Sztuka która się podoba

Alu

Well-Known Member
4 078
7 338
Baptysterium.jpg

To arcydzieło, wystawiane w Luwrze, nazywane jest Baptysterium Ludwika IX Świętego, mimo że nie jest to ani baptysterium, ani nie zostało stworzone dla św. Ludwika. Kształt tej metalowej pracy jest typowy dla dynastii Mamluk, która rządziła od Egiptu po Syrię między 1255 a 1517 rokiem. Jest to wielkie mosiężne dzieło (stop miedzi i cynku) z mnóstwem wewnętrznych i zewnętrznych wzorów. Inskrypcja informuje nas, że mogło być używane do trzymania jedzenia.

Wzory zostały wykonane techniką zwaną inkrustacją: powierzchnia zostaje wykuta i wyryta w kształt małego kawałka metalu szlachetnego, takiego jak złoto lub srebro, a następnie ten kawałek zostaje umieszczony w wyrytym wgłębieniu. Aby nadać ostatecznych szlifów, artysta nakłada specjalna ciemną szpachlę pomiędzy cenne elementy, aby podkreślić wzór.

Czterej rycerze w okręgach mogą być zobaczeni na zewnętrznej stronie misy. Jeden z nich, mający na sobie specjalny strój, jest łowcą zabijającym niedźwiedzia kopią. Postaci ustawione są pomiędzy rzędami żołnierzy, roślin i zwierząt. To arcydzieło nie istniało jeszcze w czasach św. Ludwika. Ludwik XI Francuski rządził w XIII wieku. Dzieło zostało przywiezione do Francji podczas krucjat Chrześcijan i stało się baptysterium dla niektórych Francuskich królów po XV wieku.
 
Ostatnia edycja:

wah

Well-Known Member
1 094
4 621

erte

Member
48
89
Japoński artysta zamienia najbardziej zabawne momenty Toma i Jerry'ego w rzeźby.

1578740887148.png 
  • Like
Reactions: wah
Do góry Bottom