Zapodaj ciekawe wykłady

pampalini

krzewiciel słuszności, Rousseaufob
Członek Załogi
3 585
6 850
Zdarza mi się natrafić na ciekawe materiały na YT, które niekoniecznie mają wiele wspólnego z libertarianizmem, ale wciąż mogą być dla niektórych forumowiczów ciekawe i przyczynić się do szerszego rozumienia spraw. Do tego wątku mogą trafiać rzeczy związane bardzo ogólnie z ekonomią, filozofią polityczną, filozofią w ogóle, historią, naukami ścisłymi albo wręcz wystąpienia przeciwników libertarianizmu.

Ostatnio zasłuchuję się w wykładach z filozofii normatywnej niejakiego Daniela Bonevaca z uniwersytetu w Austin. Obejrzałem już wstęp, odcinek o Marksie i postmodernizmie. Facet mówi z biglem i co najważniejsze - zachowuje daleko idącą neutralność i wstrzemięźliwość - trudno odgadnąć jego osobiste poglądy. Dzięki tej serii można poznać większość akademickich ideologii wyłożonych przystępnie, nie denerwować się przy tym zanadto, ale też trochę pogimnastykować umysłowo.

https://www.youtube.com/user/PhiloofAlexandria/videos

PS. Wykłady są po angielsku, oczywiście.
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 729
4 693
Było już kilka takich wątków, pamiętam bo jeden sam zakładałem. Jakoś nie chwyciło. Jeśli by faktycznie się rozwijał, to może warto by przypiąć aby stale nie tworzyć nowych. Ja akurat ekonomią się nie interesuję, ale imo wątek na fajne naukowe wykłady z jakiejkolwiek dziedziny byłby super.
 
OP
OP
pampalini

pampalini

krzewiciel słuszności, Rousseaufob
Członek Załogi
3 585
6 850
Było już kilka takich wątków, pamiętam bo jeden sam zakładałem. Jakoś nie chwyciło. Jeśli by faktycznie się rozwijał, to może warto by przypiąć aby stale nie tworzyć nowych. Ja akurat ekonomią się nie interesuję, ale imo wątek na fajne naukowe wykłady z jakiejkolwiek dziedziny byłby super.
Znalazłem Twój wątek, ale w tytule były wykłady konkretnie z Harvardu. Innych wątków nie udało mi się wyszukać. Jeśli ktoś zna, niech daje znać.

A ja niniejszym proszę moderatorów o połączenie obecnego wątku z: https://libertarianizm.net/threads/darmowe-wyklady-z-harvardu-w-sieci.1502/
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 729
4 693
Antropologia - wykład dotyczy amazońskiego plemienia Piraha. Prawdopodobnie jako jedyne plemię na świecie nie mają liczb i mitów założycielskich. Także żadnej formy religii, słów określających kolory, czas przeszły i przyszły a ich język także jako jedyny na świecie nie umożliwia rekurencji. Ponadto uwielbiają sex grupowy i nie obchodzi ich absolutnie nic poza teraźniejszością. Wykład z jajem, nieźle się uśmiałem, polecam.



Dodatkowo, link do dokumentu na temat Piraha o którym mowa na początku wykładu. Skupia się bardziej na lingwistyce niż kulturze, ale też jest wart obejrzenia [The Amazon Code The Grammar of Happiness]

 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
They are the "ultimate empiricists", he argues, and this culture of living in the present has shaped their language.
http://www.theguardian.com/world/2008/nov/10/daniel-everett-amazon

O rety, co za nudziarze... Fikcji nie znają, abstraktu nie znają, tylko jebany konkret i to też dość ograniczony. Jak ten Everett mógł tam z nimi tyle wytrzymać?

Najszczęśliwsze plemię na Ziemi to ateiści i anarchokomuniści
W dodatku nie umiejący policzyć do dwóch.

:D No ba. To akurat zaskakujące nie jest. Nie podejrzewałbym żadnych anarchokomunistów o znajomość tak zaawansowanej matematyki...

