Duke'm Pesta na temat powiązań Władcy Pierścieni z okresem I i II wojny światowej. Hobbit powstał po pierwszej wojnie, a LotR w okresie II(i bodajże przed i po). Czyli sytuację można przełożyć na osobiste doświadczenia Tolkiena, który brał udział w I wojnie światowej, a później jego 3 synów w drugiej. Był anarchistą, a w innym okresie minarchistą. Opowiadał się nawet za zabijaniem przedstawicieli władzy. Wychowywał się w wiosce i blisko natury, więc czymś nieznanym była dla niego władza państwa i jej ucisk - co przeniósł na swoje dzieła. Walka dobra ze złem, wyruszenie z Shire, to może być literackie przedstawienie jego przeżyć z okresu wojennego.
Dla mnie ciekawe, warto spędzić ponad godzinę. Hobbita kiedyś wchłonąłem w parę godzin, a na LotR poległem 3 cięj części.
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Są tu jacyś specjalisci od aspergera i literek MBTI? Wykład ciekawy z powodu treści, ale i wręcz fascynujący ze względu na zachowanie prelegenta, który nie żartuje mówiąc na początku, że jest źle się czuje jako prelegent.

Spacerkiem przez wszechświat. Największe sukcesy i porażki współczesnej astronomii


Nie wiem jak nazwać to co widzę. Aspi? Fobia społeczna?
 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom