Thatcheryzm

Kacper Rupiński

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla
100
34
Nie rozumiem libertarian (nie wiem czy osoby komentujące partyjny post nimi są) jarających się jakimś politykiem. OK, jeszcze jestem w stanie ogarnąć np. Rona Paula, ale Thatcher? :confused:
 
D

decha_131

Guest
Przed Thatcher były 4 dni robocze. Ona to zniosła, to uświadamia jaki był socjalizm w UK.
 
D

Deleted member 427

Guest
Dla związków zawodowych górników śmierć byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher nie jest smutną wiadomością. - To wspaniały dzień - mówi szef regionalnych struktur związkowych z północno-wschodniej Anglii David Hopper. - Wypiję za to. Jestem zachwycony. To moje 70. urodziny i jeden z najlepszych dni w moim życiu. Nie poleje się tu wiele łez. Nie sądzę nawet, by wielu ludzi oglądało w telewizji pogrzeb Thatcher, z pewnością będą oglądali piłkę nożną

 

Piter1489

libnetoholik
2 072
2 033
A czego się spodziewać po związkowcu?

A zresztą baba była jego wrogiem ideologicznym, nie pozwalała mu terroryzować innych ludzi. Ja też się cieszę jak jakiś komuch kopnie w kalendarz, to normalna reakcja.
 

pampalini

krzewiciel słuszności, Rousseaufob
Członek Załogi
3 585
6 850
No dobra, a co ona robiła ogólnie? Związkowcy, górnicy - wiadomo, muzyka punk - wiadomo :). Ale poza tym? Mamy jakiś konsensus w sprawie bilansu jej rządów? Tak jak wiemy, że Reagan to łże-liberał, bo się zadłużał. Czy wiemy coś podobnego o Thatcher?
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 516
Thatcher to po prostu mniejsze zło - liberalizm gospodarczy i konserwatyzm obyczajowy. Gromiła górników ale jednocześnie np. wprowadzała cenzurę w mediach. Prowadziła bezsensowną wojenkę o garść skał na Atlantyku tylko w celach propagandowych. Nikt nie jest doskonały, ale lepszy taki polityk niż obecna hołota.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 852
12 246
Dług publiczny na starcie wynosił 44% PKB by spaść na finiszu w 1992 r. do 24% PKB w chwili przejecia władzy przez J. Majora - poziom najniższy w XX w. historii GB ale cudem bym tego nie nazwał. Dla mnie to zjawisko podobne do reaganomiki, ale ogólnie na plus skoro komuchy nie chciały na starcie grzebać trupów, a na finiszu zakłady pogrzebowe były już prywatne i trupy grzebały :) W sumie jednak nie wiem skąd te ochy i achy u niektórych. Jak tak patrzę na wskaźniki to co mi się rzuca w oczy to ogólny spadek produkcji przemysłowej - być może trochę gówna kobita wygarnęła ale nie wygląda to tak jakby to pociągnęło za sobą jakąś eksplozję przedsiębiorczości u ludzi wiec nadal było coś nie tak. Nie wiem czy np. likwidacja nierentownej kopalni to jest jakieś osiągnięcie - mnie cały czas zastanawia dlaczego właściwie przemysł jest nierentowny :) Wygląda mi to na leczenie objawowe, zamiast przyczynowego.

Edytka:

Do kondolencji dołączyli się także polscy politycy. – To była wielka postać, która wiele zrobiła dla świata, która przyczyniła się do upadku komunizmu w Polsce i Europie Wschodniej, wspólnie z (amerykańskim prezydentem) Ronaldem Reaganem, papieżem Janem Pawłem II i Solidarnością – powiedział Lech Wałęsa.
- Margaret Thatcher odwróciła falę socjalizmu w zachodniej Europie i zapoczątkowała erę wolności gospodarczej; była też częścią polskiej drogi do wolności – powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
- Bardzo smutne, że odeszła kolejna wielka postać historyczna XX w. Tak jak w Polsce Solidarność zdelegitymizowała komunizm, tak w zachodniej Europie pani Thatcher odwróciła falę socjalizmu i zapoczątkowała erę wolności gospodarczej – dodał Sikorski.
- Margaret Thatcher była jedną z kluczowych postaci ostatnich dekad ubiegłego stulecia; przyczyniła się do pokojowego obalenia komunizmu, a na zachodzie przywróciła zaufanie do wartości – powiedział z kolei minister Jacek Rostowski o zmarłej premier Wielkiej Brytanii.

Jak BolWielce Czcigodny Szanowny Były Prezydent Wałęsa, Zdradek i Wzrostowski oddają komuś hołd to u mnie się automatycznie zapala czerwone światło na alarm :)
 
D

decha_131

Guest
A co Till, to już nie wolno się cieszyć z czyjejś śmierci?

