Wolnościowa muzyka?

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736


Od pierwszego wysłuchania wiedziałem, że "Hanging Tree" jest jednym z tych momentów świetności Jamesa Newtona Howarda a tu dodatkowo polska wersja bije na głowę oryginalny tekst tej piosenki. Bartosz Kozielski wykonał kawał dobrej roboty przy jego adaptacji, bo jak dla mnie to wykracza poza zwykłe tłumaczenie. Zdołał nadać temu kawałkowi jeszcze bardziej konfrontacyjny i ostateczny charakter.

Nie wiem, czy w ostatnim czasie powstało coś, co lokuje się jeszcze bliżej wzorca muzyki odwołującej się do tłumionego na codzień zewu wolności. Tym bardziej w języku polskim.

Za bonus dla libertariańskiego środowiska należy uznać wers z wężowym porównaniem, jakie można odnieść wprost do naszej symboliki, którego oryginał był pozbawiony. W zasadzie, gotowa libertariańska pieśń.
 

Krisu_

fuck dumb and poor
81
164
Może nie stricte libertariańskie ale są fajne wersy:
"That I won't go up in the Oval Office right now
And flip whatever ain't tied down upside down
I'm all for America; fuck the government
Tell that C. Delores Tucker slut to suck a dick
"
 

Hikikomori

少し変態
538
318
Kaz Bałagane, polski raper inspirujący się Ayn Rand (debiutancki album zatytułowany Źródło). Jego teksty to prosta, błyskotliwa afirmacja zarabiania pieniędzy, konsumpcji i sukcesu. Bez dresiarskiego zadęcia typowego dla polskiego hip-hopu.

Moje osobiste top 5:

 
Do góry Bottom