sieć łączności - niezależna od internetu i prądu

kompowiec

freetard
2 567
2 622
nie pierwszy i nie ostatni taki wątek.
Strona nie działa.
Jak ktoś postawi IRCa w ham radio/CB radio to już będzie jako dobry początek. Potem wiki żeby ogarnąć dokumentację
 
OP
OP
K
14
32
Przepraszam za robienie bajzlu. Już się poprawiłem.
Kod:
krata.waw.pl

Temat jest na prawdę przedni. Jak tylko 02.02.22 r. dowiedziałem się o tym projekcie to zacząłem całego siebie angażować w tenże pomysł. Pełna niezależność, szyfrowanie, łączność cyfrowa. Brak potrzeby licencji krótkofalarskich. Niska moc (przez co możliwość niezależnego zasilania ze słońca/wiatraka) itd. same superlatywy. Zachęcam wszystkich gorąco.
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
OP
OP
K
14
32
Czyli co powinienem dokładnie poprawić? Właśnie o to chodzi, że do CB trzeba już wiekszej infrastruktury. Już sam kabel antenowy jest drogi. A czym dłuższy tym powinien być lepszy, a więc droższy. 300* : 27 MHz (Częstotliwość CB) = 11m (długość fali lambda) powoduje, że antena musi być duzych rozmiarów. Jesli chcemy antenę 5/8 fali to te (11m : 8) * 5 = ~7m. Gdzie takie coś zamontować, kto ma takie możliwości? PMRki są już lepsze, ale zasięg jest strasznie ograniczony. W porównaniu z tym to mesh = bajka.
* - prędkość rozchodzenia się światła w próżni (~300 000 km/s)
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
Czyli co powinienem dokładnie poprawić?
Ja bym napisał tak:
co jest niezwykle ważne - sprzęt pracuje z wolnym oprogramowaniem, które szanuje Twoją wolność oraz społeczność jego użytkowników, bo pozwala na jego uruchamianie, powielanie, badanie, zmienianie i ulepszanie. Kod jest możliwy do pobrania z witryny meshtastic.org.

Właśnie o to chodzi, że do CB trzeba już wiekszej infrastruktury. Już sam kabel antenowy jest drogi. A czym dłuższy tym powinien być lepszy, a więc droższy. 300* : 27 MHz (Częstotliwość CB) = 11m (długość fali lambda) powoduje, że antena musi być duzych rozmiarów. Jesli chcemy antenę 5/8 fali to te (11m : 8) * 5 = ~7m. Gdzie takie coś zamontować, kto ma takie możliwości?
Nwm ja po prostu wystawiam za balkon albo okno, a mieszkam w bloku, tak do 3 metrów dam radę.
PMRki są już lepsze, ale zasięg jest strasznie ograniczony. W porównaniu z tym to mesh = bajka.
A jaki jest zasięg mesha w porównaniu do PMR/CB?
 
OP
OP
K
14
32
Nie wiem czy powinienem się aż tak śmiało wypowiadać o meshu, bo na razie jestem aż/tylko jego gorącym entuzjastą i obserwuje osiągi innych entuzjastów czy znajomych na spotkaniach. Czekam aż będę mógł zacząć wykonywać swoje testy, a ten czas niestety jeszcze nie nadszedł. Też mam ograniczone zasoby czasowe, bo pracuje jeszcze z innym (tym razem swoim) projektem o nazwie
Kod:
AparatDozoru.pl
, który to projekt zamierzam opublikować, aby każdy mógł od podstaw coś takiego zbudować u siebie w domu.