Zdecydowanie wolę kulturę ultymatywnych aprioryków, co nie wychodzą nigdy z piwnicy, ale wymyślają przedmioty, jakich nigdy nie widzieli i prowadzą debaty na temat ich postulowanych właściwości, dochodząc sobie do jakichś rozstrzygnięć na ich temat.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Copernicus w po dłuższej przerwie wrzucił coś ciekawego po polsku
Umysły innych zwierząt, Maciej Trojan

Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=XiwUEZaXXlM
 

T.M.

antyhumanista, anarchista bez flagi
1 410
4 438
Wykład Jurusia na temat relacji pomiędzy etyką a libertarianizmem z 10 Polskiego Zjazdu Filozoficznego. Czy libertarianizm to etyka? Czy można mówić o etyce libertariańskiej, czy raczej etyce libertarianizmu? To w zasadzie tylko przykrótkie wprowadzenie do tematu, ale całkiem interesujące:
 

T.M.

antyhumanista, anarchista bez flagi
1 410
4 438
Dopiero gościa znalazłem, podsyłam wykład jako interesujący i sprawdzam inne rzeczy od niego.



*ciekawostka* jak wrzucam w Google nazwisko marksisty Paula Lafargue, to zwraca mi 425 000 wyników, a Bing... 1 wynik.

Na samym końcu gość określa się przeciwnikiem libertarianizmu, określa kapitalizm jako wyzysk, a etykę libertariańską nazywa marksistowską w swej naturze. No ciekaw jestem teraz jego analizy historii marksizmu.
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
*ciekawostka* jak wrzucam w Google nazwisko marksisty Paula Lafargue, to zwraca mi 425 000 wyników, a Bing... 1 wynik.
Chyba coś źle zrobiłeś z tym bingiem. Może jakaś literówka (chociaż zwykle wykrywa i poprawia)?
Może wyszukujesz tylko w języku polskim na bingu?

Włożyłem trochę trudu i nie tylko spisałem szacowaną liczbę wyników, ale też rzeczywiście doklikałem do końca na paginowanych stronach wyszukiwarek.
Moje wyniki:

google 425 tyś - max 29 strona
bing 72 tyś - max 77 strona
yahoo - max 37 strona
 

T.M.

antyhumanista, anarchista bez flagi
1 410
4 438
Chyba coś źle zrobiłeś z tym bingiem. Może jakaś literówka (chociaż zwykle wykrywa i poprawia)?
Może wyszukujesz tylko w języku polskim na bingu?

Teraz mi już wyszukuje w bingu "normalnie" (wyszukiwałem na służbowym komputerze w biurze - czasem dziwne rzeczy się z nim dzieją).



Chciałbym padalca jakoś zaszufladkować, na razie mi się wymyka. Jest jakimś typem nominalnie antysocjalistycznego etatysty i kolektywisty z odchyłem konserwatywnym oraz słabością do ścisłego trzymania się (dyskusyjnych nieraz) własnych definicji.

edit: Pokłócę się z nim trochę na YT, ale kurde, wygląda mi to na typowy przypadek nałukowca obrażonego na ekonomię. Trochę szkoda, bo ciekawe rzeczy zauważa w sferze antropologicznej i kulturowej.
 
Ostatnia edycja:

kowaI

Well-Known Member
422
560
wolny rynek porusza się w ramach możliwości panujących na danym terenie, dlatego zaznaczył że i Singapur ze względów chociażby estetycznych zapakował jakąś tam marginalną biedotę do mieszkań.
Dla mnie to dość zrozumiałe.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
W ogóle to trzeba by najpierw ustalić ile tej ziemi jest tam państwowej, jak państwo ją uzyskało i kto na niej mieszka na jakich warunkach.
 

T.M.

antyhumanista, anarchista bez flagi
1 410
4 438
Relacja umysł - świat, czyli dlaczego w depresję "się wpada", a lewaki "są po lewej stronie"?



edit: chyba zainteresuję się bardziej tym tematem, bo można by się pokusić o ciekawe rozważania na temat motywacji ludzkiego działania, od takich przyziemnych przykładów, jak interakcje z przedmiotami, aż po tworzenie bardziej skomplikowanych idei, np. sprawiedliwości
 
Ostatnia edycja:

kompowiec

freetard
2 567
2 622
Było już kilka takich wątków, pamiętam bo jeden sam zakładałem. Jakoś nie chwyciło. Jeśli by faktycznie się rozwijał, to może warto by przypiąć aby stale nie tworzyć nowych. Ja akurat ekonomią się nie interesuję, ale imo wątek na fajne naukowe wykłady z jakiejkolwiek dziedziny byłby super.
tak, w dodatku widzę że się wręcz mnożą i troją:
https://libertarianizm.net/threads/zapodaj-ciekawe-wyklady.5762/
może mode je jakoś połączy w całość?
 
Do góry Bottom