Można się cieszyć tylko w jednym miejscu - gdy umiera tyran lub oprawca, a jego śmierć zwiększa wolność.
Ja tam ze śmierci Chaveza nie cieszyłem. Wręcz się zmartwiłem, że nie zdążył zmienić poglądów na słuszne.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 703
Jak BolWielce Czcigodny Szanowny Były Prezydent Wałęsa, Zdradek i Wzrostowski oddają komuś hołd to u mnie się automatycznie zapala czerwone światło na alarm :)
U mnie też.
Ale ONI mogą to robić ze zwykłego wyrachowania. Co jak co, ale Thatcher pogoniła lewacką swołocz, dała ludziom odetchnąć i hamowała jednoczenie jEUropy. O mało co, a nie powstałaby komunistyczna UE w obecnym kształcie, a Polska byłaby w strefie EFTA, z Norwegią, Szwajcarią, Liechtensteinem i UK.
 

pampalini

krzewiciel słuszności, Rousseaufob
Członek Załogi
3 585
6 850
Murray Rothbard napisał:
W maju 1979 r. premierem Wielkiej Brytanii została Margaret Thatcher. Wydarzeniu temu towarzyszył wielki rozgłos. Obiecywała wolny rynek, prywatyzację, zrównoważenie budżetu oraz obniżenie inflacji. Prywatyzacja dokonana została jednak w stopniu znikomym, deficyt budżetowy utrzymywał się na wysokim poziomie przy dwucyfrowej inflacji cenowej i monetarnej. Jedynym rezultatem thatcheryzmu było stłumienie wzrostu gospodarczego oraz spowodowanie, wydawać by się mogło, permanentnej recesji w połączeniu z wysoką stopą bezrobocia. W skrócie thatcheryzm urzeczywistnił jeden z najgorszych makroekonomicznych scenariuszy. Inflacja pozostała wysoka i nieokiełznana wraz z wysokim bezrobociem i chroniczną stagnacją gospodarczą. Ponadto, niewielki spadek stopy podatku dochodowego został niemal natychmiast skompensowany jeszcze większym wzrostem VAT-u (podatku od sprzedaży). Tym sposobem niewielkie korzyści, jakie odnieśli podatnicy z wyższych progów podatkowych, zostały okupione zwiększonym ciężarem dla klasy średniej i ludzi biednych. Jeśli poproszono by lewicowca o opisanie prawicowego potwora, trudno byłoby im znaleźć kogoś lepszego niż pani Thatcher, która niewątpliwie zdyskredytowała w oczach wielu ideę wolności gospodarczej.
Co było powodem tak opłakanych skutków rzekomo wolnorynkowego reżimu? Odpowiedź jest prosta, a mianowicie Thacheriści są bardziej sympatykami Burke’a niż „prawicowymi Leninistami”. Oddani są przez to bardziej ideom gradualizmu i umiarkowania aniżeli radykalnym i abolicjonistycznym podejściem do osiągnięcia wolności gospodarczej. Niestety na gradualizm jest już za późno. Umiarkowanie restrykcyjna polityka monetarna zaowocowała chroniczną recesją, ale była zbyt mało restrykcyjna, by powstrzymać inflację lub odwrócić sytuację gospodarczą. Tym samym polityka ta była najgorszą z możliwych i zakończyła się gospodarczym fiaskiem.

http://mises.pl/blog/2013/04/09/rothbard-widmo-pani-thatcher/
 
D

Deleted member 427

Guest
Organizatorka "imprez internautów" (tvn24) z okazji śmierci Thatcher - Romany Blythe. Thatcherowej nienawidzą głównie górnicy/rodziny górników. Całe miasta, które żyły z wydobycia, musiały się zwinąć jak pozamykała kopalnie:

iGFaeqX.jpg
 
D

decha_131

Guest
Ja ta wątpie, żeby Brytyjczycy nienawidzili tak Thatcher jak nam się wmawia, wkończy tyle ludzi popiera tam Torysów+UKIP+LibDem.
Dzięki Thatcher UK stała się symbolem liberalizmu, a nie etatyzmu.
Jak powiedział Józef Stalin w 1934 roku:

Czartyści i organizowany przez nich ruch strajkowy odegrali wielką rolę, zmusili klasy panujące do pójścia na ustępstwa w zakresie ordynacji wyborczej i likwidacji tak zwanych "zgniłych miast", zrealizowania niektórych paragrafów "Charty". Czartyzm odegrał niemałą rolę historyczną i skłonił część klasy panującej do pewnych ustępstw, do reform dla uniknięcia większych wstrząsów. W ogóle trzeba powiedzieć, że ze wszystkich panujących klas klasy panujące Anglii, tak arystokracja jak i burżuazja, okazały się najmądrzejsze, najbardziej giętkie z punktu widzenia swych klasowych interesów, z punktu widzenia zachowania swej władzy. Weźmy przykład chociażby z historii współczesnej: strajk generalny z roku 1926 w Anglii. Każda inna burżuazja w obliczu tych wydarzeń, kiedy Rada Generalna Trade-Unionów wezwała do strajku, przede wszystkim aresztowałaby przywódców trade-unionów. Angielska burżuazja nie uczyniła tego, i postąpiła rozumnie z punktu widzenia własnych interesów. Ani w Stanach Zjednoczonych, ani w Niemczech, ani we Francji nie wyobrażam sobie podobnie elastycznej klasowej strategii ze strony burżuazji. W swoim interesie, dla utrwalenia swego panowania angielskie klasy panujące nigdy nie wyrzekały się drobnych ustępstw, reform. Ale błędne byłoby uważać, że reformy stanowiły rewolucję.
http://www.komsomol.pl/index.php?op...34&catid=29:materializm-historyczny&Itemid=37
 
Do góry Bottom