W każdym razie odpowiadając na Twoje pytanie ... Podobno w terenie miejskim zasięg to 1000-2000m co jest wg. mnie znacznym wyczynem. Chyba że ludzie którzy to piszą podają te zasięgi w jakichś innych jednostkach. Dla porównania - łączność analogowa na radiotelefonach 11m (CB) 27MHz jest tak fatalna, że trudno nawet podać jakieś odległości w metrach. Łączność na radiotelefonach 2m (dla służb lub częstotliwości komercyjne/ogólnodostepne jak np. 158,1 MHz) tutaj zasięg w mieście jest lepszy ale i tak fatalny. Najlepszy zasięg jest na pasmie 70cm, bo częstotliwości 446 MHz są tu najwyższe, a więc najlepiej się odbijają i przenikają przeszkody. Dla tych PMR w zabudowaniu miejskim wg. moich testów zasięg to niestety 200 m i nie piszcie proszę, że bredzę głupoty bo nie zajmuje się tematem od wczoraj. Testowałem to na róznych konfiguracjach sprzętowych. W zależności od układu przeszków (kamienic) w różnych momentach zaczyna zrywać połączenie. Oczywiście całkiem inaczej ma się sprawa, gdy z jednej strony mamy bazową radiostację i łączymy się z radiem noszonym - wtedy zaczyna być "przyjemnie", ale my jednak mówimy aktualnie o takich przenośnych, małych urządzeniach. Fajnie w meshu jest to, że każdy węzeł łapie informacje po czym przekazuje ją dalej. To jest coś, co czyni ten projekt mistrzostwem świata. Zapraszam do współtworzenia projektu. Może na początek zapraszam na forum
Kod:
krata.waw.pl/forum
, które bez wątpienia jest pierwszym Polskim forum dotyczącym tego projektu.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
Poprawiłem link, mieliście literówkę w pierwotnym.
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
to dziwne, oficjalna strona pisze:
Meshtastic software components are released under various licenses, see GitHub for details. No warranty is provided - use at your own risk.
Tymczasem ich strona GitHub nie zawiera informacji licencyjnej (brak dokumentu LICENSE)

Fajnie w meshu jest to, że każdy węzeł łapie informacje po czym przekazuje ją dalej. To jest coś, co czyni ten projekt mistrzostwem świata.
No to może Cię zaskoczę ale istnieje coś całkiem podobnego - APRS. Pozdro.

bo pracuje jeszcze z innym (tym razem swoim) projektem o nazwie
Ja tam nie rozumiem sensu IoT ale życzę powodzenia :)

btw. jeśli interesuje ciebie wolne oprogramowanie (wydaje mi się to być dla Ciebie istotne) zapraszam też na #fsf-pl na libera.chat
 
Ostatnia edycja:
OP
OP
K
14
32
Używam APRSa codziennie, podczas podróży służbowych i dla chorej na ataki padaczki małżonki. Rzeczywiście fajna sprawa. Czyli z braku ten licencji wynika, że jednak nie ma dostępu do tego otwartego kodu i jest to jakieś oszukane? Moje IQ jest zbyt niskie i nigdy jeszcze nie udało mi się w pełni pojąć działania struktury tego githuba :(


Ciek: dziękuję i przepraszam za literówkę. Później jak się zorientowałem nie miałem już możliwości edytowania.
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
Czyli z braku ten licencji wynika, że jednak nie ma dostępu do tego otwartego kodu i jest to jakieś oszukane? Moje IQ jest zbyt niskie i nigdy jeszcze nie udało mi się w pełni pojąć działania struktury tego githuba
trza by zapytac autorow na im tych discucku (ja nie używam już od dawna - już pomijam fakt że go używaja...). Bez licencji można się bardzo naciąć na problemy prawne.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Czyli co powinienem dokładnie poprawić? Właśnie o to chodzi, że do CB trzeba już wiekszej infrastruktury. Już sam kabel antenowy jest drogi. A czym dłuższy tym powinien być lepszy, a więc droższy. 300* : 27 MHz (Częstotliwość CB) = 11m (długość fali lambda) powoduje, że antena musi być duzych rozmiarów.
Antena może mieć cewkę w środku i może być krótka.
 

Frosty2

Gdzie się kończy normalne, a zaczyna nienormalne?
383
220
Nie wróżę sukcesu, zainteresowanych pewnie będzie 15osób i każda w innej części Polski. Do tego koszty. Zresztą internetu za naszego życia w Polsce nikt nie wyłączy, bo to za dobra tuba propagandowa, lepsza od TV.
 
Do góry Bottom